С.Мұратбеков "Жусан иісі" повесінің тақырыбы мен идеясы

Нурумова Мария
Нурумова Мария
Қазақ әдебиеті
Сынып:
6-сынып
Бөлім:
Мен балаң жарық күнде сәуле қуған...
Тақырып:

С.Мұратбеков "Жусан иісі" повесінің тақырыбы мен идеясы

13.04.2023
0
PDF жүктеу WORD жүктеу
Оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтемеу):

6.1.1.1. Әдеби шығарманың жанрын, сюжетін, фабуласын анықтау;

6.1.2.1. Әдеби шығармада көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселені идеясы арқылы түсіндіру.

Сабақтың мақсаты:

- Әдеби шығарманың жанрын, фабуласын, сюжетін анықтайды.

- Әдеби шығармада көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселені идеясы арқылы түсіндіреді.

- Өз ойын сауатты, ашық жеткізе біледі, әдеби шығарманы талдай алады.  

Тілдік мақсаттар:

- Білім алушылардың сөздік қоры жетіледі.

- Білім алушылардың сөйлеу мәдениеті қалыптасады.

Күтілетін нәтиже:

- Әдеби шығарманы талдау дағдысы қалыптасады.

Бағалау критерийлері:

- С. Мұратбеков туралы біледі.

-Оқиға мазмұнын біледі.

-Әдебиет теориясының ережелерін біледі.  

-Шығарманы әдебиет теориясына талдайды.

-Шығармадағы көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселені анықтайды.

- Шығарманы сюжеттік желісіне талдайды.  

Құндылықтарды дарыту:

- Адамгершілік, мейірімділік, еңбекқорлық, патриоттық құндылықтарды дарыту.

АКТ-ны қолдану дағдылары:

- https://youtu.be/-mg0W7DVL3Y;

- гуглформадағы тест;


Пәнаралық байланыс:

Тарих, география, қазақ тілі.

Сабақ барысы

Сабақ кезеңдері Жоспарланған іс-әрекет Ресурстар

Сабақтың басы

(15 минут)

Топқа бөлу: 1,2,3 -ке санау арқылы бөлу. 1. Бірден үшке дейін санайды 2. Үш топқа бөлінеді. «Сиқырлы сөз» әдісімен білім алушыларды сабаққа психологиялық бағыттау.

Үй тапсырмасы: 1-топ: «Дұрысын тап» әдісімен С.Мұратбеков туралы мәліметтерді анықтау. (1-қосымша)

2-топ: «Шашыраған сөздер» әдісімен әңгімені оқиғаларына қарай рет-ретімен орналастыру. (2-қосымша)

3-топ: «Сәйкестендіру» әдісімен тақырып, идея, жанр, фабула, сюжетті еске түсіру (3-қосымша) -Ендеше қаншалықты оқығанымызды тексеріп көрелік.

Гугл формада тест алу. Сабақтың эпиграфы: Бақытжан Майтанов «Әңгімелері мәңгілік даңқтың иелігіне шақыру алған» сөзінің мәнін ашу. -Осы айтылған даналық сөзден нені байқадыңыздар? -Айтылған ойдың бүгінгі сабаққа қатысы бар ма? -Бүгінгі сабағымызда «Жусан иісінің» мәңгілік даңққа ие екендігіне көз жеткізейік. Мақсаты: әдеби теориялық ұғымдарды түсініп, шығарманы талдай білу және шығармада көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселені түсіну. Сабақтың тақырыбы мен мақсатын жариялау және топтарға тапсырма беру.    

Сабақтың ортасы

(20 минут)

1-тапсырма. Бейнежазбаны көреді, ой түйеді- 3 минут

2- тапсырма. Топтарға тапсырма. 1-топ: Шығарманың тақырыбы мен идеясын, жанры мен фабуласын анықтап, кесте толтырады. Тақырыбы Идеясы Жанры Фабуласы

2-топ: «Қос жазба күнделігі» әдісімен шығармада көтерілген 3 әлеуметтік-қоғамдық мәселені анықтап, кесте толтырады. Әлеуметтік-қоғамдық мәселе

3-топ: Шығарманы сюжеттік желісіне талдап, кесте толтырады.

Оқиғаның басталуы

О-ң дамуы, өрбуі

О-ң шиеленісуі

О-ң шарықтау шегі

О-ң шешімі

Дескриптор: -Шығарманы әдебиет теориясына талдайды.

-Шығармадағы көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселені анықтайды.

- Шығарманы сюжеттік желісіне талдайды.  

https://youtu.be/-mg0W7DVL3Y

Сабақтың соңы

(5 минут)

«СМС» әдісімен білім алушылардың жаңа мағлұмат бойынша алған білімдерін айқындау 1.Чемодан – бүгінгі керекті ақпараттар

2.Еттартқыш – әлі де үйренуі, толықтыруы керек мағлұматтар

3.Себет – керек емес мәліметтер.

Сабақты Мектеп.едудегі журналға бағалау. (Білім алушылар сабақты қорытындылап, кері байланыс беріп жатқанда баға қоямын)  

Рефлексия

(5 минут)

Сабақта алған біліміне баға береді-1 минут

Әлеуметтік-қоғамдық мәселені анықтай отырып неге үйренгендігі туралы ойланады-1минут

Өзінің жаңа біліміне баға береді-1минут

Жасаған жұмысы туралы есеп береді-1-минут    

Пікірлер(0)