Географиялық аудандастыру әдістері
География
Сынып:
10-сынып
Бөлім:
Геоэкологиялық зерттеулер негіздері
Тақырып:
Географиялық аудандастыру әдістері
29.09.2020
0
11
Оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтемеу): | 10.1.1.5 - зерттеу тақырыбына сәйкес аудандастыру әдістерін қолданады |
Сабақтың мақсаты: | Барлық оқушылар:География аудандастыру әдістерінің ерекшеліктерін сипаттайды, аудандастырудың басты мақсатын айқындайды. Басым бөлігі: Қазақстан ірі физикалық-географиялық аудандарының таралу аймақтарын картадан көрсете алады, оларды талдайды. Кейбірі: Зерттеу тақырыбына сәйкес аудандастыру әдістерін қолданады, географиялық аудандарды талдайды және өмірмен байланысты мысалдар келтіреді. |
Тілдік мақсаттар: | • Тыңдалым –жазылым Оқушылар «Қазақстанның физгеографиялық аудандастыруы» деген тақырыбы бойынша бейнеролик көреді, бейнероликтегі роликтен көргендерін ортаға салып талқылайды,қорғайды. • Оқылым –айтылым Әрбір топ өзара оқулықтан мәтінді оқиды,бірлесіп ортаға салып талдайды,пікірлерін білдіреді. Қазақстан ірі физикалық-географиялық аудандарының таралу аймақтары анықтайды. • Оқылым- жазылым Әрбір топ тапсырманы ортаға салып талқылайды, және геоэкологиялық факторлар негізінде Қазақстанның аумағындағы 9 физикалық-географиялық аймақтарын картаға түсіреді Пән бойынша сөздер мен терминдер:ареал,жинақтамалы аудан, таңдамалы аудан. |
Бағалау критерийлері: | • Аудандастыру ареальдарының негізгі ерекшеліктерін сипаттайды; • Қазақстан ірі физикалық-географиялық аудандарының таралу аймақтарын біледі және оны картадан көрсетеді; • Аудандастыру әдістері географиялық аудандарды топтастырады,және мысалдар келтіреді. |
Құндылықтарды дарыту: | «Мәңгілік ел» идеясының «Ұлттық қауіпсіздік және еліміздің бүкіләлемдік,өңірлік мәселелелерді шешуге жаһандық тұрғыдан қатысуы»-мемлекетіміздің белсенді,теңестірілген,сындарлы және жауапты ішкі саясатының басты мәні.Құндылыққа баулу арқылы еліміздің физгеографиялық ерекшеліктерін анықтап оларды ескере отырып құрметтеуге баулу.Сонымен қатар сыйластыққа ауызбіршілікке үйренеді. |
Пәнаралық байланыс: | Биология -өсімдіктер мен жануарлар дүнесі Экология –Табиғатты пайдаланудағы экологиялық жағдайлар |
Бастапқы білім: | Табиғат кешендері Географиялық қабық |
Сабақ барысы
Сабақ кезеңдері | Жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар |
---|---|---|
Сабақтың басы |
Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылармен салемдесу, түгелдеу. «Шаттық шеңбері» әдісі арқылы оқушылар бір-біріне тілек айтады . Ол арқылы оқушылар бір -біріне жақындасады, көңіл күйін көтереді, бауырмалдығын орнайды. Сыныпта жағымды психологиялық ақуал қалыптастыру . «Мені тап»әдісі арқылы дөңгелек пішіндегі қағаздарды алады, Қағаздың астында Алтай ,Мұғалжар, Тянь –Шань тауларының суреті жасырылады.Оқушылар суретке қарап өздерінің қай топта екендігін ажыратып, сурет бойынша 3 топқа біріктіріледі олар: 1 топ-Алтай 2 топ-Мұғалжар 3 топ-Тянь-Шань Алтай тауы Мұғалжар тауы Тянь-Шань тауы Алдағы білімді «Конверт сұрақ» әдісі арқылы еске түсіреді. Әр топқа бір-бір конверт беріледі.Конверт ішінде 2-3 сұрақ болады,олар; 1.Аудандастыру дегеніміз не? 2.Ірі табиғат кешендеріне не жатады? | |
Сабақтың ортасы |
«Кинометафора әдісі» арқылы жаңа сабақты ашу мақсатында «Географиялық аудандастырдың әдістері» туралы бейнеролик көреді. Бейнероликтен не байқадыңызлар? 1.Аудандастырудың негізгі қағидалары қандай? Аудандастыру ерекшеліктері дегеніміз не? Оқушылар өзара ақылдасып сұрақтарға жауап береді. 1 тапсырма «ДЖИГСО» әдісі арқылы оқулықтағы мәтінмен жұмыс жасайды.Әр топ өздеріне берілген тапсырманы келесі топқа түсіндіреді,нәтежесінде топтар арасында ынтымақтастық орындайды. 1 топ .Аудандастыру ареалдары 2 топ.Жетекші фактор әдісі 3 топ.Беттестіру әдісі Әр топ оқушылары өздеріне берілген мәтінді талқылап, ақылдасып постер қорғайды. Дискриптор -География аудандастыру әдістерінің ерекшеліктерін сипаттайды. - Аудандастырудың басты мақсатын айқындайды. -Жетекші фактор әдісі арқылы физгеографиялық аудандарды жіктейді. -Беттестіру әдістері арқылы шекарасын анықтап ажыратады. ҚБ оқушылар бір –бірін қол шапалақтау арқылы бағалайды. 2 тапсырма. «Елестету көрінісі әдісі» арқылы Қазақстанның физгеографиялық аудандарын картадан көрсетеді,және олардың шекарасын кескін картадан белгілейді. Қазақстанның физгеографиялық аудандары картасы. Кескін карта Дискриптор -Қазақстанның физгеографиялық аудандарын картадан көрсетеді. -Шекараларын кескін картадан анықтайды және оларлы белгілеп картаға түсіреді. ҚБ Оқушылар бір-бірінің тобын «Екі жұлдыз бір тілек» әдісі арқылы бағалайды. 3 тапсырма «Атаулар кестесі»әдісі арқылы аудандастыру әдістерін қолданып геоэкологиялық аудандардың ерекшеліктерін кестеге толтырады, және пайдалы қазбаларын карта бетінен бейнелейді, сонымен қатар өзі тұратын жерінің қандай геоэкологиялық ауданға жататынын анықтап кестеге толтырады. № Аудан атауы Жер бедері Пайдалы қазбалары Өзендері Көлдері Біз тұратын физгеографиялық аудан Қазақстанның пайдалы қазбалары Дискриптор -Физгеографиялық аудандырдың жер бедерін анықтайды. -Пайдалы қазбаларды картадан анықтап жазады -Геоэкологиялық аудандағы өзен көлдерді айқындайды. -Өзі тұратын аймақтың қандай геоэкологиялық аудан екенің анықтайды. ҚБ оқушыларға «Мадақтау сөздер» әдісі арқылы «кереметсің», «жарайсың», «тамашасың» деген сөздермен бағалайды. | |
Сабақтың соңы |
Кері байланыс«Аяқталмаған сөйлем» тәсілі арқылы жүреді. «Мұғалімге жеделхат» тақтасына оқушылар стикер жапсыру арқылы орындалады. Оқушылар өздеріне жақын сөйлемді таңдап, айтылған ойды жалғастырады: - бүгінгі сабақта мен....түсіндім, ...білдім, ....көзімді жеткіздім. - бүгін сабақта қуантқаны..... - мен өзімді.....үшін мақтар едім. - маған ерекше ұнағаны..... - сабақтан соң маған........келді. - бүгін маған..........сәті түсті. - қызықты болғаны..... - ......қиындық тудырды. - менің түсінгенім..... енді мен......аламын | |
Рефлексия |
Кері байланыс«Аяқталмаған сөйлем» тәсілі арқылы жүреді. «Мұғалімге жеделхат» тақтасына оқушылар стикер жапсыру арқылы орындалады. Оқушылар өздеріне жақын сөйлемді таңдап, айтылған ойды жалғастырады: - бүгінгі сабақта мен....түсіндім, ...білдім, ....көзімді жеткіздім. - бүгін сабақта қуантқаны..... - мен өзімді.....үшін мақтар едім. - маған ерекше ұнағаны..... - сабақтан соң маған........келді. - бүгін маған..........сәті түсті. - қызықты болғаны..... - ......қиындық тудырды. - менің түсінгенім..... енді мен......аламын |
Пікірлер(0)