Екінші дүниежүзілік соғыстың қорытындылары мен сабақтары қандай болды?

АМАНЖОЛОВ МЕЙРАМБЕК АМАНЖОЛУЛЫ
АМАНЖОЛОВ МЕЙРАМБЕК АМАНЖОЛУЛЫ
Батыс Қазақстан облысы
Қарақамыс а.
КГУ «ОСШ им Б. Каратаева»
Дүниежүзі тарихы
Сынып:
9-сынып
Бөлім:
Екінші дүниежүзілік соғыс
Тақырып:

Екінші дүниежүзілік соғыстың қорытындылары мен сабақтары қандай болды?

25.02.2020
386
PDF жүктеу WORD жүктеу
Оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтемеу): <p>9.3.2.3. - Екінші дүниежүзілік соғыстың себептерін, сипатын және салдарын талдау; </p><p> 9.3.2.4. - Ұлы Отан соғысындағы жеңіске кеңес халқының қосқан үлесін бағалау.&nbsp;&nbsp;</p>
Сабақтың мақсаты: <p><b>Екінші дүниежүзілік соғыстың нәтижелері мен сабақтарын анықтау</b></p><p><b><br></b> - тарихи оқиғаны қысқа сөйлемдер негізінде түсіндіру (опоралық схемалар); </p><p> - өз көзқарастарын бір немесе бірнеше дерекке сүйеніп тұрғызу; </p><p> - тарихи оқиғаларды талдау және өткен шақпен салыстыра отырып өзгерістің мәнін анықтау; </p><p> - Екінші дүниежүзілік соғыстың себептерін, сипатын және салдарын талдау&nbsp;&nbsp;</p>
Тілдік мақсаттар: <p><b>Лексикамен сөз тіркестерінің мысалдарын қамтитын тілдік мақсаттар:</b> </p><p> - Айтылым: Ауызша сұрақтарға жауап береді, ойларын айтады. </p><p> - Жазылым: Сызба-кестелерді орындайды; </p><p> - Оқылым: Оқулық мәтінімен жұмыс жасайды;</p><p> - Тыңдалым: Бейнебаяннан ІІ дүниежүзілік соғыстың аяқталуы туралы мәлімет алады. </p><p>Пәнге қатысты лексика мен терминология: </p><p> - Капитуляция, агрессия, «Үлкен үштік», коалиция. </p><p>Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер: </p><p> - Суреттен нені көре аламыз? </p><p> - ІІ дүниежүзілік соғыс қай уақытты қамтыды? </p><p> - ҰОС қай уақытты қамтыды? </p><p> - Коалицияларды кімдер басқарды? </p><p> - Оған кімдер қатысты? </p><p> - Соғыстың шығу себебі неде?&nbsp; &nbsp;&nbsp;</p>
Бағалау критерийлері: <p>• соғыстың нәтижелері мен сабақтарын атайды; </p><p> • өз көзқарасын түсіндіреді.&nbsp;&nbsp;</p>
Құндылықтарды дарыту: - Құрмет, ынтымақтастық, ашықтық.
Пәнаралық байланыс: География (Әлемнің саяси картасы); Қазақстан тарихы (ҰОС).
Бастапқы білім: ІІ дүниежүзілік соғыстың шығу себебі туралы біледі.

Сабақ барысы

Сабақ кезеңдері Жоспарланған іс-әрекет Ресурстар

Сабақтың басы

(7 минут)

<p>Сәлемдесу, оқушылардың көңіл күйлерін сұрап, сабаққа сәттілік тілеуден бастау. </p><p><b> «Ойлан тап!». </b></p><p> Қима қағаздарды таңдау арқылы 3 топқа бөлінеді. Әр қиынды қағазда әлем елдерінің жалаулары жасырылған. (1 топ – Италия, Германия, Жапония – Үштік Одақ; 2 топ – Ұлыбритания, АҚШ, КСРО – Антанта; 3 топ – Швеция, Швейцария, Ирландия – Бейтарап мемлекеттер).&nbsp;&nbsp;</p><p><img src="/uploads/lesson_plans/5e54ee9ab0068/images/5e54f186eada5.jpg" style="width: 300px;"></p><p><img src="/uploads/lesson_plans/5e54ee9ab0068/images/5e54f191dcfbf.jpg" style="width: 300px;"></p><p><img src="/uploads/lesson_plans/5e54ee9ab0068/images/5e54f1983cfbe.jpg" style="width: 300px;"></p><p><img src="/uploads/lesson_plans/5e54ee9ab0068/images/5e54f19f82108.jpg" style="width: 300px;"></p><p><img src="/uploads/lesson_plans/5e54ee9ab0068/images/5e54f1a6894d0.jpg" style="width: 300px;"></p><p><img src="/uploads/lesson_plans/5e54ee9ab0068/images/5e54f1acb4c5d.jpg" style="width: 300px;"></p><p><img src="/uploads/lesson_plans/5e54ee9ab0068/images/5e54f1b49c80e.jpg" style="width: 300px;"></p><p><img src="/uploads/lesson_plans/5e54ee9ab0068/images/5e54f1bad9863.jpg" style="width: 300px;"></p><p><img src="/uploads/lesson_plans/5e54ee9ab0068/images/5e54f1c1ef216.jpg" style="width: 300px;"><br></p>

Сабақтың ортасы

(28 минут)

<p>Топтық жұмыс.</p><p><b> «Ойлан, жұптас, бөліс» </b></p><p><b> 1-тапсырма.</b></p><p>Әдіс: постер</p><p> 1-топ. ІІ дүниежүзілік соғыстың барысы.&nbsp; </p><p>2-топ. Ұлы Отан соғысы. </p><p> 3-топ. ІІ дүниежүзілік соғыстың нәтижесі. </p><p> Дескриптор: </p><p> - Соғыстың барысы туралы баяндайды; </p><p> - Тарихи даталарды атайды;</p><p>- Тұлғаларды атайды;</p><p> - Соғыс барысындғы мемлекеттерге сипаттама береді. </p><p> ҚБ. Дескрипторды басшылыққа алып «Сэндвич әдісі» арқылы әр топ өзін бағалайды.&nbsp;&nbsp;</p><p><br></p><p><b>2 тапсырма. (Т)</b></p><p><i> Әдіс: «Картография» </i></p><p> Әр топ кескін картаға алғашында топ болып бөлінгендегі жалауларды тауып орналастырады.&nbsp;&nbsp;</p><p><img src="/uploads/lesson_plans/5e54ee9ab0068/images/5e54f2f54acf1.jpg" style="width: 300px;"></p><p>Дескриптор:</p><p> - Кескін картадан Ұлыбританияны тауып, тиісті жалаушаны іледі; </p><p> - Кескін картадан АҚШты тауып, тиісті жалаушаны іледі;</p><p> - Кескін картадан КСРОны тауып, тиісті жалаушаны іледі; </p><p> - Кескін картадан Италияны тауып, тиісті жалаушаны іледі;</p><p> - Кескін картадан Германияны тауып, тиісті жалаушаны іледі; </p><p> - Кескін картадан Жапонияны тауып, тиісті жалаушаны іледі; </p><p> - Кескін картадан Ирландияны тауып, тиісті жалаушаны іледі; </p><p> - Кескін картадан Швецияны тауып, тиісті жалаушаны іледі; </p><p> - Кескін картадан Швейцарияны тауып, тиісті жалаушаны іледі.&nbsp; &nbsp;&nbsp;</p><p><br></p><p><b>Топтық қосымша 3 тапсырма: «Тұлғаны таны»&nbsp;&nbsp;</b></p><p><img src="/uploads/lesson_plans/5e54ee9ab0068/images/5e54f34e165ff.jpg" style="width: 218px;"><b><br></b></p><p><img src="/uploads/lesson_plans/5e54ee9ab0068/images/5e54f35616e87.jpg" style="width: 203px;"><b><br></b></p><p><img src="/uploads/lesson_plans/5e54ee9ab0068/images/5e54f35c74dc0.jpg" style="width: 214px;"><b><br></b></p><p><img src="/uploads/lesson_plans/5e54ee9ab0068/images/5e54f365525e1.jpg" style="width: 226px;"><b><br></b></p><p><img src="/uploads/lesson_plans/5e54ee9ab0068/images/5e54f36e9e1fa.jpg" style="width: 215px;"><b><br></b></p><p><img src="/uploads/lesson_plans/5e54ee9ab0068/images/5e54f375496c2.jpg" style="width: 238px;"><b><br></b></p><p>Дескриптор: </p><p> - Кескін картадан Ұлыбританияны тауып, тиісті тұлғаны орналастырады; </p><p> - Кескін картадан АҚШты тауып, тиісті тұлғаны орналастырады; </p><p> - Кескін картадан КСРОны тауып, тиісті тұлғаны орналастырады;</p><p> - Кескін картадан Жапонияны тауып, тиісті тұлғаны орналастырады; </p><p> - Кескін картадан Италияны тауып, тиісті тұлғаны орналастырады;</p><p> - Кескін картадан Германияны тауып, тиісті тұлғаны орналастырады;&nbsp;&nbsp;</p><p><br></p><p><b>Жеке жұмыс. 4- тапсырма </b></p><p><b><br></b> Plicers программасы бойынша тест жұмысы. </p><p> Оқушылардың түсінік деңгейін анықтау мақсатында тест жұмысы жүргізіледі. </p><p>1. КСРО мен Германия арасындағы шабуыл жасаспау туралы пактіге қол қойылды? А. 1937 В. 1938 С. 1939 Д.1940 </p><p> 2. Рейхстагқа ту тікті А. Б.Момышұлы В. Қ.Қайсенов С. Р.Қошқарбаев Д. Т.Бигелдинов </p><p> 3. 1945ж. ақпанда Сталин, Рузвельт, Черчилль бас қосқан конференция өтті А. Қырымда В. Сан-Францискода С. Берлинде Д. Мәскеуде </p><p> 4. 1945ж. тамыз айында АҚШ атом бомбасын тастады? А. Токио, Осака В. Киото, Кобе С. Кавасаки, Окаяма Д. Хиросима, Нагасаки </p><p> 5. Екінші дүние жүзілік соғысқа қатысқан мемлекеттер саны А. 38 В. 49 С. 55 Д. 61 </p><p> 6. Екінші дүниежүзілік соғыс аяқталған күн: А. 1945 жылы 1 қыркүйек В. 1945 жылы 2 қыркүйек С. 1945 жылы 3 қыркүйек Д. 1945 жылы 4 қыркүйек </p><p> 7. Кеңес әскерлері Берлинді қоршауға алды: А. 1945 жылы 16 сәуір В. 1945 жылы 1 мамыр С. 1945 жылы 24 сәуір Д. 1945 жылы 20 наурыз </p><p> 8. Қазақстандық генерал И. Панфилов басқарған 316-шы дивизия құрамында асқан батырлық ерлік істерімен жаһанға танымал болған А. Р.Қошқарбаев В.Т.Тоқтаров С. Б.Момышұлы Д. Т. Бигелдинов</p><p><img src="/uploads/lesson_plans/5e54ee9ab0068/images/5e54f81aadb59.jpg" style="width: 300px;"><br></p><p><br></p><p><br></p><p> </p><p> ҚБ. «Өзін-өзі бағалау»&nbsp;&nbsp;</p><p><br></p><p><b>Қосымша 5 тапсырма. </b></p><p> Оқушыларға және студенттерге арналған bilimland.kz білім беру платформасынан ІІ дүниежүзілік соғысқа арналған тапсырмалар жиынтығы.&nbsp;&nbsp;</p><p><img src="/uploads/lesson_plans/5e54ee9ab0068/images/5e54f42b5c921.jpg" style="width: 300px;"></p><p>ҚБ. Мұғалім белсене араласып отырған оқушыларды ынталандырады.</p><p><img src="/uploads/lesson_plans/5e54ee9ab0068/images/5e54f446bf9e1.png" style="width: 105px;"><br></p> <p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><img src="/uploads/lesson_plans/5e54ee9ab0068/images/5e54f2253187f.jpg" style="width: 50%;"><br></p>

Сабақтың соңы

(5 минут)

<p><b>SMS» әдісі: </b></p><p><i><u> Sli.do</u></i> сайтына әр бір оқушы төмендегідей үлгіде хабарлама жібереді:</p><p>  Мен.............. БІЛЕМІН </p><p>  Мен.................. ТҮСІНЕМІН </p><p>  Мен............. ЖАСАЙ АЛАМЫН&nbsp;&nbsp;</p><p><img src="/uploads/lesson_plans/5e54ee9ab0068/images/5e54f498ab714.jpg" style="width: 300px;"></p><p><img src="/uploads/lesson_plans/5e54ee9ab0068/images/5e54f4c76fe4b.png" style="width: 140px;"></p><p><br></p><p>Кері байланыс.</p><p><img src="/uploads/lesson_plans/5e54ee9ab0068/images/5e54f4e8b6999.png" style="width: 141px;"><br></p>

Саралау

<p>1-тапсырма: </p><p>  «Ойлан, жұптас, бөліс»» әдісінде саралаудың қарқын, диалог және қолдау көрсету тәсілдері жүзеге асады. </p><p> 2-тапсырма  «Картография» әдісінде саралаудың диалог және қолдау көрсету тәсілі жүзеге асады. Оқушыларды ойланту үшін және ойларын жинақтауға, тапсырмаларды орындауда сөзбен қолдау көрсетіп отырамын. </p><p>  3-тапсырма «Тұлғаны таны» тапсырмасында саралаудығ қолдау көрсету және диалог тәсілі жүзеге асады. Оқушылардың өздеріне сенімді болуы үшін мадақтау сөздермен қолдау көрсетіп отырамын. </p><p> 4-тапсырма  «Socrative» тест жұмысы әдісінде саралаудың қорытынды тәсілін қолданамын. Барлық оқушылар бір тапсырманы орындаса да олардың нәтижелері әртүрлі болады, олардың әрқайсысының өздерінен не күтетіндігіне көз жеткізеді.  Қосымша </p><p>5-тапсырма&nbsp;</p><p><br></p>

Пікірлер(0)