Мұхтар Әуезовтің "Көксерек"әңгімесі

Мукашева Бизада Жаксылыковна
Мукашева Бизада Жаксылыковна
Қостанай
Қостанай
Гимназия им.С.Мауленова
Қазақ әдебиеті
Сынып:
7-сынып
Бөлім:
Балалар мен үлкендер
Тақырып:

Мұхтар Әуезовтің "Көксерек"әңгімесі

20.02.2020
63
PDF жүктеу WORD жүктеу
Оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтемеу): 7.1.1.1.Әдеби шығарма сюжетінің құрамдас бөліктерін талдай отырып, кейіпкерлерге мінездеме беру.
Сабақтың мақсаты: <p><i style=""><b style=""><span style="background-color: rgb(239, 239, 239);">Барлық оқушылар орындай алады:</span></b></i>&nbsp;әңгімені түсінеді,сюжеттік желісі бойынша баяндайды, бейтаныс сөздердің мағынасын ажыратады. </p><p><span style="background-color: rgb(239, 239, 239); font-style: italic; font-weight: bold;">Оқушылардың көпшілігі орындай алады:</span> композициялық құрылымына талдау жасайды, мазмұндайды, талдайды. </p><p><span style="background-color: rgb(239, 239, 239); font-weight: bold; font-style: italic;"> Кейбір оқушылар орындай алады:</span>әдеби шығармасюжетінің құрамдас бөлшектерін салыстырып, дәлелдейді.&nbsp; &nbsp;</p>
Тілдік мақсаттар: <span style="background-color: rgb(239, 239, 239); font-weight: bold;">Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер</span>: итмұрын, шірет,қаншық, пішен, шылапшын, тұрқы, шағырмақ, жүзіқара, сам,итаяқ,көкжал.
Күтілетін нәтиже: Әр оқушының өзіндік ой-қиялына ерік бере отырып,оқушыларды шығармашылықпен жұмыс істеуіне жағдай жасау
Бағалау критерийлері: <p>•әңгімені мазмұндап,сөздердің мағынасын ажыратады; </p><p> •композициялық құрылымына талдау жасай алады; </p><p> •әңгіменің сюжетіне байланысты берілген сұрақтарға топта графикалық органайзерлер дайындайды; </p><p> •көркем шығарма сюжетінің құрамдас бөліктерін салыстырып дәлелдейді.&nbsp;&nbsp;</p>
Құндылықтарды дарыту: "Мәңгілік Ел" жалпыұлттық идеясының алтыншы тармағы– "Тарихтың, мәдениет пен тілдің ортақтығы" шығарманы оқыту барысында ішінара жүзеге асады.&nbsp;&nbsp;
АКТ-ны қолдану дағдылары: Оқыту мен оқудағы жаңа әдіс-тәсілдер, оқытуда АКТ-ны пай-далану, сыни тұрғыдан ойлауға үйрету, оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау.
Пәнаралық байланыс: Тарих, этнография.
Бастапқы білім: М. Әуезов шығармашылығы

Сабақ барысы

Сабақ кезеңдері Жоспарланған іс-әрекет Ресурстар

Сабақтың басы

(7 мин)

Үй тапсырмасын сұрау. <span style="background-color: rgb(247, 247, 247); font-weight: bold;">«Иә − жоқ»</span> әдісі бойынша өткен тақырыпқа байланысты сұрақтарға тек «иә» немесе «жоқ» деп жауап береді. Қызығушылықты ояту.<span style="background-color: rgb(247, 247, 247); font-weight: bold;">«Лента»&nbsp;</span>әдісі бойынша топқа бөлінеді.Оқушыларға қасқырларға байланысты мақал− мәтелдер беріледі.&nbsp; &nbsp; <p><img src="/uploads/lesson_plans/5e4e15c8a49b8/images/5e4e1b4a8d047.png" style="width: 50%;"></p>

Сабақтың ортасы

(25 мин)

<p>Мағынаны тану 1-тапсырма <span style="background-color: rgb(247, 247, 247); font-weight: bold;">«Стоп кадр»</span> тәсілі. Аудионұсқаны тыңдау арқылы әрі қарай қалай болатынын өз ойларымен өрбітеді. Бағалау критерийі: •Оқулықтан оқығандары бойынша өз бетімен сипаттайды.&nbsp;&nbsp;</p><p>3 - тапсырма (6 мин) <span style="background-color: rgb(247, 247, 247); font-weight: bold;">«Кластер»</span> әдісі арқылы шығармадағы кейіпкерлерге мінездеме беру.  Құрмаш  Әжесі  Ауыл адамдары&nbsp; &nbsp;&nbsp;</p> <p><a href="https://bilimland.kz/kk/courses/qazaq-adebieti/7-synyp/lesson/muxtar-auezov-kokserek-anggimesi" target="_blank">https://bilimland.kz/kk/courses/qazaq-adebieti/7-synyp/lesson/muxtar-auezov-kokserek-anggimesi</a><br></p>

Сабақтың соңы

(5 мин)

<span style="font-weight: bold;">"Өрмекші торы"</span> әдісі арқылы сабақты бекітеді. (5 мин) Оқушылар жіпті бір– біріне лақтыру арқылы сұрақ қояды, өрмекшінің торын жасайды.&nbsp; &nbsp;&nbsp; Жіп

Рефлексия

(3 мин)

<span style="background-color: rgb(247, 247, 247); font-weight: bold;">«Екі жұлдыз, бір тілек»</span> арқылы рефлексия жасайды.Сабақтан алған әсерлерін стикерлерге жазады. Стикерлер

Файлдар:

Файлды ару Көксерек

Пікірлер(0)