Сөйлем дегеніміз не?

Шилмаганбетова Aйсулу Сайловна
Шилмаганбетова Aйсулу Сайловна
Ақтөбе
Темір ауданы
Саркөл жалпы орта білім беретін мектебі
Қазақ тілі (Т1)
Сынып:
2-сынып
Бөлім:
Менің мектебім
Тақырып:

Сөйлем дегеніміз не?

15.02.2020
29
PDF жүктеу WORD жүктеу
Оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтемеу):

 2.1.2.1 Мәтіннің тақырыбы мен тірек сөздердің негізінде мәтіннің мазмұнын болжау;

2.3.6.1 Бас әріп пен кіші әріптің биіктігі мен мөлшерін сақтап, оларды байланыстырып көлбеу және таза жазу ; 2.3.7.1 Сөйлем түрлерін айтылу мақсатына қарай ажырату және сәйкес тыныс белгілерін қолдану (нүкте, сұрақ белгісі, леп белгісі) ;

2.2.3.1 Мәтін мазмұнын анықтауға бағытталған сұрақтар құрастыру және жауап беру

Сабақтың мақсаты:

 Мәтіннің мазмұнын анықтауға бағытталған сұрақтар құрастырады;

Мәтіннің негізгі ойын анықтауды біледі;

Мәтіннің құрылымдық бөлігін ажырата алады;

Тілдік мақсаттар:

 Сөйлем-приложение -

Түйінді сөздер мен сөз тіркестері:

Тірек сөздердің айтылуын ,есте сақтау дағдысын қалыптастыру;

тірек сөздерді сабақ барысында қайталату.  

Талқылауға арналған сұрақтар:

Не себепті......деп ойлайсыз

1. Әңгімелеу мәтінінің сұрағы қандай?

2. Сипаттау мәтінінің сұрағын атаңдар

3. Мәтіннің түрлері қандай болады?

4.Пайымдау мәтінінің сұрағы қандай?  

Бағалау критерийлері:

 1. Мәтіннің тақырыбы мен тірек сөздердің негізінде мәтіннің мазмұнын болжайды; 

2. Бас әріп пен кіші әріптің биіктігі мен мөлшерін сақтап, оларды байланыстырып көлбеу және таза жазады;

3. Сөйлем түрлерін айтылу мақсатына қарай ажырату және сәйкес тыныс белгілерін қолданады;  

Бастапқы білім:

 Мәтін және оның түрлері

Сабақ барысы

Сабақ кезеңдері Жоспарланған іс-әрекет Ресурстар

Сабақтың басы

 «Шаттық шеңбер»

Балалар бір-бірімен амандасып, танысады, жылы тілек тілейді.

Балаларды бейджиктеріндегі суреттің ретімен үш топқа бөлемін.  

 Сары ,қызыл ,жасыл , житондар

Сабақтың ортасы

 23 - жаттығу:

« Түсініп оқы»ЖЖ

Дескриптор:

1. Суреттегі Қожа туралы фильмді естеріне түсіреді;

2. Фильмнің кейіпкерлерін атайды;

3 .Оқығандарының диалог екенін дәлелдейді;

4. Диалогті көшіріп жазады;

Кері байланыс:

«Житондар» ҚБ

« Жұлдызшалар»

«Жауап жаз»

ТЖ Дескриптор:

1.Берілген сұрақтарды оқиды;

2.Сұрақтарға жауап береді;

3.Сұрақтар мен жауаптардың көмегімен мәтін түрлерін ажыратады;

4. Сипаттау мәтіні бойынша сурет салады;

5. Бір-бірінің жұмыстарын бағалайды;

Кері байланыс:

«Житондар» ҚБ

« Жұлдызшалар»

Сергіту сәті

24-жаттығу

«Дәлелде»

ҰЖ Дескриптор:

1.Сөздегі сөйлем тобын анықтайды;

2. Сөйлемдерді көшіріп жазады;

3. Сөйлемдегі негізгі ойды анықтайды;

Кері байланыс:

«Житондар»

ҚБ «Жұлдызшалар»

25-жаттығу

«Анықта»

ҰЖ Дескриптор:

1. Жазған сөйлем санын табады;

2. Сөйлемдегі ойды анықтайды;

3. Сөйлем түрлерін айтылу мақсатына сәйкес тыныс белгілерін қолданады;

Кері байланыс:

«Житондар»

ҚБ « Жұлдызшалар»

26-жаттығу

«Анықта»

ТЖ Дескриптор:

1. Мәтінді оқиды, неше сөйлем бар екенін анықтайды;

2. Тиісті тыныс белгілерін қойып жазады;

3. Сөйлем түрлерін айтылу мақсатына қарай ажыратады;

Кері байланыс:

«Житондар» ҚБ

« Жұлдызшалар»

27-жаттығу

«Дұрыста»

ҰЖ Дескриптор:

1. Диалогты өз болжауларымен түзейді;

2. Жаупатарына қарай сұрақтар қояды;

3. Өз ойларымен хабарландыру жазу туралы әңгімелейді;

Кері байланыс:

«Житондар» ҚБ « Жұлдызшалар»  

 <ейджиктер                           

  іс-қимылмен көрсетеді    

Сабақтың соңы

 Үй тапсырмасы:

87-бет 28-жаттығу, ереже жаттау

Кері байланыс: «Білім ағашы»  

 Білім ағашы парақ шасы стикер  

Пікірлер(0)