Жансыз табиғатта жүретін үдерістердің себептері мен салдары
Жаратылыстану
Сынып:
5-сынып
Бөлім:
Тірі және өлі табиғаттағы үдерістер
Тақырып:
Жансыз табиғатта жүретін үдерістердің себептері мен салдары
13.02.2020
40
1
Оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтемеу): | 5.4.1.2 өлі табиғаттағы болып жатқан үдерістердің себеп-салдарларын анықтап түсіндіру |
Сабақтың мақсаты: | <p>• Барлығы.</p><p> • Өлі табиғатта жүретін үдерістердің себеп –салдарын біледі</p><p> • Көпшілігі. </p><p> • Өлі организмдердің тірі организмдерден айырмашылығын сипаттай алады </p><p> • Кейбірі. </p><p> • Өлі табиғатта өспейтін, көбеймейтін, қоректенбейтін,тыныс алмайтын заттардың деңгейлерін мысалмен түсіндіреді. </p> |
Тілдік мақсаттар: | <p>Қазақша Орысша Ағылшынша</p><p> Жасуша клетка Сell </p><p> Зат алмасу метаболизм Substance exchange</p><p>Көбею увеличить Increase </p><p> Тірі организм Живой организм Organized organism </p> |
Бағалау критерийлері: | <p>Білу.</p><p> Өлі табиғаттың тірі табиғата тіршілік ортасы болатынын біледі.</p><p> Түсіну.</p><p>Өлі ағзалардың тек материал (жансыз зат ) ретінде тіршілікте құрлыс заттарға пайдасы бар екенін түсіну. </p> |
Құндылықтарды дарыту: | Сыни тұрғысынан ойлау, өмір бойы оқуға дайын болу |
Пәнаралық байланыс: | |
Бастапқы білім: | 5.4.1.1. -өлі табиғатта болатын үдерістерді атау |
Сабақ барысы
Сабақ кезеңдері | Жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар |
---|---|---|
Сабақтың басы (10 мин) |
<p>1. Ұйымдастыру кезеңі. </p><p> 2. Өткен тақырыпты еске түсіру. </p><p><b>Оқушыларға өзін сынап көру тапсырмалары беріліді беріледі , слайдта бірнеше суреттер беріледі , оқушылар тірі ағзаны ажыратады. және себебін түсіндіреді.</b></p><p><img src="/uploads/lesson_plans/5e44cb130e70e/images/5e44cc389d337.png" style="width: 98px;"><img src="/uploads/lesson_plans/5e44cb130e70e/images/5e44cc4a0b9a8.png" style="width: 135px;"><b><br></b></p><p>1.Суретте не берілген кім айтады? </p><p> 2.Қандай айырмашылығы бар?</p><p> 3.Өлі ағзалардың өзіндік ерекшеліктері қандай? Тірі организімдердің зат алмасу туралы өз ойларын айта алады <b> </b></p><p>Кері байланыс:</p><p> Топтық жұмыс </p> | <p><img src="/uploads/lesson_plans/5e44cb130e70e/images/5e44cc30ac7b6.png" style="width: 98px;"><br></p> |
Сабақтың ортасы (20 мин) |
<p>Оқушылар шағын екі топқа бөлінеді , топқа бөлінген оқушыларға тірі организімдерге қандай қасиеттер тән екендігі тапсырмаға беріледі , топтар бірігіп кем дегенде 4 түрлі барлық тірі организімдерге тән қандай қасиеттер бар екендігін зерттеп ойларын ортаға салады. Топтар тапсырманы орындауға 5 мин уақыт беріледі , ойларын жеткізуге 3 мин уақыт беріледі.</p><p><br></p><p>3. Балалардың жауаптары негізінде сабақ бөлімі қысқаша түсіндіріледі </p><p><br></p><p>4. Жұптық жұмыс (әдіс - тәсілдер) Оқушылар жұбына суреттер таратылып беріледі , оқушылар өздерінің түсініктеріне сүйене отырып тірі организім деңгейлерін ретімен орналастырады. Жұптардың жұмысы тексеріліп , тақтада бір жұп өз жұмыстарын көрсетіп себебін түсіндіреді , критерий арқылы жұптардың жұмысы бағаланады , тақтада тапсырманың дұрыс реттілігі көрсетіледі.</p><p>5. Балалар жауабы негізінде сабақ түсіндіріледі </p><p><br></p> | |
Сабақтың соңы (10 мин) |
<p>Тапсырма 1 </p><p> Жеке жұмыс </p><p> Төмендегі берілген сөйлемді оқып тірі организім қасиетіне сәйкес келетін келмейтінін анықтаңыз. </p><p> 1) Барлық тірі организімдердің құрамында кездесетін химиялық элементтер ұқсас болады. </p><p> 2) Тек адамдар ғана жасушадан тұрады. </p><p> 3) Барлық тірі организімдер өзінен кейін өзі тектес ұрпақ қалдырады. </p><p> 4) Өсімдіктерде зат алмасу жүрмейді . 5) Өсімдіктер сыртқы тітіркендіргішке жауап бермейді. </p><p>Тапсырма 2 </p><p> Тірі организім құрлым деңгейлерін жоғарыдан төменге қарай орналастырыңыз. Биосфералық деңгей --------................ ................ ................ ................ ............ ................. </p> |
Пікірлер(0)