Сөйлеу тілінің қажеттілігі

Калиева Гулдана Жумабаевна
Калиева Гулдана Жумабаевна
Ақтөбе
Ақтөбе
Енбекшинская школа-сад
Қазақ тілі (Т1)
Сынып:
5-сынып
Бөлім:
Тіл және қарым-қатынас
Тақырып:

Сөйлеу тілінің қажеттілігі

30.01.2020
22
PDF жүктеу WORD жүктеу
Оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтемеу): Т/А3 Мәтіннен ақпаратты анықтау. Тыңдалған мәтіннің мазмұнын түсіну, негізгі және қосымша ақпаратты анықтау.  
Сабақтың мақсаты: <p><b>Барлық оқушылар </b></p><p> - Мәтін мазмұнын түсінеді;</p><p> - негізгі және қосымша ақпараттарды ажырата алады. </p><p><b> Көптеген оқушылар </b></p><p> - Мәтін мазмұнын толық түсінеді;</p><p> - негізгі және қосымша ақпараттарды анықтайды. </p><p><b> Кейбір оқушылар </b></p><p> - Мәтін мазмұнын терең түсінеді; </p><p> - негізгі және қосымша ақпарат екенін дәлелдей алады.&nbsp;&nbsp;</p>
Тілдік мақсаттар: <p><b>Пән лексикасы және терминология:</b></p><p>құндылық, аманат, қарым –қатынас, қажеттілік, теріскен </p><p><b> Диалог және жазылым үшін қажетті сөз тіркестер:</b></p><p> сөйлеу арқылы, күнделікті өмір, кеңес беру, басты құрал&nbsp;&nbsp;</p>
Күтілетін нәтиже: Тыңдалған мәтіннің мазмұнын түсінеді, негізгі және қосымша ақпаратты анықтай алады..
Бағалау критерийлері: <p>- Мәтін мазмұнын толық түсінеді:</p><p> - негізгі және қосымша ақпараттарды анықтайды.&nbsp;&nbsp;</p>
Құндылықтарды дарыту: Ынтымақтастық: жақсы қарым-қатынас орнату, ынтымақтастық дағдысын қалыптастыру, сындарлы тіл табу, қарым-қатынас орнатуда сыни тұрғыдан ойлану сынды қасиеттерді қамтиды.
АКТ-ны қолдану дағдылары: <p><a href="https://www.youtube.com/watch?v=Pi-POcnr0bE" target="_blank">https://www.youtube.com/watch?v=Pi-POcnr0bE</a></p><p>https://tagul.com/cloud/20</p><p><br></p>
Пәнаралық байланыс: Қазақ әдебиеті
Бастапқы білім: <p><b>Алдыңғы біліммен байланыстыру:</b> </p><p> «АКРОНОМ» әдісі арқылы байланыстырылады.&nbsp;&nbsp;</p>

Сабақ барысы

Сабақ кезеңдері Жоспарланған іс-әрекет Ресурстар

Сабақтың басы

(10 минут)

<p>Ұйымдастыру: </p><p> -оқушылардың сабаққа қатысын тексеру;</p><p> - сабақ мақсатымен таныстыру; <b>«АКРОНОМ» әдісі</b> Оқушылар қасында отырған жұбымен бірге берілген сөзден сабақ тақырыбына қатысты сөйлем немесе мақал\өлең жазады (ауызша орындауға да болады)</p><p> Т-</p><p> І -</p><p> Л -</p><p> Мысалы: </p><p> Тілді </p><p> Ілгерілету үшін </p><p> Лауазымды тұлға болудың қажеті жоқ. </p><p> Оқушылар өз нұсқаларын сыныпқа таныстырады. </p><p> Кері байланыс: </p><p> Тапсырманы орындау қаншалықты жеңіл\күрделі? </p><p> Неліктен?&nbsp;&nbsp;</p> <p><b>Дереккөздер </b></p><p> Келесі қысқартуларды қолданыңыз: МН =Мұғалімге арналған нұсқаулық МЖ = Мұғалім жасаған ӨД = өзге дерек көздері&nbsp;&nbsp;</p>

Сабақтың ортасы

(20)

<p><b>С.Тыңдалымалды тапсырма.</b></p><p>Оқушылар шарда берілген 3 тақырыптың бірін таңдап, тыңдалым мәтіні не туралы екенін болжайды. Дәлелдер келтіре отырып, өз ойларын жеткізеді.</p><p><img src="/uploads/lesson_plans/5e32b9fe4613b/images/5e32bd1f09da3.png" style="width: 117px;"></p><p>Оқушыларға бағалау критерийі мен дескриптор таныстырылады.&nbsp;</p><p><br></p><p><b>Бағалау критерийі:&nbsp; </b>Мәтін мазмұнын толық түсінеді, негізгі және қосымша ақпараттарды анықтайды.&nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp;&nbsp;<b>&nbsp;</b></p><p><b>Дескриптор:</b>&nbsp; Негізгі және қосымша ақпараттарды ажыратып жазады Өз пікірін дәлелдейді&nbsp;&nbsp;</p><p><b>Тыңдалым кезіндегі тапсырма.</b></p><p> <a href="https://www.youtube.com/watch?v=Pi-POcnr0bE" target="_blank">https://www.youtube.com/watch?v=Pi-POcnr0bE</a></p><p> Оқушылар дәптерлеріне орындайды: </p><p><b> Ж.Маңыздылық аймағы&nbsp;&nbsp;</b></p><p>Ішкі шеңберге- негізгі ақпараттар Сыртқы шеңберге- қосымша ақпараттар&nbsp; &nbsp;<b>&nbsp; &nbsp;&nbsp;</b></p><p><b>&nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp;ЖЖ.</b><br></p><p><b> Тыңдалымнан кейінгі тапсырма. </b></p><p><b> «6 Неліктен?» әдісі&nbsp;&nbsp;</b></p><p><b>Оқушылар өздерінің жазған ақпараттарының негізгі және қосымша ақпарат болатынын дәлелдер келтіре отырып, өзара талқылайды. </b></p><p><b> Мысалы: </b></p><p> 1-оқушы: Сөйлеу тілі арқылы біз күнделікті хабарларды жеткізіп отырамыз – негізгі ақпарат.</p><p> 2-оқушы: Неліктен бұл негізгі ақпарат бола алады?</p><p> 1-оқушы: Себебі мәтіннің негізгі айтайын деп тұрған ойы осы сөйлеммен тікелей байланысты. </p><p> 2-оқушы: Неліктен осы сөйлеммен тікелей байланысты?..</p><p> Ф.Мұғалім оқушыларды бақылайды, бағыт береді, журналына комментарий жазады.&nbsp;&nbsp;</p>

Сабақтың соңы

(5)

"Бес саусақ"&nbsp; әдісі <p>&nbsp;<br></p>

Рефлексия

(5)

<p><b>Рефлексия:</b></p><p> Ризамын... (өзіңіз орындаған қай жұмысқа ризасыз?) </p><p> Ойланамын... (бүгінгі сабақ бойынша не туралы ойланасыз?) </p><p> Түзетемін... (бүгінгі орындаған тапсырмаңыз\ сабаққа қатысыңыз бойынша нені түзетесіз?)&nbsp;&nbsp;</p>

Пікірлер(0)