Сөйлеу тілінің қажеттілігі

Калауова Гульзира Нурлукуловна
Калауова Гульзира Нурлукуловна
Шымкент
Шымкент
№62 ЖОББМ
Қазақ тілі (Т1)
Сынып:
5-сынып
Бөлім:
Тіл және қарым-қатынас
Тақырып:

Сөйлеу тілінің қажеттілігі

30.01.2020
35
PDF жүктеу WORD жүктеу
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары:   Т/А3 Мәтіннен ақпаратты анықтау Тыңдалған мәтіннің мазмұнын түсіну, негізгі және қосымша ақпаратты анықтау.  
Сабақтың мақсаттары:  Барлық оқушылар мәтін мазмұнын түсінеді; негізгі және қосымша ақпараттарды ажырата алады. Көптеген оқушылар мәтін мазмұнын толық түсінеді; негізгі және қосымша ақпараттарды анықтайды. Кейбір оқушылар мәтін мазмұнын терең түсінеді; негізгі және қосымша ақпарат екенін дәлелдей алады.  
Бағалау критерийлері:  Мәтін мазмұнын толық түсінеді, негізгі және қосымша ақпараттарды анықтайды.
Тілдік мақсаттар:  Пән лексикасы және терминология: құндылық, аманат, қарым –қатынас, қажеттілік, теріскен Диалог және жазылым үшін қажетті сөз тіркестер: сөйлеу арқылы, күнделікті өмір, кеңес беру, басты құрал   
Пәнаралық байланыс:   Қазақ әдебиеті
Мектеп құндылықтары:  Ынтымақтастық: жақсы қарым-қатынас орнату, ынтымақтастық дағдысын қалыптастыру, сындарлы тіл табу, қарым-қатынас орнатуда сыни тұрғыдан ойлану сынды қасиеттерді қамтиды.
Осыған дейін меңгерілген білім:  Алдыңғы біліммен байланыстыру: «АКРОНОМ» әдісі арқылы байланыстырылады.  

Сабақ барысы

Сабақ кезеңдері Жоспарланған іс-әрекет Ресурстар

сабақтың басы:

(2мин)

<p>&nbsp;Ұйымдастыру: </p><p> -оқушылардың сабаққа қатысын тексеру; </p><p> - сабақ мақсатымен таныстыру;</p><p> «АКРОНОМ» әдісі Оқушылар қасында отырған жұбымен бірге берілген сөзден сабақ тақырыбына қатысты сөйлем немесе мақал\өлең жазады (ауызша орындауға да болады) Т- І - Л - Мысалы: Тілді Ілгерілету үшін Лауазымды тұлға болудың қажеті жоқ. Оқушылар өз нұсқаларын сыныпқа таныстырады.</p><p> Кері байланыс:</p><p> Тапсырманы орындау қаншалықты жеңіл\күрделі?</p><p> Неліктен?&nbsp;&nbsp;</p>

сабақтың ортасы:

<p>&nbsp; С.Тыңдалым алды тапсырма.</p><p><img src="/uploads/lesson_plans/5e32b0af0c80d/images/5e32b218a0abf.png" style="width: 25%;">&nbsp;Оқушылар шарда берілген 3 тақырыптың бірін таңдап, тыңдалым мәтіні не туралы екенін болжайды. Дәлелдер келтіре отырып, өз ойларын жеткізеді. Оқушыларға бағалау критерийі мен дескриптор таныстырылады.&nbsp; &nbsp;</p><p><br></p><table class="table table-bordered"><tbody><tr><td style="text-align: left;">Бағалау критерийі</td><td style="text-align: left;">&nbsp;Дескриптор оқушы&nbsp;&nbsp;</td></tr><tr><td style="text-align: left;">Мәтін мазмұнын толық түсінеді, негізгі және қосымша ақпараттарды анықтайды.</td><td style="text-align: left;"><p>Негізгі және қосымша ақпараттарды ажыратып жазады </p><p> Өз пікірін дәлелдейді&nbsp;&nbsp;</p></td></tr></tbody></table><p>Тыңдалым кезіндегі тапсырма. </p><p> <a href="https://www.youtube.com/watch?v=Pi-POcnr0bE" target="_blank">https://www.youtube.com/watch?v=Pi-POcnr0bE</a></p><p> Оқушылар дәптерлеріне орындайды: Ж.Маңыздылық аймағы Ішкі шеңберге- негізгі ақпараттар Сыртқы шеңберге- қосымша ақпараттар</p><p>&nbsp;<img src="/uploads/lesson_plans/5e32b0af0c80d/images/5e32b2c455fde.png" style="width: 134px;"></p><p>ЖЖ. </p><p> Тыңдалымнан кейінгі тапсырма. «6 Неліктен?» әдісі Оқушылар өздерінің жазған ақпараттарының негізгі және қосымша ақпарат болатынын дәлелдер келтіре отырып, өзара талқылайды. </p><p> Мысалы: </p><p> 1-оқушы: Сөйлеу тілі арқылы біз күнделікті хабарларды жеткізіп отырамыз </p><p>– негізгі ақпарат. </p><p> 2-оқушы: Неліктен бұл негізгі ақпарат бола алады? </p><p> 1-оқушы: Себебі мәтіннің негізгі айтайын деп тұрған ойы осы сөйлеммен тікелей байланысты. </p><p> 2-оқушы: Неліктен осы сөйлеммен тікелей байланысты?.. </p><p> Ф.Мұғалім оқушыларды бақылайды, бағыт береді, журналына комментарий жазады.&nbsp;</p><p>&nbsp;</p><p> &nbsp;</p>

сабақтың соңы:

(3мин)

<p>&nbsp;Рефлексия:</p><p> Ризамын... (өзіңіз орындаған қай жұмысқа ризасыз?)</p><p> Ойланамын... (бүгінгі сабақ бойынша не туралы ойланасыз?) </p><p> Түзетемін... (бүгінгі орындаған тапсырмаңыз\ сабаққа қатысыңыз бойынша нені түзетесіз?)&nbsp;&nbsp;</p>

Файлдар:

Файлды ару Сөйлеу тілінің қажеттілігі

Пікірлер(0)