Неліктен ҮІІІ-ХІІ ғасырды ислам мәдениетінің «алтын ғасыры »деп атайды

Құрмашева akt.5260 Қуанышбайқызы
Құрмашева akt.5260 Қуанышбайқызы
Ақтөбе
Ақтөбе
Калыбайская ОШ
Дүниежүзі тарихы
Сынып:
7-сынып
Бөлім:
Ислам тарихы
Тақырып:

Неліктен ҮІІІ-ХІІ ғасырды ислам мәдениетінің «алтын ғасыры »деп атайды

14.11.2019
222
PDF жүктеу WORD жүктеу
Осы сабаққа негізделген оқу мақсаттары(оқу бағдарламасына сипаттама ) <p>6.2.2.1- тарихи оқиғалардың өзара байланысын орнату арқылы діндердің әлемдік мәдениетке ықпалын анықтау ; 6.2.2.4-Шығыстың ортағасырлық мәдениетінің ерекшеліктерін сипаттау: </p><p> 6.2.3.1-Шығыс ойшылдары жетістіктерінің маңызын бағалау ;&nbsp;&nbsp;</p>
Сабақ мақсаттары: <p>Барлық оқушылар: Мұсылман елдерінің мәдениеті туралы әңгімелеп, есте сақтайды. </p><p> Оқушылардың басым бөлігі: Қалалық мәдениеттің дамуындағы шаруашылықтың ықпалын суреттер арқылы сипаттайды </p><p> Кейбір оқушылар: Еуропа мен Азия ғалымдарының еңбектерін топтастырып, бағалайды&nbsp;&nbsp;</p>

Сабақ барысы

Сабақ кезеңдері Жоспарланған іс-әрекет Ресурстар

Басы

(2 мин)

Ұйымдастыру кезеңі: Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру Оқушылар жүректен-жүрекке тренингі арқылы бір-бірімен амандасады және бір-біріне бүгінгі сабаққа сәттілік тілейді&nbsp;&nbsp; <p>&nbsp;<img src="/uploads/lesson_plans/5dcd2f756d419/images/5dcd36cb359b7.png" style="width: 71px;"></p>

Ортасы

(30 мин)

<p>Сыныпты топқа бөлу:</p><p> «Мәдениет , өнер» 1 – топ: Мәдениет 2 – топ: </p><p> Өнер Оқушыларды түрлі- түсті қағаздар арқылы топтарға бөлеміз)&nbsp;&nbsp;</p><p>Зерттеу (топтық жұмыс) «Вклад исламской цивилизации» - (Ислам өркениетінің аманаты) атты бейнероликті көре отыра ислам мәдениетінің алтын ғасырына зерттеу жүргізу және дәптерге төмендегі берілген сұрақтарға жауап беру: - ғылым,философия мен архитектура салаларында қандай жетістіктерге қол жеткізді? - ислам мәдениетіндегі гүлдену дәуірінде күнделікті өмірде қандай өзгерістер болды? - соның ішіндегі ең маңызды жетістіктер қайсы болды?&nbsp; &nbsp;&nbsp;</p><p><br></p><p>&nbsp; &nbsp; Мәтінмен жұмыс Джиксо әдісі Мәтінді оқып,топ бойынша қорғау.</p><p>(Оқылым, айтылым, тыңдалым) Дискриптор Терминдердің анықтамасын ажырата алады. Суреттің негізгі мағынасын анықтайды. Ақпаратпен жұмыс істеу барысында ынталы болады.&nbsp;&nbsp;</p><p><br></p><p>Қалыптастырушы бағалу: Жақсы жауап берген оқушыға - жасыл түсті жұлдыз Орташа жауап берген оқушыға – сары түсті жұлдыз Нашар жауап берген оқушыға - қызыл түсті жұлдыз&nbsp; &nbsp;</p><p><br></p> http://smk.edu.kz/Bank/Download/0af39c1c-edcf-4e2b-ada8-d8f8f2c02d9b

соңы

(8 мин)

<p>Семантикалық карта&nbsp;</p><p><br></p><table class="table table-bordered"><tbody><tr><td><br></td><td>Әлемнің екінші ұстазы «Ғылымдар тізбегі » еңбегінің авторы&nbsp;&nbsp;</td><td>«Таза шындық »еңбегінің авторы&nbsp;</td><td>Диуани хикмет еңбегінің авторы&nbsp; &nbsp; &nbsp;</td><td>Құтадғу білік" ("Құтты білік") дастаны</td><td>Диуан әл-адаб” (“Әдеби жинақ</td></tr><tr><td>Әбу Насыр Әл Фараби&nbsp;</td><td><br></td><td><br></td><td><br></td><td><br></td><td><br></td></tr><tr><td>Әбу Ибраһим Ысқақ&nbsp; &nbsp;&nbsp;</td><td><br></td><td><br></td><td><br></td><td><br></td><td><br></td></tr><tr><td>Әбул-Қасым әл-Фараби&nbsp;</td><td><br></td><td><br></td><td><br></td><td><br></td><td><br></td></tr><tr><td>Қожа Ахмет Йассуи&nbsp;</td><td><br></td><td><br></td><td><br></td><td><br></td><td><br></td></tr><tr><td>Жүсіп Баласағұни</td><td><br></td><td><br></td><td><br></td><td><br></td><td><br></td></tr></tbody></table><p>&nbsp; &nbsp;Кері байланыс. «Алма ағашы»әдісі Оқушыларға сабақ басында үш түсті алма беріледі . Сабақ соңында оны алма ағашына ілу керек. Жасыл түсті алма-мен бүгін бәрін жақсы орындадым деп ойлаймын: менің көңіл-күйім көтеріңкі Қызыл түсті алма-мен тапсырмаға тірелдім, көңіл-күйім орташа Сары түсті алма-мен тапсырманы орындай алмады, көңіл-күйім жоқ.&nbsp;&nbsp;</p> <p><img src="/uploads/lesson_plans/5dcd2f756d419/images/5dcd36ee05595.png" style="width: 65px;"><br></p>

Қосымша ақпарат

<p><img src="/uploads/lesson_plans/5dcd2f756d419/images/5dcd39f0b36e9.png" style="width: 302px;"></p><p>Дискриптор </p><p> 1.ВЕНН диаграммасы арқылы Азия мен Еуропа мәдениетінің ерекшелігін және ұқсастығын жазады. </p><p> 2.Өз ойларын талдау, саралау&nbsp; &nbsp;&nbsp;</p>

Пікірлер(0)