Отбасы-шағын мемлекет
Қазақ тілі мен әдебиеті
Сынып:
5-сынып
Бөлім:
Отбасылық дәстүрлер мен мерекелер
Тақырып:
Отбасы-шағын мемлекет
27.12.2019
115
0
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары | <p>(5.Т/А4)Тірек сөздер мен жетекші сұрақтар арқылы негізгі ойды анықтау.</p><p> (5.Ж3)Сюжетті суреттердің (фотосуреттері) желісі бойынша әңгіме құрастыру. </p> |
Сабақ мақсаттары | <p>Барлық оқушылар орындай алады: </p><p> Тірек сөздерді табады, сұрақтарға жауап береді. Суреттерді әңгіме желісі бойынша орналастырады. Оқушылардың көпшілігі орындай алады: </p><p> Жетекші сұрақтар арқылы негізгі ойды анықтайды.Сюжетті суреттердің желісі бойынша әңгіме құрайды.</p><p> Кейбір оқушылар орындай алады: Сюжетті суреттердің желісі бойынша негізгі ойды сақтап әңгіме құрастырады. </p> |
Тілдік мақсат | <p>Оқушылар орындай алады: Тірек сөздерді анықтайды. Отбасы туралы қойылған жетекші сұрақтарға жауап береді. Сюжетті суреттердің желісі бойынша «Отбасы» тақырыбында әңгіме құрастырады. </p><p> Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: отбасы, шағын мемлекет, ата, апа, ана, әке, аға, қарындас, әпке, сіңілі, іні Диалог құруға/ шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер: қара шаңырақ, сыйластық, Отан Талқылауға арналған сұрақтар: </p><p> 1.«Отбасы» деген ұғымды қалай түсінесіңдер?</p><p> 2.Отбасын кімдер құрайды? (Ата, апа, ана, әке, аға, қарындас, әпке, сіңілі, іні.)</p><p> 3. Ұл мен қызды жасына қарай қалай атайды? (қарындас, әпке, сіңілі, аға, іні)</p><p> 4. Отбасылық әдет-ғұрып туралы түсініктеме беру. (Үлкенді сыйлау, айтқан ақылдарын тыңдау, үлкендер - кішіге ақылшы, көмекші.)</p><p> 5. Отбасының бүкіл міндеті кімдерге негізделген? ( Ата- анасына)</p><p> 6.Отбасылық құндылықтарға нені жатқызар едіңіздер? Неге? </p> |
Сабақ барысы
Сабақ кезеңдері | Жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар |
---|---|---|
Сабақтың басы (2 минут) |
<p><b>Ұйымдастыру кезеңі. Психологиялық дайындық.</b></p><p> Оқушыларды мейірімділікке, бауырмалдылыққа жетелейтін «Жылы лебіз» тренингі. Оқушылар шеңбер құрып тұрады, қолдарын айқастырып бір –біріне жылы лебіз білдіреді. Тренингтен алған әсерлерімен бөліседі.</p><p> С 1.Тыңдалым алдындағы тапсырма. «Отбасы», «отбасындағы мереке» сөздеріне сәйкес келетін суреттер беріп, оларды өзара байланыстыру, тыңдалымға дайындық жүргізу, болжам жасату.</p><p> Сабақтың тақырыбын бейнежазба көрсету арқылы ашу,сабақтың мақсатымен таныстырады.Оқу мақсатын оқушылармен бірге талдау. </p> | |
Сабақтың ортасы (15 минут) |
<p><b>2.Тыңдалым тапсырмасы</b>. </p><p> «Отбасы-шағын мемлекет» туралы аудио тыңдау. «Стоп кадр» әдісі Аудионы бөліктерге бөліп тыңдау. </p><p> Тыңдалған мәтін бөлімі бойынша жетекші сұрақтар беру:</p><p> 1.«Отбасы» деген ұғымды қалай түсінесіңдер? </p><p> 2.Отбасын кімдер құрайды? (Ата,апа,ана,әке,аға,қарындас,әпке,сіңілі,іні.) </p><p> 3. Ұл мен қызды жасына қарай қалай атайды? (қарындас,әпке,сіңілі,аға,іні)</p><p> 4. Отбасылық әдет-ғұрып туралы түсініктеме беру. (Үлкенді сыйлау, айтқан ақылдарын тыңдау, үлкендер - кішіге ақылшы, кішіге - көмекші.)</p><p> 5. Отбасының бүкіл міндеті кімдерге негізделген? ( Ата- анасына) </p><p> 6.Отбасылық құндылықтарға нені жатқызар едіңіздер? Неге? </p><p> Берілген сұрақтар негізінде мәтіндегі негізгі ойды анықтайды. Сұрақтар бойынша қорытынды жасалады.</p><p><b> 3.Тыңдалымнан кейінгі тапсырма.</b> Тыңдалған мәтін аясында «Отбасындағы бір күн» деген тақырыпта өздерінің ойларымен пікіралмасу жүргізіледі. Тірек сөздер: қара шаңырақ, сыйластық, Отан ҚБ "Бағдаршам" Түсінгендіктерін көрсету үшін бағдаршамның түстерін пайдалану. Оқушыларда қызыл, жасыл және сары түсті карточкалар бар, оны олар өз парталарына қояды немесе жоғары көтереді (қызыл-түсінбеймін, жасыл -барлығы түсінікті) Оқушылар бағдаршамды пайдалана отырып, өздерін бағалайды. Ж тапсырма 1.Сюжетті суреттерді ретімен орналастырып, әңгіме құрастыру, әңгімеге ат қою. Оқушыларға жазылымда қолдануға тиісті жаңа сөздер (тұрақты тіркестер, көркемдегіш құралдар ұсынылады). Сыныптан үздік жұмыс анықталып, автор орындығында оқиды. </p> | |
Сабақтың соңы (2 мин) |
<p> Кері байланыс. «3-2-1» стратегиясы </p><p> Бүгінгі сабақтан алған 3 маңызды ақпарат; </p><p>Бүгінгі сабақта қиындық тудырған 2 аспекті;</p><p> Бүгінгі сабақта ұнаған 1 іс-әрекет. </p><p>«Отбасым-бақытым»деген тақырыпта шағын эссе жазу. </p><p> Дескриптор: -Өз ойларын еркін жеткізе алады. -Ойларын өмірмен байланыстыра алады. «ББҮ кестесі» әдісі. Мақсаты:Бүгінгі білімін саралап,кесте толтырады.</p><p> Әдіс қадамдары: Алған білімін жинақтайды. Кестенің 3 бөлімін толтырады. </p> |
Файлдар:
Файлды ару
толық нұсқа
Пікірлер(0)