Қарама-қарсы бағыттағы қозғалысқа берілген есептер/ Мамандықтар
Математика
Сынып:
4-сынып
Бөлім:
Жылдамдық, уақыт, арақашықтық
Тақырып:
Қарама-қарсы бағыттағы қозғалысқа берілген есептер/ Мамандықтар
25.12.2019
213
2
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 4.5.1.9 ** бір бағыттағы (қуып жету, қалып қою) қозғалысына берілген есептерді арифметикалық және алгебралық әдістермен шығару |
Сабақ мақсаттары | Барлық оқушылар: -жылдамдыққа байланысты формуланы түсінеді, бір-біріне қарама-қарсы бағыттағы қозғалысқа берілген есептерді шығара алады. Көптеген оқушылар: -бір-біріне қарама-қарсы қозғалысқа берілген есептер шығара алады. Кейбір оқушылар: -бір-біріне қарама-қарсы бағыттағы жылдамдыққа байланысты есептер құрастыра алады. |
Бағалау критерийі | Жеке, жұптық, топтық тапсырмаларды орындай алады. Сабақ барысында тыңдаушының назарын өзіне аудара алады. |
Ресурстар | Оқулық, bilimlend,суреттер, топқа бөлуге арналған кеспе қағаздар және әртүрлі заттар, топтық тапсырмалар, кері байланыс, стикер. |
Әдіс-тәсілдер | Сұрақ-жауап, түсіндіру, ойын, көрнекілік. |
Пәнаралық байланыс | Дүниетану, әдебиеттік оқу |
Алдыңғы оқу | Шамалардың өзара байланысы: жылдамдық, уақыт, арақашықтық. |
Сабақ барысы
Сабақ кезеңдері | Жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар |
---|---|---|
Сабақтың басы (Ширату) ((5 минут)) |
<p><b>Шаттық шеңбері </b></p><p> Дене мүшелерімен амандасу (көзбен, қол алысып, құлақпен, аяқпен амандасу) </p><p> Мұғалім: — Екі көз не үшін керек? </p><p> Оқушы: — Жақсыларды көру үшін. </p><p> Мұғалім: — Екі құлақ не үшін керек? </p><p> Оқушы: — Ақыл – кеңес тыңдау үшін. </p><p> Мұғалім: — Екі қол не үшін керек? </p><p> Оқушы: — Елге көмек беру үшін. </p><p> Мұғалім: — Екі аяқ не үшін қажет? </p><p> Оқушы: — Шетте жүрсең, Туған жерге жету үшін </p><p> Мүғалім: — Ал басың не үшін керек? </p><p> Окушы: — Бәрін-бәрін ойлау үшін. </p><p> Дұрыс балалар, олай болса мен сендердің құлақтарың, көздерің, қолдарың мен аяқтарыңа саулық тілеймін. </p><p><b> Жұмыс ережесін келісу</b></p><p><b> Алдыңғы білімді еске түсіру (жеке,жұпта,топта, ұжымда) </b></p><p><b> Үй тапсырмасын тексеру </b></p><p><b> Оқу мақсатын таныстыру </b></p><p><b> Күтілетін нәтижені анықтау </b></p><p><b>Ынталандыру </b></p><p> Көлікті басқаруға қатысы бар мамандықтарды тап. Аталған мамандықтардың қайсысы ескірді? Өз жауабыңды тексер. (Жауабы 300). Қайсысының көлік басқаруға қатысы жоқ? (Жауабы 500). Өз жауабыңды тексер. Ұшқыш 270 000 : 9 Мотоциклист 270 000 : 90 Ат айдаушы 270 000 : 900 Шопыр 810 000 : 9 Машинист 810 000 : 9000 Такси жүргізушісі 81 000 000 : 90000 Велосипедші 7 500 : 150 Жолсерік 75 000 : 150 Алысқа қатынайтын жүргізуші 75 000 : 15 Жолсерік көлік жүргізбейді. </p> | Жұппен орындайды |
Сабақтың ортасы: ((20 минут)) |
<p><b>Өзектендіру</b> </p><p><b> bilimland.kz-тен видео көріп, жаңа тақырыпты түсініп, тапсырмаларды орындап,есептерді шығарады.</b></p><p> <b> Жаңаны ашу.</b> Қозғалыстағы денелердің (велосипедші және көлік жүргізуші) бір-біріне қарама-қарсы келе жатқанын елестетіңіз. Бастапқы арақашықтық 400 км-ге тең. а) Екі дененің арақашықтығы сағат сайын неше километрге азайып жатыр? ә) Кестені толтыр. Қозғалыстағы уақыт 1 сағ 2 сағ 3 сағ 4 сағ Мәшинелердің арасындағы арақашықтық Бір-біріне қарама-қарсы қозғалыс кезінде жақындау жылдамдығы жылдамдықтардың қосындысына тең болады. </p><p>V1 + V2 = Vжақын. 60 + 40 = 100 (км/сағ) – автокөліктің жақындау жылдамдығы. Автокөліктер қанша сағаттан кейін кездесетінін білу үшін, қашықтықты жақындау жылдамдығына бөлу арқылы табамыз. t = S : Vжақын. 400 : 100 = 4 (сағ) Алғашқы бекіту Оқушыларға 3-тапсырманы орындау ұсынылады. Екі ауылдан велосипедшілер бір-біріне қарама-қарсы бағытта жүрді. Біреуінің жылдамдығы 14 км\сағ, ал екіншісінің жылдамдығы 12 км\сағ. Олар екі сағаттан кейін кездесті. Екі ауылдың арақашықтығы қанша километр? Сызбаға қарап, есепті әртүрлі тәсілмен шығар. Оларды түсіндір. 1-тәсіл 2-тәсіл 1) 14 ∙ 2 = 28 (км) 2) 12 ∙ 2 = 24 (км) 3) 28 + 24 = 52 (км) 1)14 + 12 = 26 (км/сағ) 2) 26 ∙ 2 = 52 (км) 5-тапсырманы сызбаға қарап орындау. Бұл тапсырманы орындау барысында мынадай қорытындыға келеміз. Бұл есептер бір-біріне кері есеп болып табылады, өйткені сандық мәліметтер мен жағдаят бірдей, тек есептің сұрақтары өзгереді. 5-тапсырма бойынша есеп құрастыруды ұсыныңыз. 1-тәсіл. 1) 25 ∙ 3 = 75 (км) – кездескенге дейін 1-мотоциклшінің жүрген жолы. 2) 30 ∙ 3 = 90 (км) – кездескенге дейін 2-мотоциклшінің жүрген жолы. 3) 75 + 90 = 165 (км) – ауылдардың арасы 2-тәсіл. 1) 25 + 30 = 55( км/сағ) – жақындау жылдамдығы 55 ∙ 3 = 156 (км) – мотоциклшілердің арасындағы арақашықтық. </p><p><b> (Ө) Дәптерде орындалатын өзіндік жұмыс</b></p><p> Оқушылардың жаңа қозғалыстың түрін яғни кездесу қозғалысы мен оның формуласын, қарама-қарсы және жақындау жылдамдығының формуласын қалай меңгергенін анықтау үшін, баспа дәптеріндегі тапсырмаларды орындайды. Оқушылар критерийді талқылайды. Қарама-қарсы қозғалысқа берілген есептерді шығара алу. Екі қарлығаш бір-біріне қарама-қарсы ұшып келе жатыр. Екеуінің жылдамдығы бірдей – 23 м/сек. Арақашықтығы – 920 м. Олар неше секундтан кейін кездеседі? 23 + 23 = 46 м/с – жақындау жылдамдығы 920 : 46 = 20 с – неше уақыттан кейін кездескенін көрсететін уақыт Өрнек: 920 : (23 + 23) = 20 (с). </p><p><b>Дескриптор</b> Мен: - амалдар бойынша шешуін жазамын, шартын талдай аламын; - өрнекті жаза аламын; - шешуін есептеп табамын мен жауабын жаза аламын. </p><p><br></p> | <p><a href="https://bilimland.kz/kk/subject/matematika/4-synyp/bir-birine-qarama-qarsy-bahyttahy-qozhalys-zhaqyndau-zhyldamdyhy?mid=f2ba2b90-9ee4-11e9-a361-1f1ed251dcfe" target="_blank">https://bilimland.kz/kk/subject/matematika/4-synyp/bir-birine-qarama-qarsy-bahyttahy-qozhalys-zhaqyndau-zhyldamdyhy?mid=f2ba2b90-9ee4-11e9-a361-1f1ed251dcfe</a></p><p>видео көріп, тапсырмаларды орындап, есептерді шығарады.</p> |
Сабақтың соңы ((10 минут)) |
<p><b>Ата</b></p><p> Кездесу қозғалысы кезіндегі жақындау жылдамдығының формуласын ата. Кездесу қозғалысы кезіндегі жақындау жылдамдығы белгілі болғандағы уақытты қалай білуге болады? </p><p><b> Түсіндір.</b> </p><p> Кездесу қозғалысы шамалардың әрқайсысын қалай табу керектігін түсіндір. </p> | Карточка таратылады. Карточкадағы сұрақтарға жауап жазады. |
Үйге тапсырма беру ((2 минут)) |
Үй тапсырмасына берілетін 8-тапсырма жаңа сабақты бекітуге арналған. 1) 60 + 80 = 140 ( км/сағ) – жақындау жылдамдығы; 2) 140 ∙ 2 = 280 (км) – пойыздардың арасындағы арақашықтық. Тапсырманың қалған бөлігі баланың шығармашылығына және жетістігіне негізделген. | Оқулық. |
Кері байланыс ((3 минут)) |
<p>Оқушылар сабақтан алған әсерлерін кері байланыс парағы тапсырмалары арқылы білдіре алады.</p><p>Рефлексия (жеке,жұпта,топта, ұжымда) </p><p>«Ұстазға хат» кері байланыс. </p><p><br></p><p> </p> | Стикер. |
Пікірлер(0)