Cұрыптау әдістері

МУРЗАГАЛИЕВА ГУЛМИРА ШУГАЙЕВНА
МУРЗАГАЛИЕВА ГУЛМИРА ШУГАЙЕВНА
Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар/Информатика
Сынып:
10-сынып
Бөлім:
Алгоритмдеу және программалау
Тақырып:

Cұрыптау әдістері

17.01.2022
0
PDF жүктеу WORD жүктеу
Оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтемеу): 10.5.1.4 практикалық есептерді шешу үшін сұрыптау алгоритмдерін іске асыру
Сабақтың мақсаты: Python тілінде сұрыптау алгоритмдерін іске асыруды үшін программа жазуға үйрету
Тілдік мақсаттар: <p>Оқушылар:Терминологияларды білу</p><p> Сұрыптау-Сортировка-Sorting </p><p> Таңдау әдісі-Метод выбора- Selection </p><p> Көпіршікті сұрыптау-Позырьковая сортировка-BubbleSort&nbsp;&nbsp;</p>
Күтілетін нәтиже: <p>• оқушылар қарапайым сұрыптау алгоритмдерін пайдаланып массивтерді сұрыптайды</p><p> • оқушылар таңдау сұрыптау әдісін пайдаланып массивтерді сұрыптайды</p><p> • оқушылар көпіршікті сұрыптау әдісін пайдаланып массивтерді сұрыптайды</p>
Бағалау критерийлері: <p>• оқушылар қарапайым сұрыптау алгоритмдерін пайдаланып массивтерді сұрыптай алады </p><p> • оқушылар таңдау сұрыптау әдісін пайдаланып массивтерді сұрыптай алады </p><p> • оқушылар көпіршікті сұрыптау әдісін пайдаланып массивтерді сұрыптай алады&nbsp;&nbsp;</p>
Құндылықтарды дарыту: <p>Жұптық тапсырмаларды орындау барысында жылы қарымқатынастарды дамытып, ынтымақтастық дағдылар орнатып, сындарлы көзқарас пен сыни ой дамытылуға бағытталған дағдылық құндылықтар қарым-қатынас арқылы дамытылады. </p><p> Академиялық адалдық: басқа адамдардың идеялары мен ойларын құрметтеу академиялық адалдық принциптерін сақтаудан тұрады.&nbsp;&nbsp;</p>
АКТ-ны қолдану дағдылары: <p>Питон бағдарламалау тілінде программа жаза біледі</p><p>Оқу сайттарымен жұмыс жасай алады</p>
Пәнаралық байланыс: <p>Сұрыптау. </p><p>9 сынып информатикасы</p><p><br></p>
Бастапқы білім: Сұрыптау әдістерін және түрлерін&nbsp; біледі

Сабақ барысы

Сабақ кезеңдері Жоспарланған іс-әрекет Ресурстар

Сабақтың басы

<p>Ұйымдастыру кезеңі. Үй тапсырмасын тексеру </p><p> Смартфонмен жұмыс Миға шабуыл </p><p> Мұғалім келесі сұрақтарды қояды: 1. Сұрыптаудың неше түрі бар? </p><p> 2. Кіріктірілген сұрыптау әдістерін атаңыздар? </p><p> 3. sort және sorted, reverse әдістерінің қызметін түсіндіріп жіберіңіз?&nbsp;&nbsp;</p> <p>Тақырыптық суреттер https://wordwall.net/ru/resource/26278088</p><p>&nbsp;</p><p><br></p>

Сабақтың ортасы

<p>Жаңа тақырыппен таныстыру. Бейне сабақты тыңдау 1. (ҚБ) Өзіндік жұмыс Оқушылар таратпа матер-иалдағы тапсырмаларды орындайды. Оқушылар тапсырманы жеке түрде орындайды. Қарапайым сұрыптаулар N элементтен тұратын массивті ретке келтіргенде С*N2 әрекет орындалады, С-қандай да бір тұрақты </p><p> 1. Таңдау әдісімен сұрыптау массивтің басындағы элемент-пен орын ауыстыратын ең кіші элементті іздейміз. Массивтің қалған бөлігін дербес массив ретінде қарастырамыз. Тағы да ең кіші элементті іздейміз. Осылайша бір элемент қалғанша жалғастырамыз </p><p> 2. Көпіршікті сұрыптау -көршілес элементерді салыстыру арқылы жүзеге асады. Егер массивті көлденең емес тік құрылым ретінде қарастырсаң. Судағы көпіршік тәрізді салмағына сәйкес деңгейге көтеріледі. Сондықтан «көпіршікті сұрыптау» деп аталады. </p><p> 1 мысал </p><p> def sel_sort(array):</p><p>&nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; for i in range(len(array)-1):</p><p>&nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp;m=i j=i+1 for j in range(len(array)):</p><p>&nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp;if array[j]&gt;array[m]: </p><p>&nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; m= j</p><p>&nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp;j=j+1 </p><p>&nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; array[i],array[m]= array[m],array[i]</p><p> a=[49,13,92,13,7,71,65,83] </p><p> print(a) </p><p> sel_sort(a) </p><p> print(‘=============’)</p><p> print(a) </p><p> 2 мысал кітапен жұмыс</p><p>N=7 </p><p> A=[49, 13, 92, 7, 71, 65, 83]</p><p> print(A)</p><p> for i in range(N-1): </p><p>&nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp;for j in range(N-2,i-1,-1): </p><p>&nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp;if A[j]&gt;A[j+1]:</p><p>&nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp;buff = A[j] </p><p>&nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp;A[j] =A[j+1]</p><p>&nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp;A[j+1]=buff </p><p>&nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp;print(A) </p><p> 3 мысал –Функцияны пайдалану Компьютерде практикалық орындау Дескриптор Пайтон программасын қоса біледі Жаңа файлды аша алады Программаны қатесін жазып, орындауға жібере біледі Сәйкестікті табу /СМАРТ-ТАҚТАмен жұмыс/&nbsp;&nbsp;</p> <p>https://wordwall.net/resource/26257298</p><p><br></p>

Сабақтың соңы

<p>Сабақ соңында кері&nbsp; жүргізіледі:</p><p> ӘР ОҚУШЫНЫҢ САБАҚТАҒЫ ӘРЕКЕТІНЕ ШОЛУ </p><p> Үйге тарсырма 3,9 тақырып№3,4 есептер&nbsp;&nbsp;</p> <p>https://www.classtime.com/code/G9KP48</p><p><br></p>

Рефлексия

Мен бүгін білдім Мен үшін қиын болды қызық болды Мен енді жасай аламын&nbsp;&nbsp;

Пікірлер(0)