Сәулет өнерінің үздік туындылары. Заманауи сәулет өнері. Қазақстан сәулет өнері. (заманауи және тарихи)

Прназаров Дауиржан Амангалиевич
Прназаров Дауиржан Амангалиевич
Қызылорда
Жосалы кенті
А.Жанпейісов атындағы № 105 мектеп-лицей
Көркем еңбек
Сынып:
9-сынып
Бөлім:
Дизайн және технология
Тақырып:

Сәулет өнерінің үздік туындылары. Заманауи сәулет өнері. Қазақстан сәулет өнері. (заманауи және тарихи)

20.01.2021
0
PDF жүктеу WORD жүктеу
Оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтемеу): <p>9.1.2.1 мәдени және тарихи жәдігерлер, қолөнер мен дизайн салалары шығармаларының материалдарын, бағытын, салыстырмалы талдау; </p><p> 9.3.3.1 бұйымның сапасын және өнімнің сыртқы көрінісін анықтайтын негізгі факторларды (эстетика, атқаратын қызметі, экономика) талдау және бағалау&nbsp;&nbsp;</p>
Сабақтың мақсаты: <p>Тарихи стильмен заманауи мәдени және тарихи жәдігерлерін, салыстырмалы түрде талдау, білу. </p><p>Қазақстан жерінде салынған тарихи жәдігерлер мен қазіргі заманғы сәулет өнерін салыстырып, бағалайды.</p><p>Қазіргі Қазақстандағы сәулет өнерінің даму қарқыны жайлы өз ойларын айтады.</p>
Тілдік мақсаттар: <p>Зерттеу және архитектурамен байланысты мәселелерді талқылау кезінде сынып алдындағы сұрақтарға жауап беру.</p><p>Арнайы терминдер сөздігі : Сәулет, жоспар, қасбет, композиция,стилизация, ауа және сызықтық перспектива. нысаны, симметрия, ритм, динамика, локальность . Пропорциялар, техника, құру.&nbsp;&nbsp;</p>
Күтілетін нәтиже: <p>Ұлттық сәулет өнеріне сараптама жасайды; </p><p>Заманауи сәулет өнерінің сараптама жасайды; </p><p>Ұлттық және заманауи сәулет өнерлерін салыстырады.</p>
Бағалау критерийлері: <p>Мәдени және тарихи жәдігерлер түрлерінің материалдары мен бағытын салыстырады.</p><p>Бұйымның эстетикалық, қолданыс аясы мен факторларын талдайды</p>
Құндылықтарды дарыту: <p>Өз елінің мәдениетіне құрметпен қарау; </p><p> Тарих пен мәдиниеттің бір тұтастығы қазақ халқының мәдениетіндегі сәулет өнерінің ерекшелігі;&nbsp;&nbsp;</p>
АКТ-ны қолдану дағдылары: АКТ-ны сабақ барысында қолданады.
Пәнаралық байланыс: Бейнелеу өнері, Қазақстан тарихы, Сәулет және сызу.
Бастапқы білім: <p>Тарихи стильмен заманауи мәдени және тарихи жәдігерлерін, салыстырмалы түрде талдайды.</p><p>Қазақстан жерінде салынған тарихи жәдігерлер мен қазіргі заманғы сәулет өнерін салыстырады.</p>

Сабақ барысы

Сабақ кезеңдері Жоспарланған іс-әрекет Ресурстар

Сабақтың басы

(7 минут)

<p>Ұйымдастыру кезеңі. </p><p> Оқушылармен сәлемдесу. </p><p> Психологиялық ахуалды қалыптастыру. </p><p>Назарларын сабаққа аудару. </p><p> Бейнефильм тамашалау. (bilimland → Пәндер→ Қазақстан тарихы → 6-сынып → XIII–XV ғасырлардағы Қазақстанның мәдениеті бейне клип) </p><p>Оқушылардан бейне көрініске байланысты алған әсерін сұрау. Бейне роликтен не байқадық? Қандай ой түйдіңіздер? </p><p> 1. Бүгінгі сабағымыздың тақырыбы қандай деп ойлайсыздар? </p><p> 2. Сәулет өнері дегеніміз не? </p><p> 3. Қандай сәулет өнерінің бағыттарын білесіңдер ?&nbsp;&nbsp;</p> https://bilimland.kz/kk/subject/qazaqstan-tarihy/6-synyp/xiiixv-hasyrlardahy-qazaqstannyng-madenieti?mid=96:simple

Сабақтың ортасы

(15 минут)

<p>Сабақтың тақырыбы мен мақсаты анықталады. </p><p> Қазақстан сәулет өнері. (заманауи және тарихи) </p><p> Конспект (мәтінмен жұмыс) https://onlinemektep.org </p><p> 1. Тапсырма: Қазақстанның сәулет өнері. → Қазақстан сәулеті→Тапсырма→ Атауларды өзіне сай келетін суреттерге орналастырыңыз.) </p><p> 2. Тапсырма: Қазақстан заманауи сәулет өнері. (өзіндік зерттеу жұмысы)&nbsp;&nbsp;</p> (https://onlinemektep.org/schedule/lesson/1d385b1f-4434-4ad5-bb71-d8fce5853b7f

Сабақтың соңы

(5 минут)

&nbsp;«Талқылаудағы әріптестер» Серіктеспен талқылау:&nbsp;

Рефлексия

(3 минут)

<p>Сіз үйренген үш жаңа нәрсені атаңыз: </p><p>Не оңай болды? </p><p>Не қиын болды? </p><p>Сіз болашақта білгіңіз/үйренгіңіз келетін нәрсе .&nbsp;&nbsp;</p>

Пікірлер(0)