Біздің айналымыздағы ақпарат
Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар/Информатика
Сынып:
5-сынып
Бөлім:
Ақпарат және оны өңдеу
Тақырып:
Біздің айналымыздағы ақпарат
22.12.2020
0
4
Оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтемеу): | 5.2.1.1- әртүрлі ақпаратты атап шығу және көрсету |
Сабақтың мақсаты: | <p>Барлық оқушылар: ақпарат түрлерін атайды, ажырата алады; ақпарат беруші мен қабылдаушы айырмашылығын түсінеді. </p><p> Көптеген оқушылар: ақпарат түрлеріне мысалдар келтіре алады, ақпарат беруші мен қабылдаушы арасындағы болып жатқан процестерді түсіндіре алады; </p><p> Кейбір оқушылар: ақпаратты өмірде қалай тиімді түрлендіруге болатыны туралы ұсыныстарын жасай алады. </p> |
Тілдік мақсаттар: | ақпарат, маңызды ақпарат, шынайы ақпарат,пайдалы ақпарат, ақпарат қабылдаушы, ақпарат беруші |
Күтілетін нәтиже: | ақпарат түрлеріне мысалдар келтіре алады, ақпарат беруші мен қабылдаушы арасындағы болып жатқан процестерді түсіндіре алады; |
Бағалау критерийлері: | <p>- ақпарат түрлерін, ақпарат беруші мен қабылдаушы рөлдерін айта алады;</p><p> - ақпараттың түрлерін қабылдау тәсілі, ұсыну формасы мен мағынасын түсіндіріп бере алады. </p><p> - ақпаратты өмірде қалай тиімді түрлендіруге болатыны туралы өз пікірін айтады. </p> |
Құндылықтарды дарыту: | Ынтымақтастық, экономикалық өсу, ұлтжандылық құндылықтары |
АКТ-ны қолдану дағдылары: | интербелсенді тақта, презентация,бейнежазбалар, тестілеу(bilimland.kz, itest.kz,twig.kz,imektep.kz) |
Пәнаралық байланыс: | әдебиет, география, математика |
Бастапқы білім: | интернеттегі қауіпздік, операциялық жүйелер |
Сабақ барысы
Сабақ кезеңдері | Жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар |
---|---|---|
Сабақтың басы (16 мин.) |
<p>Ұйымдастыру кезеңі. </p><p> 1. Бейнежазба арқылы оқушылардың сабаққа зейінін шоғырландыру. Абай Құнанбаев туралы бейнежазбадан үзінді көрсету. </p><p> Сұрақтар қойылады:</p><p> - Қалай ойлайсығдар, бұл бейнежазба не үшін көрсетілді? (Абайдың-175 жылына орай) </p><p> - Сіз үшін қандай ақпарат жаңа болды? - Ақпарат деген сөзді қалай түснесіздер? т.с.с </p><p> Топқа бөлу: Абай Құнанбаевтың өлең шумақтары арқылы екі топқа бөлінеді.</p><p> Үй тапсырмасын тексеру: bilimland.kz сайтынан тест орындайды, өтілген тақырып бойынша.</p><p> ҚБ: bilimland.kz сайтында әрбір оқушыға берілген жауапқа байланысты бағалау парақтарына ұпайлары жазылады (топ мүшелері) </p><p> Twig.kz сайтынан бейнежазба көрсетілімі талқыланады (қандай ақпарат алдыңдар, қандай құрылғылар арқылы ақпаратты алдыңдар,қандай әсер тигізді және т.с.с деген сұрақтар қойылады).Осыдан сабақтың тақырыбы мен мақсаты таныстырылады. </p> | <p><a href="https://imektep.kz/kz/abay" target="_blank">https://imektep.kz/kz/abay</a></p><p>Қима қағаздар <a href="https://bilimland.kz/kk/courses/informatika-kk/5-synyp/lesson/operacziyalyq-zhujeni-basqaru-tasilderi-men-negizgi-obektileri" target="_blank">https://bilimland.kz/kk/courses/informatika-kk/5-synyp/lesson/operacziyalyq-zhujeni-basqaru-tasilderi-men-negizgi-obektileri</a></p><p> <a href="https://bilimland.kz/kk/courses/informatika-kk/6-synyp/lesson/internetten-aqparatty-izdeu-tasilderi" target="_blank">https://bilimland.kz/kk/courses/informatika-kk/6-synyp/lesson/internetten-aqparatty-izdeu-tasilderi</a></p><p> https://twig-bilim.kz/kz/film/galtur-the-perfect-storm</p><p> </p> |
Сабақтың ортасы (20 мин.) |
<p>Оқушыларға интерактивті тақтадан bilimland.kz сайтынан бейнематериалдар көрсетіледі. Оқушылар жеке компьютерлерге отырып bilimland.kz сайтынан тест, жаттығуларды орындайды. Дескриптор: </p><p> - компьютермен жұмыс жасай алады; - тестілеуді толық өтеді;</p><p> - жауаптарды дұрыс береді. «Бағалау парақтарына сайтта алған ұпайларын жазады </p><p> «Дұрыс-бұрыс» әдісі:</p><p> - Ақпаратты ұсынатын нысан- ақпаратты қабылдаушы; </p><p> - Ақпаратты алушы нысан-ақпарат беруші; </p><p> - Ақпарат арналары: биологиялық, техникалық; </p><p> - Биологиялық арналарына жатады: телефон, теледидар, компьютер, интернет т.б. </p><p> - Техникалық арналарға жатады: көз, мұрын, тіл, тері, құлақ. </p><p> - Ақпарат түрлері: нрафикалық, мәтіндік, сандық </p> | <p><a href="https://bilimland.uz/kk/courses/informatika-kk/6-synyp/lesson/aqparat-zhane-aqparattyq-zhuje" target="_blank">https://bilimland.uz/kk/courses/informatika-kk/6-synyp/lesson/aqparat-zhane-aqparattyq-zhuje</a></p><p> https://bilimland.uz/kk/courses/informatika-kk/5-synyp/lesson/aqparat-turleri</p><p> Бағалау парақтары </p> |
Сабақтың соңы (2 мин.) |
Үй тапсырмасы: 5-сынып 63 бет, кесте толтыру | |
Рефлексия (2 мин.) |
Кері байланыс Түсінгендері бойынша стикерлерді жабыстырады. |
Пікірлер(1)