Жүйке жүйесін қандай мүшелер құрайды?

Арысова Маншук Сайлауовна
Арысова Маншук Сайлауовна
Ақтөбе қаласы
Ақтөбе
№ 8 орта мектеп
Жаратылыстану
Сынып:
4-сынып
Бөлім:
Мен - зерттеушімін
Тақырып:

Жүйке жүйесін қандай мүшелер құрайды?

27.08.2020
0
PDF жүктеу WORD жүктеу
Оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтемеу): 4.2.3.2. Жүйке жүйесі және оның адам ағзасындағы рөлін сипаттау
Сабақтың мақсаты: <p><span style="background-color: rgb(0, 0, 255); color: rgb(255, 255, 255);">Барлық оқушылар:&nbsp; &nbsp;&nbsp;</span>Жүйке жүйесіне енетін ағзаларды біледі. </p><p><span style="color: rgb(255, 255, 255); background-color: rgb(0, 0, 255);"> Көптеген оқушылар:</span>Жүйке жүйесіне енетін әр мүшенің адам ағзасындаатқаратын рөлін сипаттайды </p><p><span style="color: rgb(255, 255, 255); background-color: rgb(0, 0, 255);"> Кейбір оқушылар:&nbsp; &nbsp;&nbsp;</span> Жүйке жүйесі бойынша менталды карта құрастыра алады&nbsp;&nbsp;</p>
Тілдік мақсаттар: <p>Пәндік терминология мен тірек сөздер: Жүйке жүйесі "ми" , "жұлын" , "жүйелер" </p><p> Сабақта диалог /жазу үшін пайдаланылатын тіл&nbsp;&nbsp;</p>
Күтілетін нәтиже: Жүйке жүйесіне енетін ағзаларды біледі.&nbsp;
Бағалау критерийлері: - Жүйке жүйесіне енетін ағзаларды атайды&nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; - Жүйке жүйесінің адам ағзасындағы рөлін сипаттайды&nbsp; &nbsp;
Құндылықтарды дарыту: <p>"Адасқан ариптер " әдісі кезінде ұйымшылдыққа, бірлікке тәрбиелеймін. </p><p> Жүйке жүйесінің маңыздылығы жайлы айта келе салауатты өмір салтына тәрбиелеу&nbsp;&nbsp;</p>
АКТ-ны қолдану дағдылары: <p>Интербелсенді тақта https://vk.com/video (сабақты түсіндіру кезінде қолданамын) </p><p>«Таңғалдыру сәттері» әдісі топпен жұмыс жасау кезінде планшет арқылы оқулықтағы бейнежазбаны қарау кезінде АКТ -мен байланысады.</p>
Пәнаралық байланыс: Бейнежазбаларды қарап, талқылау кезінде АКТ пәнімен байланысады "Ұйқасын тап" әдісімен топқа бөліну кезіндеәдебиет оқу пәнімен байланысады&nbsp; &nbsp;
Бастапқы білім: Адамның ішкі мүшелерінің орналасуы туралы мәліметтерді біледі. "Білетініңіздің барлығы" әдісі бейнежазбасы бойынша талқылау кезінде еске түсіріледі

Сабақ барысы

Сабақ кезеңдері Жоспарланған іс-әрекет Ресурстар

Сабақтың басы

(8 минут)

<p><span style="background-color: rgb(0, 0, 255); color: rgb(255, 255, 255);">Сабақтағы жоспарланған іс- әрекет</span></p><p><span style="color: rgb(255, 255, 255); background-color: rgb(0, 0, 255);">&nbsp;Қызығу шылығын ояту"</span>Көңіл күйін қандай балақай?" әдісі Балалардың көңіл күйлерін сұрау ( күннің , ашық бұлттың, қою бұлттың суреттері беріледі)&nbsp; &nbsp; &nbsp;<img src="/uploads/lesson_plans/5f46b17786f8f/images/5f46ba4b9a145.png" style="width: 100%;"><span style="color: rgb(255, 255, 255); background-color: rgb(0, 0, 255);">&nbsp; Дескриптор:</span> -Суреттер арқылы көңіл күйлерін айтады.&nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; "Ұйқасын тап" әдісімен топқа бөлу.&nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp;Абай Құнанбаевтың өлеңдерімен 3 топқа бөлінеді. (өлең жолдарын алып, бір өлеңді құрастырып шығады)&nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; <span style="color: rgb(255, 255, 255); background-color: rgb(0, 0, 255);">&nbsp;Қыс</span></p><p>Ақ киімді, денелі, ақ сақалды, </p><p> Соқыр, мылқау, танымас тірі жанды.</p><p> Үсті - басы ақ қырау, түсі суық, </p><p> Басқан жері сықырлап, келіп қалды. </p><p><span style="color: rgb(255, 255, 255); background-color: rgb(0, 0, 255);"> Жаз</span></p><p>Жаздыгүн шілде болғанда, </p><p> Көкорай шалғын, бәйшешек, </p><p> Ұзарып өсіп толғанда; </p><p> Күркіреп жатқан өзенге,</p><p><span style="color: rgb(255, 255, 255); background-color: rgb(0, 0, 255);"> Күз </span></p><p> Сұр бұлт түсі суық қаптайды аспан,</p><p> Күз болып, дымқыл тұман жерді басқан. </p><p> Білмеймін тойғаны ма, тоңғаны ма, </p><p> Жылқы ойнап, бие қашқан, тай жарысқан.</p><p> Абай Құнанбаевтың 175 жылдық мерей тойы туралы айтылады.</p><p>1 топ – Ми<img src="/uploads/lesson_plans/5f46b17786f8f/images/5f46c60d96047.png" style="width: 75px;"></p><p>2 топ – Жұлын&nbsp;<img src="/uploads/lesson_plans/5f46b17786f8f/images/5f46c6184e2fe.png" style="width: 36px;"></p><p> 3 топ – Жүйкелер&nbsp;<img src="/uploads/lesson_plans/5f46b17786f8f/images/5f46c629f2498.png" style="width: 34px;"></p><p><span style="color: rgb(255, 255, 255); background-color: rgb(0, 0, 255);"> Саралау: </span>Топқа бөлуде жіктеу арқылы сараланады. </p><p><span style="color: rgb(255, 255, 255); background-color: rgb(0, 0, 255);"> Дескриптор: </span> -Өлең жолдарын алып,бір өлең құрастыру арқылы топқа бөлінеді.&nbsp; &nbsp;</p>

Сабақтың ортасы

(15 минут)

<p><span style="color: rgb(255, 255, 255); background-color: rgb(255, 0, 0);">ІІІ. Ширату тапсырмасы</span><br></p><p><span style="color: rgb(255, 255, 255); background-color: rgb(255, 0, 0);"> ҰЖ. "Білетініңіздің барлығы" әдісі</span></p><p> Бейнежазба"Адамның ішкі мүшелерінің орналасуы" туралы мәліметтерді еске түсіру мақсатында) </p><p><span style="color: rgb(255, 255, 255); background-color: rgb(255, 0, 0);"> Дескрипторы: </span></p><p>-Бейнежазбаны қарайды. </p><p> - Адамның ішкі мүшелерінің орналасуын атайды </p><p><br></p><p><span style="color: rgb(255, 255, 255); background-color: rgb(255, 0, 0);">М.Т " Есте сақтайық" Бейнебаян (Жүйке жүйесіне енетін ағзалар туралы түсінік беру`) Дескриптор:</span></p><p> - Жүйке жүйесінің құрылысын ажыратады.</p><p> - Адамның жүйке жүйесінің мүшелерін анықтайды.</p><p> - Жүйке жүйесінің қызметі адамның барлық мүшелерінің үйлесімді жұмыс істеуін , реттеуін , басқаруынмен танысады</p><p> </p><p><br></p><p><span style="color: rgb(255, 255, 255); background-color: rgb(255, 0, 0);">ҰЖ "Ыммен, қимылмен көрсет" әдісі</span> ( Мұғалім көрсетіп тұрған жағдаяттарға балалар өз реакциясын ыммен ,қимылмен көрсетеді)</p><p> -Қолына ине кіріп кетті</p><p> -Саусағынды балғамен ұрып алдын </p><p> -Көзіңе жарық сәулесі түсті </p><p> -Кенеттен қатты күн күркіреді</p><p> -Қарның ашты </p><p> -Әдемі табиғат пейзажың көрдің</p><p> -Ыстық табаға қолың тиіп кетті </p><p> -Хош иісті гүлді иіскедің </p><p><span style="color: rgb(255, 255, 255); background-color: rgb(255, 0, 0);"> Талдау сұрақтары «Конверт – сұрақ» әдісі</span></p><p> - Осы реакцияларды қалай жасайсың? - Осындай жағдайларды шынайы өмірде жасағанда ағзаңды не басқарады? </p><p><span style="color: rgb(255, 255, 255); background-color: rgb(255, 0, 0);"> Дескриптор: </span></p><p> - Ыммен қимылмен көрсетеді;</p><p> - Сұрақтарға жауап береді; </p><p><span style="color: rgb(255, 255, 255); background-color: rgb(255, 0, 0);"> 1 - Бағалау критерийі :</span></p><p> Жүйке жүйесіне енетін ағзаларды атайды. </p><p> </p><p><br></p><p><span style="color: rgb(255, 255, 255); background-color: rgb(255, 0, 0);">ЖЖ:«Досыңмен бөліс »әдісі</span> арқылы жүзеге асады. (Оқушыларға қағаздан қиылған адамның сұлбасына ми,жұлын ,жүйкелерді салады ) </p><p> </p><p></p><p><img src="/uploads/lesson_plans/5f46b17786f8f/images/5f46c7d236890.png" style="width: 190px;"><img src="/uploads/lesson_plans/5f46b17786f8f/images/5f46c7f673c6a.png" style="width: 175px;"><br></p><p><span style="color: rgb(255, 255, 255); background-color: rgb(255, 0, 0);">Дескриптор: </span></p><p> - Адамның сұлбасына "ми"," жұлын", "жүйкелерді" салады;</p><p> </p><p><br></p><p>Саралау: Қорытынды жауаптарына сәйкес жұптарды саралайды </p><p> </p><p><br></p><p><span style="color: rgb(255, 255, 255); background-color: rgb(255, 0, 0);">ТЖ «Біліміңді қолдан» </span> әдісімен топтарға тапсырмалар беріледі.</p><p> І топ.«Ми » тобы: (Планшетпен АR NIS 4жаратылыстану оқулықтағы бейнежазбаны қарап жүйке жүйесі енетін ағзаларды айтады) </p><p><span style="color: rgb(255, 255, 255); background-color: rgb(255, 0, 0);"> Дескриптор: </span></p><p> - Бейнежазбаны жүйке жүйесіне енетін ағзаларды қарайды;</p><p> - Жүйке жүйесіне енетін ағзалар туралы айтады ; </p><p><span style="color: rgb(255, 255, 255); background-color: rgb(255, 0, 0);"> ІІ топ. «Жұлын » тобы.</span> (Оқушылар қиылған сурет бөліктерінен жүйке жүйесіне енетін ағзаларды айтады)</p><p><span style="color: rgb(255, 255, 255); background-color: rgb(255, 0, 0);"> Дескриптор: </span></p><p> - Қиылған сурет бөліктерінен жүйке жүйесінің сурет құрастырады</p><p> -Құрастырған жүйке жүйесіне енетін ағзалардың суреттерін айтады</p><p> </p><p><br></p><p><span style="color: rgb(255, 255, 255); background-color: rgb(255, 0, 0);">ІІІ топ: «Жүйкелер » тобы </span>(Оқушылар жүйке жүйесіне енетін ағзалардың суреттерін салып айтады. </p><p><span style="color: rgb(255, 255, 255); background-color: rgb(255, 0, 0);"> Саралау: </span>Диалог және қолдау көрсету бойынша мұғалім тарапынан қажет топтарға нұсқау көрсетеді. Оқушылар да бірін – бірі қателіктерін түзетіп отырады.</p><p><span style="color: rgb(255, 255, 255); background-color: rgb(255, 0, 0);"> Дескриптор: </span></p><p> -Жүйке жүйесіне енетін ағзалардың суреттерін салады.</p><p> -Салған суреттерін айтады.</p><p> </p><p><br></p><p><span style="color: rgb(255, 255, 255); background-color: rgb(255, 0, 0);">ҚБ тапсырмасы ӨЖ "Сәйкетендір " әдісі</span> (Кесте бағандарында берілген ақпараттарды сәйкестендір)</p><p><br></p><table class="table table-bordered"><tbody><tr><td><p><span style="color: rgb(255, 255, 255); background-color: rgb(0, 0, 255);">Ағзалар жүйесінің қызметі&nbsp;</span></p><p><span style="color: rgb(255, 255, 255); background-color: rgb(255, 0, 0);">1) Мүшелер мен ағзалар жүйесінің жұмысын реттейді</span></p><p><span style="color: rgb(255, 255, 255); background-color: rgb(255, 0, 0);"> 2)Ми қайда орналасады</span></p><p><span style="color: rgb(255, 255, 255); background-color: rgb(255, 0, 0);"> 3)Жұлын қайда орналасады ?&nbsp;</span> &nbsp; &nbsp;</p></td><td><p><span style="color: rgb(206, 198, 206); background-color: rgb(0, 0, 255);">Ағзалар жүйесі</span></p><p><span style="color: rgb(255, 255, 255);"><span style="background-color: rgb(255, 0, 0);">А) бас сүйек қуысында орналасқан) </span></span></p><p><span style="color: rgb(255, 255, 255);"><span style="background-color: rgb(255, 0, 0);"> Ә) омыртқа жотасының өзегінде орналасқан)</span></span></p><p><span style="color: rgb(255, 255, 255);"><span style="background-color: rgb(255, 0, 0);"> Б) жүйке </span>жүйесі&nbsp;&nbsp;</span></p></td></tr></tbody></table><p><br></p><p><br></p><p> </p><p><br></p><p><span style="color: rgb(255, 255, 255); background-color: rgb(255, 0, 0);">Дескриптор:</span></p><p> - Мүшелер мен ағзалар жүйесінің жұмысын реттейді жүйке жүйесімен сәйкестендіреді </p><p> - Ми бас сүйек қуысында орналасқаның сәйкестендіріп көрсетеді</p><p> - Жұлын омыртқа жотасының өзегінде орналасқаның сәйкестендіріп көрсетеді</p><p> </p><p><br></p><p><span style="color: rgb(255, 255, 255); background-color: rgb(255, 0, 0);">Бағалау Жұлдызшалар" әдіс</span><span style="color: rgb(255, 255, 255); background-color: rgb(0, 0, 255);">і</span></p><p> -Жүйке жүйесіне енетін ағзаларды жазып , атай алса<img src="/uploads/lesson_plans/5f46b17786f8f/images/5f46c76f521bd.png" style="width: 47px;"> </p><p> -Жүйке жүйесіне енетін ағзаларды жазуда, атауда қателессе<img src="/uploads/lesson_plans/5f46b17786f8f/images/5f46c77caa5c2.png" style="width: 47px;"> </p><p> - Жүйке жүйесіне енетін ағзаларды жазуда, атай алмаса<img src="/uploads/lesson_plans/5f46b17786f8f/images/5f46c7966a29b.png" style="width: 46px;"></p><p><span style="color: rgb(255, 255, 255); background-color: rgb(255, 0, 0);"> Сергіту сәті : </span></p><p><span style="color: rgb(255, 255, 255); background-color: rgb(255, 0, 0);"> 2 Бағалау критерийі</span></p><p> Жүйке жүйесінің адам ағзасындағы рөлін сипаттайды</p><p> ТЖ «Бірлескен жұмыс»әдісімен топтарға тапсырмалар беріледі.</p><p><span style="color: rgb(255, 255, 255); background-color: rgb(255, 0, 0);">&nbsp; І топ. «Ми » тобы: </span>( Жүйке жүйесінің адам ағзасындағы рөлін сипаттап жазады.&nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; Ми Жұлын Жүйкелер</p><table class="table table-bordered"><tbody><tr><td><span style="color: rgb(255, 255, 255); background-color: rgb(255, 0, 0);">&nbsp;Жүйке жүйесінің адам ағзасындағы рөлін сипатта</span></td></tr></tbody></table><p><br></p><p><br></p><br><table class="table table-bordered"><tbody><tr><td><span style="color: rgb(255, 255, 255); background-color: rgb(255, 0, 0);">МИ</span></td><td><span style="color: rgb(255, 255, 255); background-color: rgb(255, 0, 0);">Жұлын</span></td><td><span style="color: rgb(255, 255, 255); background-color: rgb(255, 0, 0);">Жүйке</span></td></tr></tbody></table><p><br></p><p><span style="color: rgb(255, 255, 255); background-color: rgb(255, 0, 0);"> Дескриптор:</span></p><p> - сызба бойынша миды сипаттап жазады; </p><p> - сызба бойынша жұлынды сипаттап жазады;</p><p> - сызба бойынша жүйкелерді сипаттап жазады:</p><p><span style="color: rgb(255, 255, 255); background-color: rgb(255, 0, 0);"> ІІ топ. «Жұлын » тобы:</span> (Муляждар арқылы жүйке жүйесінің адам ағзасындағы рөлін сипаттап айт.)<img src="/uploads/lesson_plans/5f46b17786f8f/images/5f46bd858fb78.png" style="width: 50%;"> </p><p><span style="color: rgb(255, 255, 255); background-color: rgb(255, 0, 0);"> Дескриптор:</span></p><p> - муляж бойынша миды сипаттап айтады;</p><p> - муляж бойынша жұлынды сипаттап айтады;</p><p> - муляж бойынша жүйкелерді сипаттап айтады:</p><p><span style="color: rgb(255, 255, 255); background-color: rgb(255, 0, 0);"> ІІІ топ: «Жүйкелер » тобы</span> (Суреттермен ми,жұлын , жүйкелердің адам ағзасындағы рөлін сипаттайды айтады </p><p> Ми&nbsp;&nbsp;<img src="/uploads/lesson_plans/5f46b17786f8f/images/5f46bfd5f3551.png" style="width: 98px;"></p><p>Жұлын,&nbsp;<img src="/uploads/lesson_plans/5f46b17786f8f/images/5f46bf987076f.png" style="width: 99px;"></p><p> Жүйкелер<img src="/uploads/lesson_plans/5f46b17786f8f/images/5f46bfc607feb.png" style="width: 122px;"></p><p><span style="color: rgb(255, 255, 255); background-color: rgb(255, 0, 0);"> Дескриптор:</span></p><p> - суреттер бойынша миды сипаттап айтады;</p><p> - суреттер бойынша жұлынды сипаттап айтады;</p><p> - суреттер бойынша жүйкелерді сипаттап айтады:</p><p><span style="color: rgb(255, 255, 255); background-color: rgb(255, 0, 0);"> Бағалау: </span></p><p>«Т диаграмма» әдісімен тексеріп, </p><p>3 тапсырмада дұрыс жауап болса жасыл түсті</p><p>2 тапсырма дұрыс болса, сары түсті</p><p>1 тапсырма немесе жауаптар бұрыс болса қызыл түсті тақтайшаны көтереді.&nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; <span style="color: rgb(255, 255, 255); background-color: rgb(255, 0, 0);">&nbsp;«Т диаграмма» әдісі&nbsp;</span></p><table class="table table-bordered"><tbody><tr><td><p><br></p></td></tr></tbody></table><p>&nbsp; <span style="color: rgb(255, 255, 255); background-color: rgb(255, 0, 0);">&nbsp; &nbsp; &nbsp; Саралау:</span> Қорытынды жауаптарына сәйкес сараланады&nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp;&nbsp;</p>

Сабақтың соңы

(15 минут)

<p><br></p><p><span style="color: rgb(255, 255, 0); background-color: rgb(255, 0, 0);">&nbsp; ҚБ тапсырмасы ӨЖ «Ортақ портрет» әдісі </span></p><p> 1) Суретке мұқият қара. Адамның жүйке жүйесінің мүшелерін жаз </p><p><br></p><p><img src="/uploads/lesson_plans/5f46b17786f8f/images/5f46c07dc3a13.png" style="width: 211px;"><br></p><p> 2) Сұрақтардың негізінде адамның жүйке жүйесі туралы әңгімеле</p><p> -Жүйке жүйесі деген не?</p><p> -Жүйке жүйесі қандай мүшелерден тұрады?</p><p> -Олар қандай қызмет атқарады? </p><p> -Адам ағзасы үшін жүйке жүйесінің қандай маңызы бар? </p><p>- адамның жүйке жүйесінің мүшелерін атайды;<br></p><p> - жүйке жүйесінің қызметін сипаттайды</p><p> - адам ағзасы үшін жүйке жүйесінің маңызын түсіндіреді</p><p> Саралау: Қарқын бойынша саралау Қарқыны жоғары ,қолдауды аз қажет ететін оқушыларға ментальды карта құрастыруға тапсырма беремін</p><table class="table table-bordered"><tbody><tr><td><span style="color: rgb(255, 255, 0);"><span style="background-color: rgb(255, 0, 0);">Ментальды карта&nbsp; &nbsp; &nbsp;</span> &nbsp; &nbsp; &nbsp;</span></td></tr></tbody></table><p>А3 қағазға ментальды карта құрастыру</p><p> Саралау: диалог және қарқын бойынша саралау .</p><p>Қарқыны баяу , қолдауды көп қажет ететін оқушыларға жетелеуші сұрақтар арқылы қолдау көрсетемін </p><p><span style="color: rgb(255, 255, 0); background-color: rgb(255, 0, 0);"> Сұрақтар </span></p><p> 1)Ми қандай қызмет атқарады ? </p><p> 2) Адам ағзасын олар не үшін керек?</p><p><span style="color: rgb(255, 255, 0); background-color: rgb(255, 0, 0);"> Бағалау "Жұлдызшалар" әдісі&nbsp; &nbsp;</span> &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp;- Жүйке жүйесінің адам ағзасындағы рөлін сипаттай алса&nbsp; &nbsp;<img src="/uploads/lesson_plans/5f46b17786f8f/images/5f46c9615e606.png" style="width: 47px;">&nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; - Жүйке жүйесінің адам ағзасындағы рөлін сипаттауда қателессе<img src="/uploads/lesson_plans/5f46b17786f8f/images/5f46b98cdc863.png" style="width: 47px;">&nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp;- Жүйке жүйесінің адам ағзасындағы рөлін сипаттай алмаса&nbsp; &nbsp;<img src="/uploads/lesson_plans/5f46b17786f8f/images/5f46b9749908b.png" style="width: 44px;"></p><p><span style="color: rgb(255, 255, 0); background-color: rgb(255, 0, 0);">«Ақиқат немесе жалған » әдісі</span></p><p> 1.Жүйке жүйесін ми, жұлын, жүйкелер құрайды.</p><p> 2.Жұлын мимен байланысты емес.</p><p> 3.Жануарларда жүйке жүйесі болады. </p><p> 4.Ми бассүйегінде емес .&nbsp;&nbsp;</p><p><span style="color: rgb(255, 255, 0); background-color: rgb(255, 0, 0);"> Дескриптор:</span></p><p> - Бірінші пікірдің ақиқат екенін анықтайды.</p><p> - Екінші пікірдің жалған екенін анықтайды.</p><p> - Үшінші пікірдің ақиқат екенін анықтайды. </p><p>- Төртінші пікірдің жалған екенін анықтайды.</p><p>&nbsp; &nbsp; &nbsp;<br></p>

Рефлексия

(2 минут)

<p>&nbsp;-Сабағымның мақсатын оқу бағдарламасының талабына сүйеніп алдым.</p><p>Оқушылардың барлығы әртүрлі әдістерді пайдаланып жүйке жүйесі және оның адам ағзасындағы рөлін сипаттау туралы мәліметтер түсіндірдім . </p><p> Дереккөздер көбірек қолданамын.</p><p>Интербелсенді тақтамен көбірек жұмыс жүргізуді қолға аламын.&nbsp;&nbsp;</p><p><br></p><p><span style="color: rgb(0, 0, 255);">Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? </span></p><p> 1."Ұйқасын тап" әдісімен топқа бөлутабысты болды</p><p>2.«Бірлескен жұмыс» әдісімен топтарға тапсырмалар беру тиімді әдіс болды.</p><p><span style="color: rgb(0, 0, 255); background-color: rgb(0, 0, 255);"><br></span></p><p><span style="background-color: rgb(0, 0, 255); color: rgb(255, 255, 255);">Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алады (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?&nbsp;&nbsp;</span></p><p>1. Жаңа әдіс-тәсілдер қолдансам сабақ жақсара түседі<br></p><p> 2.Түрлі дереккөздер қолдансам сабақ жақсара түседі </p><p> </p><p><br></p><p><span style="color: rgb(255, 255, 255); background-color: rgb(0, 0, 255);">Сабақ барысында сынып немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиындықтары туралы не білдім? Менің келесі сабағымды жетілдіруге не көмектеседі, неге көңіл бөлу керек? </span></p><p> 1. Саралау тәсілдеріне көбірек көңіл бөлуім керек </p><p> 2.АКТ құралдарын оқушылардың сабақта көбірек қолдануына көңіл бөлуім керек&nbsp; &nbsp;</p><p><br></p>

Саралау

<p>"Ұйқасын тап" әдісімен топқа бөлуде жіктеу арқылы сараланадым </p><p> </p><p><br></p><p>ЖЖ:« Досыңмен бөліс»әдісі қорытынды жауаптарына сәйкес жұптарды саралайдым</p><p> </p><p><br></p><p>ТЖ «Біліміңді қолдан» әдісіменДиалог және қолдау көрсету бойынша мұғалім тарапынан қажет топтарға нұсқау көрсеттім .Оқушылар да бірін – бірі қателіктерін түзетіп отырды.</p><p>&nbsp;</p><p>ТЖ «Бірлескен жұмыс»әдісімен қорытынды жауаптарына сәйкес топтарды сараланадым.&nbsp; </p><p><br></p><p>ӨЖ«Ортақ портрет»әдісі бойынша өзіндік жұмыс жүрген кезінде "Диалаог және қолдау көрсету арқылы сараладым.</p><p><br></p><p>ӨЖ«Ортақ портрет»әдісі арқылы қарқын бойынша менталды карта құрастыру тапсырмасы беру арқылы сараладым.&nbsp;&nbsp;</p>

Бағалау

<p>1-бағалау критерий бойынша «Жұлдызшалар » әдісі арқылы бағаладым </p><p> 2-бағалау критерий бойынша «Т диаграмма» әдісімен тексеріп,</p><p> 3 тапсырмада дұрыс жауап болса <span style="background-color: rgb(0, 255, 0);">жасыл</span> түсті,</p><p> 2 тапсырма дұрыс болса<span style="background-color: rgb(255, 255, 0);">, сары </span>түсті, </p><p> 1 тапсырма немесе жауаптар бұрыс болса <span style="background-color: rgb(255, 0, 0);">қызыл</span>&nbsp; түсті тақтайшаны көтереді. </p><p> «Т диаграмма» әдісі&nbsp; </p><p>&nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp;</p>

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

<p>Сергіту сәтін өткізу барысында қауіпсіздік ережелері сақталады. </p><p> Денсаулығында ақауы бар балаларды ескеру&nbsp;&nbsp;</p>

Пікірлер(0)