Құрылықта, шөлде, тұщы және тұзды суларда тiршiлiк ететiн тiрi ағзалардың зат алмасудың соңғы өнiмдерi. Құрамында азоты заты бар органикалық заттардың ыдырау өнiмдерi Аммиак, несепағар, зәр қышқылы

Жаргал Зила
Жаргал Зила
Ақмола
Степногорк
СШ с.Кырыккудык
Биология
Сынып:
9-сынып
Бөлім:
Бөліп шығару
Тақырып:

Құрылықта, шөлде, тұщы және тұзды суларда тiршiлiк ететiн тiрi ағзалардың зат алмасудың соңғы өнiмдерi. Құрамында азоты заты бар органикалық заттардың ыдырау өнiмдерi Аммиак, несепағар, зәр қышқылы

24.12.2019
127
PDF жүктеу WORD жүктеу
Осы сабақта қол жеткiзiлетiн оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сiлтеме) 9.1.5.5 – әртүрлi ағзалардың мекен ету ортасы мен зат алмасудың соңғы өнiмдерi арасындағы байланысты орнату
Сабақтың мақсаты <p>Барлығы:Құрылықта, шөлде, тұщы және тұзды суларда тiршiлiк ететiн тiрi ағзалардың зат алмасудың соңғы өнiмдерiмен танысу </p><p> Көпшiлiгi: Құрамында азоты бар органикалық заттардың ыдырау өнiмдерiн бiр-бiрiмен ажырату </p><p> Кейбiреуi: Тiрi ағзалардың зат алмасу өнiмдерiн сәйкестендiру&nbsp; &nbsp;</p>
Бағалау критерийi <p>-Құрылықта, шөлде, тұщы және тұзды суларда тiршiлiк ететiн тiрi ағзалардың зат алмасудың соңғы өнiмдерi сипаттайды; </p><p> -Құрамында азоты бар органикалық заттардың ыдырау өнiмдерiн бiр-бiрiмен ажыратады; </p><p> -Тiрi ағзалардың зат алмасу өнiмдерiн сәйкестендiредi;&nbsp;&nbsp;</p>
Тiлдiк мақсаттар <p>Пəнге қатысты сөздiк қор мен терминдер: Аммиак, несепағар, зәр қышқылы. </p><p> Оқытудың тiлдiк мақсаты: Терминдiк сөздерге анықтама бередi с-з дағдылым арқылы әртүрлi ағзалардың мекен ету ортасы мен зат алмасудың соңғы өнiмдерi арасындағы байланысты түсiндiредi. </p><p> Жазылым дағдысы: Терминдiк сөздердiң анықтамаларын жазып алады.&nbsp;&nbsp;</p>

Сабақ барысы

Сабақ кезеңдері Жоспарланған іс-әрекет Ресурстар

Сабақтың басы

<p><span style="background-color: rgb(206, 198, 206);">I.Ұйымдастыру кезеңi </span></p><p><span style="background-color: rgb(206, 198, 206);"> Оқушылармен сәлемдесу </span></p><p>Оқушыларды түгелдеу. </p><p>Оқу құралдарын байқау </p><p> Психологиялық ахуал қалыптастыру: <b><i>«Шапалақ» әдiсi (БЕЛСЕНДI ОҚЫТУ ӘДIСI) </i></b></p><p> Мақсаты: Бiр-бiрiне қарым қатынас, көңiл күйлерiне байланысты. </p><p> Бiр-бiрiмiздi тыңдаймыз десек 1 рет қол шапалақтаймыз!</p><p> Ұйымшыл боламыз десек 2 рет</p><p> Белсендiлiк танытамыз десек 3 рет шапалақтаймыз!</p><p><b> «Ыстық орындық»</b> стратегиясы 8-7 сыныпта өткен тақырып бойынша не бiлетiн анықтаймыз.</p><p> 1.Құрлықта қандай жануарлар тiршiлiк етедi?</p><p> 2.Зат алмасу өнiмдерi қандай? </p><p> 3. Айырмашылықтары қандай? </p><p><b> Дескриптор:</b> - Құрлықта жануарларды анықтайды </p><p> -Зат алмасу өнiмдерiмен атайды</p><p> - Айырмашылықтарын атайды </p><p><b> ҚБ:</b> Мұғалiмнiң мадақтауы: Керемет! Жақсы!</p><p> Сабақтың тақырыбымен таныстырамын. Сурет арқылы тақырыпты ашамын. </p><p> Сабақ мақсаттарынмен, бағалау креитериларды құрастырады. «Қима қағаздар» ақылы топқа бөлiнедi.&nbsp;&nbsp;</p> «Шапалақ» әдiсi

Сабақтың ортасы

<p><b>1-тапсырма «Ойғa шaбуыл</b>» стрaтегиясы Бeрiлген кeстeгe сәйкeс жaнуaрлaрдың aтaуын жaзыңыздap..(алдыңғы бiлiмдерiмен байланыстыру)<br></p><p> Жұмыс түрi: Жeke жұмыc (Сaралау тапсырма, дерекөз,Диалог және қолдау көрсету,бағалау) </p><p> Құрлықта жануарлар Шөлде Тұзды және тұщы суларда</p><p><b> Дескриптор: </b> -Жануарлардың атауын толық жазады</p><p> ҚБ: Мұғлiмнiң мадақтауы: Керемет! Жақсы! </p><p> «Бұзық телефон» ойыны (Сергiту сәтi ) Дұрыс тындалым, айтылымға бағыттау. Оқушыларды дұрыс тындауға ынталандырады.</p><p> Сергидi. Шаттық шеңберге тұрып бастаушы келесi адам құлағына бiр сөз сыбырлайды соңында бастаушыға қайта келгенде сол сөз жету керек, кейiн сөздi ауыстырып жiберген адам анықталады.</p><p><b> 2-Тапсырма</b>. Берiлген мәтiндi оқып топта талқылайды отырып постер қорғаңыздар. <b>«Өрмекшi» әдiсi</b> арқылы постер қорғау </p><p> Жұмыс түрi:Топпен жұмыс (Саралау жiктеу,дерекөз,қарқын,диалог және қолдау,бағалау) (фигура арқылы 3 топқа бөлiнедi) </p><p> 1-топ Құрлықта жануарлар зат алмасу өнiмдерi</p><p> 2-топ Шөлдегi жануарлар зат алмасу өнiмдерi </p><p> 3- топ Тұзды және тұщы сулардағы жануарлардың зат алмасу өнiмдерi</p><p><b> Дескриптор</b> </p><p> - Құрлықтағы жануарлар зат алмасу өнiмдерiн түсiндiредi </p><p> - Шөлдегi жануарлар зат алмасу өнiмдерi таныстырады</p><p> -Тұзды және тұщы сулардағы жануарлардың зат алмасу өнiмдерiн анықтайды. <b>Қалыптастырушы бағалау:«Қақпа» әдiсi </b>арқылы өзара бағалау </p><p><b> Алтын қақпа:</b>Мәтінді түсініп оқыған.Постер ақпарат толық қамтылған. Басқаларға жүйелері түрде&nbsp;</p><p><b> Күмiс қақпа:</b>Мәтіндігі жартылай жазған.Мәтіндегі негізгі ақпарат толық қамтылмаған.Ақпаратты жеткізуде қиналады</p><p><b> Темiр қақпа:</b>Мәтінді түсініп оқымаған .Берілген ақпаратты басқаларға түсіндіре алмады<b>.&nbsp; &nbsp;</b></p><p><b>&nbsp;</b><b>3-тапсырма</b>.Тiрi ағзалардың құрамында азоты бар органикалық заттардың ыдырау өнiмдерiн сәйкестендiру</p><p><b> «Жұптас- ойлан –бөлiс»</b> стратегиясы Жұмыс түрi: </p><p><b>Жұппен жұмыс</b>&nbsp;(Саралау жiктеу,дерекөз,қарқын,диалог және қолдау,бағалау)&nbsp;</p><p> &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp;</p><table class="table table-bordered"><tbody><tr><td>Соңғы өнiмдер&nbsp;</td><td><p>Жануарлардың атаулары&nbsp;</p></td></tr><tr><td><p>Аммиак </p><p> Несепағар </p><p> Зәр қышқылы&nbsp; &nbsp;</p></td><td><p>1. Қосмекендiлер </p><p> 2. Құстарда </p><p> 3. Сүйектi балықтар</p><p> 4. Кесiрткелер </p><p> 5. Сүтқоректiлер</p><p> 6. Акула&nbsp; &nbsp;</p></td></tr></tbody></table><p>&nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp;<b>Дескриптор </b></p><p> - Соңғы өнiмi аммиак бөлетiн жануарларды анықтайды</p><p> - Қандай жануарлар соңғы өнiмдерi несепағар бөлетiн белгiлейдi</p><p> - Соңғы өнiмi зәр қышқылы бөлетiн жануарларды анықтайды.</p><p><b>Қалыптастырушы бағалау: </b>. «Бiлiм қоржыны» (Бiр бiрiнiң жұмыстарын ауыстырып «Бiлiм қоржынында» орналасқан дескриптор арқылы бағалайды.</p><p> Қоржыннан жұлдызшалар алып бередi ).&nbsp; &nbsp;&nbsp;</p><p><img src="/uploads/lesson_plans/5e01f3006d916/images/5e01f97baf13e.png" style="width: 276px;"></p><p><br></p> <p><br></p><p><br></p><p>Кесте </p><p> Оқулық</p><p> Ақпарақ, </p><p> Түрлi түстi,маркер&nbsp; &nbsp; </p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p>&nbsp;Кесте</p><p> «Бiлiм қоржыны»&nbsp;&nbsp;</p>

Сабақтың соңы

<p>«Баспалдақ» әдiсi арқылы </p><p> Мақсатқа жеттiк пе? (Мақсатқа ораламыз) </p><p> Керi байланыс: Сыныптан шығу билетi Сен үшiн сабақта не кұнды болды?</p><p> Осы тақырып бойынша тағы ненi бiлгiң келедi?</p><p> Үй тапсырмасы&nbsp; «Блум таксономия бойынша сұрақтар құрастырады»&nbsp;&nbsp;</p> Сыныптан шығу билетi&nbsp;

Пікірлер(0)