Жол белгілерін білеміз бе?

Сатбаева Малика Искаковна
Сатбаева Малика Искаковна
Ақтөбе
Хромтау
Табантал ОМ
Қазақ тілі (Т1)
Сынып:
5-сынып
Бөлім:
Көлік және жол белгілері
Тақырып:

Жол белгілерін білеміз бе?

20.03.2020
91
PDF жүктеу WORD жүктеу
Оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтемеу): 5.О.5.1 Мәтін бойынша сұрақтар құрастыра білу: Мәтін мазмұнын түсінуге, нақты ақпараттарды анықтауға бағытталған сұрақтар құрастыру.
Сабақтың мақсаты: <p>Барлық оқушылар: - Мәтінді оқып, мазмұнын түсінеді;&nbsp; Сұрақтар құрастыра алады;</p><p> Оқушылардың басым бөлігі: - Мәтін бойынша негізгі ойды анықтау үшін сұрақтар құрастырып, анықталған ойды талқылайды. </p><p> Кейбір білім алушылар орындай алады: - Жетекші сұрақтар арқылы анықталған ойға байланысты өз пікірін білдіреді.&nbsp;&nbsp;</p>
Тілдік мақсаттар: <p>Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: жол, белгі,көлік, жүргінші. </p><p> Диалог құруға/шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер: Жол белгілері, жол қауіпсіздігі, жаяу жүргіншілер, жаңа ережелер, тыйым салу белгілері, қызмет көрсету белгілері, ескерту белгілері, басымдылық белгілері. Талқылауға арналған сұрақтар: 1. Жол белгілерін білу қажет пе? Не себепті ... деп ойлайсыз? Не себепті жол белгілерін білу керек деп ойлайсыңдар?&nbsp;&nbsp;</p>
Күтілетін нәтиже: <p>- Ақпаратты өз бетінше ұғынады; </p><p> - Өзінің сыныптастарының білім алуына жауапкершілікпен қарайды;&nbsp; </p><p>- Өз ойларын еркін жеткізе алады.&nbsp;<br></p>
Бағалау критерийлері: <p>• Мәтідегі нақты ақпараттарды анықтайды;</p><p> • Анықталған ақпараттарға қатысты сұрақтар құрастырады;</p><p> • Сын есімнің түрін ажырата біледі,&nbsp;&nbsp;</p>
Құндылықтарды дарыту: Индустрияландыру мен инновацияларға негізделген экономикалық өсу.
АКТ-ны қолдану дағдылары: Интерактивті тақта, слайд, аудио, видео жазбалар
Пәнаралық байланыс: Құқық, Өзін-өзі тану
Бастапқы білім: Көлік және жол белгілері туралы білімдері қалыптасқан

Сабақ барысы

Сабақ кезеңдері Жоспарланған іс-әрекет Ресурстар

Сабақтың басы

(7 минут)

<p><b>1. Ұйымдастыру кезеңі. </b></p><p><b> 2. Психологиялық ахуал қалыптастыру.</b> «Өз-өзіңді таныстыр» сын есімдердің біреуін таңдап, өз есіміне қосып айту. </p><p><b> 3. Оқушыларды топқа бөлу.</b> Жол белгілері суреттері арқылы 3 топқа бөлу. </p><p> «Ескерту», «Тыйым салу», «Қызмет көрсету» белгілері арқылы үш топқа бөлу. </p><p><b> 4. Үй тапсырмасын тексеру. </b></p><p><i><b> 1). «Миға шабуыл» әдісімен сын есім бойынша білімдерін жинақтау. </b></i></p><p> 1) Сын есім қандай сөз табы? Сұрақтары? </p><p> 2) Сын есім жасалуына қарай қалай бөлінеді? </p><p> 3) Негізгі сын есім дегеніміз? Мысал. </p><p> 4) Туынды сын есім қалай жасалады? Мысал. </p><p> 5) Сын есім құрамына қарай қалай бөлінеді? Мысал. </p><p><b><i> 2) «Сын есімді сөйлет». Семантикалық карта. </i></b></p><p> Есімдеріне сәйкес сын есімге сипаттама береді. Мысалы: шырайлы – туынды, дара </p><p><b> 5. «Серпілген сауал» әдісімен тақырыпты болжау.</b> </p><p> Біз ауылдық жерде тұрамыз. Бізге жол белгілерін білу қажет пе?&nbsp;&nbsp;</p> <p>Топқа бөлу қима суреттері</p><p><br></p><p><br></p><p>Бағалау парағы Семантикалық карта&nbsp; &nbsp;</p>

Сабақтың ортасы

(26 минут)

<p><b>Оқылым алды.</b> BILIMLand Бейнероликті көрсету </p><p><b>Оқылым тапсырмасы:</b> 7-тапсырма </p><p><u>1-қадам. «Сұрақ – менен, жауап – сенен»</u> . Мәтіннің І бөлігімен танысу, 1 сұрақ дайындап басқа топтарға қою, сұрақтарға жауап беру. </p><p><u>2-қадам. Топтық жұмыс. ЖИГСО </u></p><p>1-кезең. Мәтінді топ ішінде №1, №2, №3 бөліктерге бөліп танысу </p><p>2-кезең. Нөмерлеріне сәйкес топ болып бірігіп, бір-біріне түсіндіру. </p><p>3-кезең. Топ мүшелері қайта өз орындарына барып, жалпы мәтіннің басын біріктіру, топ ішінде түсіндіру. </p><p>4-кезең. Мәтіннен 3 ақпаратты анықтап, сын есім сұрақтарын қатыстыра отырып сұрақтар дайындап қою. </p><p><i><b>Дескриптор:</b></i> </p><p>- мәтіндегі 3 нақты ақпараттарды анықтайды;</p><p> - анықталған ақпараттарға қатысты 3 сұрақ құрастырады. </p><p><b><i>Бағалау:</i></b> Бағдаршам түсі </p><p><b><i><br></i></b></p><p><b><i>Сергіту сәті.</i></b> Мына жол белгілерін қайда қояр едің? </p><p><b><br></b></p><p><b>Оқылымнан кейін</b></p><p><b>Тілдік бағдар.</b>&nbsp;Жеке жұмыс. 8-тапсырма. Мәтіннен 10 сын есім теріп жазып, сұрақ қою. </p><p><b style="font-style: italic;">Бағалау: </b>«Автор орындығы».&nbsp;&nbsp;</p> <p><img src="/uploads/lesson_plans/5e74519d1f804/images/5e7458429ef25.png" style="width: 25%;"></p><p>«Қазақ тілі» оқулығы, "Атамұра" баспасы</p><p>Слайд </p><p> Жол белгілері суреттері&nbsp;&nbsp;<br></p>

Сабақтың соңы

(3 минут)

<p>&nbsp;<b>Кері байланыс. </b>"2 жұлдыз, 1 тілек" әдісімен оқушылар бір-біріне баға береді.</p><p><b> Үй тапсырмасы </b> Эссе. Жол белгілерін білу не үшін керек?&nbsp;&nbsp;</p> Жұлдызша, жүрек стикерлері

Рефлексия

(4 минут)

<p><b>Рефлексия.</b> «Бағдаршам» арқылы мұғалім кез келген оқушылардың көтерген түстеріне қатысты пікірлерін сұрайды.</p><p> «Бүгінгі жұмысымды қалай бағалаймын?» Жасыл- мен сабақта өте белсенді жұмыс жасадым. Сары- тапсырма маған қиын болды, бірақ мен орындадым. Қызыл- маған көмек қажет.</p> Бағдаршам&nbsp; &nbsp;

Пікірлер(0)