Ұлы Жібек жолының тарихи маңызы
Ұлы Жібек жолының тарихи маңызы
| Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары. | Ұлы Жібек жолының халықаралық қатынастардың дамуындағы орнын анықтау |
| Сабақ нәтижесі: | Оқушылардың барлығы мынаны орындай алады: Оқулықта берілген және қосымша тапсырмаларды орындайды. Жазба жұмыс жасайды. Сұраққа жауап береді. Оқушылардың көбісі мынаны орындай алады: Топтық жұмысты бірлесе орындайды.Өз бетінше жұмыс жасайды. Сұраққа жауап береді. Қосымша үлестірме ресурстармен жұмыс жасайды. Оқушылардың кейбіреуі мынаны орындай алады: Оқулықтан тыс берілген қосымша тапсырмалады орындайды, тақырып бойынша қосымша мәліметтер мен дәлелдер келтіре алады. |
| Бағалау критерийі | Жеке, жұптық, топтық тапсырмаларды орындай алады. Сабақ барысында тыңдаушының назарын өзіне аудара алады. |
| Ресурстар | Оқулық, Bilimland.kz, суреттер, әртүрлі заттар, топтық тапсырмалар, кері байланыс, стикер. |
| Пәнаралық байланыс | География |
| Алдыңғы оқу | Қыпшақ хандығы |
Сабақ барысы
| Сабақ кезеңдері | Жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар |
|---|---|---|
|
Сабақтың басы (6 минут) |
«Мюнхгаузеншілер байқауы»
«Рулетка» арқылы терминдерді тексеру Бағалау: «Түйе» Мұғалім әр дұрыс жауапқа түйенің суретін таратады |
Түйенің суретіне сілтеме: https://www.pngkey.com/detail/u2q8t4o0q8y3y3a9_bactrian-camel-two-hump-camel-png/ |
|
Жаңа білім (15 минут) |
Оқушылардың ынтасын жаңа білімді меңгеруге көтеру ойын арқылы орындау. Тапсырма 1. «Полиглот» 1–ші сұрақ: Қазақ жазба әдебиетінің негізін қалаған ... ақын Абай. (ұлы, великий, great) 2–ші сұрақ: Қағанат жерінде жібек саудасының дамығандығын қаған ордасында болған қытай монахы Сюань Цзяньнің мына жазбасынан анық байқауға болады. Ол: «Қаған жасыл ...тен желбегей шапан киген». (жібек, шёлк, silk). 3–ші сұрақ: М.Әуезовтың атақты романы: «Абай ...» (жолы, путь, way). Сонымен бүгін біз «Ұлы Жібек жолы» тақырыбын әрі қарай жалғастырамыз. Бүгінгі тақырыбымыз «Ұлы Жібек жолының тарихи маңызы» Бір-бірімізді тыңдаймыз десек 1 рет қол шапалақтаймыз! Ұйымшыл боламыз десек 2 рет Белсенділік танытамыз десек 3 рет шапалақтаймыз! Тапсырма 2. «Бинго» 3x3 шаршысында сабақ тақырыбына қатысты əртүрлі түйінді сөздер орналасқан. Оқушылар тиісті түйінді сөздерді айрықшалауы керек. Барлық түйінді сөздерді анықтаған бірінші оқушы жеңімпаз атанады. Ескерту: оқушыларда əртүрлі түйінді сөздер жинағы болу керек. Бағалау: «Түйе» Мұғалім әр дұрыс жауапқа түйенің суретін таратады Білу және түсіну «Ұлы Жібек жолы» видеотүсіндіру Bilimland.kz ресурсы. Тапсырма 3. Топтық жұмыс. 1-топ. Жібек матасының жасалуын класстер арқылы түсіндіреді. Дескриптор: -жібек құртын жинау тәсілін түсінеді; -жібек матасының жасалу жолын класстерге салады. 2-топ Ұлы жібек жолының сауда тармақтарын кескін картаға түсіреді. Дескриптор: кескін картаға Ұлы Жібек Жолының Қазақстан арқылы өткен тармағын түсіреді; Ұлы Жібек жолы бойындағы басты қалаларды анықтайды. Бағалау: Топтар бір-бірін «Басбармақ әдісі» арқылы бағалайды. |
Түйенің суретіне сілтеме: https://www.pngkey.com/detail/u2q8t4o0q8y3y3a9_bactrian-camel-two-hump-camel-png/ Bilimland.kz видеотүсіндіру ресурсына сілтеме. |
|
Сабақтың ортасы (10 минут) |
Қолдану Тапсырма 4. «Бұл қайдан келді?» Суреттерде берілген тауарларды әр топ мемлекеттер бойынша бөлуі керек. Тақырып бойынша түйген білімдерін Bilimland.kz-те берілген тестер арқылы тексеріледі. Тапсырма 5.Тест. |
Топтық жұмысқа арналған алдын ала жасалған қима қағаздар. |
|
Сабақты соңы (4 минут) |
«Білім қоржыны» кері байланыс
Сабақтан алған әсерлерін стикерге жазып, қоржындарға салады. |
Пікірлер(0)