Ақпаратты тасымалдау

Абдрахманова Асем Амановна
Абдрахманова Асем Амановна
Ақмола облысы
Зеренді ауданы, а.Қонысбай
Абай орта мектебі
Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар/Информатика
Сынып:
6-сынып
Бөлім:
Ақпаратты ұсыну
Тақырып:

Ақпаратты тасымалдау

18.03.2020
118
PDF жүктеу WORD жүктеу
Оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтемеу): 6.2.1.3 – ақпаратты беруші және қабылдаушы арналарына мысал келтіру.
Сабақтың мақсаты: <p>- Ақпарат беруші және қабылдаушы арналарын ажырата алады.</p><p> - Ақпарат беруші және қабылдаушы туралы өмірмен байланыстырып, мысалдар келтіре алады.</p><p> - Ақпаратты беруші және қабылдаушы арналарды практика жүзінде ұйымдастыра алады.&nbsp;&nbsp;</p>
Тілдік мақсаттар: <p><b>Оқытудың тілдік мақсаты:</b></p><p> Ақпарат беруші және қабылдаушы арналары туралы біледі (радио, телефон, телеграф т.с.с) </p><p><b> Пәнге қатысты лексика және терминалогия: </b></p><p> Ақпарат, арналар, ақпарат беруші, қабылдаушы. </p><p><b> Диалог құруға/ жазылымға қажетті сөздер топтамасы: </b></p><p> 1. Ақпарат беруші-....... </p><p> 2. Ақпарат тасымалдаушыға мысал келтір....&nbsp;&nbsp;</p>
Бағалау критерийлері: <p>Ақпарат беруші және қабылдаушы арналар туралы біледі. </p><p> Ақпарат тасымалдауда кездесетін түрлі жағдайлармен жұмыс жасай біледі. </p><p> Практика жүзінде ақпаратты тасымалдау үдерісімен жұмыс жасап, қолдана алады.&nbsp;&nbsp;</p>
Құндылықтарды дарыту: <p>- Мәңгілік ел ұлттық идеясының қауіпсіздік және еліміздің бүкіләлемдік, өңірлік мәселелерді шешуге жаһандық тұрғыдан қатысуы бөлімі аясында оқушылардың бойына өмір қауіпсіздігін ұғындыру мақсатында «Жолда жүру ережелері» тақырыбы белсенді оқу әдістерінде көрініс тапты.</p><p> - Тарихтың, мәдениет пен тілдің біртұтастығы Құрмет, ынтымақтастық, ашықтық, қазақстандық патриотизм және азаматтық жауапкершілік.</p><p> Оқушылардың арасында топта бірлесіп жұмыс жасау, бір-бірінің пікірін тыңдай білу, сыйластыққа, жауапкершілікпен жұмыс жасауға баулу.&nbsp;&nbsp;</p>
Пәнаралық байланыс: <p>Қазақ тілі, орыс тілі, ағылшын тілі (Ақпарат – Информация –Information) </p><p> Тарих пәнінен адамдардың ерте кездегі ақпаратты қалай тасымалдағаны туралы мәлімет беру.&nbsp;&nbsp;</p>
Бастапқы білім: Ақпараттың түрлерін, өлшем бірліктерін ажырату.

Сабақ барысы

Сабақ кезеңдері Жоспарланған іс-әрекет Ресурстар

Сабақтың басы

(5 мин)

<p style="text-align: justify;"><b>Ұйымдастыру</b>. </p><p>Сабақ мақсаттарын қою. </p><p> Балалар! Бүгінгі біздің сабақ жай сабақ емес, ЖОЛда жұру ережелері ӘЛЕМІне саяхат. Мен сендерге тілейтінім, сабаққа жақсы қатысып, өздеріңді жақсы көрсету. </p><p> Слайд1-2&nbsp;</p><p style="text-align: justify; ">&nbsp; Осы ұранмен сабағымызды бастайық! Атмосфераны жақсарту үшін климат құру. Психологиялық ахуал қалыптастыру: </p><p style="text-align: justify; ">Жол қауіпсіздігі туралы сөйлескенде, біз нені бірден есімізге түсіреміз? Әрине, бағдаршам! Сонымен, бүгінгі сабақта бағдаршамның стратегиясы сізге келесі ақпаратты береді: ҚЫЗЫЛ - Абайлаңыз! - <img src="/uploads/lesson_plans/5e7236eb81bb4/images/5e72420d3d77f.png" style="width: 66.7188px; height: 68.8008px;">-түсінбедім!</p><p style="text-align: justify; "> САРЫ - дайындалыңыз! -<img src="/uploads/lesson_plans/5e7236eb81bb4/images/5e72426cc1abc.png" style="width: 84px;"> - көмек керек! </p><p style="text-align: justify; ">ЖАСЫЛ - жауап беруге рұқсат! -<img src="/uploads/lesson_plans/5e7236eb81bb4/images/5e724285f2a0c.png" style="width: 80.5833px; height: 81.2031px;">- Мен аламын! </p><p style="text-align: justify; ">Топтарға бөлу. / «Жол реттеуші» стратегиясын қолдану ./ </p><p style="text-align: justify; ">Сабағымыздың басында РЕТТЕУШІ сізді 3 топқа бөледі.<img src="/uploads/lesson_plans/5e7236eb81bb4/images/5e7242df4f786.png" style="width: 84px;"> </p><p style="text-align: justify; ">1 топ - флэш карта, </p><p style="text-align: justify; ">2 топ - диск, </p><p style="text-align: justify; ">3 топ - дискета</p><p style="text-align: justify; "><br></p> <p>PowerPoint презентациясы</p><p> БАҒДАРШАМ СУРЕТІ&nbsp;&nbsp;</p>

Сабақтың ортасы

(32 мин)

<p>Ал, енді жол белгілерімен танысуға кірісеміз. </p><p> 1- жол белгісімен тансытыру<img src="/uploads/lesson_plans/5e7236eb81bb4/images/5e7243353fef2.png" style="width: 61px;"> </p><p> Үй тапсырмасы. «Суық орындық» әдісі. Орындықта отырған оқушы сыныптастарына сұрақ қояды. Үй тапсырмасын тексеру үшін алдын ала қабілеті жоғары оқушыға сұрақ дайындап әкелу тапсырма беріледі.</p><p> Мысалы келесі сұрақтар болу мүмкін. </p><p> 1. Ақпараттың қандай түрлерін білесің? </p><p> 2. Ақпараттың қандай қасиеттерін білесің? </p><p> 3. Ақпараттың өлшем бірліктері ата? </p><p> 4. Адамдар арасында ақпаратты беру қандай формада жүргізіледі? </p><p> 5. Ақпарат жеткізушіге қандай мысал келтірер едіңіз? </p><p> 2-жол белгісімен таныстыру<img src="/uploads/lesson_plans/5e7236eb81bb4/images/5e72436c156ed.png" style="width: 63px;"> </p><p style="text-align: justify; "> Видеоролик көрсету «Жол қауіпсіздігі» /тақырыпқа кіріспе ретінде/ Видеороликті көргеннен кейін, «Миға шабуыл» әдісі арқылы оқушылар тақырыпты ашады. Оқушылар, мына роликті сіздер не арқылы қабылдап отырсыздар? Әрине, көз арқылы – көру арқылы, құлақ арқылы - есту. Ал, енді ол ақпаратпен не істейсіздер? Ия, дұрыс. Естеріңде сақтайсыңдар және өзгерте аласыздар. Адам ақпаратты қайда сақтайды? Ежелгі және заманауи ақпаратты тасымалдаушыларға мысалы келтіріңдер. </p><p> 3-жол белгісімен таныстыру<img src="/uploads/lesson_plans/5e7236eb81bb4/images/5e7243caf335e.png" style="width: 76px;"> </p><p> Жаңа сабақ: Слайд3 «Ақпаратты тасымалдаушы» </p><p> Байланыс арнасы</p><p> – Канал связи – Link Ақпарат көзі </p><p>– Источник информаций- The source of information </p><p> Ақпаратты қабылдағыш – Приемник информаций </p><p>- Information receiver. </p><p> Тапсырма. (Жеке жұмыс) «Сәйкестендіру» Кестеде берілген суретке сәйкес ақпарат түрін анықтау немесе сәйкестігін табу, түйісуін ұйқастыру /Деңгейлік тапсырма/ </p><p> А-деңгейі </p><p><img src="/uploads/lesson_plans/5e7236eb81bb4/images/5e72440e9310e.png" style="width: 385px;">&nbsp;</p><p>Дескриптор:</p><p> -1-жағдаяттағы ақпарат берушіні анықтай алады; </p><p> -1-жағдаяттағы ақпарат қабылдаушыны анықтай алады; </p><p> -2-жағдаяттағы ақпарат берушіні анықтай алады; </p><p> -2-жағдаяттағы ақпарат қабылдаушыны анықтай алады;</p><p> -3-жағдаяттағы ақпарат берушіні анықтай алады; </p><p> -3-жағдаяттағы ақпарат қабылдаушыны анықтай алады; </p><p> В-деңгейі </p><p><img src="/uploads/lesson_plans/5e7236eb81bb4/images/5e724489f1b95.png" style="width: 386px;"></p><p><img src="/uploads/lesson_plans/5e7236eb81bb4/images/5e7244b1b95f0.png" style="width: 386px;"><br></p><p> Дескриптор:</p><p> -Гүлдің қасиетін анықтай алады; </p><p> -Гүлді анықтайтын сезім мүшесін таба алады;</p><p> -Қоңыраудың қасиетін анықтай алады; </p><p> -Қоңырауды анықтайтын сезім мүшесін таба алады; </p><p> -Көбелектің қасиетін анықтай алады; </p><p>-Көбелектің анықтайтын сезім мүшесін таба алады; </p><p> С-деңгейі</p><p><img src="/uploads/lesson_plans/5e7236eb81bb4/images/5e7244dd2f2d4.png" style="width: 386px;"></p><p> </p><p> Дескриптор:</p><p>-Иістің қасиетін дұрыс анықтайды;<br></p><p> -Түстің қасиетін дұрыс анықтайды; </p><p> -Дәмнің қасиетін дұрыс анықтайды; </p><p> -Дыбыстың қасиетін дұрыс анықтайды; </p><p> -Жарықтың қасиетін дұрыс анықтайды. </p><p> 4-жол белгісі: «Автобустық аялдама»<img src="/uploads/lesson_plans/5e7236eb81bb4/images/5e72451152613.png" style="width: 60px;"> </p><p> Тапсырма. (Топтық жұмыс) Үш топқа үш түрлі тапсырма беріледі. </p><p> 1-топқа Ақпарат тасымалдаушы – қандай білесіңдер </p><p> 2- топқа Ақпарат тасымалдаушының қасиеттері </p><p> 3-топқа Ұялы телефонның шығу тарихын ғаламтордан іздейді.<img src="/uploads/lesson_plans/5e7236eb81bb4/images/5e72453ee9217.png" style="width: 32px;"> </p><p> Дескриптор: Көру, есту,сезу, іздеу арқылы ақпарат алушы мен қабылдаушыны ажырата және тұжырымдай алады. </p><p> Саралау: Дереккөздер, Кейбір оқушылар басқа сыныптастарына қарағанда анағұрлым күрделі дереккөздермен жұмыс істей алады. </p><p> Қ/Б: «Бағдаршам арқылы» топтар бір-бірлерін бағалайды. Егер қызыл түсті таңдаса ештеңе түсінбеді, егер сары түсті көтерсе енді түсініп келем, ал егер жасыл түсті көтерсе онда толық түсіндім дегенді білдіреді. </p><p> 3-тапсырма. «Ойлан-жұптас-бөліс» әдісі бойынша. (Жұптық жұмыс) Мысал келтіріңдер. Жұпта талқылаңдар. </p><p> Мақсаты: Идеялар мен - Ойларды дамыта алады: әрбір оқушы жекеше өз ойлары мен пікірін айтады, өмірмен байланыстырып, мысалдар келтіре алады. </p><p> Дескриптор: </p><p> -Адам адамға қалай ақпаратты тасымалдай алатынына мысалы келтіре алады;</p><p> -Адам компьютерге қалай ақпаратты тасымалдай алатынына мысалы келтіре алады; -Компьютер компьютерге қалай ақпаратты тасымалдай алатынына мысалы келтіре алады; </p><p> </p><p>Саралау: Қарқын, яғни кейбір оқушылар басқаларына қарағанда жылдам жұмыс істейді, осы тақырып бойынша оқушының қандай деңгейде екенін бақылау. </p><p> Қ/Б: оқушылар осы тапсырма бойынша өз-өздерін смайлик (көңіл күйді) көрсету арқылы бағалайды.</p><p> Қосымша тапсырма. (Жеке жұмыс) Электронды тасымалға құжат салу.</p><p> Дескриптор: -Электронды тасымалдармен жұмыс істей алады.</p><p><img src="/uploads/lesson_plans/5e7236eb81bb4/images/5e724569be320.png" style="width: 403px;"></p><p><img src="/uploads/lesson_plans/5e7236eb81bb4/images/5e724591c9243.png" style="width: 396px;"><br></p><p> </p><p> Саралау: Дереккөздер, дереккөздердің ауқымы талқылауға негіз болатын мәтіндерден бастап, анағұрлым қиын сөздерді және күрделі идеяларды түсіндіретін мәтіндерге дейін ауытқып отырады. </p><p> Қ/Б: Өзін өзі іштей бағалау.&nbsp; &nbsp;&nbsp;</p> <p>&nbsp; Оқушыларға жол белгілері көрсетіледі. </p><p>Карточка Карточка </p><p>Видеоролик PowerPoint презентациясы </p><p><a href="https://learningapps.org/display?v=p6ioqaza518" target="_blank">https://learningapps.org/display?v=p6ioqaza518</a></p><p> </p><p><a href="https://learningapps.org/display?v=ppdccjr1v18" target="_blank">https://learningapps.org/display?v=ppdccjr1v18</a></p><p> <a href="https://learningapps.org/display?v=pxy76ib1318" target="_blank">https://learningapps.org/display?v=pxy76ib1318</a></p><p> </p><p> Мұғалімнің мадақтауы</p><p> Қабырғаға автобустың суреттері ілінеді</p><p> Видео, аудио, ғаламтор. </p><p>Информатика оқулығы, Атамұра баспасы. 32 бет.&nbsp; &nbsp;&nbsp;</p>

Сабақтың соңы

(3 мин)

<p><b>Рефлексия. </b> Бағдаршам әдісі бойынша әр топ басшысы тобындағы оқушыларда қанша қандай смайлик бар екенін санап, мұғалімге ақпарат береді. Бұл сөздер оқытудың мақсаттарымен сәйкес келуін ескерту және қадағалау керек.</p><p> Үйге тапсырма: 8 тақырыпты оқу. The lesson is over good bye.&nbsp;&nbsp;</p> Информатика 6 сынып оқулығы, 32 бет.

Пікірлер(0)