§46.Мемлекеттік шекара

Ергалиева Нагима Уткелбаевна
Ергалиева Нагима Уткелбаевна
Ақмола
Астана
Школа - гимназия №14
География
Сынып:
10-сынып
Бөлім:
Геосаясат негіздері
Тақырып:

§46.Мемлекеттік шекара

16.03.2020
136
PDF жүктеу WORD жүктеу
Оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтемеу):  Мемлекеттік шекаралардың функциясын, түрлерін, анықтау және белгілеу шараларын талдау
Сабақтың мақсаты:  10.5.1.9 мемлекеттік шекаралардың функциясын, түрлерін, анықтау және белгілеу шараларын талдау
Тілдік мақсаттар:  Оқушылар жасай алады… Оқу дағдысы: тақырып мәтінін оқиды, мемлекеттік шекара ұғымы және оған қатысты жаңа терминдермен танысады, маңыздылығын анықтайды .(О) Жазу дағдысы: ресурстарды қолданады, тапсырмаларды орындау барысында географиялық нысандарды, терминдерді тіркеп жазады (Ж) Тыңдалым дағдысы:шағын топтарда мәтінің мазмұнын талқылайды, бір-бірінің пікірлерін тыңдайды, тапсырманы орындайды, тыңдайды (Т) Айтылым дағдысы:өз ойын ауызша жеткізе біледі, пікірінің маңыздылығын дәлелдейді. (А) Пәндік лексика мен терминологияны: Мемлекеттік шекара,бөлуші, жалғастырушы, сүзгілік,географиялық лимонология,цессия,шекара делимитациясы, шекара демаркациясы, адьюдикация. аккреция Диалог/ жазба жұмыстары үшін пайдалы сөз тіркестер жиыны: Сөйлемдерді толықтырыңыз,аяқтаңыз Шағын мемлекеттердің ірі мемлекеттердің құрамына қосылуын.......деп аталады. 1990-1991 жылдары балтық елдері Латвия, Литва,Эстония КСРО –ның құрамынан ...............арқылы бөлініп шықты. Өз еркімен біріккен елдердің қатарына........ жатады. 
Күтілетін нәтиже:  мемлекеттік шекаралардың функциясын, түрлерін, анықтайды және белгілеу шараларын талдайды
Бағалау критерийлері:  Барлық оқушылар Мемлекеттің шекараларын жүргізудің функцияларын, түрлерін, ерекшеліктерін талдайды Оқушылардың басым көпшілігі: Мемлекеттің шекараларын жүргізудің функцияларын, түрлерін, ерекшеліктерін зерделейді. Кейбір оқушылар: Мемлекеттің шекараларын жүргізудің функцияларын, түрлерін, ерекшеліктеріне баға береді 
Құндылықтарды дарыту:  Мәңгілік ел құндылықтарын: Қазақстандық патриотизм және адамзаттық жауапкершілік, құрмет, ынтымақтастық және өмір бойы оқып үйрену. 
АКТ-ны қолдану дағдылары:  интерактивті тақта және ұялы телефон
Пәнаралық байланыс:  Тарих
Бастапқы білім:  Ой қозғау: -Қалай ойлайсың, шекара не үшін қажет ?Мемлекеттік шекара деген не ? (Жауапты түйіндеп, жаңа тақырыпқа көшу) Сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтау. 

Сабақ барысы

Сабақ кезеңдері Жоспарланған іс-әрекет Ресурстар

Сабақтың басы

(8)

 І топ –табиғи шекаралары бар елдер ІІ топ- жасанды шекаралары бар елдер ІІІ топ- мұхитқа шыға алмайтын елдер Қытай, Үндістан, Ресей, Монғолия, Чили, Италия, Сомали Египет,Ливия,Мавритания,Ангола,Мали,Танзания,Кения Боливия, Қазақстан,Парагвай,Австрия,Замбия,Молдова Бағалау критерийлері Дескрипторлары: шекара түрлерінің ерекшеліктерін біледі картадан көрсетеді Ерекшеліктерін табады Картамен жұмыс жасайды -ҚБ топтық өзара бағалау «Автобус аялдамасы»   153-154 бет, кескін карта кеспе қағаздар 

Сабақтың ортасы

(12)

 Топтық жұмыс Әдісі: класстер құрау І топ-анықтау шаралары ІІ топ-белгілеу шаралары ІІІ топ- Қазақстан шекарасын анықтау мен белгілеу Бағалау критерийі Дескрипторлары: Нақты мысалдар келтіредіТиімді тұстарын анықтайды Тиімсіз жақтарын анықтайды Байланысын көрсетеді Мәтінмен танысады Шекараны белгілеу мен анықтау шараларын анықтайды ҚБ топтық өзара бағалау «екі жұлдыз,бір ұсыныс» Кері байланыс   Оқулық «География» 2019 жыл Алматы «Мектеп» 154 бет 

Сабақтың соңы

(10)

 Топтық жұмыс Әдісі:«Кубик» тәсілі Тапсырма: 1.Сипатта 2.Функциялары 3.Түрлері 4.Өзгерістері 5.Маңыздылы 6.Белгілері Бағалау критерийі Дескрипторлары: Әрбір сипаты бойынша нақты дәлелдер келтіреді Әрбір сипаты бойынша нақты дәлелдер келтіреді ҚБ: «Үш минуттық үзіліс»    Оқулық «География» 2019 жыл Алматы «Мектеп» 152-154 бет 

Рефлексия

(5)

<p>&nbsp;Жеке жұмыс Әдісі:редакциялық мақала Тапсырма: Өзіңіз таңдаған елдің мемлекеттік шекарасының қалыптасуына қатысты зерттеулер жасап,нәтижесін мақала түрінде жазыңыз Бағалау критерийі Дескрипторлары: Елдің мемлекеттік шекарасының қалыптасуына баға береді Елдің мемлекеттік шекарасының Кері байланыс: «Білім пирамидасы» 1.Түсіндіре алатын 4 мәлімет 2. Білген 3 мәлімет 3. Түсініксіз болған 2 мәлімет 4. Есте сақтап қалатын 1 мәлімет Оқушы мен оқушы арасындағы кері байланыс&nbsp; &nbsp;баға береді&nbsp;&nbsp;</p><p><br></p> &nbsp;Оқушы мен оқушы арасындағы кері байланыс&nbsp;

Пікірлер(0)