Бұл кісі -суретші

Игубаева Рахима Апсановна
Игубаева Рахима Апсановна
Акмолинская
Щучинск
СШ №3
Қазақ тілі мен әдебиеті
Сынып:
6-сынып
Бөлім:
Абайды оқы, таңырқа!
Тақырып:

Бұл кісі -суретші

12.03.2020
241
PDF жүктеу WORD жүктеу
Оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтемеу): 3.4.1.1-тақырыпқа сәйкес сөздерді қолдана отырып, берілген иллюстрация бойынша өзара байланысқан сөйлем жазу.
Сабақтың мақсаты: <p>-Тыңдаған материалдың мазмұнын түсіну; </p><p> -Тақырыпқа қатысты ақпараттарды анықтау;</p><p> -Тақырыпқа сәйкес сөздерді ,жалғауларды қолдану; </p><p> - Берілген иллюстрация бойынша сөйлем жазу.&nbsp;&nbsp;</p>
Тілдік мақсаттар: <p>Оқушылардың барлығы: тыңдаған мәтіннің мазмұнын түсінеді, берілген тапсырмаға сәйкес әрекет жасайды, жалғауларды дұрыс қолданады. </p><p> Оқушылардың көпшілігі: тыңдаған мәтін мазмұны бойынша сұрақтарға жауап береді, тірек сөздер негізінде сөйлейді, жалғауларды дұрыс қолданады.</p><p> Оқушылардың кейбірі: тақырып бойынша өз ойларыммен бөліседі, басқа оқушылардың ойларын толықтырады.&nbsp;&nbsp;</p>
Күтілетін нәтиже: Тыңдаған материалдың мазмұнын түсінеді; Тақырыпқа қатысты ақпараттарды анықтайды; Тақырыпқа сәйкес сөздерді ,жалғауларды қолданады;&nbsp; Берілген иллюстрация бойынша сөйлем жазады,ойын еркін жеткізе алады.&nbsp; &nbsp;&nbsp;
Бағалау критерийлері: <p>-Тыңдаған материалдың мазмұнын түсінеді;</p><p> -Тақырыпқа қатысты ақпараттарды анықтайды; </p><p> -Тақырыпқа сәйкес сөздерді ,жалғауларды қолданады; </p><p> - Берілген иллюстрация бойынша сөйлем жазады.&nbsp; &nbsp;&nbsp;</p>
Құндылықтарды дарыту: Оқу,білім алу, іздену маңыздылығын түсіндіру; балалардың сурет өнеріне деген қызығушылықтарын арттыру
АКТ-ны қолдану дағдылары: аудиотаспа, интербелсенді тақта, таныстырылым
Пәнаралық байланыс: «Сурет салу» пәні&nbsp;
Бастапқы білім: Қазақтың қаһарман ұлы

Сабақ барысы

Сабақ кезеңдері Жоспарланған іс-әрекет Ресурстар

Сабақтың басы

(10 мин)

<p>Ұйымдастыру кезеңі. </p><p> Сыныпты түгендеу.</p><p> Үш түсті таспа арқылы топқа бөлу. </p><p> Үй тапсырмасын тексеру. </p><p> ДӘПТЕРГЕ КҮНДІ ЖАЗҒЫЗУ.</p><p> «Алтын сандық» ойыны. Бұл ойын ережесі бойынша музыка ойнап тұрып, кімнің қолында сандық қалса, сол үй тапсырмасын айтады. Бауыржан Момышұлы туралы фотоколлажын қорғайды.</p><p> ҚБ: Керемет,Жақсы,Талпын.&nbsp;</p><p>&nbsp;Ой қозғау. Интербелсенді тақтағы суреттер арқылы оқушыларға тараудың тақырыбын болжату. Сұрақтар қойып, оқушыларды коммуникативтік қатынасқа тарту. Мұғалім оқушылардан: «Суреттен нені көріп тұрсыңдар? Сабақтың тақырыбы қандай болады деп ойлайсыңдар? Бүгін кім және не туралы айтамыз?», – деп сұрайды. Оқушылар суреттер арқылы жаңа тараудың мазмұнын болжайды Сабақтың тақырыбы: «Бұл кісі – суретші» ӘБІЛХАН ҚАСТЕЕВ– ҚАЗАҚТЫҢ АТАҚТЫ СУРЕТШІСІ&nbsp;&nbsp;</p> <p>Таспа арқылы</p><p> Қызыл </p><p> 1-топ «Дарынды» </p><p> Сары </p><p> 2-топ «Суретші» </p><p> Жасыл </p><p> 3-топ «Талантты». Музыка&nbsp;&nbsp;</p><p><br></p><p>«Сұрақ-жауап» әдісі.</p>

Сабақтың ортасы

(27мин)

<p>Сабақтың мақсатымен таныстыру </p><p> -Тыңдаған материалдың мазмұнын түсіну;</p><p> -Тақырыпқа қатысты ақпараттарды анықтау;</p><p> -Тақырыпқа сәйкес сөздерді ,жалғауларды қолдану; </p><p> - Берілген иллюстрация бойынша сөйлем жазу. </p><p> Жеке жұмыс. Жаңа сөздермен жұмыс. </p><p> Дарын -талант </p><p> Үнемі -постоянно</p><p> Суретші-&nbsp; художник</p><p> Тұлға-&nbsp; личность </p><p> Туынды -произведение</p><p> Сурет салу- рисовать </p><p> Дескриптор:</p><p> -Жаңа сөздерді меңгереді. </p><p> -Жаңа сөздерді қолданып, сөз тіркесін,сөйлем құрайды.</p><p> ҚБ: Геометриялық фигура </p><p> Тыңдалым. </p><p> Оқушылар мәтінді екі рет мұқият тыңдайды. </p><p> • Аудиожазбаны мұқият тыңдап,сөздіктің көмегімен сурет бойынша сөйлем құрап жазады.</p><p> Өздік жұмыс.</p><p> Жазылым.(ДӘПТЕРГЕ,ТАҚТАҒА жазу) </p><p>.........-танымал .........</p><p>&nbsp; Әбілхан Қастеев.....&nbsp; &nbsp; &nbsp;және....&nbsp; &nbsp;қалаларында оқыған.</p><p> Қажетті сөздер: Алматы, суретші, Әбілхан Қастеев, Мәскеу. </p><p> Дескриптор:</p><p> - мәтіннің мазмұнына сәйкес дұрыс сөйлемдерді анықтайды; </p><p> - сурет арқылы сөйлем құрайды. </p><p> Қ.Б: Оқушылар бір-бірін «Бас бармақ» арқылы бағалайды. </p><p> Жұппен жұмыс.</p><p> Оқылым. </p><p> Оқушылар мәтінді рөлге бөліп, дауыстап оқиды. Оқылымнан кейін мәтін мазмұнын қаншалықты түсінгендерін, негізгі ақпаратты қалай қабылдағандарын тексеру үшін сұрақтар қойылады. Сұрақтарға жауап береді:</p><p>1. Диалог кімдер арасында жүріп жатыр? </p><p>2. Анасы Әлиге не айтты? </p><p>3. Әли анасына не айтты?</p><p>4. Әлиге суретшінің қай туындысы ерекше ұнады?</p><p> Сергіту сәті «Көңілді күн». https://www.youtube.com/watch?v=xyS4WWbtttM </p><p> Ойлы болсаң, озып көр. «Микрофон» әдісі</p><p> Әбілхан Қастеев </p><p> Мақта жинау, 1935 ж. Түрксіб, 1969 ж. Амангелді сарбаздары, 1970 ж. Шоқан Уәлиханов, 1951 ж Жас Абай, 1945 ж.(слайдта тұрады)</p><p>Әбілхан Қастеев деген кім? </p><p> Ол кісі туралы не білесің?</p><p> Ә.Қастеевтің қандай туындылары бар?</p><p> Суретші кімдерді бейнелеген? </p><p> Дескриптор:</p><p> - сұрақтарға жауап береді; </p><p> - сөйлеуде тілдік нормаларды сақтайды. </p><p> Топтық жұмыс. «Бірлескен жұмыс дағдыларын қалыптастыру» әдісі </p><p> 1-топ&nbsp; "Суретші" сөзін жікте </p><p> 2- топ "Суретші" сөзін&nbsp; &nbsp; &nbsp;тәуелде </p><p> 3- топ «Синквейн» әдісі </p><p> Дескриптор:</p><p> -«Суретші» сөзіне жіктік, тәуелдік жалғауларын дұрыс жалғайды.</p><p> -«Синквейн» әдісін дұрыс қолданады. </p><p> ҚБ: «Бағдаршам» әдісі&nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp;&nbsp;</p> <p>Слайд&nbsp;</p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p>Геометриялық фигура</p><p><br></p><p><br></p><p>Білім ленд</p><p><br></p><p>&nbsp; «Бас бармақ» әдісі&nbsp;&nbsp;</p><p><br></p><p><br></p><p>«Сұрақ-жауап» әдісі.</p><p><br></p><p><br></p><p>Сергіту сәті</p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p>«Микрофон» әдісі</p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p>«Бірлескен жұмыс дағдыларын қалыптастыру» әдісі</p><p><br></p><p><br></p><p>«Бағдаршам» әдісі</p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p>

Рефлексия

(3 мин)

<p>Үй жұмысы: Оқулық, 4-тапсырма</p><p>Рефлексия:</p><p><img src="/uploads/lesson_plans/5e6a689516703/images/5e6a6eb936b0b.png" style="width: 462px;"><br></p> «Жетістік баспалдағы» әдісі

Пікірлер(0)