Пирамиданың көлемі
Геометрия
Сынып:
11-сынып (ескі)
Бөлім:
Денелердің көлемдері
Тақырып:
Пирамиданың көлемі
28.10.2019
856
7
Оқу мақсаттары: | <p><b>16.1. </b>Пирамида денесінің көлемін табу формуласын қорытуды және пирамиданың көлденең қимасы түсінігін енгізу. Оларға берілген есептерді есептей алу </p><p><b> 16.2. </b>Пирамида көлеміне берілген есептерді шеше білу</p> |
Сабақтың мақсаттары: (Табыс критерийлер) | <p><b>Барлық оқушылар білу керек: </b>Пирамиданың көлемін табу және оны есептеу формулаларын қорыта алады . </p><p><b>Көпшілік оқушылар білу керек: </b>Көлемді есептеуде формуланы түрлендіре алады. </p><p><b> Жекелеген оқушылар білу керек: </b>Көлемді есептеуде формуланы түрлендіре алады, С деңгейлі есептерін шығарады</p> |
Тілдік мақсаттар: | <p><b>Оқушылар:</b></p><p> Пирамида анықтамасы- </p><p> Пирамиданың биіктігі – </p><p> Пирамиданың апофемасы </p><p> Пирамиданың бүйір беті, толық беті </p><p> Шынайы өмірде пирамида көп жерде қолданылады- </p><p> Күнделікті өмірде пирамиданың қолданысы туралы әңгімелей алады-Архитектура дапирамиданың қолданысын білу қажет</p> |
Құндылықтарды дарыту | Сыни тұрғыдан ойлау арқылы білімге деген қызығушылықты қалыптастыру |
Пәнаралық байланыстар | Физика |
Бастапқы білім | Дұрыс көпбұрыштар. Дұрыс көпбұрыштарға сырттай және іштей сызылған шеңбер радиустары. Көпбұрыштардың аудандары. |
Сабақ барысы
Сабақ кезеңдері | Жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар |
---|---|---|
Сабақтың басы. (5 минут) |
<p style="text-align: justify; "><b>Ұйымдастыру кезеңі</b>. </p><p style="text-align: justify; "><b> Психологиялық ахуал туғызу.</b> </p><p style="text-align: justify; "> Сабақтың тақырыбы мен мақсатын айқындау. </p><p style="text-align: justify; "><b> «Шаттық шеңбері» </b>тренингі. «Менің қолымнан бәрі келеді, себебі мен...» стратегиясы бойынша оқушылар әркім өзінің жақсы қасиетін айтады. </p><p style="text-align: justify; "> Таратылған түрлі түсті кеспе қағаздар арқылы оқушылар 3 топқа бөлінеді. Топ басшылары сайланады. Бағалау парақшалары таратылады.</p> | Түрлі түсті стикерлер |
Сабақтың ортасы (30 минут) |
<p><i><b>Сабақ материалын Блум таксономиясының кезеңдері бойынша игеру. </b></i></p><p><i><b> Білу. </b></i><b>«Ой қозғау» стратегиясы. </b>Сұрақ-жауап: (Қызығушылығын ояту) Оқушылардың теориялық білімдерін анықтау. Өткен материалды қайталау. Пысықтау сұрақтары. Әр топқа екі сұрақ беріледі. Оқушылар өз сұрақтарына жауап береді. Сыни тұрғыдан ойлана отырып жауап береді. </p><p><b> Әр тапсырмаға 1 ұпай </b></p><p><b> 1. “Кім жылдам?”</b> </p><p>1.Пирамида дегеніміз қандай фигура? </p><p>2.Пирамиданың биіктігі? </p><p> 3.Апофемасы? </p><p> 4.Бүйір жағы? </p><p> 5.S толық беті? </p><p> Параллелепипедтің және призманың көлемінің формулаларын еске түсіру. </p><p><b> 2. Сәйкестік сынағы,</b></p><table class="table table-bordered"><tbody><tr><td style="text-align: left;">№ </td><td style="text-align: left;"> Тапсырмалар</td><td style="text-align: left;">A</td><td style="text-align: left;">B</td><td style="text-align: left;">C</td></tr><tr><td style="text-align: left;">1</td><td style="text-align: left;">Пирамиданың бүйір жағы қандай фигура? </td><td style="text-align: left;">квадрат</td><td style="text-align: left;">үшбұрыш</td><td style="text-align: left;">Төртбұрыш</td></tr><tr><td style="text-align: left;">2</td><td style="text-align: left;">Пирамида бүйір бетінің ауданының формуласын тап</td><td style="text-align: left;">Sбб= ½ P k</td><td style="text-align: left;"> Sбб=2ПRl</td><td style="text-align: left;">Sбб= 2ПRH</td></tr><tr><td style="text-align: left;">3</td><td style="text-align: left;">Пирам да табаны болады.... </td><td style="text-align: left;">үшбұрыш</td><td style="text-align: left;">Дөңгелек</td><td style="text-align: left;">Кез келген көпбұрыш</td></tr><tr><td style="text-align: left;">4</td><td style="text-align: left;">Пирамиданы тап</td><td style="text-align: left;">тетраэдр</td><td style="text-align: left;">гексаэдр</td><td style="text-align: left;"> икосаэдр</td></tr></tbody></table><p><b>Түсіну. Жаңа тақырыпты меңгеру. </b></p><p><b> Курстар-Физика- Физика негіздері --заттар-Сұйықтық көлемі. бейне фильм </b><a href="https://bilimland.kz/kk/courses/physics-kk/fizika-negizi/zattar/lesson/sui-yqtyq" target="_blank">https://bilimland.kz/kk/courses/physics-kk/fizika-negizi/zattar/lesson/sui-yqtyq</a><b><a href="https://bilimland.kz/kk/courses/physics-kk/fizika-negizi/zattar/lesson/sui-yqtyq" target="_blank"></a></b></p><p style="text-align: justify; ">Айталық, SABC төбесі S және табаныABC болатын үшбұрышты пирамида болсын. Бұл пирамиданы табаны мен биіктігі дәл сондай үшбұрышты призмаға дейін толықтырамыз. Бұл призма үш пирамидадан құралады: берілген SABC пирамидасы және тағы екі үшбұрышты SCC1B1 және SCBB1 пирамидалары. Екінші және үшінші пирамидалардың табандары СС1В1 және В1ВС өзара тең және S төбесінен жүргізілген биіктігі ортақ. Сондықтан олардың көлемдері де тең болады.Бірінші және үшінші пирамидалардың да табандары SAB мен BB1C тең және С төбесінен жүргізілген биіктіктері беттесіп түседі. Сондықтан олардың көлемдері де тең болады. Демек, барлық үш пирамидалардың көлемдері де бірдей. Бұл көлемдердің қосындысы призманың көлеміне тең болғандықтан, пирамидалардың көлемдері SH/3 –ке тең болады. Кез-келген үшбұрышты пирамиданың көлемі оның табан ауданы мен биіктігі көбейтіндісінің үштен біріне тең. V=1/3 SH Оқушыларға саиттағы мәліметтерді бере отырып,стратегия талаптарын орындату.</p><p style="text-align: left;"><b>Видеоматериал көрсету. </b><a href="https://bilimland.kz/kk/subject/geometriya/11-synyp/piramidanyng-kolemi" target="_blank">https://bilimland.kz/kk/subject/geometriya/11-synyp/piramidanyng-kolemi</a><b><a href="https://bilimland.kz/kk/subject/geometriya/11-synyp/piramidanyng-kolemi" target="_blank"></a></b></p><p style="text-align: justify;">Пирамида көлемі тақырыбы бойынша негізгі анықтама мен мағлұматтарды дәптерге жазады.<b> </b></p><p style="text-align: justify;"><b> Қолдану. Жалпы топтарға ортақ тапсырма. </b>Жалпы сыныппен жұмыс. Талантты балалардың белсенділіктері арқылы келесі есепті тақтада екі оқушыға орындату. </p><p style="text-align: justify;"><b> Видеотоптама. Видео «Ғалам ғажаптары». Кешегі пирамида (Хеопс пирамидасы туралы видеофильм)</b></p><p style="text-align: justify;"><a href="https://bilimland.kz/kk/courses/education-movies/poznavatelnye-filmy/lesson/halam-hazhaptary" target="_blank">https://bilimland.kz/kk/courses/education-movies/poznavatelnye-filmy/lesson/halam-hazhaptary</a> </p><p style="text-align: justify;"> Египет астанасы – Каирде оңтүстікке қарай қатарласа шөгіп жатқан ақшаңқай сұрғылт таулар көрінеді. Ең үлкені Хеопс пирамидасы, оның биіктігі 146 м, жер бетіндегі периметрі 1000 м. Б.з.б. 28 ғасырда, бұдан 5 мың жылдай бұрын салынды. </p><p style="text-align: justify;"><b> 1- 3 жаттығуларың орындату. Геометрия. Жаңа курстар</b></p><p style="text-align: justify;"><a href="https://bilimland.kz/kk/subject/geometriya/11-synyp/piramidanyng-kolemi" target="_blank">https://bilimland.kz/kk/subject/geometriya/11-synyp/piramidanyng-kolemi</a> </p><p style="text-align: justify;"><b> Талдау. Топтық жұмыс. Топтарға тапсырмалар. (тапсырмаға 10 мин).</b> Орындаған тапсырмаларың әр топ түсіңдіріп, жұмыстарың қорғайды,топтар бірін-бірі бағалайды. </p><p style="text-align: justify;"> • Сендер топтарында негізгі маңызды тапсырмаларды орындайсыңдар.Тапсырмаларды топтарында талқылап, бірге шығарасыңдар. </p><p style="text-align: justify;"><b> Тапсырма критерийлері:</b></p><p style="text-align: justify;"> • дұрыс шығарылуы -3 </p><p style="text-align: justify;">• безендірілуі – 2 </p><p style="text-align: justify;"> • толық орындалуы – 2 </p><p style="text-align: justify;"> • регламент– 2 </p><p style="text-align: justify;"> • жобаларын қорғауы –3 </p><p style="text-align: justify;"><b> Бағалау дескрипторы:</b></p><p style="text-align: justify;"> 1. логарифмді шығару. </p><p style="text-align: justify;"> 2. шешуін критерий бойынша толтыру. </p><p style="text-align: justify;"> 3. Жұмыстарың ерекше түрде басқа топқа таныстыру . </p><p style="text-align: justify;"> 4.Бір-бірін мұқият тыңдау, басқа топтың жұмысына критерий бойынша баға беру </p><p style="text-align: justify;"><b> Оқулықтан есептер.</b> геометрия-11сынып . 75 бет </p><p style="text-align: justify;"><b> 1топ.</b> № 28 . </p><p style="text-align: justify;"><b> 2топ. </b>№30</p><p style="text-align: justify;"><span style="font-size: 1.4rem;"><b>3топ.</b> №31 </span></p><p style="text-align: justify;"><span style="font-size: 1.4rem;"><b> Жинақтау. </b></span></p><p style="text-align: justify;"><span style="font-size: 1.4rem;"><b> Жеке жұмыс.</b> Тест тапсырмаларын орындайды. <a href="https://itest.kz/kz/exam-test?test_id=652048037" target="_blank">https://itest.kz/kz/exam-test?test_id=652048037</a> ресурсы бойынша әрбір оқушы жеке планшетте не телефондарында орындайды.өздерің комрьютер жауабымен тексереді. Бағалау критерийлері: </span></p><p style="text-align: justify;"><span style="font-size: 1.4rem;"><b> Әрбір дұрыс жауапқа- 1 ұпай</b></span></p><p style="text-align: justify;"><b><br></b></p> | <p><b>Презентация</b></p><p><b><br></b></p><p>Презентация бойынша өткен тақырып бойынша тапсырмалар</p><p><br></p><p><b>Курстар. </b> </p><p><br></p><p><img alt="" src="https://bilimland.kz/uploads/filemanager/images/BilimLand.jpg" style="width: 140px; height: 140px;"></p><p><a href="https://bilimland.kz/kk/courses/physics-kk/fizika-negizi/zattar/lesson/sui-yqtyq" target="_blank">https://bilimland.kz/kk/courses/physics-kk/fizika-negizi/zattar/lesson/sui-yqtyq</a><a href="https://bilimland.kz/kk/courses/physics-kk/fizika-negizi/zattar/lesson/sui-yqtyq" target="_blank"></a></p><p><br></p><p><a href="https://bilimland.kz/kk/subject/geometriya/11-synyp/piramidanyng-kolemi" target="_blank">https://bilimland.kz/kk/subject/geometriya/11-synyp/piramidanyng-kolemi </a></p><p><br></p><p>Видеотоптама. </p><p><br></p><p><a href="https://bilimland.kz/kk/courses/education-movies/poznavatelnye-filmy/lesson/halam-hazhaptary" target="_blank">https://bilimland.kz/kk/courses/education-movies/poznavatelnye-filmy/lesson/halam-hazhaptary</a><a href="https://bilimland.kz/kk/courses/education-movies/poznavatelnye-filmy/lesson/halam-hazhaptary" target="_blank"></a></p><p><img alt="" src="https://bilimland.kz/uploads/filemanager/images/BilimLand.jpg" style="width: 140px; height: 140px;"></p><p><b>bilimland.kz</b></p><p><b><br></b></p><p>Оқулық геомтерия 11 сынып, Постер, стикерлер </p><p><img alt="" src="https://bilimland.kz/uploads/filemanager/images/iTest.jpg" style="width: 140px; height: 140px;"></p><p><a href="https://itest.kz/kz/exam-test?test_id=652048037" target="_blank">https://itest.kz/kz/exam-test?test_id=652048037 </a></p><p><br></p><p><br></p> |
Сабақтың соңы. (5 минут) |
<p><b>Бағалау.</b> Бағалау парағы арқылы оқушы өзін-өзі бағалайды. <b>Қорытынды баға:</b> </p><p><b> 20-25 ұпай – «5»</b></p><p><b> 15-19 ұпай – «4»</b></p><p><b> 8- 14 ұпай- «3»</b> </p><p><b> Үй тапсырмасы. </b></p><p><b> Кері байланыс.</b></p><p> Не білдім? Не үйрендім? Не ұнамады? Сабақ несімен ұнады? <b>Рефлексия.</b></p><p> Стикерге өз көңіл күйлерің жазады.</p> | Бағалау парақтары. Оқулық, стикерлер |
Пікірлер(0)