Дүние жүзі елдердің географиялық жағдайы

Бекежан Анапин Қайрбайұлы
Бекежан Анапин Қайрбайұлы
Ақмола
Қызыл Қазақстан
ГУ Кызыл-Казахстанская ОШ
География
Сынып:
7-сынып
Бөлім:
Елтану және саяси география негіздері
Тақырып:

Дүние жүзі елдердің географиялық жағдайы

02.03.2020
90
PDF жүктеу WORD жүктеу
Оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтемеу): <ul><li>&nbsp;7.6.1.2 - қазақстандық компонентті қосымша қамту негізінде елдердің географиялық орнын жоспар бойынша сипаттайды</li></ul>
Сабақтың мақсаты: <ul><li>Қазақстанның экономикалық-географиялық жағдайын анықтауды үйренеді.&nbsp;&nbsp;</li></ul>
Тілдік мақсаттар: <ul><li>Оқушылар жасай алады… Пәндік лексика мен терминологияны елдердің ГО сипаттау, картада талдау, картосхемалар құрастыру, дәлелді ойларын жазу кезінде тиімді қолдана алады.</li></ul>
Күтілетін нәтиже: <ul><li>Барлық оқушылар: Қазақстанның экономикалық-географиялық жағдай түсінеді </li><li>Оқушылардың басым көпшілігі: Қазақстанның экономикалық-географиялық жағдайының ерекшелігін анықтайды </li><li> Кейбір оқушылар: Қазақстанның экономикалық-географиялық жағдайының қолайлы және қолайсыз жақтарын бағалайды&nbsp; &nbsp;</li></ul>
Бағалау критерийлері: <ul><li>Оқушылар: - Қазақстанның экономикалық-географиялық жағдайын анықтай алады. - Қазақстанның экономикалық-географиялық жағдайының ерекшелігін анықтай алады - Қазақстанның экономикалық-географиялық жағдайының қолайлы және қолайсыз жақтарын бағалай алады</li></ul>
Құндылықтарды дарыту: <ul><li>Мәңгілік ел 4). Индустрияландыру мен инновацияларға негізделген экономикалық өсу</li></ul>
АКТ-ны қолдану дағдылары: Интерактивтік тақта, ғаламтор желісі.
Пәнаралық байланыс: <ul><li>&nbsp;Математика «Жер көлемін анықтау»</li></ul>
Бастапқы білім: <ul><li>Дүниежүзі халқының нәсілдік құрамын және негізгі нәсілдер мен нәсіларалық топтардың таралу аймақтарын біледі. Нәсілдік белгілердің қалыптасу факторларын біледі.</li></ul>

Сабақ барысы

Сабақ кезеңдері Жоспарланған іс-әрекет Ресурстар

Сабақтың басы

(Сабақтың басы Білу Мақсаты: Қазақстанның экономикалық-географиялық жағдай түсінігін біледі. Уақыты: 5 минут)

<ul><li>Ұйымдастыру. «Шаттық шеңбер» Жұмысты ұйымдастыру формасы: топтық, жұптық жұмыс. Бағалау критериилері: Қазақстанның экономикалық-географиялық жағдайын анықтай алады. Белсенді оқыту тәсілдері: «....Тыңдап отырған үштік» Тапсырма: Физикалық және климаттық карталарды қолданып, Қaзaқстaнның географиялық орнына сипaттaмa беріңіз. 1. Қaзaқстaнның жерiнiң аумағы _____________ 2. Әлемде алатын орыны _____________ 3. Қандай құрлықта орналасқан ? _____________ 4. Географиялық орны (түрi) _____________ 5. Қазақстан жерінің шеткі нүктелерi с.е.________ ш.б _______ 6. Солтүстiк пен оңтүстiктiң арақашықтығы ___________ км. 7. Батыс пен шығыстың арақашықтығы ___________км. Дескриптор: 1 Қaзaқстанның жерiнiң аумағын анықтап, белгiлейдi. 2 Қазақстанның әлемде алатын орынын анықтайды 3 Қандай құрлықта орналасқан анықтайды, белгілейді 4 Қазақстан жерінің шеткі нүктелерін анықтайды, жазады. Қалыптастырушы бағалау: Кестенің «Білемін» бағанын тақырып бойынша өткен сыныптардан алған білімдеріне сәйкес не білетінін жазып толтырады.</li></ul> 7-сынып оқушыларына арналған оқулық.

Сабақтың ортасы

(Түсіну және қолдану Мақсаты: Қазақстанның экономикалық-географиялық жағдай түсінігін біледі. Уақыты: 20 мин)

<ul><li>Жұмыс түрі: Жеке және жұптық, топтық жұмыс</li><li> Әдіс-тәсіл: «Ойлан, Бірік, Бөліс»</li><li> Бағалау критерийі: Қазақстанның экономикалық-географиялық жағдайын анықтай алады. </li><li> Тапсырма: Атласты пайдаланып Қазақстанның экономикалық - географиялық жағдайын жоспар бойынша сипатта, кескін картаға Қазақстанмен шекаралас жатқан орталық, перифириялық, шекаралық, транзиттік, жағалаулық және ішкі елдерді белгіле.</li><li> Дескриптор: картадан Қазақстанның экономикалық географиялық орнын анықтап, сипаттайды елдерді географиялық орнына байланысты ажыратады; орналасуы бойынша кескін картаға белгілейді; Қазақстанның және Астананы географиялық орнын белгілейді. </li><li> ҚБ: «Өзін-өзі бағалау» Кестенің «Білдім» бағанына не білгені жайлы жазып толтырады</li></ul><p>Жұмысты ұйымдастыру формасы: топтық, жұптық жұмыс.</p><p> Бағалау критериилері Қазақстанның экономикалық-географиялық жағдайының ерекшелігін анықтай алады </p><p>Белсенді оқыту тәсілдері: «Ойлан. Бірік. Бөліс» </p><p> Тапсырма: Мәтінді және «Дүние жүзінің саяси картасы» мен бейнекөріністі пайдаланып, Қазақстан мен Түркияның экономикалық географиялық жағдайын талдап, салыстырыңдар. бейнекөрініс пен мәтінді пайдаланып, Қазақстан мен Түркияның экономикалық географиялық жағдайын салыстырады; екі елдің экономикалық географиялық жағдайының айырмашылықтарын зерделейді</p><p>ҚБ: «Өзін-өзі бағалау» Кестенің «Білдім» бағанына не білгені жайлы жазып толтырады</p> Қазақстанның атласы,кескін картасы

Сабақтың соңы

(Жинақтау, Бағалау Мақсаты: Қазақстанның экономикалық-географиялық жағдайының қолайлы және қолайсыз жақтарын бағалайды Уақыты: 10 мин минут)

<ul><li>Жұмысты ұйымдастыру формасы: Жеке жұмыс</li><li> Бағалау критериилері: Қазақстанның экономикалық-географиялық жағдайының қолайлы және қолайсыз жақтарын бағалай алады. </li><li> Тапсырма: Қазақстанның ЭГЖ қолайлы және қолайсыз жақтарын анықтаңыздар және оны жақсартуға Ұлы Жібек жолының маңыздылығын сипаттаңыз.</li><li> Саралау: Мұғалімнің көмегімен А) Қазақстанның ЭГЖ қолайлы,қолайсыз жақтарын анықтайды В) Қазақстанның ЭГЖ-на баға береді. Ұлы Жібек жолының ықпалын зерттейді С) Қазақстанның ЭГЖ жақсартуға болжам жасайды Деңгейлік тапсырмаларды орындау үшін оқушылар тапсырмаларды орындау тәсілін өздері таңдайды. (шығарма, мақала, кесте толтыру,құру,жоба ) </li><li> Дескриптор: - Қазақстанның ЭГЖ қолайлы жақтарын анықтайды - Қазақстанның ЭГЖ қолайсыз жақтарын анықтайды; - Қазақстанның ЭГЖ жақсартуға болжам жасайды. </li><li> ҚБ: «Өзін-өзі бағалау» Кестенің «Білгім келеді» бағанына не білгісі келетіні жайлы жазып толтырады. Ол үй тапсырмасы ретінде беріледі.&nbsp;</li></ul> Дүниежүзі саяси картасы, бейнефильм.

Рефлексия

(Рефлексия 5 мин.)

<ul><li>Кері байланыс Төмендегі сөйлемдерді жалғастыру арқылы сабақтың қорытындысын өзіміз жасап көрейік: Мен.....................деген өзімнің көзқарасымды өзгерттім Мен.......................................................туралы көп білдім Мен......................................................................сезіндім Мені ...........................................................таң қалдырды Маған........................................................... қызық болды Маған............................................................қиын болды</li></ul> Бағалау парағы

география пәні

(ақпан)

география пәні, 7-сынып&nbsp; Карта, бейнефильм&nbsp;

Файлдар:

Файлды ару география, 7-сынып

Пікірлер(0)