Толқындық қозғалыс.

Алибекова Мира Алибековна
Алибекова Мира Алибековна
Ақтөбе
Ақтөбе
Шубаркудукская СШ №3
Физика
Сынып:
9-сынып
Бөлім:
Сақталу заңдары
Тақырып:

Толқындық қозғалыс.

28.02.2020
93
PDF жүктеу WORD жүктеу
Оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтемеу): 9.2.5.10 Толқындық&nbsp; қозғалысты сипаттайтын физикалық шаманы есептеу 9.2.5.11 Механикалық&nbsp; толқын түрлерін ажырату 9.2.5.12 су бетіндегі толқынның таралу&nbsp; жылдамдығын эксперимент&nbsp; түрінде&nbsp; анықтау. <br>
Сабақтың мақсаты: 1.Толқындық&nbsp; қозғалысты&nbsp; сипаттайтын&nbsp; шамаларды анықтау. 2.Механикалық&nbsp; толқын&nbsp; түрін ажырату. 3.Толқындық қозғалысты сипаттайтын шамаларды,тәжірибе жасауда есептер&nbsp; шығаруда қолдану. <br>
Тілдік мақсаттар: Пәнге қатысты сөздік&nbsp; терминдер: Толқын, жиілік, энергия, период <br>
Күтілетін нәтиже: &nbsp;&nbsp;&nbsp; Толқындық қозғалыс жайлы мағлұмат алады&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Толқындық қозғалысты тұрмыста және формулаларын есептер шығаруда қолдана білуге үйренеді&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Бірін-бірі бағалай алатын болады <br>
Бағалау критерийлері: 1.Толқындық қозғалысты сипаттайтын&nbsp;&nbsp; шамаларды анықтайды .&nbsp; 2 .Механикалық толқындардың түрін ажыратады&nbsp; 3. Толқындық қозғалысты сипаттайтын шамаларды&nbsp; қолданып есептер шығарады ,және тәжірибе түрінде анықтайды. <br>
Құндылықтарды дарыту: Білім&nbsp; алушылар бір –бірімен&nbsp;&nbsp; келісіп&nbsp; және&nbsp;&nbsp;&nbsp; үйлесімді&nbsp; жұмыс&nbsp; жасауға&nbsp;&nbsp; және&nbsp; өмір бойы&nbsp; білім&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; алу
АКТ-ны қолдану дағдылары: слайд
Пәнаралық байланыс: Математика,информатика
Бастапқы білім: Еркін электромагниттік тербелістер.

Сабақ барысы

Сабақ кезеңдері Жоспарланған іс-әрекет Ресурстар

Сабақтың басы

&nbsp;&nbsp; &nbsp;Ұйымдастырукезеңі: &nbsp;&nbsp; &nbsp;Оқушылармен амандасу, түгендеу.&nbsp;&nbsp; &nbsp;&nbsp; &nbsp;Психологиялық&nbsp; ахуал&nbsp; қалыптастыру: -Бір-бірімізді тыңдаймыз десек 1 рет қол шапалақтаймыз!&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; -Ұйымшыл боламыз десек 2 рет&nbsp; -Белсенділік танытамыз десек 3 рет шапалақтаймыз! &nbsp;&nbsp; &nbsp;Топқа бөлу: 1, 2, 3&nbsp; санағы&nbsp; 1 - топ – механикалық толқын 2- топ –&nbsp; бойлық&nbsp; толқын 3- топ – көлденең&nbsp; толқын Үй&nbsp; тапсырмасын&nbsp; сұрау :,,Миға шабуыл,, &nbsp;&nbsp;&nbsp; Кинетикалық энергия. (Т)&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; ν=n/t&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; &nbsp;&nbsp;&nbsp; Циклдік жиілік&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; (Қ)&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; E=mv2/2 &nbsp;&nbsp;&nbsp; Жиілік&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; (Н)&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; T=2π√l/g&nbsp; &nbsp;&nbsp;&nbsp; Томсон формуласы&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; (Ы)&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; T=2π√(m/k)&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; &nbsp;&nbsp;&nbsp; Серіппелі маятник периоды (О)&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; T=2π√LC &nbsp;&nbsp;&nbsp; Математикалық маятник периоды (Л)&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; ω=2πν &nbsp;&nbsp;&nbsp; Тербеліс дегеніміз не ? &nbsp;&nbsp;&nbsp; Гц – пен өлшенетін физикалық шама? &nbsp;&nbsp;&nbsp; Тербеліс периоды деп нені айтамыз? &nbsp;&nbsp;&nbsp; Тербеліс периодының формуласы? &nbsp;&nbsp;&nbsp; Тербеліс жиілігінің анықтамасы... &nbsp;&nbsp;&nbsp; Резонанс дегеніміз не? &nbsp;&nbsp;&nbsp; Еркін тербелістер деп қандай тербелістерді айтады? Еріксіз тербелістер деген не? ,,Микрофон,,&nbsp; әдісі&nbsp; арқылы бағалау <br>

Сабақтың ортасы

,,Ментальді&nbsp; карта ,,топпен&nbsp; жұмыс Тапсырма :Барлық&nbsp; топқа. «Ойлан -жұптас -бөліс»&nbsp; әдісі бойынша әр топ өзіне берілген есептерді жеке өз бетінше ойланып, ой қорытады, екеуара жұппен пікірлеседі, содан соң&nbsp; топта бірігіп талқылайды, ортақ қорытынды жасайды Тапсырма:1 1.Су&nbsp; айдынына тас тастағанда&nbsp; толқындар пайда болады .Су бетінде қалқып жүрген кішкене дене 15 с ішінде 6 рет жоғары көтеріліп, төмен түсті.Егер толқын өркештерінің арақашықтығы бір-бірінен 40 см қашықтықта болса,онда су айдынында тарайтын толқын жылдамдығы неге тең болады ? 2.теңіз бетіндегі қатар екі толқынның арақашықтығы 4м.Толқында тербелген қайық тербелісінің периоды 1,5 с.Толқын жылдамдығы неге тең? 3.Серпімді жіпті бойлай 20 м\с жылдамдықпен&nbsp; көлденең толқындар таралады .Тербеліс периоды 0,5 с.Толқын ұзындығын табыңдар. Ауызша Бағалау: «От шашу» &nbsp;&nbsp; &nbsp;Дескриптор: &nbsp;&nbsp; &nbsp;Толқындық қозғалысты формуласын қолданып есептейді &nbsp;&nbsp;&nbsp; &nbsp;Толқындық қозғалыстың өмірде қолданылуын&nbsp; және оның маңызын айтады Тапсырма:2&nbsp;&nbsp; Толқындық қозғалысты&nbsp; өмірмен байланыстыру.&nbsp; 1.Механикалық толқындарды&nbsp; біз өмірде қай жерлерде&nbsp; кездестіреміз ? &nbsp;&nbsp; &nbsp;Дескриптор: Толқындық қозғалыстың өмірде қолданылуын&nbsp; және оның маңызын айтады Тәсілі: Басбармақ&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Тапсырма:3&nbsp; Жеке жұмыс “Шағын ,,&nbsp; тест&nbsp; Бұл тапсырмаға оқушылар толық&nbsp; жеке қатысады.&nbsp; тест 1.Тербелістердің серпімді ортаның бір бөлшегінен екінші бір бөлшегіне таралу процесі не деп аталады? А)толқындар&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Б)механикалық толқын&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; В)жиілік 2.Толқын дегеніміз не? А)серпімді ортада таралатын тербеліс&nbsp; Б)көлденең толқын&nbsp; В)бойлық толқын 3.Толқын ұзындығы қандай әріппен белгіленеді? А)ϑ&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Б) λ&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; В) T 4.Көлденең толқындардың&nbsp; неше&nbsp; түрі бар? А)2&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Б) 5&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; В) 3 5.Толқын жылдамдығының&nbsp; формуласын көрсетіңіз? А)&nbsp;&nbsp; ϑ=λ∙v&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Б) T=t/n&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; В) ϑ=λ/Т &nbsp;&nbsp; &nbsp;Дескриптор: &nbsp;&nbsp; &nbsp;Толқындық қозғалысты формуласын&nbsp; біледі &nbsp;&nbsp;&nbsp; &nbsp;Толқындық қозғалыстың түрлерін ажырата алады. Қалыптастырушы бағалау:&nbsp; Өзара бағалайды <br>

Сабақтың соңы

<p>І-нұсқа&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Аты-жөні_______________________________ 1. Механикада тербелістер - дененің бірдей уақыт аралығындағы ______________________________ қайталанып отыратын қозғалыс </p><p>2.гармоникалық тербелістер - _________________ _____________ күштің әрекетінен болатын механикалық тебелістер </p><p>3.бірлік уақыт ішіндегі тербелістер саны тербелістер ______________ д.а.</p><p> 4.тербеліп тұрған дененің ____________ тепе-теңдік күйінен ең үлкен ауытқу нүктесінде нөлге тең.</p><p> 5. дененің тепе-деңдік күйінен ең үлкен ауытқуында оның ығысуы x= Еп=___,&nbsp; ал Ек=___,&nbsp;&nbsp; 6. серіппелі мятниктің формуласының қорытылуын көрсет: 7. дененің тепе-теңдік күйден ауытқуын __________ д.а. </p><p>ІІ-нұсқа&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Аты-жөні_______________________________ </p><p>1. дененің оған әрекет етуші күштер векторларының қосындысы нөлге тең болған кездегі күйін _______________ деп атайды. </p><p>2. дене қозғалысы толығымен қайталанып отыратын ең аз уақыт аралығын&nbsp; ____________________ д.а</p><p> 3. тербеліп тұрған дененің _____________ тепе-теңдік күйінен өткенде нөлге тең болады, себебі бұл нүктеде ____________ нөлге тең.</p><p> 4. математикалық маятник-______________________________ілінген кішкентай ауы шар </p><p>5. деңе тепе-теңдік күйіне жеткенде x= Еп=___,&nbsp; ал Ек=___,&nbsp;&nbsp;</p><p> 6. математикалық маятниктің тербеліс перидының қорытылуын көрсет&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Дескриптор:&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; - тербелмелі контурға анықтама береді&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; -еркін электромагниттік тербелістерге&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; анықтама береді&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; <br></p>

Рефлексия

<p>Бағалау :БББ әдісі&nbsp; Білгенім&nbsp;&nbsp; &nbsp;Білдім&nbsp;&nbsp; &nbsp;Білгім келеді &nbsp;&nbsp; &nbsp;&nbsp;&nbsp; &nbsp;&nbsp;</p><p>&nbsp; &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; &nbsp;&nbsp;&nbsp; &nbsp;&nbsp;&nbsp; &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; &nbsp;&nbsp;&nbsp; &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Үй тапсырмасы:Толқындық қозғалыс&nbsp; эссе жазу.<img style="width: 311px;" src="/uploads/lesson_plans/5e58c56a990a1/images/5e58c768d2950.png"><br></p>

Пікірлер(0)