Ақпаратты екілік кодтау арқылы ұсыну

Бекмаханбетов Алмат Балтабекович
Бекмаханбетов Алмат Балтабекович
Жамбыл
Жаңатас
Шоқан Уәлиханов атындағы мектеп-гимназиясы
Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар/Информатика
Сынып:
6-сынып
Бөлім:
Ақпаратты ұсыну
Тақырып:

Ақпаратты екілік кодтау арқылы ұсыну

27.02.2020
36
PDF жүктеу WORD жүктеу
Оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтемеу): 6.2.1.2-компьютерге арналған барлық ақпарат екілік код түрінде берілетінін түсіндіру.
Сабақтың мақсаты: Компьютерге арналған барлық ақпарат екілік код түрінде берілетінін біледі.
Тілдік мақсаттар: <p><b>Лексика мен терминология: </b></p><p> Екілік кодтау, кодтау кестесі, екілік алфавит. Код-Код-Code, Кодтау-Кодирование-Encoding, Кесте-График-Table </p><p><b> Сұхбатқа арналған пайдалы кеңестер: </b></p><p> Компьютерде ақпарат екілік санау жүйесінде беріледі. </p><p> ASCII (American Standard Code for Information Interchange – ақпараттық алмасуға арналған америкалық стандартты код) коды.&nbsp;&nbsp;</p>
Күтілетін нәтиже: <p>- Оқушылар компьютерге арналған барлық ақпараттың екілік код түрінде берілетінін біледі; </p><p> - Екілік алфавит символдарын қолданып, кодтай алады; </p><p> - Күнделікті өмірде қолданатын ақпараттарды бір формадан екіншісіне ASCII коды арқылы кодтай алады.&nbsp;&nbsp;</p>
Бағалау критерийлері: <p>- Оқушылар компьютерге арналған барлық ақпараттың екілік код түрінде берілетінін біледі; </p><p> - Екілік алфавит символдарын қолданып, кодтай алады; </p><p> - Күнделікті өмірде қолданатын ақпараттарды бір формадан екіншісіне ASCII коды арқылы кодтай алады.&nbsp;&nbsp;</p>
Құндылықтарды дарыту: Еңбек және шығармашылық, өмір бойы білім алуға баулу
Пәнаралық байланыс: Математика, ағылшын тілі
Бастапқы білім: Ақпаратты шифрлау үдерісін біледі

Сабақ барысы

Сабақ кезеңдері Жоспарланған іс-әрекет Ресурстар

Сабақтың басы

<p><b>Сабақты ұйымдастыру </b></p><p> Оқушылармен амандасып, түгендеу.</p><p><br></p><p> </p><p><b>Алдыңғы білімді тексеру</b></p><p><a href="https://cloud.mail.ru/public/4XDz/VEm8gJaPU" target="_blank">Сөзжұмбақ</a>&nbsp;(сөзді басыңыз)<br></p><p> 1. Хабарламаларды шифрлау/шифрдан шығару кезінде криптографиялық алгоритмде қолданылатын құпия ақпарат. </p><p> 2. Өзіндік идеясы немесе мағынасы бар, қарым-қатынас жасау үшін жарамды ақпарат ұсыну формасы. </p><p> 3. Ұсынылатын ақпараттың құпиялылығын сақтауды қамтамасыз ететін мәтінді түрлендірудің белгілі бір жүйесі. </p><p> 4. Ұсынылу немесе бейнелену формасына тәуелсіз мәлімет. </p><p> 5. Табиғи және формальды тілдер көмегімен жазбаша түрде ұсынылатын ақпарат. </p><p> 6. Телеграфты ойлап тапқан адам. </p><p> 7. Сигналдарды сым,радио немесе басқа да электробайланыс арналары арқылы беру құрылғысы. </p><p> 8. Қарапайым шифрлау әдісі. </p><p> 9. Шифрлардың саны шифрлау үшін қолданылатын алфавиттің әріптер санына тең болатын ежелгі шифр түрі. </p><p> 10. Ашық мәтінді шифрланған мәтінге ауыстыру үрдісі. </p><p> 11. Әріптер деп аталатын стандартты таңбалар жиынтығына негізделген жазба формасы. 12. «Шифрлау» сөзінің ежелгі баламасы. </p><p><b> Дескриптор:</b> </p><p> - ақпаратты шифрлау тақырыбын қайталайды;</p><p> - сөзжұмбақтағы жасырылған барлық сөздерді табады. </p><p><b> Қалыптастырушы бағалау:</b> ауызша кері байланыс </p><p><br></p><p><b> Білімді өзектендіру</b> </p><p> - Ақпараттың ең кіші өлшем бірлігі қалай аталады? </p><p> - Бір байтта қаша бит бар? </p><p> Мұғалім тақтаға «Құрметті жолаушылар!» сөзін жазады. </p><p> - Мәтінде қанша сөз бар? </p><p> - Мәтінде қанша символ бар? </p><p> Ақпарат көлемін анықтау үшін келесі сұрақтар қойылады:</p><p> - Мәтінде қаншай байт бар? </p><p> - Мәтінде қанша бит бар? </p><p><b> Дескриптор: </b></p><p>- ойын дұрыс жеткізе біледі; </p><p> - ақпаратты шифрдан шығарады. </p><p><b> Қалыптастырушы бағалау:</b> ауызша кері байланыс&nbsp;&nbsp;<br></p> <p><a href="https://cloud.mail.ru/public/qJgp/KxzqD4ihD" target="_blank">Презентация</a><br></p>

Сабақтың ортасы

<p><b>Мұғалім сөзі </b></p><p> Код – ақпаратты бір тілден басқа тілге аудару, басқа әдіспен ұсыну ережесі. Тура осы әдіспен ақпаратты компьютер өңдеу үшін өзіне түсінікті тілге аударады. Алфавит – ақпаратты ұсыну үшін қолданылатын, бір-бірінен өзара ерекшеленетін символдар немесес белгілер жиынтығы. Компьютер түсінетін алфавитте тек 0 және 1 символдары қолданылады. Яғни, 1 байтқа тең ақпарат көлемі қолданылады. Түсінуді жүзеге асыру үшін арнайы құрылған ASCII (Ақпарат алмасу үшін американдық стандартты код) кестесі қолданылады. Кесте екі бөлікке бөлінген. Негізгі және кеңейтілген. Негізгі кестеде 0-ден 127-ге дейінгі кодтар мәні, ал кеңейтілген кестеде ұлттық символдар коды келтірілген. </p><p><br></p><p>Бірге орындайық! </p><p> «Жан досым» сөзін компьютер тіліне аударып көрейік. </p><p> Екілік түрде ол 11000110 11100000 11101101 00100000 11100100 11101110 11110001 11111011 11101100 түрде болады.</p><p><b> Дескриптор:</b> </p><p> - екілік код мағынасын түсінеді; </p><p> - ойын дұрыс жеткізе біледі; </p><p> - ақпаратты екілік код түріне келтіру қажеттілігін түсіндіреді. </p><p><b> Қалыптастырушы бағалау:</b> ауызша кері байланыс </p><p><br></p><p><b> Дәптермен жұмыс</b> (жеке, жұптық жұмыс) тапсырма. </p><p>Әрқайсысың өз аттарыңды екілік код тіліне аударыңдар. </p><p><b> Дескриптор:</b> </p><p> - өз аттарын шифрлай алады; </p><p><b> Қалыптастырушы бағалау:</b> ауызша кері байланыс&nbsp;&nbsp;</p><p><br></p><p>6.2A «Ақпаратты ұсыну» бөлімі бойынша жиынтық бағалау (жеке жұмыс) Оқушыларға нұсқама өткізіледі. </p><p> Бөлім бойынша жиынтық бағалау тапсырмаларын ерте аяқтаған оқушыларға 62-беттегі деңгейлік тапсырмаларды орындауды ұсыну.</p> <p><a href="https://cloud.mail.ru/public/4RgQ/54MnxsMmS" target="_blank">ASCII кестесі</a></p><p><a href="https://cloud.mail.ru/public/4rjE/4nGWoEjX1" target="_blank">6.2А "Ақпаратты ұсыну" БЖБ</a><br><br></p>

Рефлексия

<p>Кері байланыс Не қиын болды? Не оңай болды? Оқушылар өздерін бағалайды.&nbsp;&nbsp;</p><p><b><br></b></p><p><b>Үйге тапсырма</b> </p><p> 62-беттегі деңгейлік тапсырмаларды орындау&nbsp;&nbsp;</p>

Файлдар:

Файлды ару Қысқа мерзімді жоспар
Файлды ару БЖБ тапсырмалары
Файлды ару ASCII кестесі
Файлды ару Сөзжұмбақ
Файлды ару Цезарь шифры

Пікірлер(0)