HTML-ДЕ МУЛЬТИМЕДИАНЫ ЕНГІЗУ

ТӨЛЕНДІ СӘБИТ ТӨЛЕНДІҰЛЫ
ТӨЛЕНДІ СӘБИТ ТӨЛЕНДІҰЛЫ
Жамбыл облысы
Талас ауданы, Ақкөл ауылы
Ақкөл орта мектебі
Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар/Информатика
Сынып:
10-сынып
Бөлім:
Веб-жобалау(
Тақырып:

HTML-ДЕ МУЛЬТИМЕДИАНЫ ЕНГІЗУ

27.02.2020
251
PDF жүктеу WORD жүктеу
Оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтемеу): 10.4.2.4 Web-бетке мультимедиа нысандарын кірістіру үшін HTML тегтерін қолдану
Сабақтың мақсаты: <p>Барлық оқушы: HTML-де мультимедианы қолдану туралы біледі </p><p> Көпшілік оқушы: Дыбыс пен бейнені енгізу жолдарын анықтайды Кейбір оқушы: </p><p>HTML-де мультимедианы қолдану қажеттілігін түсіндіреді&nbsp;&nbsp;</p>
Тілдік мақсаттар: Пәндік лексика және терминология: Дыбыстық фон-звуковой фон-sound background, бейне-видео-video, дыбыс- аудио-audio, атрибут-атрибут- attribute, мультимедиа-мультимедиа- multimedia&nbsp;&nbsp;
Күтілетін нәтиже: HTML-де мультимедианы қолдану туралы біледі. Дыбыс пен бейнені енгізу жолдарын анықтайды
Бағалау критерийлері: HTML-де мультимедианы қолдану туралы біледі. Дыбыс пен бейнені енгізу жолдарын анықтайды. HTML тілінде мультимедианы қолдану қажеттілігін түсіндіреді, тұжырым жасайды.&nbsp;&nbsp;
Құндылықтарды дарыту: Топта бірлесіп жұмыс істеу, топ ережесіне бағыну, бір-бірінің пікірін тыңдау
АКТ-ны қолдану дағдылары: Тапсырмаларды орындау барысында компьютерде html тілінде дұрыс жазылуын біледі
Пәнаралық байланыс: Ағылшын тілінде термин сөздер қолданылады
Бастапқы білім: Скриптерді қолдану

Сабақ барысы

Сабақ кезеңдері Жоспарланған іс-әрекет Ресурстар

Сабақтың басы

(10 минут)

<p>Ұйымдастыру: Сәлемдесу, түгендеу «Дос-досымен» жаттығуы Топ ішіндегілер бір-бірімен араласып жүреді. Жүргізуші «Дос-досымен» дегенде, ойыншылар досын ұстап, екеу болып тұрады. Жүргізуші тағы да «шаш-шашымен» дегенде, шаштарын тигізеді; «арқа- арқамен» дегенде, арқаларын тақайды т.с.с. бет- бетімен, қол-қолымен, саусақ-саусақпен, табан- табанмен, бас-басымен, тізе-тіземен, иық-иықпен деген сияқты бірнеше сөздер айтылса, соларды орындауы керек. Жүргізуші арасында бірнеше рет «дос-досымен» дегенде, қатысушылар басқа досты таңдап достасады. Достасып қойған достар қайтадан достасып қалса, ойыннан шығады. Топқа біріктіру: Сандар арқылы топтарға біріктіру.&nbsp;&nbsp;</p><p>Өткен сабақты пысықтау: «Кубизм» әдісі Мұғалім текшенің алты қырына тапсырмалар дайындап жазады. Оқушылар текшедегі тапсырмаларды топта орындайды. Оқушылардың жұмыстарын ауызша мадақтау, қолдау көрсету&nbsp;&nbsp;</p> Текше

Сабақтың ортасы

(26 минут)

<p>«Миға шабуыл» әдісі - Web-беттерді жасауда қандай ұстанымдарды басшылыққа алу керек деп ойлайсың? - Мультимедиа дегеніміз не? Оқулықпен жұмыс Мұғалім тақырыпты бейнежазба немесе слайд материалы арқылы көрсетеді. Оқушылар кітаппен жұмыс істейді. Мұғаліммен бірлесіп талдайды. Ауызша мадақтау, ынталандыру Кестемен жұмыс - Берілген атрибуттардың мәнін толықтырыңдар. Практикалық жұмыс 1-тапсырма. Веб-беттен дыбыс немесе бейнефайлға сілтеме жасап аш. Ол үшін төмендегі қатарларды Блокнот программасында теріп, веб-бетті «index.html» атауымен сақта. «index.html» файлын ашқанда төмендегі веб-бет пайда болады. Дыбыс және бейнефайлдардың пиктограммаларын олардың жанына енгіз. Тапсырманы орындау барысында: 1. Дыбыстық фон BGSOUND элементін веб-бетке енгізуді үйренеміз. &lt;BGSOUND src = «дыбыстық файл атауы»&gt; 2. Гиперсілетемелер арқылы дыбыстық және бейнефайлдарды ашуды үйренеміз. &lt;a href ="аудио файл URL"&gt; сипаттама &lt;/a&gt; &lt;html&gt;&nbsp;&nbsp;</p><p>&lt;head&gt; &lt;title&gt;Дыбыстық және бейнефайлдарды кірістіру&lt;/title&gt; &lt;/head&gt; &lt;body bgcolor=lime&gt; &lt;H2 align=center&gt; Бейне немесе дыбыс файлын ойнату&lt;/H2&gt; &lt;p&gt;&lt;I&gt; Бетті жүктегенде дыбыс файлды ойнату: &lt;/I&gt; &lt;BGSOUND SRC="001.mp3" LOOP=INFINITE&gt;&lt;/p&gt; &lt;I&gt; Бейнефайлға сілтеме: &lt;/I&gt; &lt;A href="002.avi"&gt; &lt;img src="005.jpg" width=30 height=20 BORDER=2 ALIGN=MIDDLE &lt;/A&gt; &lt;p&gt;&lt;I&gt;Дыбыстық файлға сілтеме:&lt;/I&gt;&lt;/p&gt; &lt;A href="004.mp3"&gt;&lt;img src="006.jpg" width=30 height=20 BORDER=2 ALIGN=MIDDLE &lt;/A&gt; &lt;/body&gt; &lt;/html&gt; 2-тапсырма. Наурыз мейрамы жайлы веб-бет жаса. Бұл бетте наурыз жайлы ақпарат пен бейнеклип орналастыр. Броузер жұмысына арналған HTML кодтарды енгізіп, «index2.html» атауымен сақта. Қазақ қаріптері веб- бетте дұрыс көріну үшін сақтау терезесінде кодировкада «Юникод»-ты таңдау керек. HTML коды дұрыс енгізілгенде 1-суреттегі web-терезе пайда болады. Тапсырманы орындау барысында: 1. Бейнефайл енгізілген жағдайда броузер терезесінде бейнеклиптің ойнауы жүзеге асады. &lt;/p&gt; &lt;/body&gt; &lt;/html&gt; Дескриптор: - Веб-бет жасайды. - Веб-бетті безендіреді. - Веб-бетке бейнебаян енгізеді. Фигуралар арқылы бағалау&nbsp;&nbsp;</p> <p>Компьютер, оқулық</p><p><br></p><p>https://bilimland.kz/kk/courses/informatika-kk/9-synyp/lesson/html-zhane-html-redaktor</p>

Сабақтың соңы

(4 минут)

<p>Тест тапсырмасын алу Оқушылар тест жұмысын орындайды.&nbsp;&nbsp;</p><p><br></p><p>1. Дыбыстық фонды кірістіру үшін қандай элемент қолданылады? 2. Құжатта жүгіртпе жолды құру үшін қай тег қолданылады? 3. Жүгіртпе жолда суретті қолдануға бола ма? </p><p> 4. Жүгіртпе жолдың қандай атрибуттары бар? 5. Дыбысты және бейнені кірістіру үшін қолданылатын элемент? Бір-бірін бағалайды Кері байланыс: «БББ кестесі» әдісі Оқушылар тақырып туралы бұрыннан не білетінін, сабақта не білгенін және не білгісі келетінін кестеге жазады</p><p> Үй тапсырмасы. Қайталау&nbsp;&nbsp;</p> <p>Компьютер, оқулық</p><p><br></p><p>https://bilimland.kz/kk/courses/informatika-kk/9-synyp/lesson/html-zhane-html-redaktor</p>

Пікірлер(0)