Биотехнология және гендік инженерия келешегі. Синтаксис

Жексенбаева Асем Бекетовна
Жексенбаева Асем Бекетовна
Актобинская область
Село Копа
Копинская общея образовательная средняя школа
Қазақ тілі (Т1)
Сынып:
9-сынып
Бөлім:
Биотехнология және гендік инженерия келешегі. Синтаксис
Тақырып:

Биотехнология және гендік инженерия келешегі. Синтаксис

27.02.2020
128
PDF жүктеу WORD жүктеу
Оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтемеу): <p>&nbsp;9.2.7.1. Ғаламтор, энциклопедия, газет-журналдар, оқулықтар, ғылыми еңбектерден алынған деректерді дәлел ретінде қолдану, авторына сілтеме жасау. </p><p> 9.4.4.3. Сабақтас құрмалас сөйлемдердің мағыналық түрлерін ажырата білу, түрлендіріп қолдану.&nbsp;&nbsp;</p>
Сабақтың мақсаты: <p>&nbsp;Барлық оқушылар орындай алады:</p><p>&nbsp; &nbsp; Оқулықтар мен ғылыми еңбектерден алынған деректерді дәлел ретінде қолдана алады, авторына сілтеме жасайды. Сабақтас құрмалас сөйлемдердің мағыналық түрлерін ажырата алады, түрлендіріп қолданады. Оқушылардың көпшілігі орындай алады: </p><p>&nbsp; &nbsp; Оқулықтар мен ғылыми еңбектерден алынған деректерге дәлел келтіреді, өз ойын өмірмен байланыстыра алады. Сабақтас құрмалас сөйлемдердің түрлерін ажыратып қолданады. </p><p>&nbsp; Кейбір оқушылар орындай алады:</p><p>&nbsp; Оқулықтар мен ғылыми еңбектердегі деректерге талдау жасайды, өзіндік пікірін қалыптастырады. Сабақтас құрмалас сөйлемнің түрлерін талдай алады.&nbsp;&nbsp;</p>
Тілдік мақсаттар: <p>Оқушылар орындай алады:</p><p>&nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp;- дәлел келтіреді. </p><p>&nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; - авторына сілтеме жасайды. </p><p>&nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; - өзіндік ой тұжырымын білдіреді. </p><p>&nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; -деректерді талдайды. </p><p>&nbsp;Нақты тақырыпқа арналған сөздік қор мен терминология: </p><p>&nbsp; &nbsp;Гендік инженерия, иммунитет, гендік модификация. </p><p>&nbsp;Диалог құруға / шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер: </p><p>&nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; Менің ойымша... </p><p>&nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; Менің байқауымша... </p><p>&nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp;Ойымды қорыта келе...&nbsp; &nbsp;</p>
Күтілетін нәтиже: <p>Талқылауға арналған сұрақтар: </p><p> * Биотехнология терминін қалай түсінесіңдер? </p><p> * Қазіргі Биотехнологияның бағыттары қандай?&nbsp;&nbsp;</p>
Бағалау критерийлері: <p>Оқулықтар мен ғылыми еңбектерден алынған деректерді дәлел ретінде қолданады.</p><p>Авторына сілтеме жасайды. </p><p>Сабақтас құрмалас сөйлемдердің мағыналық түрлерін ажыратып, түрлендіріп қолданады.&nbsp;&nbsp;</p>
Құндылықтарды дарыту: Индустрияландыру мен инновацияларға негізделген экономикалық өсім.
АКТ-ны қолдану дағдылары: Интерактивті тақта&nbsp; &nbsp;&nbsp;
Пәнаралық байланыс: Экономика, биология, химия, т.б.
Бастапқы білім: «Айналмалы бекет» стратегиясы арқылы өткен білімді еске (3-4 мин) түсіру.&nbsp; &nbsp; &nbsp;

Сабақ барысы

Сабақ кезеңдері Жоспарланған іс-әрекет Ресурстар

Сабақтың басы

(Басы (6-7 мин))

<p>&nbsp;Ұйымдастыру сәті. Сабаққа қызығушылықты ояту. Миға шабуыл. «Суреттер сөйлейді» әдісі. -Суреттерге мұқият қараңдар, не байқадыңдар? Топқа тірек сөздермен бөлу. </p><p> 1-топ: Иммунитет </p><p> 2-топ: Биотехнология </p><p> 3-топ: Жасуша Бүгінгі сабақтың тақырыбы мен мақсаты және бағалау критерийлері таныстырылады.&nbsp; &nbsp;</p>

Сабақтың ортасы

(Ортасы (20-25 мин))

<p>&nbsp;ТЖ 1-тапсырма. Берілген мәтінді түсініп оқыңдар. </p><p>&nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp;А) Мәтінде не айтылған? Ғылыми еңбектің авторы кім? </p><p>&nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp;Ә) Тақтадағы суретпен мәтінді байланыстырып дәлел келтір. </p><p>&nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp;Б) Мәтіндегі академиктің пікірін өмірмен байланыстырып дәлелде.</p><p>&nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp;«Пікірлер желісі» стратегиясы. </p><p>&nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; Дескриптор: - Мәтінді түсініп оқиды. </p><p>&nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp;- Өз ойын білдіреді.</p><p>&nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp;- Суретпен байланыстырады. </p><p>&nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp;- Дәлел келтіреді.</p><p>&nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp;- Өмірмен сабақтастырады. </p><p>&nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp;- Өз көзқарасын айтады. </p><p>&nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; ҚБ: Өзара бағалау. Графиктік(жетондар арқылы) </p><p><br></p><p>&nbsp; &nbsp; &nbsp; Ж. 2-тапсырма. Аудиожазбаны тыңдаңдар.</p><p>&nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; А) Оқылым мен тыңдалым мәтінін салыстырып, сабақтас құрмалас сөйлемдердің түрлеріне талдау жаса. </p><p>&nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp;Б) Оқылым мен тыңдалым мәтіні негізінде сабақтас құрмалас сөйлемдерді қолдана отырып, өзіндік көзқараста монолог құрастыр. </p><p>&nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; Дескриптор: - Мәтінді түсініп тыңдайды . </p><p>&nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; - Сабақтас құрмалас сөйлемді қолданады.</p><p>&nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp;-Монолог құрастырады. </p><p>&nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp;ҚБ: Өзара бағалау. Ауызша. «Дұрыс, бұрыс» әдісі </p><p><br></p><p>&nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; ЖЖ. 3-тапсырма. «Үш ұйғарым» әдісі.&nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; Дәптермен жұмыс.&nbsp;&nbsp;</p><p>&nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp;Сабақтас құрмалас сөйлемдерді қолдана отырып, тұжырым кестесін толтыр.&nbsp; &nbsp; &nbsp;Тыңдалым мәтініндегі ой&nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp;Оқылым мәтініндегі ой&nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp;Менің пікірім </p><p><br></p><p>&nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp;Дескриптор: - Ойды тұжырымдайды.</p><p>&nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; - Сабақтас құрмалас сөйлемдерді қолданады. </p><p>&nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; - Өз ой пікірін білдіреді. </p><p>&nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; ҚБ: Өзара бағалау. Ауызша. (мадақтау сөздер арқылы «Жарайсың!» )&nbsp; &nbsp; &nbsp;&nbsp;</p> <p>Дәптермен жұмыс.&nbsp; &nbsp;&nbsp;</p><p><br></p><p><img src="/uploads/lesson_plans/5e57427b21a15/images/5e5746eff0005.png" style="width: 97px;"><br></p>

Сабақтың соңы

((5-7 мин))

<p>Рефлексия. «Нысана» әдісі.</p><p><img src="/uploads/lesson_plans/5e57427b21a15/images/5e57471ca35db.png" style="width: 373px;"></p><p>&nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp;Маған не қызықты болды? </p><p>&nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp;Маған не түсінікті болды? </p><p>&nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp;Маған қандай көмек қажет?&nbsp;&nbsp;</p> <p>&nbsp; &nbsp; &nbsp;«Нысана» әдісі.</p><p><br></p><p><img src="/uploads/lesson_plans/5e57427b21a15/images/5e57476761a6f.png" style="width: 99px;"><br></p>

Рефлексия

((5-7 мин))

<p>&nbsp; &nbsp; &nbsp;Сабақтың мақсаты мен оқу міндеттері орындалды ма? </p><p>&nbsp; &nbsp; Бүгін оқушылар не үйренді? </p><p>&nbsp; &nbsp; Сабақ қалай өтті, қандай деңгейде өтті? </p><p>&nbsp; &nbsp; &nbsp;Жоспарланған саралау жақсы іске асты ма? (тапсырмалар сəйкес болды ма?) </p><p>&nbsp; &nbsp; &nbsp;Уақытты қалай пайдаландым? Жоспарыма қандай өзгеріс енгіздім жəне неге?&nbsp; &nbsp; &nbsp;</p>

Пікірлер(0)