Қос бұрыштың және жарты бұрыштың формулалары;

Муратова Батес Такуовна
Муратова Батес Такуовна
Ақтөбе
Шұбарши
Шұбаршы орта мектебі
Алгебра
Сынып:
9-сынып
Бөлім:
Тригонометрия элементтері
Тақырып:

Қос бұрыштың және жарты бұрыштың формулалары;

26.02.2020
1306
PDF жүктеу WORD жүктеу
Оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтемеу): &nbsp;-тригонометриялық функциялардың келтіру формулаларын (sin(180°-A) = sinA т.б) қосу формулаларын sin⁡(A±B), cos⁡(A±B), tg⁡(A±B) т.б., қос және&nbsp; жарты аргументтіңформулаларын, қосындыны көбейтіндіге түрлендіру формулаларын&nbsp; көбейтіндіні&nbsp; қосындыға түрлендіру формулаларын қорытып шығарады және есептер&nbsp; шығару кезінде қолданады;&nbsp; - аргументі берілген аралықта анықталған&nbsp;&nbsp;&nbsp; тригонометриялық өрнектің мәнін табу үшін&nbsp; тригонометриялық тепе-теңдіктерді қолдана біледі.&nbsp; мысалы,&nbsp; егер cos⁡〖α= 1/√10〗 және α∈(3π/2;2π)болса,,tg ∝табыңыз <br>
Сабақтың мақсаты: Тригонометриялық функциялардың анықтамаларын біледі; Функциялардың анықтамаларына сүйене отырып, тригонометриялық функциялардың графиктерін сызады, сонымен қатар&nbsp;&nbsp; бағдарламалық қамтамасыз етуді пайдаланады <br>
Тілдік мақсаттар: Оқушылар: Тригонометриялық&nbsp; функциялардың графиктерін түрлендіруді қарастырады және көрсете алады Пәнге қатысты лексика мен терминология sin, cos, tan (синус, косинус, тангенс)&nbsp;&nbsp;&nbsp; жоғары/төмен бұрыштар кері, көлденең, остер (осі), анықталу облысы, арксинус, арккосинус, арктангенс, келтіру /қосу&nbsp; формуласы, қиылысу нүктесіндегі түрлендіру, функцияны түрлендіру Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер Калькуляторды қолдану жөнінде нақты&nbsp; нұсқалар беріңіз, мысалы: Функцияны енгізу. Үшінші қатардағы [тәртіпке} өту . Өзгерту/үлкейту таңдау. Интервал&nbsp; қадамын орнату . Max/Min түріне&nbsp; келтіру. Батырманы&nbsp; басу. Сілтеуішті&nbsp; қолдану&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; <br>
Құндылықтарды дарыту: сыни тұрғыдан ойлау арқылы білімге деген сүйіспеншілікті қалыптастыру.
АКТ-ны қолдану дағдылары: Презентация
Пәнаралық байланыс: &nbsp;Алгебра 9 сынып
Бастапқы білім: Негізгі тригонометриялық функциялар түсінігі (10.3B бөлімінен); графиктерді талқылау дағдылары; графиктік калькулятор және интерактивті&nbsp; геометриялық бағдарламаларды&nbsp; қолдана білу.

Сабақ барысы

Сабақ кезеңдері Жоспарланған іс-әрекет Ресурстар

Сабақтың басы

(8 минут)

<p>І. Ұйымдастыру. Амандасу. Көңіл күйлерін смайликтер арқылы білу.</p><p>&nbsp; І. Ой – түрткі:&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; 1.Негізгі тригонометриялық тепе-теңдіктер. 2.Тригонометриялық функциялардың ширектегі таңбалары. 3.Келтіру формулалары 4. Қосу формулалары <br></p>

Сабақтың ортасы

(25 минут)

Жаңа сабақ Қос бұрыштың және жарты бұрыштың&nbsp; формулалары cos⁡(α+β)=cosαcosβ-sinαsinβ cos2α=cosαcosα-sinαsinα=〖cos〗^2 α-〖sin〗^2 α cos2α=〖cos〗^2 α-〖sin〗^2 α sin⁡(α+β)=sinαcosβ+cosαsinβ sin2α=sinαcosα+cosαsinα=2sinαcosα sin2α=2sinαcosα&nbsp;&nbsp; tg⁡(α+β)=(tgα+tgβ)/(1-tgαtgβ)&nbsp; tg⁡(α+α)=(tgα+tgα)/(1-tgαtgα)=2tgα/(1-〖tg〗^2 α)&nbsp; tg⁡2α=2tgα/(1-〖tg〗^2 α)&nbsp; сtg⁡2α=1/2 (ctg∝-tg∝)&nbsp; Жарты бұрыштың формулалары: cos2α/2 = (1 + cos α)/2 sin2α/2 = (1 – cos α)/2&nbsp; tg2α/2 = (1 – cos α)/(1 + cos α) ctg2α/2 = (1 + cos α)/(1 – cos α) tg α/2 = sin α/(1 + cos α) cos α = (1 – tg2α/2)/(1 + tg2α/2) sin α = (2 tg α/2)/(1 + tg2α/2)&nbsp; tg α/2 = (1 – cos α)/(sin α) ctg α = (1 – tg2α/2)/(2 tg α/2)&nbsp;&nbsp; tg α = (2 tg α/2)/(1 – tg2α/2) <br>

Сабақтың соңы

(8 минут)

Сыныптық жұмыс №1.&nbsp; Өрнекті ықшамдаңдар: &nbsp;&nbsp; &nbsp;cos2α+〖sin〗^2 α= &nbsp;&nbsp; &nbsp;〖cos〗^2 α-cos2α= &nbsp;&nbsp; &nbsp;tgα/(1-〖tg〗^2 α)= &nbsp;&nbsp; &nbsp;cos2α/(sinα+cosα)-cosα= &nbsp;&nbsp; &nbsp;〖cos〗^4 2x-〖sin〗^4 2x= &nbsp;&nbsp; &nbsp;cos2α/cosα-sin2α/sinα= &nbsp;&nbsp; &nbsp;1+cos2x+2〖sin〗^2 x=&nbsp; №2. Бөлшекті қысқартыңдар: &nbsp;&nbsp; &nbsp;(sin40°)/(sin20°)=&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; 3) (cos80°)/(cos40°+sin40°)= &nbsp;&nbsp; &nbsp;(sin100°)/(cos50°&nbsp; )=&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; 4) (cos36°+〖sin〗^2 18°)/(cos18°)= <br>

Рефлексия

(2 минут)

VIII.&nbsp; Рефлексия - нені білдім, нені үйрендім - нені толық түсінбедім&nbsp; - немен жұмысты жалғастыру қажет&nbsp; Үйге: №276; №27 Шыныбеков А.Н. <br>

Пікірлер(0)