Көмектес септігі

Шниязова Гулдариға Муратбековна
Шниязова Гулдариға Муратбековна
Ақтөбе
Ақтөбе
Копинская средняя школа
Қазақ тілі (Т1)
Сынып:
4-сынып
Бөлім:
Қоршаған ортаны қорғау
Тақырып:

Көмектес септігі

25.02.2020
46
PDF жүктеу WORD жүктеу
Оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтемеу): 4.4.2.3 – зат есімді септеу, тəуелденген сөздердің септелуін білу.
Сабақтың мақсаты: <p>Барлық оқушылар: Сөйлемнен көмектес септік жалғаулы сөздерді таба алады. </p><p> Көптеген оқушылар: Өз пікірін дəлелдей алады.</p><p> Кейбір оқушылар: Берілген тақырып бойынша ой қорыту жасай алады.&nbsp;&nbsp;</p>
Тілдік мақсаттар: Өз пікірін дəлелдеп айтып бере алады.&nbsp;
Күтілетін нәтиже: <p>Көмектес септігінің сұрақтарын ажыратады. </p><p><br></p><p>&nbsp;</p>
Бағалау критерийлері: &nbsp; Көмектес септігінің жалғауларын біледі.
Құндылықтарды дарыту: Оқушыларды бір-біріне құрмет көрсетуге тəрбиелеу.&nbsp;
АКТ-ны қолдану дағдылары: Электронды тапсырмалар.
Пәнаралық байланыс: Жаратылыстану&nbsp;
Бастапқы білім: Шығыс септігі.&nbsp;&nbsp;

Сабақ барысы

Сабақ кезеңдері Жоспарланған іс-әрекет Ресурстар

Сабақтың басы

<p>Психологиялық дайындық </p><p> Күн жарығын алақанға саламын,</p><p> Жүрегіме басып ұстай қаламын. </p><p> Ізгі әрі нәзік, жарық, мейірімді, </p><p> Болып кетер сонда дереу жан - жағым. </p><p> - Міне, жүрегіміздегі осындай жылумен сабағымызды бастаймыз Алдыңғы білімді еске түсіру (жеке,жұпта,топта, ұжымда) </p><p> Шұғыл SMS (хабарландыру)…» әдісі.</p><p> 1)Қазақ тілінде неше септік бар?</p><p> 2) Ілік септіктің сұрақтарын ата? </p><p> 3) Барыс септіктегі сөздер сөйлемнің қай мүшесі болады?</p><p> 4) Жатыс септік жалғауларын ата </p><p> 5) Шығыс септіктегі зат есімдер қандай сұрақтарға жауап береді? </p><p> 6) Шығыс септік жалғауларын атаңдар? </p><p> Жұмбақ шешу </p><p> Кенжесімін бүгінде</p><p> Кіммен, немен жүремін</p><p> -мен,-бен,-пен жалғауы </p><p> Осы болды таңдауым</p><p> -Балалар бұл қай септік туралы айтылып тұр? </p><p> -Көмектес септік -Бүгін біз көмектес септік туралы өтеміз. Оқу мақсатын таныстыру Күтілетін нәтижені анықтау&nbsp;&nbsp;</p> <p>Көңілді əуен қосып қою</p><p> Мақал-мəтел жазылған қима қағаздар&nbsp; &nbsp;</p>

Сабақтың ортасы

<p>68-жаттығу. (Ұ; Т) Жұмбақты оқып, шешуін табу. Қарамен жазылған сөзге сұрақ қою арқылы олардың қай септікте тұрғанын анықтау. </p><p> ҚБ: (мадақтау, қолдау сөздер айту); </p><p> Жаңа ақпарат. Көмектес септіктегі зат есімдер кіммен? немен? кімдермен? нелермен? деген сұрақтарға жауап береді. Көмектес септігі атау септіктегі сөзге -мен, -бен, -пен жалғаулары жалғану арқылы жасалады. Бұл жалғауларды көмектес септік жалғаулары деп атайды. </p><p> 69-жаттығу. Сөйлемдерді көшіріп жазу.(ЖЖ) Сөйлем мүшесіне талдау. </p><p> Дескриптор: Бір-біріне түсіндіре отырып, сөйлем мүшесіне талдайды. Көмектес септіктегі сөздер сөйлемнің қандай мүшесі болып тұрғанын анықтайды. </p><p> ҚБ:Бір-бірінің қатесін тауып, түзетіп, орындалған жұмысты өзара бағалайды. </p><p> 70-жаттығу. (Ө) Мəтінді түсініп оқу. Оқулықта берілген мəтінді оқып, оған ат қою.Кесте бойынша көмектес септігі туралы ой қорыту.</p><p> КБ:Берілген сөздерге көмектес септік жалғауының əртүрлі жалғану себебін түсіндір </p><p> ҚБ: оқушылардың жауаптарына, іс-əрекеттеріне бақылау жүргізіп, белгілеп алу арқылы бағалау; </p><p> 71-жаттығу. (Ө) Өлеңді көшіріп жазу.</p><p> Дескритор: Ұйқасына лайық сөзді қойып, өлеңді қатесіз көшіріп жазады. Шығыс, көмектес септіктегі сөздерді табады. Көмектес септіктегі сөзді сөз құрамына талдай алады</p><p> ҚБ: мұғалімнің жазбаша кері байланысы;. </p><p> ҚБ: «Бас бармақ әдісі» əдісі арқылы Оқушылар бір-бірінің өзіндік жұмысын тыңдап, бас бармақ смайликрерімен бағалайды.</p><p> «Жасыл» түс – негізгі ойды түсініп, мазмұнын толық ашқан. </p><p> «Сары» түс – мазмұнын ашқан. Əңгіме жүйелі құрылмаған. </p><p> «Қызыл» түс – мазмұнын толық ашпаған. Тақырыптан ауытқыған.&nbsp;&nbsp;</p> <p>Оқулықпен жұмыс</p><p> №3 дəптермен жұмыс&nbsp; &nbsp;</p>

Сабақтың соңы

<p>«Баскетбол» ойыны арқылы көмектес септік туралы білімдерін бекіту. көмектес септікте тұрған сөздерге допты лақтыру</p> Тапсырманы орындаған оқушыны мадақтау, толықтыру жасау, тиімді кері байланыс орнату&nbsp;&nbsp;

Рефлексия

<p>Рефлексия «Көбелекті гүлге қондыр» әдісі.<br></p><p> Үйге тапсырма: 73-жаттығу. (Т) Жағдаяттан шығу. Берілген жағдаятты мұқият оқып, мазмұнын талқылау&nbsp;&nbsp;</p> Тиімді кері байланыс орнату

Пікірлер(0)