Әнет баба Не арсыз? Не ғайып? Не даусыз?

Махмудова Айнур Амандыковна
Махмудова Айнур Амандыковна
АҚТӨБЕ
ХРОМТАУ
Хромтауская средняя школа №3
Қазақ әдебиеті
Сынып:
9-сынып
Бөлім:
Атадан қалған асыл сөз
Тақырып:

Әнет баба Не арсыз? Не ғайып? Не даусыз?

24.02.2020
52
PDF жүктеу WORD жүктеу
Оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтемеу): 9.1.1.1.&nbsp; Әдеби шығармаға сюжеттік-композициялық талдау жасау.<br>
Сабақтың мақсаты: Барлық оқушылар:&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; -Шығарманың&nbsp; мазмұнын түсініп, сюжеттік-композициялық талдау жасайды. Көпшілік оқушылар:&nbsp; -Тақырыпқа қатысты өз көзқарастарын білдіріп, түйінді ой айта алады. Кейбір оқушылар:&nbsp; -Берілген тақырыпты өмірмен байланыстырып,&nbsp; бүгінгі күнмен салыстыра&nbsp; алады. <br>
Тілдік мақсаттар: Нақты тақырыпқа арналған сөздік қор мен термин сөздер:Әнет баба,не ғайып, жеті жоқ,жеті жетім, үш арсыз,үш тәтті.
Бағалау критерийлері: - Шығарманың мазмұнын түсінеді,сюжеттік-композициялық құрылысына талдау жасайды;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; - Тақырыпқа қатысты өз көзқарастарын білдіріп, түйінді ой айтады. - Берілген тақырыпты өмірмен байланыстырып, бүгінгі күнмен салыстырады. <br>
Құндылықтарды дарыту: Қоғамдағы ұлттың бірлік, бейбітшілік пен келісім қалыптастыру бағыты, достық пен ынтымақтастыққа баулу
АКТ-ны қолдану дағдылары: презентация видеоматериал<br>
Пәнаралық байланыс: &nbsp;Қазақ тілі,қазақстан тарихы
Бастапқы білім: Мөңке би «Төрт тентек»

Сабақ барысы

Сабақ кезеңдері Жоспарланған іс-әрекет Ресурстар

Сабақтың басы

(5 мин)

Ұйымдастыру кезеңі&nbsp; (сәлемдесу, түгелдеу) Психологиялық ахуал қалыптастыру: "Ақыл, қайрат, жүрек" тренингі.&nbsp; Топқа бөлу Ақылды, қайратты, жүректі бейнелейтін суреттермен 3 топқа&nbsp; бөлінеді:«Ақыл», «Қайрат», «Жүрек» Ширату жаттығуы:&nbsp; «Қоржындағы сұрақ» әдісі арқылы үй тапсырмасы пысықталады..&nbsp;&nbsp; <br> <p><img style="width: 67px;" src="/uploads/lesson_plans/5e53ffed479d9/images/5e540137e7628.png"><br></p>

Сабақтың ортасы

(25 мин)

&nbsp;«Миға шабуыл» әдісі «Алтын басты болсаң да, ардан артық емессің» деген&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Б.Момышұлының даналық сөзіне оқушылардың ауызша ойы тыңдалады. Сабақтың тақырыбы мен мақсатын хабарлау.&nbsp; Ойлау дағдыларының деңгейі. Білу.Түсіну Жеке жұмыс&nbsp; «INSERT» әдісі бойынша Әнет бабаның «Не арсыз? Не ғайып?&nbsp; Не даусыз?»&nbsp; атты даналық сөзін оқушылар алдымен оқып,&nbsp;&nbsp; кестені толтырады.&nbsp;&nbsp; «V» «Білемін»&nbsp;&nbsp; &nbsp; «-» «Мен үшін түсініксіз»&nbsp;&nbsp; &nbsp; «+» «Мен үшін жаңа ақпарат»&nbsp;&nbsp; &nbsp;«?»«Мені таңғалдырады» &nbsp;&nbsp; &nbsp;&nbsp;&nbsp; &nbsp;&nbsp;&nbsp; &nbsp;&nbsp; Дескриптор:&nbsp; - Шығарманың мазмұнын түсінеді. - Ақпаратты саралайды.&nbsp;&nbsp; ҚБ: «Сұраққа жетіп ал» әдісі бойынша мұғалімнің сұрақтарына оқушылар жауап береді: -Үш арсыз не? -Үш ғайыпты ата. -Үш даусыз не? -Жеті қазынаны ата. -Жеті жетімге не жатады?...&nbsp; Ойлау дағдыларының деңгейі. Талдау Топтық жұмыс Әр топқа әр түрлі тапсырмалар беріледі:&nbsp; 1-топ «Әдебиет лотосы» әдісі арқылы бұл топ мүшелері&nbsp; Шығарма аты &nbsp;&nbsp; &nbsp;Авторы&nbsp;&nbsp; &nbsp;Кейіпкері &nbsp;&nbsp; &nbsp;Жанры &nbsp;&nbsp; &nbsp;Өз ойым&nbsp; &nbsp;&nbsp;&nbsp; &nbsp;&nbsp;&nbsp; &nbsp;&nbsp;&nbsp; &nbsp;&nbsp;&nbsp; &nbsp; кестесін толтырады. 2-топ «Оқиға кадрлары» әдісі бойынша бұл топ мүшелері&nbsp; шығармаға композициялық жоспар құрады, оқиғаның сюжетінқысқаша әңгімелейді. 3-топ «Ой тапқыштар» әдісі арқылы бұл топ мүшелері шығарманың тақырыбы мен идеясын анықтайды. Дескриптор: -Шығарманың&nbsp; сюжеттік-композициялық құрылысына талдау жасайды; -Шығарманың&nbsp; тақырыбы мен идеясын анықтайды. -Шығармаға өз&nbsp; көзқарасын білдіреді&nbsp; ҚБ:«Допты лақтыру» әдісі -Шығарманың тақырыбы мен идеясы қандай? -Шығарманың түйіні неде? -Тәрбиелік мәні қандай?&nbsp; Ойлау дағдыларының деңгейі. Қолдану ЖЖ «Венн&nbsp; диаграммасы»&nbsp; әдісімен жұмыс&nbsp; Әнет бабаның айтып кеткен жеті қазынасы&nbsp;&nbsp; &nbsp;ұқсастығы&nbsp;&nbsp; &nbsp;Болашақтың жеті қазынасы &nbsp;&nbsp; &nbsp;&nbsp;&nbsp; &nbsp;&nbsp; Дескриптор:&nbsp; -Шығармаларға салыстыру жасайды; -Өз ойларын өмірмен байланыстырады.&nbsp; ҚБ: «Серпілген сауал» әдісі арқылы жұптың жауабын мұғалім сол жұп отырған топқа «Қалай ойлайсыздар, жауабы дұрыс па, не қосасыздар?» деген сауалмен кері байланыс жасайды.&nbsp; <br> <p>http://tilalemi.kz/lesson/153-.html&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;</p><p> Қазақ әдебиеті оқулығы. «Атамұра» Алматы. 2019 28 бет&nbsp;&nbsp; Bilim land&nbsp;&nbsp; 50 әдіс&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; МАН&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; 50 әдіс&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Үлестірме материал&nbsp; <br></p>

Сабақтың соңы

(10 мин)

Сабақты қорытындылау&nbsp;&nbsp; «Желпуіш» әдісі Топқа ортақ 1 түрлі түсті А4қағазы таратылып, одан бүктеліп желпуіш жасалады. Оның әр қырына оқушылар кезекпен сабақ бойынша түсінгенін 1 сөйлеммен жазып шығады. Топ алдында оқылады. "Рефлексия пирамидасы"&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Үйге:Майқы би мен Әнет баба шешендік&nbsp; толғамдарын салыстыра отырып, тарихи және көркемдік құндылығына талдау жасаңдар.&nbsp; <br> <p>&nbsp; 50 әдіс </p><p>А4 форматы, маркерлер&nbsp;&nbsp; "Рефлексия пирамидасы" Үлестірме материал 20-күн <br></p>

Пікірлер(0)