Зат есімнің тәуелденуі

Алкуатова Айгул Шоферовна
Алкуатова Айгул Шоферовна
Ақтөбе
Шұбарқұдық
Шубаркудукская СШ №3
Қазақ тілі (Т1)
Сынып:
з-сынып
Бөлім:
Өнер
Тақырып:

Зат есімнің тәуелденуі

24.02.2020
27
PDF жүктеу WORD жүктеу
Оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтемеу): <p>3.2.4.1 өз бетінше мәтіннің тақырыбын және мұғалімнің көмегімен негізгі ойды анықтау;&nbsp; </p><p>3.4.2.2 тәуелдік жалғауларының қолданысын білу;&nbsp; </p><p>3.1.3.1 түрлі жағдаяттағы (қоғамдық ортада) қатысым әрекеттерде өз сөзін жүйелі түрде жоспарлап, тілдік нормаларды сақтап сөйлеу. &nbsp;</p>
Сабақтың мақсаты: <p>Барлық оқушылар жасай алады:&nbsp; •Мәтін мазмұны бойынша пікір білдіруге, өз ойын дәлелдеуге және толық, жүйелі, түсінікті етіп айтуға, ойын жазбаша жеткізуге дағдыланады.&nbsp;</p><p> Оқушылардың көбі жасай алады:&nbsp; • Диалогке қатысады; мұғалімнің көмегімен мәтіндегі негізгі ойды анықтай алады.&nbsp;</p><p> Оқушылардың кейбірі жасай алады:&nbsp; • Берілген тақырып бойынша өз көзқарасын білдіріп, ой қорыту жасай алады. &nbsp;</p>
Тілдік мақсаттар: <p>зат есімнің тәуелденуі</p><p>тәуелдік жалғаулары</p><p>зат есімнің жақтары</p>
Күтілетін нәтиже: <p>Тәуелдеулі зат есімнің жақтарының жалғауларын білу, ажырату&nbsp; </p><p>Сөйлем ішінен тәуелдік жалғауы жалғанған зат есімді табу</p>
Бағалау критерийлері: <p>Тыңдалған мəтін бойынша қойылған сұрақтарға жауап беріп, мəтінде жалпы не туралы айтылғанын түсінеді.&nbsp; </p><p>• Диалогке қатысады; мұғалімнің көмегімен негізгі ойды анықтай алады.&nbsp;</p><p> •Мәтін мазмұны бойынша пікір білдіруге, өз ойын дәлелдеуге және толық, жүйелі, түсінікті етіп айтуға, ойын жазбаша жеткізуге дағдыланады. &nbsp;</p>
Құндылықтарды дарыту: <p>Оқуға, білімге деген қызығушылығын арттырып, еңбекке баулу.&nbsp; </p><p>Жеке және топта жұмыс жасай алу, ынтымақтастық. &nbsp;</p>
АКТ-ны қолдану дағдылары: Интернет-ресурстар, дерекқордан және интернеттен сабаққа қатысты ақпаратты іздеу;
Пәнаралық байланыс: Дүниетану, қазақ тілі.
Бастапқы білім: 5-бөлім материалдары оқушылардың 2-сыныпта өткен «Сөз таптары», алдыңғы бөлімде қарастырылған «Сөз құрамы» тақырыптары бойынша игерген дағдылары мен білімдеріне негізделіп меңгертіледі.

Сабақ барысы

Сабақ кезеңдері Жоспарланған іс-әрекет Ресурстар

Сабақтың басы

(3 минут)

<p>Жаңа топ құру&nbsp; «Мен басқаның көзімен» &nbsp; </p><p>Ортаға бір оқушыдан кезекпен шығып ,қалған қатысушылар ол жайлы қандай ой- пікірде екенін айтады . </p><p>Оқушы өзін басқаның көзімен қандай адам екенін анықтайды.</p><p>«Жалаулар» арқылы топқа бөлінеді. Оқушыларды&nbsp; қалаған жалауларын алып, 1,2,3 топтарға бөлініп отырады.&nbsp; </p><p>Түймедақ гүлі&nbsp; Ортаға түймедақ гүлі қойылады.</p><p> Балалар, бүгінгі сабақта армандары орындалу үшін түймедақтың бір-бір гүлін жұлып алады Артындағы сандар бойынша топтасады </p><p>Сабақ соңында пікірлерін жазып, қайтадан гүлді қалпына келтіріп кетеді.&nbsp; </p><p>Жұмыс ережесін келісу &nbsp;&nbsp; </p><p>Сабақта бір-бірімізді сыйлаймыз, тыңдаймыз! &nbsp;&nbsp; </p><p>Уақытты үнемдейміз! &nbsp;&nbsp;</p><p> Нақты, дәл&nbsp; жауап береміз! &nbsp;&nbsp; </p><p>Сабақта өзіміздің шапшаңдығымызды, тапқырлығымызды көрсетеміз! &nbsp;&nbsp; </p><p>Сабаққа белсене қатысып, жақсы баға аламыз!&nbsp; </p><p>Алдыңғы білімді еске түсіру (ұжымда)&nbsp; </p><p>3.2.4.1 (Ұ; Т; Қ) Өлеңді оқу. Өлеңге ат қойып, негізгі ойды анықтау. Өз пікірін білдіру.&nbsp; </p><p>40-жаттығу. Өлеңді мәнерлеп оқиды. Өлеңдегі негізгі ойды анықтап, ат қояды. Өлеңге өз пікірлерін білдіреді.&nbsp; </p><p>3.4.2.2 (Ж) Өлеңнің соңғы шумағын көркемдеп жазу.&nbsp; Өлеңнің соңғы шумағын көркемдеп жазады. </p><p>Оқушылардың бас әріп пен кіші әріптің биіктігі мен мөлшерін сақтап, оларды байланыстырып&nbsp; көлбеу және таза жазуы қадағаланып, бағыт беріледі.&nbsp; </p><p>ҚБ: Отшашу арқылы бір-бірін бағалау.&nbsp; Оқу мақсатын таныстыру&nbsp; Күтілетін нәтижені анықтау &nbsp;</p> <p>Оқушыларды топтарға бөлуге арналған суреттер. &nbsp;&nbsp; </p><p><br></p><p>Сұраққа жауап берген оқушыны мадақтау, толықтыру жасау, тиімді&nbsp; кері байланыс орнату. &nbsp;&nbsp; </p><p>Алдыңғы білімді еске түсіру тапсырмалары &nbsp; &nbsp;&nbsp; </p><p>Интерактивті&nbsp; тақта &nbsp;</p>

Сабақтың ортасы

(30минут)

<p>Ширату тапсырмасы.&nbsp;</p><p> (МК; Ө; Қ) Қарамен жазылған сөздерді сөз құрамына талдау.&nbsp; Өлеңдегі қарамен жазылған сөздерді сөз құрамына талдайды. Қосымшаның сөзге қандай мағына үстеп тұрғанын айтып көреді.</p><p> Өз ойын оқулықта берілген ақпаратпен салыстырады.&nbsp; </p><p>Зат есімнің тәуелденуі&nbsp; туралы игерген білімдерін мысалдар келтіру арқылы бекітеді.&nbsp; </p><p>Ой сергек!&nbsp; Қырғауыл боп ұшамыз, ұшамыз (екі қолымен қанат жасап ұшады).&nbsp; </p><p>Түлкi болып қашамыз, қашамыз (бір орында тұрып жүгіреді).&nbsp; Қырғауылдай тапқыр боп, тапқыр боп, Орнымызға қонамыз (бәрі орындарына отырады).&nbsp; </p><p>3.4.2.2 (Ө; Ұ; Қ) Жұмбақты шешу. Тәуелдеулі зат есімдерді табу.&nbsp; Шығармашылық үзіліс.&nbsp; 41-жаттығу. Жұмбақты оқып, шешуін табады. Тәуелдеулі зат есімдерді тауып, түбір сөздің соңғы дыбысының өзгеру себебін түсіндіреді. Жұмбақтың шешуі: домбыра.&nbsp; Дескриптор:&nbsp; • Тыңдалған мәтін бойынша қойылған сұрақтарға жауап беріп, мәтіннің&nbsp; түрлері мен құрылымдық бөліктерін анықтай алады.&nbsp;</p><p> • Диалогке қатысады; мұғалімнің көмегімен негізгі ойды анықтай алады.&nbsp;</p><p> • Берілген тақырып бойынша ой қорыту жасай алады.&nbsp; Жұмыс дәптеріндегі жазылым тапсырмаларын орындау &nbsp;&nbsp;</p> <p>Тапсырманы орындаған&nbsp; оқушыны мадақтау,толықтыру жасау, тиімді&nbsp; кері байланыс орнату. &nbsp; &nbsp;&nbsp; </p><p>Белсенді оқу тапсырмалары. &nbsp; &nbsp; &nbsp;&nbsp; </p><p><br></p><p>Тапсырманы орындаған&nbsp; оқушыны мадақтау,</p><p>толықтыру жасау, тиімді&nbsp; кері байланыс орнату. &nbsp;</p>

Сабақтың соңы

(5 минут)

3.1.3.1 (МК; Ө; Ұ; Қ) Сөйлеу барысында тілдік нормаларды сақтау.&nbsp; 42-жаттығу. Оқушылардың зейіні оқулықтағы суретке аудартылады. Ы. Алтынсариннің «Кел, балалар, оқылық» өлеңіндегі мазмұны осы суретке сәйкес келетін жолды анықтап, табады. Сол шумақтың мазмұнынан не ұққанын әңгімелеп айтады.&nbsp; 3.4.2.2 (МК; Ө; Ж; Қ) Берілген сөздерді тәуелдену ерекшелігіне қарай топтап жазу.&nbsp; 43-жаттығу. Берілген сөздерді оқиды. Оларды тәуелдену ерекшелігіне қарай топтап жазады. Жұппен жұмыс ұйымдастырылады. Мұғалімнің басшылығымен орындалған жұмысты өзара&nbsp; тексереді. Бір-бірінің қатесін тауып, түзетеді. Жұмыстарын топта жариялап оқиды.&nbsp; ҚБ: Бағдаршам көздері арқылы бір-бірін бағалау. &nbsp; Тапсырманы орындаған&nbsp; оқушыны мадақтау,&nbsp; толықтыру жасау, тиімді&nbsp; кері байланыс орнату. &nbsp;&nbsp; Түрлі түсті&nbsp; суреттері бар&nbsp; журналдар,&nbsp; флипчарт, желім &nbsp;

Рефлексия

(2 минут)

Рефлексия (жеке,жұпта,топта, ұжымда)&nbsp; Кері байланыс парағы &nbsp; &nbsp;&nbsp; Оқушылар сабақтан алған әсерлерін кері байланыс парағы тапсырмалары&nbsp; арқылы білдіре алады.

Пікірлер(0)