Жалқы есім және жалпы есім

Альянова Жанат Рамазановна
Альянова Жанат Рамазановна
Ақтөбе облысы
Шұбарқұдық
Шубаркудукская СШ №3
Қазақ тілі (Т1)
Сынып:
2-сынып
Бөлім:
Салт-дәстүр және ауыз әдебиеті
Тақырып:

Жалқы есім және жалпы есім

24.02.2020
78
PDF жүктеу WORD жүктеу
Оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтемеу): <p>&nbsp;2.1.4.1 - Жалқы және жалпы есім туралы түсінік беру. Сөйлем ішінен жалқы есім мен жалпы есімді таба білуге үйрету. </p><p> 2.2.3.1 - Ойлау қабілеті мен дүниетанымын кеңейту. Шығармашылық жұмыс істей отырып сөздік қорларын молайту.&nbsp; &nbsp; &nbsp;</p>
Сабақтың мақсаты: <p>&nbsp;Барлық оқушылар жасай алады: • Тыңдалған мəтін бойынша қойылған сұрақтарға жауап беріп, мəтінде жалпы не туралы айтылғанын түсінеді. </p><p> Оқушылардың көбі жасай алады: • Диалогке қатысады; мұғалімнің көмегімен негізгі ойды анықтай алады. Оқушылардың кейбірі жасай алады: • Берілген тақырып бойынша ой қорыту жасай алады.&nbsp;&nbsp;</p>
Тілдік мақсаттар: <p>&nbsp;Сөз және оның мағынасы </p><p> Түйінді сөздер мен сөз тіркестері: Тірек сөздердің айтылуын ,есте сақтау дағдысын қалыптастыру; тірек сөздерді сабақ барысында қайталату. </p><p> Талқылауға арналған сұрақтар: Не себепті......деп ойлайсыз </p><p> 1.Сөйлем дегеніміз не? </p><p> 2. Сөйлем нелерден құралады? </p><p> 3. Сөйлемдегі сөздер қалай жазылады?</p><p> 4.Сөйлем қандай әріптен бастап жазылады? </p><p> 5.Сөйлемдегі сөздердің байланысын қалай білеміз?&nbsp;&nbsp;</p>
Күтілетін нәтиже: <p>&nbsp; Барлық оқушылар жасай алады: • Тыңдалған мəтін бойынша қойылған сұрақтарға жауап беріп, мəтінде жалпы не туралы айтылғанын түсінеді. </p><p> Оқушылардың көбі жасай алады: • Диалогке қатысады; мұғалімнің көмегімен негізгі ойды анықтай алады. Оқушылардың кейбірі жасай алады: • Берілген тақырып бойынша ой қорыту жасай алады.&nbsp;&nbsp;</p>
Бағалау критерийлері: <p>&nbsp;Жалқы және жалпы есім туралы түсінік беру. Сөйлем ішінен жалқы есім мен жалпы есімді таба біледі. Ойлау қабілеті мен дүниетанымын кеңейтеді. Шығармашылық жұмыс істей отырып сөздік қорларын молайтады.&nbsp; &nbsp; &nbsp;</p>
Құндылықтарды дарыту: &nbsp;Оқуға, білімге деген қызығушылығын арттырып, еңбекке баулу. Жеке және топта жұмыс жасай алу, ынтымақтастық.&nbsp;&nbsp;
АКТ-ны қолдану дағдылары: &nbsp;Интернет-ресурстар, дерекқордан және интернеттен сабаққа қатысты ақпаратты іздеу; https://imektep.kz/kz
Пәнаралық байланыс: &nbsp;Дүниетану, әдебиеттік оқу
Бастапқы білім: &nbsp;Зат есім

Сабақ барысы

Сабақ кезеңдері Жоспарланған іс-әрекет Ресурстар

Сабақтың басы

<p>&nbsp; Ұ) Ұйымдастыру кезеңі Оқушыларға жайлы ахуал ұйымдастыру. </p><p> -Бүгінгі сабаққа «Бала -өмірдің гүлі»деп әдемі гүлшоғымен келдім. Әр бала гүлдің күлтешесін алып,ондағы сөздерге байланысты топқа бөлініп отырады. Оқушылар қалаған гүл күлтешелерінің сөздеріне қарай топтарға бөлініп отырады. </p><p>1 топ-«Біздің»</p><p> 2топ –«Сынып»</p><p> 3 топ- «Өте» </p><p> 4топ –«Керемет» </p><p> Әр топ алған сөздерді қайталайық. Біздің сынып өте керемет! Міне осындай тамаша девизбен бүгінгі&nbsp; сабағымызды бастайық. Жұмыс ережесін келісу Сабақта бір-бірімізді сыйлаймыз, тыңдаймыз! Уақытты үнемдейміз! Нақты,дәл жауап береміз! Сабақта өзіміздің шапшаңдығымызды, тапқырлығымызды көрсетеміз! Сабаққа белсене қатысып, жақсы баға аламыз!&nbsp;</p><p>Үй жұмысын тексеру: Зат есімнің ережесін сұрау; мультимедиялық оқу құралынан «Кім? Не?» ойынын ойнау. Бағалау. «Бас бармақ» әдісі бойынша бағалау.&nbsp; &nbsp;</p> &nbsp;Интербелсенді тақта , плакат. мультимедиялық оқу құралы&nbsp;&nbsp;

Сабақтың ортасы

<p>&nbsp;«Ой шақыру» әдісі -Суретте не көріп тұрсыңдар? -Картада нелер бейнеленген? </p><p> -Қала, өзен, көл, тау аттарын атату. </p><p> -Үй жануарларының суреттерін көрсету. </p><p> -Осы жануарлардың қайсысына ат қоямыз?</p><p> -Бүгін Қазақстан Республикасының саяси картасындағы көптеген суреттердің атауларын жазамыз. Жұлдыз,Бота,бота, жұлдыз,Астана,Құлагер,Ертіс,Ақтөс. </p><p> -Осы сөздерден екі рет қайталанған сөздер бар ма? -тағы қандай өзгешеліктерді байқап отырмыз? Олай болса бүгінгі сабағымыздың мәні де осында</p><p>imektep.kz сайтынан «Жалқы есім және жалпы есім» бейнежазбасын қарау.</p><p> - Жалқы есім дегенімізді қалай түсіндіңдер?</p><p>- Жалпы есім ше?</p><p> - Жалқы есімдер қалай жазылады?</p><p> Қорытынды: Ереже. Кісінің аты – жөні, жер – су аттары, жан – жануарға қойылған атаулар жалқы есім деп аталады. Жалқы есімдер әр уақытта бас әріппен жазылады: Сәуле, Тараз, Ақтөс. Жалқы есімдерден басқа зат есімдерді жалпы есімдер дейміз:өзен, аққу, оқытушы&nbsp;&nbsp;</p><p>Ширату тапсырмасы. Оқушыларға сұрақтар қойылады: Белсенді оқу тапсырмалары(топта, ұжымда) </p><p> Оқулықпен жұмыс&nbsp; 51-бет&nbsp;</p><p><img src="/uploads/lesson_plans/5e5362448b0c1/images/5e5368703ecaa.png" style="width: 383px;"><br></p><p> Дескриптор:  Тыңдалған өлең бойынша қойылған сұрақтарға жауап беріп, өлеңде жалпы не туралы айтылғанын түсінеді,зат есімді табады..</p><p>  Диалогке қатысады; мұғалімнің көмегімен негізгі ойды анықтай алады. </p><p>  Берілген тақырып бойынша ой қорыту жасай алады. </p><p> ҚБ: смайлик арқылы бағалау. </p><p>Жұмыс дәптеріндегі жазылым тапсырмаларын орындау.&nbsp; &nbsp;</p><p>Өлеңді жатқа жаз </p><p> Бекен,Төкен, </p><p> Тете*екен. </p><p> Тете үлкені</p><p> Бекен екен. </p><p> Тете-араларында бала жоқ ағайындылар</p><p> Дескриптор:  Оқыған өлең бойынша қойылған сұрақтарға жауап беріп, өлеңде жалпы не туралы айтылғанын түсінеді,жалқы есімді табады.</p><p>  Диалогке қатысады; мұғалімнің көмегімен негізгі ойды анықтай алады.</p><p>  Берілген тақырып бойынша ой қорыту жасай алады.&nbsp;&nbsp;</p><p>Сергіту сәті</p><p>ТОПТЫҚ ЖҰМЫС</p><p> 1 топ –Сәйкестендіру </p><p> 2 топ –Қатесін тап </p><p> 3 топ-Сөз ойла ,тез ойла </p><p> 4-топ-Ойлан тап&nbsp;&nbsp;</p><p><br></p><p><br></p><p> </p><p><br></p> <p>&nbsp;Белсенді оқу тапсырмалары.</p><p>Суреттер</p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><a href="https://imektep.kz/kz" target="_blank">https://imektep.kz/kz</a></p><p>Оқулық&nbsp;</p><p><br></p><p><br></p><p>Тапсырманы орындаған оқушыны мадақтау,толықтыру жасау, тиімді кері байланыс орнату.&nbsp; &nbsp; &nbsp;</p><p><br></p><p><br></p>

Сабақтың соңы

<p>&nbsp;Жаңа білім мен тәжірибені қолдану </p><p> Семантикалық карта&nbsp;&nbsp;</p><p><img src="/uploads/lesson_plans/5e5362448b0c1/images/5e536ccd48238.png" style="width: 237px;"></p><p>(ҚБ) “Бағдаршам ” әдісі.</p>

Рефлексия

<p>&nbsp;Рефлексия (жеке,жұпта,топта, ұжымда) </p><p> «Білім сандығы» кері байланыс.&nbsp;&nbsp;</p><p></p><p>Үй жұмысы 52-бет 33-жаттығу&nbsp;&nbsp;</p> <p>&nbsp;<img src="/uploads/lesson_plans/5e5362448b0c1/images/5e536ea3d7acd.png" style="width: 105px;"></p>

Пікірлер(0)