Сахна мен кейіпкерлерді бейнелеу

Әлімқұл Жанар Қасымқұлқызы
Әлімқұл Жанар Қасымқұлқызы
Шымкент
Шымкент
№129 жалпы орта білім беретін мектеп
Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар/Информатика
Сынып:
6-сынып
Бөлім:
Компьютерлік ойындарды жасау
Тақырып:

Сахна мен кейіпкерлерді бейнелеу

22.02.2020
101
PDF жүктеу WORD жүктеу
Оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтемеу): 6.3.2.1 Есептің шешімін кезеңмен талдау
Сабақтың мақсаты: <p>Барлық оқушылар: Сахна мен кейіпкерді бейнелеу шешімін кезеңмен талдай алу.</p><p>Оқушылардың басым бөлігі: Сахна мен кейіпкерлерді безендіру.</p><p>Кейбір оқушылар: Спрайттың қозғалу әрекетін құру.</p><p><br></p>
Тілдік мақсаттар: Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: Сахна – Сцена – Scene. Ойын кейіпкері – Герой игры – Hero Games. Спрайт – Спрайт – Sprite. Сценарий – Сценарий – Scenario. Кітапхана – Библиотека – Library. Диалог/жазба жұмыстары үшін пайдалы сөз тіркестері Неге программалау ортасында түрлі кейіпкерлерді ........ Scratch программалау ортасындағы скриптілер неліктен ........ Болашақта қандай жоба жасар ......... Ойын кейіпкері мен Шығарма кейіпкерінің айырмашылығы ............ Ойын сахнасы мен концерт сахнасының айырмашылығы........&nbsp;&nbsp;
Бағалау критерийлері: <p>Барлық оқушылар: Сахна мен кейіпкерді бейнелеу шешімін кезеңмен талдай алады.</p><p>Оқушылардың басым бөлігі: Сахна мен кейіпкерлерді безендіре алады.</p><p>Кейбір оқушылар: Спрайттың қозғалу әрекетін құра біледі.</p>
Құндылықтарды дарыту: Қазақстандық патриоттық және азаматтық жауапкершілікке баулу, ынтымақтастыққа, бірін-бірі сыйлауға, сыни тұрғыдан ойлауға қалыптастыру.
АКТ-ны қолдану дағдылары: Интербелсенді тақта, компьютер, презентация
Пәнаралық байланыс: Орыс тілі, ағылшын тілі, психология
Бастапқы білім: Scratch бағдарламасымен жұмыс жасай алады.

Сабақ барысы

Сабақ кезеңдері Жоспарланған іс-әрекет Ресурстар

Сабақтың басы

(7 минут)

<p>Ұйымдастыру кезеңі: оқушылармен сәлемдесу, түгендеу, психологиялық ахуал орнату. Шаттық шеңберін құрып: «Алақан» тренингін ойнату. Мақсаты: Топтағы балалардың бір-бірімен жақындай түсуі және жеке тұлға арасында жағымды қарым –қатынасты орнату. Жүргізілуі: оқушы өзінің алақаның ақ параққа түсіреді. Алақан бейнесінің ортасына өз аттарын бас әріппен жазады. Кейін ол өз алақаны бейнеленген қағазды , көршісіне береді, ол көршісі парақтағы бейненің бір саусағына алақан иесіннің жақсы қасиеттерін жазып, суретті әрі қарай жалғастырады. Парақ өз иесіннің қолына тигенде тренинг аяқталады. Тренинг аяқталған соң әр топ мүшесіне өз алақаны таратылып беріледі. </p><p> </p><p><br></p><p>«Мозаика» әдісі қағаз қиындыларынан суретті құрастыру арқылы 2 топқа бірігу 1-топ: СПРАЙТ 2-топ: СКРИПТ </p><p> «Тарсия» әдісі арқылы алдыңғы білімді пысықтау. Топтарға қағаз қиындылары таратылады. Қағаз қиындылар белгілі бір тәртіппен жинастырады және талқылау жасайды. Тапсырмалардың нәтижелерін салыстырады. Дескриптор: Берілген сұрақтарға толық әрі нақты жауап бере алады. Бастапқы қағаз қиындылары&nbsp;</p><p><img src="/uploads/lesson_plans/5e50aecf0c8ff/images/5e50b28759991.png" style="width: 410px;"><br></p><p>Нәтиже&nbsp; &nbsp; &nbsp;</p><p><img src="/uploads/lesson_plans/5e50aecf0c8ff/images/5e50b2bf87921.png" style="width: 50%;"></p><p>Топтар өзара бағалау жүргізеді. ҚБ: «Бағдаршам»&nbsp;&nbsp;</p> <p><img src="/uploads/lesson_plans/5e50aecf0c8ff/images/5e50b532106bb.png" style="width: 50%;"><br></p><p>Ақ парақ, қарындаш<br></p><p><br></p><p><img src="/uploads/lesson_plans/5e50aecf0c8ff/images/5e50b349e56ba.png" style="width: 25%;">&nbsp;&nbsp;<img src="/uploads/lesson_plans/5e50aecf0c8ff/images/5e50b3e02805d.png" style="width: 25%;"><br></p><p>қағаз қиындылары</p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p>Үлестірме қағазы</p><p><br></p><p><br></p>

Сабақтың ортасы

(26 минут)

<p>«Миға шабуыл» әдісі бойынша жаңа сабақтың тақырыбын ашу мақсатында топтарға интербелсенді тақтада суреттер көрсетіледі.&nbsp;</p><p><img src="/uploads/lesson_plans/5e50aecf0c8ff/images/5e50b4df2ebde.png" style="width: 386px;"></p><p>• Не байқадыңыздар? • Не өзгерді? • Қалай ойлайсыздар оны қалай жасауға болады? • Бүгін біз не үйренеміз? Білу, түсіну Оқушылар интербелсенді тақтадан бейнежазба көреді. «Кинометафора» әдісі арқылы өз тұжырымдамаларын айтады. Жетелеуші сұрақтар қою арқылы оқушыларды диалогқа тартамын. 1. Неге программалау ортасында түрлі кейіпкерлерді қолданамыз? 2. Scratch программалау ортасындағы скриптілер неліктен маңызды? Себебін түсіңдіріңіздер? 3. Болашақта қандай жоба жасар едіңіздер? ҚБ: Мұғалімнің тарапынан бағалау Жарайсың! Керемет! Жақсы ой айттың! Жақсы пікір айттың! «Түртіп алу» әдісі жаңа тақырыптағы термин сөздердің ағылшын тілінде аудармасымен танысады, қайталайды, дәптерге жазады. Сахна – Сцена – Scene. Ойын кейіпкері – Герой игры – Hero Games. Спрайт – Спрайт – Sprite. Сценарий – Сценарий – Scenario. Кітапхана – Библиотека – Library. 1-тапсырма. Жұптық жұмыс. «Ғажайып интуиция» ойыны. Сәйкестендіру Оқушылар екі бағандағы берілген тапсырманы әр түрлі түстермен бояу арқылы сәйкесін табады.&nbsp;&nbsp;</p><p><img src="/uploads/lesson_plans/5e50aecf0c8ff/images/5e50b6ce1e6b8.png" style="width: 50%;"></p><p>Дескриптор: - Түстерге бояйды; - Сәйкестік орната алады; ҚБ: «Көршісін бағалау» әдісі Қолдану «Компьютерде орындайық» практикалық жұмыс (Оқушылар берілген тапсырманы компьютерде орындайды) 2-тапсырма. Жеке жұмыс Ойынның атауы: «Аққалаға қар жинау». Ойынның сценарийі: Қысқы дала (сахна). Қар және жұлдыз жауып тұрады. Аққала (кейіпкер) өзіне қарды ғана тосып алады ал керісінше жұлдызды тоспауы керек.&nbsp; &nbsp;</p><p><img src="/uploads/lesson_plans/5e50aecf0c8ff/images/5e50b745ed701.png" style="width: 170px;"></p><p>Дескриптор: - Сахнаны таңдайды; - 1-ші спрайтқа қарды таңдайды; - 2-ші спрайтқа жұлдыз таңдайды; - 3-ші спрайтқа жұлдызша таңдайды; - 4-ші спрайтқа аққаланы таңдайды; - Скрипт құрастырады. - Дыбыс қояды. ҚБ: «Бір-сөзбен» әдісі арқылы бағалау. Талдау 3-тапсырма. Топтық жұмыс «Ашық хат» әдісі арқылы оқушылар конверті таңдау бойынша, өздеріне тиген тақырыптар да постер жасайды. Уақыт біткенен кейін бірінші біткен топ қорғайды. 1-конверт 1. «Ойын кейіпкері мен Шығарма кейіпкерінің айырмашылығы мен ұқсастығын салыстырыңыздар». 2-конверт 2. «Ойын сахнасы мен Концерт сахнасының айырмашылығы мен ұқсастығын салыстырыңыздар». 3-конверт 3. «Компьютерлік ойындарды жасау техникасының болашағын 20 жылдан кейін мен қалай елестетемін». Дескриптор: - ұшқыр ой білдіреді; - құнды ақпарат ұсынады; - суреттей біледі; - топпен бірлесе қорғау; ҚБ: «Екі жұлдыз, бір тілек»&nbsp;&nbsp;</p><p><br></p> <p><img src="/uploads/lesson_plans/5e50aecf0c8ff/images/5e50b512566cb.png" style="width: 125px;"></p><p>суреттер</p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p>https://www.youtube.com/watch?v=U4wM7HU6C0M сахна мен кейіпкерлерді бейнелеу.</p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p>Үлестірме қағазы</p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><img src="/uploads/lesson_plans/5e50aecf0c8ff/images/5e50b7bb4b357.png" style="width: 102px;"><br></p><p>Компьютер, үлестірме қағазы&nbsp;</p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><img src="/uploads/lesson_plans/5e50aecf0c8ff/images/5e50b8d399cf7.png" style="width: 127px;"></p><p>Үлестірме қағазы</p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p>

Сабақтың соңы

(3 минут)

<p>Сабақты қорытындылау. Тест жұмысы (Жеке жұмыс) Сабақты қорытындылау үшін Смарт технологияны пайдалану арқылы «Kahoot» бағдарламасы бойынша тест аламын.</p><p><img src="/uploads/lesson_plans/5e50aecf0c8ff/images/5e50b991bc378.png" style="width: 270px;"> </p><p><br></p><p><br></p><p> Үйге тапсырма: «Алдар көсе» ертегісіне кіші жоба жұмысын дайындау.&nbsp;&nbsp;</p> <p>телефон</p><p><img src="/uploads/lesson_plans/5e50aecf0c8ff/images/5e50b9ae08a2b.png" style="width: 268.8px;"><br></p>

Рефлексия

(4 минут)

<p>Кері байланыс: (жазбаша) «Плюс, минус, қызықты» әдісі арқылы кері байланыс алу « + » - оң әсер ететін фактрлерді, алған білімдері жайлы жазады; « - » - қолымнан келмей жатыр немесе түсініксіз болып тұр деген ойларын жазады;</p><p><img src="/uploads/lesson_plans/5e50aecf0c8ff/images/5e50ba6dc503e.png" style="width: 330px;"><br></p><p><br></p><p>« қызықты » -деген бағанға өздеріне не қызықты болды соны жазады. « + » « - » « қызықты » Жазып болғанан кейін мұғалім өзінің таңдау бойынша бір, екі оқушының кері байланысын тыңдайды.&nbsp;&nbsp;<br></p> Үлестірме қағаздар. Кері байланыс

Файлдар:

Файлды ару Сахна мен кейіпкерлерді бейнелеу 6 сынып
Файлды ару Сахна мен кейіпкерлерді бейнелеу 6 сынып

Пікірлер(0)