Зертханалық жұмыс. Өсімдіктер мен жануарлардың ұлпаларын классификациялау. Жасушалардың формасына, мөлшері мен қызметіне қарай әртүрлілігі. Өсімдік ұлпаларының әртүрлілігі: түзуші, жабын, негізгі, өткізгіш, механикалық, бөліп шығарушы ұлпа

КАЛИЕВА ГУЛЬСТАН ТЕНИЛЬБАЕВНА
КАЛИЕВА ГУЛЬСТАН ТЕНИЛЬБАЕВНА
Актюбинская
Актюбинск
Биология
Биология
Сынып:
8-сынып
Бөлім:
Жасушалық биология
Тақырып:

Зертханалық жұмыс. Өсімдіктер мен жануарлардың ұлпаларын классификациялау. Жасушалардың формасына, мөлшері мен қызметіне қарай әртүрлілігі. Өсімдік ұлпаларының әртүрлілігі: түзуші, жабын, негізгі, өткізгіш, механикалық, бөліп шығарушы ұлпа

21.02.2020
84
PDF жүктеу WORD жүктеу
Оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтемеу): <p>8.4.2.1 Өсімдіктер мен жануарлардың ұлпаларын классификациялау </p><p>8.1.2.1-«жасуша», «ұлпа», «мүше», «мүшелер жүйесі» ұғымдарды түсіндіру;&nbsp;</p>
Сабақтың мақсаты: <p>Барлық оқушылар білуі керек: жасушаны, ұлпаны, мүшені, мүшелер жүйесін тани біледі. Көптеген оқушылар білу керек: Өсімдік пен жануар ұлпаларының түрлерін ажырата алады. Жасуша органоидтарының құрылысы мен қызметтерін біледі </p><p>Кейбір оқушылар білу керек: Әр ұлпалардың атқаратын қызметтерін біледі. Өсімдік пен жануар жасушалардың құрылысы мен атқаратын қызметтерін салыстыра алады.&nbsp;&nbsp;</p>
Тілдік мақсаттар:
Күтілетін нәтиже: Пәндік лексика және терминалогия: вакуоль, цитоплазма, пластидтер, мембрана, прокариоттар, эукариоттар Оқытудың тілдік мақсаты: жасуша, ұлпа, мүше,ағза Диалог құруға: — жасуша бөліктерін анықтаңдар. -жасуша бөліктерін сипаттаңдар -«органоид»деген терминге анықтама беріңдер -пластидтің құрылысы мен қызметі туралы айтыңдар Жазылымға қажетті сөздер топтамасы: Жасуша-cell-клетка Ұлпа-tissue-ткан Цитоплазма-Cytoplasm Ядро-The nucleus&nbsp;&nbsp;
Бағалау критерийлері: <p>Оқушы оқу мақсатына жетеді, егер: </p><p>* Жасуша, ұлпа, мүше, мүшелер жүйелерін біледі. </p><p>* Өсімдік пен жануар ұлпаларын ажырата алады. </p><p>* Өсімдіктер мен жануарлар жасушаларын салыстырады.&nbsp;&nbsp;</p>
Құндылықтарды дарыту: Жауапкершілік, коммуникативтік қарым-қатынас жасау қабілеті
АКТ-ны қолдану дағдылары:
Пәнаралық байланыс: Химия-жасушаның құрамы жағдайында байланысады Физика-жасушада процестердің жүру кезінде байланысады Ағылшын тілі-термин сөздермен жұмыс&nbsp;
Бастапқы білім: Дихотомиялық кілттер және олардың қолданылуы&nbsp;&nbsp;

Сабақ барысы

Сабақ кезеңдері Жоспарланған іс-әрекет Ресурстар

Сабақтың басы

Сынып пазл арқылы төрт топқа бөлінеді І топ-Жасуша ІІ топ- Ұлпа ІІІ топ -Мүше ІҮ топ- Мүшелер жүйесі Үй тапсырмасы: Тапсырма №1 (ұжымдық жұмыс) «Логикалық сәт» Айтылым әрекеті (сұрақ-жауап) үй тапсырмасына кері байланыс 1. Тірі ағзаларды сипаттайтын және топ бойынша бөлетін биология бөлімі 2. Систематиканың негізін салған ғалым 3. Ең ірі систематикалық категория 4. Прокариот ағза 5. Қор заты – гликоген болатын ағзалар 6. Дихотомиялық тірек сөздерді ұсынған ғалым Жетон арқылы бағалау&nbsp;

Сабақтың ортасы

Жаңа тақырып Оқушылардың зейінін шоғырландыру «Миға шабуыл» әдісі (Тыңдалым әрекеті). Экранда жасушаға байланысты бейне ролик көрсетілім — оқушылармен бірге сабақ мақсаттарын/ОМ анықтау — сабақ соңында күтілетін нәтижелерді анықтау Термин сөздерді үш тілде жазып алу. (Жазылым әрекеті ) №2.Тапсырма. Зертханалық жұмыс «Зерттеу әдісі». (топтық жұмыс) Мақсаты:Жасушаның органоидтарын, өсімдік пен жануар ұлпаларын анықтай білу дағдыларын қалыптастыру. Дескриптор Балл Екі жасушаны салыстыра отырып, айырмашылықтарын біледі 1 Микроскоппен қарау арқылы өсімдік ұлпаларына тән ерекшеліктерді біледі 1 Жануар ұлпаларының ерекшеліктерін, атқаратын қызметтерін атай алады. 1 №3. Тапсырма «Ойлан. Бірік. Бөліс» әдісі (жұптық жұмыс) Оқушылардың жасуша, ұлпа, мүше, мүшелер жүйелері түсініктерін анықтау (Айтылым әрекеті) 1. Суреттерді қарастырыңыз. (а) Тіршілік деңгейін қарапайымнан бастап, күрделену ретін жазыңыз. A B C D E 5 …………………………………….. 4 …………………………………….. 3 …………………………………….. 2 …………………………………….. 1 …………………………………….. (b) Тіршіліктің А және В деңгейіне анықтама беріңіз. ………………………………………………………………………….. ………………………………………………………………………….. (с) Қалай ойлайсыз ағзада жасуша көп пе әлде ұлпа ма? Жауабыңызды түсіндіріңіз.&nbsp;

Сабақтың соңы

«Социометрия» әдісі бойынша кері байланыс жасау. Бағалау парақшасы Оқушы Аты жөні «Логикалық сәт» әдісі «Зерттеу» әдісі «Ойлан, бірік, бөліс» әдісі «Кір жаятын жіп»әдісі Қалыптастырушы бағалау&nbsp;

Пікірлер(0)