Механикалық қуат

БЕКБОЛАТ ЕРКЕГУЛ
БЕКБОЛАТ ЕРКЕГУЛ
Ақмола
Беловодское
Беловодская СШ
Физика
Сынып:
7-сынып
Бөлім:
Жұмыс және қуат
Тақырып:

Механикалық қуат

19.02.2020
198
PDF жүктеу WORD жүктеу
Оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтемеу): <p>7.2.3.7 қуат ұғымының физикалық мағынасын түсіндіру </p><p> 7.2.3.8 механикалық жұмыс пен қуаттың формулаларын есептер шығаруда қолдану&nbsp; &nbsp;</p>
Сабақтың мақсаты: <p><b>Білім алушылар: </b></p><p>  Қуаттың физикалық мағынасын анықтайы;</p><p>  Механикалық жұмыс пен қуаттың формулаларын есептер шығаруда қолданады </p><p>  Жұмыс пен қуаттың формулаларын түрлендіреді&nbsp; &nbsp;</p>
Тілдік мақсаттар: <p><b>Оқушылар:</b> Қуаттың физикалық мағынасын айтады, формуласын оқи біледі, түсіндіре алады. </p><p><b> Негізгі сөздер мен терминдер: </b>Жұмыс, қуат, орташа қуат, шапшандық, Ватт </p><p><b> Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік біліктер:</b> </p><p> • Жұмыстың шапшандығын сипаттайтын шама ... деп аталады </p><p> • Қуаттың өлшем бірлігі - ... деп аталады </p><p> • Қуат ... тәуелді болады.&nbsp; &nbsp;</p>
Күтілетін нәтиже: <p>• Қуаттың физикалық мағынасын айқындайды</p><p> • Жұмыс пен қуаттың формулаларын қолданып есептер шығарады</p>
Бағалау критерийлері: <p>• Қуаттың физикалық мағынасын айқындайды </p><p> • Жұмыс пен қуаттың формулаларын қолданып есептер шығарады </p><p> • Жұмыс пен қуаттың формулаларын түрлендіріп есептейді&nbsp;&nbsp;</p>
Құндылықтарды дарыту: Шығармашылық және сын тұрғысынан ойлау; білімді шығармашылық тұрғыда қолдана білу, жеке және топпен жұмыс істей білу
АКТ-ны қолдану дағдылары: АКТ саласындағы дағдыларды қалыптастыру
Пәнаралық байланыс: Математика – есептер шығару барысында математикалық өрнектерді қолданады; дене шынықтыру – дене қуаты қасиеттерін дұрыс қолдану; технология – еңбекке баулу&nbsp; &nbsp;
Бастапқы білім: 7-сынып физика сабағында - механикалық жұмыс; күш; масса; уақыт; жол; жылдамдық туралы түсініктері бар,&nbsp;

Сабақ барысы

Сабақ кезеңдері Жоспарланған іс-әрекет Ресурстар

Сабақтың басы

<p><b>Ұйымдастыру.</b> </p><p> Психологиялық ахуалды «Комплимент жаттығуы» арқылы қалыптастыру. Оқушылар шеңбер бойымен орналасады, кез-келген бір оқушы шеңбер арасында тұрған белгісіз бір оқушы туралы жақсы комплимент айтады, ал қалған оқушылар оның кімге айтылғанын табады, тапқан оқушы ойынды жалғастырады.</p><p> Оқушылар «тақ және жұп сандар» әдісі арқылы топқа бөлінеді: бірден бастап санайды да тақ сандар бір топқа жұп сандар бір топ болып «Жұмыс» және «Қуат» деген екі топқа бөлінеді. </p><p> Оқушыларды сабақ мақсаттары мен күтілетін нәтижелермен таныстыру&nbsp;&nbsp;</p>

Сабақтың ортасы

<p><b>Ұжымдық жұмыс </b>«Кинометафора» әдісі. арқылы жүзеге асады. Оқушылар жұмыстың орындалу шапшандығы яғни қуаттың физикалық мағынасы туралы бейнематериалды көріп, өз ой-пікірімен бөліседі. </p><p> ҚБ «мадақтама»: жақсы жауап берген оқушылар мадақталады. (Мұғалім оқушыны бағалайды) </p><p><br></p><p><b> Топтық жұмыс.</b> «2 түйін 1 есеп» әдісі</p><p> І топ: Механикалық жұмыс анықтамасы, оның формуласы, тақырыпқа байланысты 1 есеп (есепті қарсы топ құрастырады) </p><p> ІІ топ: Қуат анықтамасы, оның формуласы, тақырыпқа байланысты 1 есеп (есепті қарсы топ құрастырады) </p><p> ҚБ «бутерброд» (Топтар өзара бағалайды) </p><p><b> Жұптық жұмыс.</b> «Микс» жаттығуы әдісі Оқушылар тақырыпқа байланысты 1-жұп: эссе жазады 2-жұп: өлең жазады 3-жұп: сурет салады 4-жұп: Анықтаманы 1 әннің мелодиясына салып әндетеді. </p><p> ҚБ: қол шапалақтау әдісі (өзара)&nbsp; &nbsp;&nbsp;</p><p><br></p><p><b>Жеке жұмыс </b> «Конверттегі тапсырма» Әр оқушы конверттен деңгейлік тапсырмаларды таңдап алады. </p><p> Тапсырма: 1. Екі сағатта 3600кДж жұмыс өндіретін қозғалтқыштың қуатын есепте. </p><p>Бағалау критерийі Дескриптор • Қуаттың физикалық мағынасын айқындайды • Жұмыс пен қуаттың формулаларын қолданып есептер шығарады - ХБЖ келтіреді - Механикалық қуаттың формуласын қолданып қуатты есептейді - Өлшем бірлігін жазады</p><p> 2. 45Н күшпен локомотив бірқалыпты қозғалып, 400 м аралықты 30 с-та жүріп өтетін болса локомотивтің қуаты қандай?</p><p> Бағалау критерийі Дескриптор • Жұмыс пен қуаттың формулаларын қолданып есептер шығарады • Жұмыс пен қуаттың формулаларын түрлендіріп есептейді - Локомативтің жылдамдығын есептейді - Қуаттың формуласын қолданып локомативтің қуатын есептейді </p><p>3. Жанат тереңдігі 8м құдықтан көлемі 15л болатын суды 3 минутта көтеріп шығарады. Судың тығыздығы 1000 кг/м3 болса сорғының қуатын анықтаңыз. </p><p> Бағалау критерийі Дескриптор • Жұмыс пен қуаттың формулаларын түрлендіріп есептейді - ХБЖ келтіреді - Суды көтеріп шығаруға жұмсайтын күшті анықтайды - жұмысты есептейді - Формуланы түрлендіре отырып қуатты есептейді&nbsp; &nbsp;&nbsp;<br></p>

Сабақтың соңы

<p><b>Үйге тапсырма:</b> үйдегі 5 электр құралдың қуаттарын жазып келу</p><p><br></p><p><b> Қорытынды: </b>мадақтау, мақсатқа жеткендігін айқындау (кері байланыс)&nbsp;&nbsp;</p>

Рефлексия

<b>Рефлексия </b> «Миыңның суретін сал» Оқушылар параққа миының суретін салады да оны 2 түрлі түске (жасыл, сары) бояйды: жасыл түске - бүгінгі сабақтың мақсатына жету үшін не істегенін, не үйренгенін ал сары түске нені толық түсіне алмағанын, толықтырып оқуды қажет ететін тұстарын жазады.&nbsp; &nbsp;

Файлдар:

Файлды ару Қуат (қмж)

Пікірлер(0)