Таңдау операторы

Сыдыкова Лаура Бердибековна
Сыдыкова Лаура Бердибековна
Шымкент
Шымкент
№62 ЖОББМ
Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар/Информатика
Сынып:
8-сынып
Бөлім:
Программаларды құрудың кіріктірілген орталары
Тақырып:

Таңдау операторы

18.02.2020
46
PDF жүктеу WORD жүктеу
Оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтемеу):  8.3.3.1 - таңдау және қайталау операторларын программаны өңдеудің кіріктірілген ортасыныңда қолдану( Lazarus)
Сабақтың мақсаты: <p>&nbsp;Барлығы: Lazarus ортасында таңдау операторын қолданады</p><p> Басым көпшілігі: Таңдау операторының модульдік және жобалық программасын салыстырады, айырмашылығын айтады Кейбірі: Таңдау операторына күнделікті өмірден мысал алып,жобасын ұсынады.&nbsp;&nbsp;</p>
Тілдік мақсаттар: <p>&nbsp;Пәндік лексика және терминология: Case,Month,ShowMessage,Caption, Alignment, Checked Диалог/жазбаша жұмысқа қажетті пайдалы фразалар топтамасы:</p><p> -Таңдау операторының модульдік және жобалау программасында кодын жазады </p><p> -RadioButton компонентінің қасиеттері мен қызметін жазыңдар&nbsp;&nbsp;</p>
Күтілетін нәтиже: Оқушылардың жаңа тақырыпты толық меңгеруі
Бағалау критерийлері: <p>&nbsp;-Таңдау операторын Lazarus программаларында жазылу түрлерін қолдана алады. </p><p> - Таңдау операторының модульдік және жобалық программасын салыстырып, айырмашылығын айта алады</p><p> - Таңдау операторын жоба жасауда қолданып,өмірден мысал келтіріп,жобасын ұсына алады&nbsp;&nbsp;</p>
Құндылықтарды дарыту: &nbsp;Топпен бірлесе жұмыс жасау, бір-бірімен ынтымақтастықта жұмыс жасау,пікірлерін тыңдау&nbsp;
АКТ-ны қолдану дағдылары:
Пәнаралық байланыс: &nbsp;Lazarus ортасында программаны ағылшын тілінде жазу&nbsp;
Бастапқы білім: &nbsp;Программа жасаудың кіріктірілген ортасының құрамдас бөліктері&nbsp;

Сабақ барысы

Сабақ кезеңдері Жоспарланған іс-әрекет Ресурстар

Сабақтың басы

(5мин)

<p>&nbsp;Оқушылармен сәлемдесу,түгелдеу «Саусақ бірікпей- ине ілікпейді» (Оқушылар қолдарындағы ақ парақты бес саусақпен умаждайды және екінші қолдың көмегінсіз қайта жазады) Топқа біріктіру: «Мозайка» әдісі. Оқушылар компьютер құрылғылары салынған суретті құрастыру арқылы топқа бөлінеді </p><p> 1 топ «Case» </p><p> 2 топ « Caption»&nbsp;&nbsp;</p><p><img src="/uploads/lesson_plans/5e4bab16c85dc/images/5e4bac203cfc6.png" style="width: 25%;"></p><p>&nbsp; &nbsp;Өткен сабақты пысықтау: «Сұрақ- жауап(» әдісі (Оқушылар өткен тақырып бойынша тапсырмаларды орындайды) </p><p> 1.Программалау ортасында компонент қандай міндет атқарады?</p><p> 2. Компоненттер орналасқан беттер неше бөліктен тұрады? </p><p> 3.RadioGroup компоненті мен қасиеттерін қалай сипаттауға болады?</p><p> 4.CheckBox компонентінің қызметін қалай сипаттаған болар едің? </p><p> 5.Memo компоненттін пайдалануда оның қандай қасиеттерін қарастырасың?</p><p> 6.Image компонентінің қызметі қандай?&nbsp; &nbsp; &nbsp;</p><p> &nbsp; &nbsp;&nbsp;</p><p><br></p>

Сабақтың ортасы

(30мин)

<p><b><br></b></p><p><b>&nbsp; &nbsp;«Ой қозғау»</b> Күнделікті тұрмыста өзімізге керекті затты көп заттың ішінен қалай таңдап аламыз?&nbsp;</p><p> &nbsp;</p><p><b>«Ойлан, жұптас, бөліс» әдісі:</b> Оқушылар оқулықпен жұмыс жасайды.Оқып білгендерін топпен бірлесіп талқылайды. Ауызша мадақтау ынталандыру&nbsp;&nbsp;</p><p><br></p><p><b>«Кім жылдам»</b> практикалық жұмыс</p><p> №1 тапсырма Ай нөміріне байланысты оның қай мезгілге жататынын экранға шығаратын модульдік программа құрыңыз </p><p> Дескрипторлар: </p><p> 1. -Lazarus программалау ортасында жобасын құрып,батырмаларды дұрыс пайдаланады</p><p>&nbsp;&nbsp;<img src="/uploads/lesson_plans/5e4bab16c85dc/images/5e4bacab72b4b.png" style="width: 194px;"></p><p>&nbsp; &nbsp; &nbsp;-Батырмалардың атауларын дұрыс жазады</p><p><img src="/uploads/lesson_plans/5e4bab16c85dc/images/5e4bacc067127.png" style="width: 241px;"></p><p>-Модульдік программа құрылымын жазады</p><p><br></p><p><img src="/uploads/lesson_plans/5e4bab16c85dc/images/5e4bacddcca5d.png" style="width: 301px;"></p><p><b>№2 тапсырма</b> Таңдау операторының модулдік және жобалық программасын салыстырыңдар,айырмашылығын айтыңдар.</p><p> Дескрипторлар: </p><p> -Таңдау операторының модульдік программасын айтады</p><p> -Таңдау операторының жобалық бағдарламасын айтады </p><p> -Модульдік және жобалық программа құрылымын салыстырады</p><p> №3 тапсырма(Жеке жұмыс) Күнделікті өздерің кездесіп жүрген таңдауға байланысты бір мысалды алып,жобасын ұсыныңдар</p><p> Дескрипторлар: </p><p> -Таңдау операторын жобалауды күнделікті өмірде қолданады </p><p> -Таңдау операторын жобалаудың маңыздылығын бағалайды</p>

Сабақтың соңы

(3мин)

<p>&nbsp; &nbsp;«Жалғасын тап» </p><p> Alignment - …….. </p><p> Checked - ………. </p><p> RadioButton - …….&nbsp;&nbsp;</p><p><img src="/uploads/lesson_plans/5e4bab16c85dc/images/5e4badd3967ec.png" style="width: 51px;">&nbsp;<img src="/uploads/lesson_plans/5e4bab16c85dc/images/5e4baddc0aa75.png" style="width: 53px;"><img src="/uploads/lesson_plans/5e4bab16c85dc/images/5e4bade641c85.png" style="width: 49px;"><br></p>

Рефлексия

(2мин)

<p>&nbsp;CheckBox - ……….</p><p> Рефлекция «3-2-1» стратегиясы Сабақта алған 3 маңызды ақпарат </p><p> Қиындық келтірген 2 мәселе Сабақта ұнаған 1 аспекті&nbsp;&nbsp;</p>

Файлдар:

Файлды ару Таңдау операторы

Пікірлер(0)