6- сабақ. Болашақ мамандықтары

ЖУМАБАЙ АСЫЛБЕК
ЖУМАБАЙ АСЫЛБЕК
Ақмола облысы
Талапкер а.
СШ №3 с.Талапкер
Қазақ тілі (Т1)
Сынып:
8-сынып
Бөлім:
Кәсіп пен еңбек. Болашақ мамандықтары
Тақырып:

6- сабақ. Болашақ мамандықтары

17.02.2020
61
PDF жүктеу WORD жүктеу
Оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтемеу): <p>8.Т/А4. Мәтінде көтерілген мәселені (тұрмыстық, әлеуметтік) талдай отырып, негізгі ойды анықтау;<br></p>
Сабақтың мақсаты: <p>1. Берілген ақпаратты салыстыра талдай отырып, негізгі ойды анықтау<br></p><p> 2. Айтылымдағы негізгі ойды анықтап, көтерілген мәселе бойынша ой тұжырымдай алады. </p><p> 3. Берілген ақпаратты қолданып, көтерілген басты мәселені өз көзқарасы тұрғысынан талдау.&nbsp;&nbsp;</p>
Тілдік мақсаттар: <p>Лексикалық минимум мамандық, маркетолог, IT-мамандыр, биотехнология, нанотехнология, логистер, Диалог құруға арналған тіркестер:-Болашақ мамандықтарына қандай мамандықтар жатады? - Болашақтың мамандықтарын қандай критерийлер бойынша анықтаймыз?&nbsp;&nbsp;<br></p>
Күтілетін нәтиже: <p>• Айтылымда көтерілген мәселені талдап, негізгі ойды анықтайды. • Көтерілген мәселе бойынша тұжырым жасай алады. • Ақпараттағы көтерілген басты мәселені өз көзқарасы тұрғысынан талдау.&nbsp;&nbsp;</p><p><br></p>
Бағалау критерийлері: <p>• Айтылымда көтерілген мәселені талдап, негізгі ойды анықтайды.<br></p><p> • Көтерілген мәселе бойынша тұжырым жасай алады. </p><p> • Ақпараттағы көтерілген басты мәселені өз көзқарасы тұрғысынан талдау.&nbsp;&nbsp;</p>
Құндылықтарды дарыту: <p>Мамандық таңдаудың маңыздылығын түсіндіру.<br></p>
АКТ-ны қолдану дағдылары: <p>Интернеттен ақпараттар іздеу;<br></p><p>Ақпараттарды мақсатқа сай сараптай алу.</p>
Пәнаралық байланыс: <p>Экономикалық білім негіздері, информатика<br></p>
Бастапқы білім: <p><br></p><p>Мамандық таңдау</p>

Сабақ барысы

Сабақ кезеңдері Жоспарланған іс-әрекет Ресурстар

Сабақтың басы

(5 минут)

<p>-«Кинометафора» тәсілі. «Жойылып кетуі мүмкін 7 мамандық» видео көрсету. Ортаға жиналу. «Бір минуттық әңгіме» әдісі арқылы «Мен таңдаған мамандық» тақырыбында оқушылар қарама-қарсы сызық бойымен қатарға тұрып, жұптық, мамандық түрлеріне байланысты топта әңгіме жүргізеді. Мамандық түрлеріне байланысты топтарға бөлінеді. 1-топ- қызмет көрсету мамандықтары, 2- топ- әлеуметтік сала мамандықтары, 3- топ- техникалық мамандықтар, 4- топ- жаңаша мамандықтар. Оқушының бір-бірінен ақпарат алу дағдысын қалыптастыру. Дескриптор:-Сызық бойымен қалаған жұбымен қарама-қарсы сапқа тұрады; -Өзінің таңдаған болашақ мамандығы туралы кезек-кезек әңгіме айтады. -Тақтада жазылған мамандық салалары бойынша топтарға бөлінеді.&nbsp;&nbsp;<br></p> <p>https://www.youtube.com/watch?v=MR9YRmq7bR4 Жойылып кетуі мүмкін 7 мамандық.&nbsp;&nbsp;<br></p>

Сабақтың ортасы

(30 минут)

<p>1-тапсырма. «Зеттеушілік конференциясы» әдісі арқылы болашақтың 10 мамандығының тізбесін критерийлер арқылы жасату. Топта бірлесе талқылап, тізбені басқа топтарға ұсынады. Топтар келісу, келіспеу белгісін қояды. Келіспеу себептерін дәлелдейді. </p><p> Болашақтың мамандықтар тізбесі </p><p>Болашақ мамандық критерийлері Дескриптор: - Болашақ мамандықтар тізбесін жасайды; - Болашақ мамандықтарға критерий құрастырады; - Басқа топтар өз бағаларын беріп, себептерін дәлелдейді. </p><p> 2- тапсырма. «Сұранысқа ие мамандықтар» тақырыбында видео көрсетіледі. Видео негізінде әр топ таңдаған мамандық салалары бойынша SWOT талдау жасайды.<img src="/uploads/lesson_plans/5e4a676d8b7a5/images/5e4a69596fdc7.png" style="width: 192px;"> </p><p> Қалыптастырылатын дағдылар: • басқалармен жұмыс; • ойлау, шешім қабылдау; • проблемаларды шешу. </p><p> Дескриптор: -Топтарға мамандық атауларын беру:1-топқа – логистер, 2- топқа- маркетолог, 3- топқа- биотехнолог, 4- нанотехнолог; -КӘМТ мағынасын, араларындағы айырмашылықтарын талқылап, түсіндіру; -көрсетілімдегі мамандықтарға қатысты ақпараттарға тұжырым жасап, өз көзқарастары тұрғысынан талдау.&nbsp;&nbsp;<br></p> <p>8- сынып. Қазақ тілі оқулығы. 49-52 бет. </p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p>https://www.youtube.com/watch?v=3HtlWJ49y1g </p><p> Сұранысқа ие мамандықтар&nbsp;&nbsp;<br></p>

Сабақтың соңы

(3 минут)

<p><br></p><p>Кері байланыс. 5-5-1 әдісі. Оқушылар сабақ кезінде нені меңгергендері жайлы 5 сөйлем жазады. Одан кейін сол 5 сөйлемді 5 сөзге дейін қысқартады. Соңында 5 сөзді 1 сөзге қысқартады. Оқушылар өздерінің түйінді сөзін бүкіл сыныппен бөліседі. </p><p>конференциясы» Оқушының аты-жөні:&nbsp; &nbsp;<br></p><p><br></p>

Рефлексия

(2 минут)

<p>Бағалау. Топ сарапшылары өз тобының жұмыс нәтижесін кесте бойынша бағалайды. № Жұмыс түрі Бағасы 1 SWOT талдауға қатысуы 2 «Зеттеушілік&nbsp;</p><p><br></p>

Файлдар:

Файлды ару Болашақтың мамандықтары

Пікірлер(0)