Жж дыбысы мен әрпі
Сауат ашу
Сынып:
1-сынып
Бөлім:
Бізді қоршаған әлем
Тақырып:
Жж дыбысы мен әрпі
17.02.2020
58
1
Оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтемеу): | <p><br></p><p>1.2.9.1 Әріпті тану,ажырату оны дыбыспен сәйкестендіру. </p><p>1.2.1.2 Оқудың түрлерін (буындап оқу,жиі кездесетін сөздерді тұтас оқу,түсініп оқу) қолдану.</p><p> 1.1.9.3 Сөздің буыннан тұратынын түсіну және сөздегі буын санын анықтау. </p><p>1.2.4.1 Мұғалімнің көмегімен қарама-қарсы мағыналы,мәндес,көп мағыналы сөздердің мағыналарын ажырату. <br></p> |
Сабақтың мақсаты: | <p><br></p><p>Барлықоқушылар:Әріпті біледі, жаза алады, оқи алады. </p><p>•Оқушылардың басым бөлігі: Әріптерді таниды және ажыратады</p><p>.Әріпті дыбыспен сәйкестендіріп оқиды.</p><p> •Кейбір оқушылар:Мәтінді оқи алады, өз ойын еркін жеткізе алады. <br></p> |
Тілдік мақсаттар: | <p><br></p><p>Оқушылардың «Сұрақтар әлеміне саяхат»әдісімен айтылым дағдысын, сөздікпен, мәтінмен жұмыс жасауда оқылым, айтылым дағдысы, </p><p>«Топтастыру» әдісі арқылы айтылым, жазылым дағдыларын дамыту. </p><p> Жазылым дағдысы бойынша негізгі сөз тіркестерімен үш тілде танысады, жазады, айтады. Жапырақ-листья,</p><p>Жалау-флаг,Жеті-семь <br></p> |
Күтілетін нәтиже: | <p>Барлықоқушылар:Әріпті біледі, жаза алады, оқи алады. </p><p>•Оқушылардың басым бөлігі: Әріптерді таниды және ажырата алады <br></p><p> .Әріпті дыбыспен сәйкестендіріп оқи алады<br></p><p> •Кейбір оқушылар:Мәтінді оқи алады, өз ойын еркін жеткізе алады. <br></p><p><br></p> |
Бағалау критерийлері: | <p><br></p><p>- Әріпті таниды,ажыратады оны дыбыспен сәйкестендіреді.</p><p> - Оқудың түрлерін (буындап оқу,жиі кездесетін сөздерді тұтас оқу,түсініп оқу) қолданды.</p><p> - Сөздің буыннан тұратынын түсінді және сөздегі буын санын анықтайды.</p><p> - Мұғалімнің көмегімен қарама-қарсы мағыналы,мәндес,көп мағыналы сөздердің мағыналарын ажыратды.</p><p> - Сөйлемді бас әріптен бастап жазып,сөйлем соңына тыныс белгілерін қояды. <br></p> |
Құндылықтарды дарыту: | <p><br></p><p>Біз Мәңгілік Елдің мызғымас Жеті тұғырын нығайт</p><p>у.Сабақ барысында оқушылардың бірін-бірі тыңдау, көмектесу, жұптасып тапсырма орындау, жауапкершілікті арттыру, өзгелердің мәдениетіне қамқорлықпен қарау<br></p> |
АКТ-ны қолдану дағдылары: | <p><br></p><p>Интербелсенді тақта, аудиожазба,суреттер,әріптер<br></p> |
Пәнаралық байланыс: | <p> Дүниетану, музыка, бейнелеу, өзін-өзі тану<br></p><p><br></p> |
Бастапқы білім: | <p><br></p><p>Мен» сөзі жазылған шар, есімдері жазылған бейджиктер, барлық оқушылардың есімдері жазылған конверттегі хат, фотосуреттер, орам жіп.<br></p> |
Сабақ барысы
Сабақ кезеңдері | Жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар |
---|---|---|
Сабақтың басы (5 мин) |
<p><br></p><p>Ынтымақтастық атмосферасы қалыптастыру. Балалар сабақты бастамас бұрын, бір-бірімізге сәттілік тілейік . Шеңбер болып тұрайық жылы жүзбен, </p><p>Бізге келсін қуаныш, нұр іздеген.</p><p> Шуақ толған жанымыз, жүрегіміз </p><p>Үлгі алсын көрген жан мына бізден. </p><p> Суреттер арқылы 3 топқа бөлемін. </p><p> І топ Жапырақ ІІ топ Жұлдыз </p><p> ІІІ топ Жеміс Балалар өткен әріптерімізді қайталап алайық! </p><p>«Сұрақтар әлеміне саяхат» әдісі арқылы өткен тапсырмаларды пысықтау мақсатында сұрақ-жауап өткіземін. 1.Балалар қазақ тілінде неше әріп бар? 2.Дыбыстар нешеге бөлінеді? т.б. Жауап берген оқушыға жұлдызша беру арқылы бағалаймын. <br></p> | |
Сабақтың ортасы (20мин) |
<p><br></p><p>Балалар бүгінгі өтетін жаңа сабағымыздың тақырыбы «Ж ж» дыбысы мен әрпі. Ж дыбысы туралы бейнежазба көрсетемін. Жеті сөзіне дыбыстық талдау жасаймыз Ж дыбысы –ұяң дауыссыз дыбыс. Жасалуына қарай – тіл алды дауыссыз. Айтылуына қарай –ызың дауыссыз. 1. Сөздікпен жұмыс: 1.Хормен оқу 2.Тізбектей оқу жаға жалау жасыл жақсы жылтыр жарыс жаса жасау жайлау жаман жауын Жарас Жеке жұмыс 2. Тапсырма Мәтінді дауыстап оқыңыз. Сұрақтарға жауап беріңіз. - Мәтінде не туралы айтылған? - Жарыс мәресіне кім тез жетеді? Дескриптор: Білім алушы - мәтінді қатесіз оқиды; - мәтіннің мазмұны бойынша қойылған сұрақтарға жауап береді. 3.Тапсырма. 1 -тапсырма Әр жұп суретке мұқият қараңыз. Сөздерді оқыңыз және оған қарама-қарсы мағыналы сөздер тауып айтыңыз. сол жақ - ... үлкен - ... ауыр - ... жылдам - ... ыстық - ... ашық - ... Дескриптор: Білім алушы - берілген сөздерге қарсы мағыналы сөздерді айтады. 7 2-тапсырма Сөздерді оқыңыз. Мәндес сөздерді анықтаңыз және бір-бірімен байланыстырып сызыңыз. Дескриптор: Білім алушы - мәндес сөздерді анықтайды және байланыстырып сызады. Топтық жұмыс:«Мені тауып көр» ойыны. І топ «Жапырақ. Ждыбысы сөз басында келетін заттарды атап, аттарын жазады. <br></p> | |
Сабақтың соңы (10 мин) |
<p><br></p><p>Топтастыру» әдісі 1.Ж дыбысынан келетін сөздер айту. 2.Сөздерді буынға бөлу. </p><p>3. Ж дыбысын дауысты және дауыссыз екенін ажырату. Жалау Жүгері Жапалақ Жеміс Ж Жантақ Жаға <br></p> | |
Рефлексия (5 мин) |
<p><br></p><p>Жалпы бағалау Сабақта қандай екі нарсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? </p><p>1: 2: Қандай екі нарсе Сіздің сабағыңызды жақсарта алады (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?</p><p> 1: 2: Сабақ кезінде мен сынып немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері /қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда неге назар аудару қажет? <br></p> |
Пікірлер(0)