Жұрнақ пен жалғау
Қазақ тілі (Т1)
Сынып:
2-сынып
Бөлім:
Дені саудың - жаны сау
Тақырып:
Жұрнақ пен жалғау
16.02.2020
46
0
Сабақтың мақсаты: | Жұрнақ пен жалғауды ажырата білуге дағдыландыру. Жаттығуларды толық меңгерту. Сөздік қорын, тіл байлығын дамыту. |
Күтілетін нәтиже: | <p><b>Оқушылардың барлығы мынаны орындай алады:</b> </p><p>Оқулықта берілген және қосымша тапсырмаларды орындайды. Жазба жұмыс жасайды. Сұраққа жауап береді. <b>Оқушылардың көбісі мынаны орындай алады:<br></b>Топтық жұмысты брлесе орындайды.Өз бетінше жұмыс жасайды. Сұраққа жауап береді. Қосымша үлестірме ресурстармен жұмыс жасайды. </p><p><b>Оқушылардың кейбіреуі мынаны орындай алады:</b> </p><p>Оқулықтан тыс берілген қосымша тапсырмалады орындайды, тақырып бойынша қосымша мәліметтер мен дәлелдер келтіре алады. <br></p> |
Бағалау критерийлері: | <p>-жеке, жұптық, топтық тапсырмаларды орындай алады. </p><p>-жұрнақ пен жалғауды ажыратады.</p> |
Бастапқы білім: | Түбір мен қосымша <br> |
Ресурстар | Оқулық, суреттер, топқа бөлуге арналған кеспе қағаздар және әртүрлі заттар, топтық тапсырмалар, кері байланыс, стикер. |
Әдіс-тәсілдер | Сұрақ-жауап, әңгімелеу, түсіндіру, ойын, көрнекілік. Рефлексия. |
Тілдік мақсат | Сұрақ-жауап, баяндау, әңгімелеу |
Сабақ барысы
Сабақ кезеңдері | Жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар |
---|---|---|
Сабақтың басы |
<p><b>1. Ұйымдастыру кезеңі </b></p><p>Топтарға бөлу. <b>«Дені саудың-жаны сау» </b></p><p>1-топ: Ауа. 2-топ: Күн. </p><p>3-топ: Су 4-топ: Жер </p><p>Әр топ өз атауын қорғайды. (Ағылшынша атаулары) </p><p>Ауа – air – воздух Күн – sun – солнце </p><p> Су – water – вода Жер – land – земля </p><p>Психологиялық ахуал қалыптастыру: </p><p>Үлкенге де сіз, </p><p> Кішіге де сіз, </p><p>Құрметпенен сіздерге, </p><p>Бас иеміз біз. </p><p><b>2. Үй тапсырмасы. </b></p><p><b>Конверттегі сұрақ</b> (әр топқа сұрақтар беріледі)</p><p> - Түбір сөз дегеніміз не? - Омоним сөздер дегеніміз не? </p><p> - Қосымша дегеніміз не? - Синоним сөздер дегеніміз не? </p><p>- Жұрнақ дегеніміз не? - Антоним сөздер дегеніміз не?</p><p> - Жалғау дегеніміз не? - Сөз дегеніміз не? </p><p>Мысалдар келтіру. <br></p> | Топқа бөлінеді. |
Жаңа білім |
<p><b>Білу және түсіну </b></p><p><b>Ауа, күн, су, жер</b> сөздеріне қосымшалар жалғау. </p><p>Ауа-сыз, күн-шіл, су-лық, жер-шіл т.с.с. </p><p>Оқулықпен жұмыс. </p><p>77-жаттығу. Мәтінді оқып, Жұмбақшалдың не дегенін болжап айт.</p><p> - Ауа, су, күнді «Сиқырлы» деп атауға бола ма? Неге? Түйінді сөз: Жер, су, күн, ауаның адам денсаулығы үшін маңызы зор. </p><p> Адам спортпен шұғылданып, суға шомылып, күнге қыздырынып, пайдалы тағамдарды қолданып жүрсе денсаулығы мықты болады. </p><p><br></p><p>78-жаттығу. Өлеңді қатесіз жазып, қарамен берілген сөздердегі жұрнақ пен жалғауды тиісті белгімен белгілеу. Байлық (1-топ), бабаң (2-топ), жолын (3-топ), шахтан (4-топ). </p><p><b>Дескриптор:</b> 1. Мәтінді оқып, Жұмбақшалдың не дегенін болжап айтады. 2. Мәтін мазмұны бойынша бір-біріне сұрақтар қояды. <br></p> | <p>Оқушылар өз ойларын ортаға салады. </p><p><br></p><p>Оқулықпен жұмыс. <br></p> |
Сабақтың ортасы |
<p>Қолдану Ойын «Артығын тап». </p><p>1-топ: 2-топ: 3-топ: 4-топ. </p><p>Асхана Балықшы Достар Дәрігер </p><p>Аспаз Балықпен Достық Дәріні </p><p>Астың Балықтар Досым Дәрінің </p><p>Астық Балықтың Досыңыз Дәріден <br></p> | Оқулық, плакат, түрлі-түсті маркерлер. |
Сергіту сәті |
Сергіту сәті "Ұзын құлақ, сұр қоян" | Қимылмен көрсету. |
Сабақтың ортасы |
<p><b>Топтық жұмыс. Постер қорғау. </b></p><p><b>1-топ:</b> бір түбірден шыққан бірнеше сөз ойлап жазу. </p><p>Оқу < Егін< Ойын< </p><p><br></p><p><b>2-топ: </b> сызба бойынша сөздер құрастырып жазу. </p><p><img style="width: 179px;" src="/uploads/lesson_plans/5e49706d6ae38/images/5e4974bfabe2d.png"><br></p><p><br></p><p><b>3-топ:</b> артық сөзді тауып,сол сөздермен сөйлем құрастыру. </p><p><b>а)</b> Өнер, өнерпаз, әнші, өнерлі. </p><p><b>ә)</b> Еңбекте, еңбекші, еңбекқор, орман. </p><p><b>б)</b> Білім, оқушы, білімді, білгіш. </p><p><br></p><p><b>4-топ:</b> Венн диаграммасы. </p><p><img style="width: 280px;" src="/uploads/lesson_plans/5e49706d6ae38/images/5e4974e096fc5.png"><br></p><p>Мысал келтіру. </p><p><br></p><p>80-жаттығу. Сөздерді жұрнақ жалғау арқылы өзгертіп жаз. </p><p><b>Ішіне – сыртына.</b> Ішіне жұрнақты сөздерді, сыртына жалғаулы сөздерді жазу. </p><p>Іс, орын, талап, көл, қобыз.</p><p> Керекті жұрнақтар: -шік, -шы, -кер, -дық, -ты. </p><p><b>Дескриптор: </b></p><p> <b>1. </b> Топтық жұмысты орындайды. </p><p> <b>2. </b> Жұрнақ пен жалғауды ажыратып жазады. <br></p> | Постер қорғау. |
Сабақтың соңы |
<p><b>Тест. Әр топқа: </b></p><p> - Жалғауы бар сөзді көрсет. </p><p> - Жұрнағы бар сөзді көрсет.</p><p> - Сөз бен сөзді байланыстыратын қосымшаны көрсет. </p><p> - Түбірдің мағынасын өзгертетін қосымшаны көрсет. </p><p><br></p><p><b>Дескриптор:</b> Жұрнақты және жалғаулы сөздерді, түбір мен қосымшаны ажыратады. <br></p> | |
Кері байланыс |
<p> - Мен бүгін не білдім/ үйрендім? </p><p> - Сабақта мен өзімді қалай сезіндім? </p><p> - Мен үшін не ең қызық болды? </p><p>- Мен кешегі күнмен салыстырғанда өстім бе? <br></p> | |
Бағалау .Рефлексия-лық шеңбер |
<p><img style="width: 86px;" src="/uploads/lesson_plans/5e49706d6ae38/images/5e497614a9201.png"><img style="width: 86px;" src="/uploads/lesson_plans/5e49706d6ae38/images/5e49761b472d4.png"><img style="width: 87px;" src="/uploads/lesson_plans/5e49706d6ae38/images/5e49761f763e9.png"></p><p><br></p><p>Жақсы жауап бергендерге – Қызыл гүл. Орташа – Сары гүл Төмен – Жасыл гүл. <br></p> | Бағалау парақшасы <br> |
Үйге тапсырма |
33 бет, 79-жаттығу, ереже. |
Файлдар:
Файлды ару
Жұрнақ пен жалғау
Пікірлер(0)