Музыка өнері және қазақтың киелі домбырасы

Калиева Гулдана Жумабаевна
Калиева Гулдана Жумабаевна
Ақтөбе
Ақтөбе
Енбекшинская школа-сад
Қазақ тілі (Т1)
Сынып:
7-сынып
Бөлім:
Музыка өнері және қазақтың киелі домбырасы
Тақырып:

Музыка өнері және қазақтың киелі домбырасы

14.02.2020
51
PDF жүктеу WORD жүктеу
Оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтемеу): Т/А4.Негізгі ойды анықтау. Мәтін тақырыбы, сөйлеушінің дауыс ырғағы мен сөйлеу мәнері арқылы негізгі ойды анықтау.  
Сабақтың мақсаты: <p>Барлық оқушылар </p><p> • шығарманың негізгі ойын анықтайды; </p><p> Көптеген оқушылар</p><p> • шығарманың негізгі ойын ашатын мысалдарды келтіреді(ол үшін шығарма мазмұнына детальді үңілуі тиіс); Кейбір оқушылар </p><p> • сабақ барысында талданған ақпараттарды мысал ретінде қолдана отырып, сөйлеушінің дауыс ырғағы, сөйлеу мәнері мен шығарманың негізгі ойын байланыстыра алады;&nbsp;&nbsp;</p>
Тілдік мақсаттар: <p>Пән лексикасы және терминология: </p><p> Қашаған - мойнына құрық салдырмайтын, бұғалықтан қашып әккі болып алған жылқы.</p><p> Диалог және жазылым үшін қажетті сөз тіркестер: </p><p> «Тіл жоқ деуге бола ма, Тілден анық үн барда» «Домбыраның күші мол, Көмейінде күй барда»&nbsp;&nbsp;</p>
Бағалау критерийлері: <p>• шығарманың негізгі ойын анықтайды, сөйлеушінің дауыс ырғағы, сөйлеу мәнері мен негізгі ойын байланыстырады; </p><p> • әдеби көркемдегіш тәсілдерді ажырата алады&nbsp;&nbsp;</p>
Құндылықтарды дарыту: Өзіне және айналадағы адамдарға құрмет: әлеуметтік бейімдеушілікті және салауатты өмір салтын ұстануды білдіреді. Өз мәдениеті мен тіліне құрмет сияқты, басқа да мәдениеттер мен тілдерге, құқықтарға, адамгершілік пен пікірлердің әртүрлілігіне құрметті қамтиды.&nbsp;
Пәнаралық байланыс: Тарих, этнопедагогика
Бастапқы білім: Оқылым стратегияларын қолдану: комментарий жасау, іріктеп оқу, зерттеп оқу.&nbsp;

Сабақ барысы

Сабақ кезеңдері Жоспарланған іс-әрекет Ресурстар

Сабақтың басы

(10 мин)

<p>Ұйымдастыру бөлімі. </p><p> Тыңдалымалды тапсырма. Сыныпқа М.Әуелбекованың орындауындағы «Домбыра туралы баллада» әні тыңдауға ұсынылады. Оқушылар тыңдай отырып, ән мазмұны бойынша нақты ақпараттық сөйлемдер жазып алуы тиіс</p><p> (Мысалы: «Қазақтың қанында да күй ойнайды», «Домбыра-бабаларымыздың мұңы», «Домбыра-даланың үні», «Домбыра қуанышта да, қайғыда да үнсіз қалып көрмеген/Ата-бабаларымыз қуанышын да, қайғысын да домбырамен бөліскен» т.б.). </p><p> Жекелеген оқушылар қандай сөйлемдер жазып алғандары туралы сыныппен бөліседі. Мұғалім сол тақырыптағы оқушы білімін қозғау мақсатында сөйлем мазмұнына қатысты жетелеуші/ой қозғау сұрақтарын қояды. </p><p>Сабақ тақырыбын болжауға әкеледі. (Әннің мәтінін ұсына отырып, бірге орындауға болады)</p><p> Жетелеуші сұрақтар қойылады: </p><p> - Өзің ол туралы не ойлайсың? </p><p> - Сен оны ... қалай түсінесің? - ... қатысты не айтар едің? </p><p> - Сабақтағы әңгімеміздің тақырыбы не туралы болуы мүмкін?</p><p> - Тақырыпқа қатысты не айтар едің? т.б.&nbsp; &nbsp;</p>

Сабақтың ортасы

(20 мин)

<p>Тыңдалым тапсырмасы. Т</p><p> Мұғалім сыныпты 4 адамнан тұратын топтарға бөледі.</p><p>І.Жансүгіровтің «Домбыра» өлеңінің аудионұсқасы ұсынылады. </p><p> Аудиомәтін бойынша топтарға төрт түрлі тапсырма беріледі.</p><p> Оқушылар келісе отырып, тапсырмаларды орындайды және қорытынды жауаптарын сыныпқа таныстырады. </p><p> 1-тапсырма: Өлең оқушының оқу мәнеріне, дауыс ырғағына көңіл бөле отырып, өлең оқушының дауыс ырғағы мен мәтіннің негізгі ойын байланыстырып көріңіз.</p><p> 2-тапсырма: Ақын домбыраның үні қаншалықты сан алуан, күшті екенін қалай бере алған? Ақын бейнелеуінен мысалдар келтіріңіз.</p><p> 3-тапсырма: «Тіл жоқ деуге бола ма, Тілден анық үн барда» және «Домбыраның күші мол, Көмейінде күй барда» деген өлең жолдарының мағынасын ашыңыз.</p><p> 4-тапсырма: Мәтінді мұқият тыңдай отырып,шығармадан тілдік қолданысқа жаңа сөздер мен сөз тіркестерін ұсыныңыз&nbsp;&nbsp;</p><p>Тыңдалымнан кейінгі тапсырма. </p><p> Ж Оқушылар мұғалім ұсынған тапсырманы алып, тыңдалым мәтіні бойынша берілген тапсырмалар мен сұрақтарға өз беттерімен жауап береді. </p><p>1-тапсырма. Қажетті сөзді жазыңыз. «Екі желі, үш қазық, Тоғыз ноқта » Қажеттісөздер: сарқыра, аруана, домбыра&nbsp;&nbsp;</p>

Сабақтың соңы

(7 мин)

<p>Бағалау критерийі </p><p>Бағалау дескрипторы: Шығарманың негізгі ойын анықтайды негізгі ойын байланыстырады Шығарманың негізгі идеясын ажыратады; </p><p> Шығармадағы детальды ақпараттарды талдайды;</p><p> Шығармадағы детальды ақпараттарға мысал келтіреді. Шығарманың негізгі идеясын ажыратады;&nbsp; &nbsp;&nbsp;</p>

Рефлексия

(2 мин)

<p><b>Жетелеуші сұрақтар: </b></p><p><b> - Неге дәл осындай мағыналық құрылымдарға бөлдіңіз?</b></p><p><b> - Сіздің сыныптастарыңыз қандай мәліметті сәтті қолданды немесе нені назардан тыс қалдырды деп ойлайсыз? </b></p><p><b> - Шығарма оқырманға қалай әсер етеді? Оқырман қандай шешімге келуі тиіс деп ойлайсыз? т.б.&nbsp;&nbsp;</b></p>

Пікірлер(0)