Ерте, ерте, ертеде Ұр, тоқпақ ! (ертегі)
Әдебиеттік оқу
Сынып:
2-сынып
Бөлім:
Салт-дәстүр және ауыз әдебиеті
Тақырып:
Ерте, ерте, ертеде Ұр, тоқпақ ! (ертегі)
14.02.2020
61
2
Оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтемеу): | 2.2.4.1 - мақал-мәтел, жұмбақ, ертегі, тұрмыс-салт жырлары, әңгіме, өлеңнің жанрлық ерекшеліктерін анықтау; 2.2.6.1 - кейіпкердің сыртқы келбетін сипаттау, мінез-құлқы мен іс-әрекетін бағалау; |
Сабақтың мақсаты: | <p> мақал-мәтел, жұмбақ, ертегі, тұрмыс-салт жырлары, әңгіме, өлеңнің жанрлық ерекшеліктерін анықтау; </p><p><br></p><p> </p> |
Тілдік мақсаттар: | Ұр тоқпақ Түйінді сөздер мен сөз тіркестері: Тірек сөздердің айтылуын ,есте сақтау дағдысын қалыптастыру; тірек сөздерді сабақ барысында қайталату. Талқылауға арналған сұрақтар: Не себепті......деп ойлайсыз 1.Ауызша тараған халық шығармалары қалай аталады? 2.Ертегі көбіне қалай басталады? 3. Ертегілер қандай топтарға бөлінеді? |
Күтілетін нәтиже: | Оқушылардың басым бөлігі: Мәтінді оқиды, түсінеді, бағалауға қатысады, топтық, жұптық,жұмыстарға қатысады; Кейбір оқушылар: Суретке қарап мазмұнды әңгіме құрастырады; |
Бағалау критерийлері: | 1. Мақал-мәтел, жұмбақ, ертегі, тұрмыс-салт жырлары, әңгіме, өлеңнің жанрлық ерекшеліктерін анықтайды; 2.Кейіпкердің сыртқы келбетін сипаттайды, мінез-құлқы мен іс-әрекетін бағалайды; |
Құндылықтарды дарыту: | Еңбек және шығармашылық |
АКТ-ны қолдану дағдылары: | интерак.тақта,Флипчарт маркерлер қима сөздер.презинтация |
Пәнаралық байланыс: | Дүниетану, өзін –өзі тану |
Бастапқы білім: |
Сабақ барысы
Сабақ кезеңдері | Жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар |
---|---|---|
Сабақтың басы (10 минут) |
<p> Ұйымдастыру кезеңі</p><p> Үй жұмысын сұрау.</p><p>Ой қозғау «Сұрақ –менен, жауап сенен» әдісі</p><p>-Атадан қалған асыл мұраға нелер жатады?</p><p>-Ертегі түрлерін ата?-Ертегіде қандай кейіпкер бар?</p><p>-Ертегі мазмұнын баяндайды</p><p>Оқушыларды үш топқа бөлу.</p><p> «Ұр, тоқпақ» ертегісі көрсетіледі. </p><p>Қай топқа жататынын анықтау. </p><p> -«Ұр тоқпақ » ертегісі қиял–ғажайып ертегі. </p><p> -Бүгін қандай тақырып өтеміз деп ойлайсыңдар?</p><p> -Бүгінгі тақырыбымыз «Ұр тоқпақ» ертегсі.</p><p> 1- тапсырма: ТЖ «Түсініп оқы» </p><p> Дескриптор: </p><p> 1. Ертегінің мазмұнынын түсінеді; </p><p> 2.Ертегінің мазмұны бойынша сұраққа жауап береді; </p><p>3. Бір-бірін тыңдап толықтырады; </p><p>4. Әр топ өздерінің еңбегін бағалайды; </p> | <p>презинтация </p><p>интерак.тақта</p> |
Сабақтың ортасы (20 минут) |
<p>.2- тапсырма: ЖЖ «Түсіндір»</p><p> Дескриптор: </p><p> 1. Ертегінің мазмұны бойынша сұрақтарға жауап береді;</p><p> 2. Ертегінің кейіпкерлерін анықтайды; 3. Бір-бірін тыңдап толықтырады;</p><p><br></p><p> Сергіту сәті</p><p><br></p><p> 3-тапсырма: «Оқиғаны аяқта»ТЖ </p><p> Дескриптор: </p><p> 1. Ертегінің толық нұсқасын хрестоматиядан оқиды; </p><p> 2. Оқиғаның соңын болжайды;</p><p> 3.Ойын тиянақты, жүйелі жеткізеді;</p><p> 4. Бір-бірін тыңдап бағалайды; </p><p><br></p><p> 4-тапсырма: «Әңгімеле» ТЖ</p><p> Дескриптор: </p><p> 1. Ертегіні ретімен әңгімелейді; </p><p> 2.Ертегі кейіпкерлерін атайды; </p><p> 3.Бір-бірін тыңдап бағалайды;</p><p><br></p><p> 5-тапсырма: « Анықта» ЖЖ </p><p> Дескриптор: </p><p> 1.Ертегі тақырыбын атайды;</p><p> 2.Ертегі жанрын анықтайды;</p><p> 3. Бір-бірін тыңдап, бағалайды; </p><p><br></p><p> 6-тапсырма: « Әңгімеле» ЖЖ </p><p> Дескриптор: </p><p> 1.Суретке сүйеніп, ертегі мазмұнын айтады.</p><p> 2.Қандай оқиғаға сәйкес келетінін анықтайды;</p><p> 3. Бір-бірін тыңдап, бағалайды; </p><p><br></p><p><br></p> | <p>оқулық,</p><p>жұмыс дәптері</p> |
Сабақтың соңы (5 минут) |
<p>. 1. Балалар біз бүгін қандай ертегімен таныстық?</p><p> 2. Неліктен Қазбайдан әкелген қазанда еш нәрсе піспей қалды?</p><p> 3. Балалардың іс-әрекетіне өз көзқарасың?</p><p> 4. 39-беттегі ертегіге берілген сурет қандай оқиғаға сәйкес?</p><p> 5. «Ұр тоқпақ» ертегісі қай топқа жатады? </p><p>Үй тапсырмасы: Ертегіні, мазмұндау </p><p><br></p> | |
Рефлексия (5 минут) |
<p>.Кері байланыс: «Білім ағашы» </p><p>Оқушыларды мадақтап бағалау</p><p>Бағалау жұлдызшалар -5,төртбұрыштар - 4, үшбұрыштар -3.</p> |
Пікірлер(0)