Электронды кесте элементтерін пішімдеу
Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар/Информатика
Сынып:
7-сынып
Бөлім:
Есептерді электрондық кестелер көмегімен шешу
Тақырып:
Электронды кесте элементтерін пішімдеу
13.02.2020
36
2
Оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтемеу): | 7.2.2.2 электронды кесте элементтерін пішімдеу |
Сабақтың мақсаты: | Электронды кесте элементтерін пішімдеу |
Тілдік мақсаттар: | <p>Оқушылар жазбаша компьютермен тәжірибелік тапсырмалар орындай алады. </p><p> Пәндік негізгі терминология: Электронды кесте-Электронная таблица-Electronic Table, Жол-Строка-Line Column, Баған-Столбец- Column, Форматтау-Форматирование-Formatting </p><p>Диалог: ұяшықтарды форматтау бөлімінің қызметін талқылау. </p><p> Жазу: Форматтау бөлімінің әрекеттерін дәптерге жазу. </p> |
Күтілетін нәтиже: | Оқушылар электронды кестемен жұмыс істеуді біледі. Ұяшықтарды форматтау бөлімдерінің қызметін түсінеді, практикада қолданады. |
Бағалау критерийлері: | <p>Барлық оқушылар: Электронды кестемен жұмыс істеуді біледі. Ұяшықтарды форматтау бөлімдерінің қызметін түсінеді, қолданады. </p><p> Көптеген оқушылар үшін: ұяшықтарды форматтауды біледі, практикада қолданады.</p><p>Кейбір оқушылар үшін: Форматтау бөлімін біледі, өзбетінше форматтай алады. </p> |
Құндылықтарды дарыту: | <p>Әлеуметтік белсенділігі жоғары деңгейлі зияткер әрі бәсекеге қабілетті тұлға қалыптастыру.</p><p>Оқушыларды практикалық жұмыста қарым-қатынас жасауға, жауапкершілікке, шығармашылық және сыни тұрғыдан ойлауға, өмір бойы оқуға дайын болуға тәрбиелеу.</p> |
АКТ-ны қолдану дағдылары: | https://bilimland.kz/kk/courses/informatika-kk/8-synyp/lesson/derekterdi-engizu-redakcziyalau-zhane-formattau |
Пәнаралық байланыс: | Математика, орыс тілі, ағылшын тілі |
Бастапқы білім: | Электронды кестелер бойынша білімдері бар, ЕХСЕІ бағдарламасының негізгі элементтерін, кеңейтімін біледі. |
Сабақ барысы
Сабақ кезеңдері | Жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар |
---|---|---|
Сабақтың басы (7 мин) |
<p>І. Ұйымдастыру кезеңі: Сәлемдесу, түгендеу.</p><p> Ынтымақтастық атмосферасын орнату. </p><p><b> «Ыстық алақан</b>» әдісі</p><p> Оқушылар бір-біріне өз есімінен басталатын мадақтау сөз айтады.</p><p> ІІ. Топқа бөлу Топқа біріктіру: «<b>Смайликтер</b>» әдісі. </p><p>Оқушылар үш түрлі көңілді смайликтер арқылы топтарға бірігеді:</p><p> I-топ: Баған ІІ-топ: Ұяшық ІІІ-топ:Жол </p><p>Үй тапсырмасын тексеру "<b>Миға шабуыл</b>" әдісі</p><p>Әр топ берілген тапсырманы орындап, топта қызметін жазып талқылайды. </p><p>Тапсырманы үлкен топта жариялайды</p><p><b> Дискриптор </b></p><p> • MS Excel-де бағдарлама команданың шартты белгісін біледі. </p><p> • MS Excel-де бағдарламамен жұмыс жасаудағы жиі қолданылатын командалардың қызметін біледі. </p> | <p>Смайликтер</p><p><br></p><p>А4 форматта тапсырма, </p><p>Берілген бағалау критерйі бойынша бағалау, дескриптор парақшасы</p> |
Сабақтың ортасы (23 мин) |
<p>Мағынаны тану: Электронды кестелерді пішімдеу. Экранда сабаққа катысты кадрлар көрсетіліп, оқушылар қандай тақырып екенін түсініп айтады. </p><p>«<b>Кім жылдам?</b>» әдісі Оқулықпен жұмыс: Қолдану деңгейі бойынша, сәйкестікті анықтауға тапсырма.</p><p>«<b>Үштік қадам</b>» әдісі жеке – жұппен – топпен тапсырманы компьютерде практикалық жұмыс орындайды.</p><p> 1.Тапсырма 1. Ұяшыққа оқушылардың бағасын енгізіп, кестемен қоршау, кестені форматтау әдісін пайдалану арқылы. «Жасап көрсет және әңгімеле» әдісі </p><p> 2.Тапсырма . А1 ұяшығына «Сан», В1 ұяшығына «Бөлшек», С1 ұяшығына «Пайыз», D1 ұяшығына «Мерзім» деп толтырамыз.</p><p> 3. Заливка бөлімінің батырмаларымен әрбір бағананың түстерін өзгертеміз. </p><p> 4.Жасалған кестені Файл сохранить как ... батырмасының көмегімен </p><p> 5. «Kесте.xlsx» деп сақтаймыз. </p><p><b> Дескриптор</b></p><p> • Еxcel бағдарламасын іске қоса алады. </p><p> • Кестені пішімдеу кезінде деректер типін қолданып ұяшықтармен жұмыс істей алады. </p><p> • Жасалған кестені сақтай алады.</p><p>Сергіту сәті: «<b>Қима қағаздар</b>» әдісі берілген қима қағаздардағы сөздерді жылдам құрастыру</p> | <p>Видео ролик https://bilimland.kz/kk/courses/informatika-kk/8-synyp/lesson/derekterdi-engizu-redakcziyalau-zhane-formattau </p><p> Оқулық 7 сынып информатика </p><p>Алматы «Атамұра баспасы»,</p><p> А4 парақ </p> |
Сабақтың соңы (8 мин) |
<p>Сабақты қорытындылау:</p><p> <b> easy Quizzy</b> бағдарламасында тақырып бойынша тест </p><p>Үйге тапсырма: 2.3 тақырыпты оқу, қосымша №2 тапсырманы орындау. «Топты, жұбын мадақтау ... үйренгені, жасай алғаны үшін» </p><p> Кері байланыс: «Бес саусақ» әркім саусақтарын парақшаға сызып </p><p> 1. Бас бармақ – мен үшін маңызды, қызықты болды ...... </p><p> 2. Сұқ саусақ – мен бүгін .......... түсіндім. </p><p> 3. Ортаңғы саусақ – мен үшін ....... қиын болды.</p><p> 4. Төртінші саусақ – менің бағам ....... , өйткені... </p><p> 5. Шынашақ – Мен ............ білгім келеді. </p> | <p><b>easy Quizzy</b></p><p>А 4 парақ</p> |
Рефлексия (2 мин) |
Оқушылар стикерлерге сабақ туралы ойларын жазады, «<b>Сенім</b>» ағашына орналастырады. | Стикерлер |
Файлдар:
Файлды ару
Электронды кесте элементтерін пішімдеу
Пікірлер(0)