Серпімділік күші қайда пайда болады?

Коптенова Лайла Усенхановна
Коптенова Лайла Усенхановна
Ақтөбе
Бадамша
"№2 Бадамша орта мектебі"КММ
Жаратылыстану
Сынып:
3-сынып
Бөлім:
Табиғат физикасы Күш және қозғалыс
Тақырып:

Серпімділік күші қайда пайда болады?

13.02.2020
834
PDF жүктеу WORD жүктеу
Оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтемеу): 3.5.1.1 серпімділік күші күнделікті өмірде қайда кездесетінін зерттеу және оның білінуіне мысал келтіру;
Сабақтың мақсаты: <p><b>Барлық оқушылар: </b>серпімділік күшін зерттеу және оның білінуіне мысал келтіреді. </p><p><b> Көптеген оқушылар:</b> серпімділік күші туралы білімді түсінеді. </p><p><b> Кейбір оқушылар:</b> серпімділік күшіне мысал келтіреді.&nbsp;&nbsp;</p>
Тілдік мақсаттар: Пәнге тән лексика мен терминология: серпімділік күші,серпімді, серпімсіз. Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер: Серпімділік күші дегеніміз не? Заттардың пішіні қандай болады?&nbsp;&nbsp;
Күтілетін нәтиже: Серпімділік күші күнделікті өмірде қайда кездесетінін зерттеу және оның білінуіне мысал келтіреді және оны өмірде қолданады;
Бағалау критерийлері: Серпімділік күшін зерттеу және оның білінуіне мысал келтіреді. Серпімділік күші туралы білімді түсінеді. Серпімділік күшіне мысал келтіреді.&nbsp;&nbsp;
Құндылықтарды дарыту: Оқушыларды бір-біріне деген құрмет көрсетуіне тәрбиелеу.
АКТ-ны қолдану дағдылары: Интернет-ресурстар, дерекқордан және интернеттен сабаққа қатысты ақпаратты іздеу;
Пәнаралық байланыс: Табиғат физикасы. Күш және қозғалыс туралы дүниетану пәнінен алған білімдерін қолданады.
Бастапқы білім: Оқушылар «қозғалыс», «жылдамдық» ұғымдарын түсінеді, қозғалыс тудыратын күштердің болатынын біледі, қозғалыстың траекториясын көрсете алады және жылдамдықтары әр түрлі болатын қозғалыс денелеріне мысал келтіре алады.

Сабақ барысы

Сабақ кезеңдері Жоспарланған іс-әрекет Ресурстар

Сабақтың басы

(5 минут)

<p><b>Психологиялық дайындық </b></p><p> Айналаға алақанмен,</p><p> Жылулықты шашайық.</p><p> Сәттілік тілеп, өзімізге, </p><p> Біз сабақты бастайық.&nbsp;&nbsp;</p><p><b>Сұрақ-жауап «Иә немесе жоқ»</b></p><p> 1. Биосфера дегеніміз жердің қатты қабығы (Жоқ) </p><p> 2. Жер өз осінен айналады (Иә) </p><p> 3. Барлық дененің пішіні мен көлемі болады ( Иә) </p><p> 4. Жердің төрт қабығы бар ( Иә) </p><p> 5. Атмосфера бұл жердің су қабығы (Жоқ)</p><p> 6. Жер өз осінен айналмай қалса онда тіршілік тоқтайды ( Иә)</p><p> 7. Деформация дененің өзгеруі ( Иә)</p><p> 8. Затты созған кезде серпімділік күші арта ма? ( Иә) </p><p> 9. Ең алғаш ғарышқа ұшқан Талғат Мусабаев (Жоқ)&nbsp;&nbsp;</p> Тапсырманы орындаған оқушыны мадақтау, толықтыру жасау, тиімді кері байланыс орнату

Сабақтың ортасы

(25 минут)

<p><b>Ширату тапсырмасы. </b> Салыстыр. </p><p>Мақсаты: оқушылардың сыни ойлауын дамыту. Оқушыларға губка және қағаз таратылып беріледі. </p><p> Тапсырма: Бір қолына губка, екінші қолына қағазды алып, алақанмен заттарды қысуларын сұрайды. </p><p> -Не байқадың?</p><p> Денелерде қандай өзгеріс болды?</p><p> Неліктен? </p><p> - Серпімділік күші қай денеде орын алды? </p><p> Оқушылардың жауабы тыңдалып, сабақтың тақырыбы анықталады/</p><p><b> Слайд-1</b> Бағалау критерийлерін шығару </p><p><b> Слайд-2</b> Оқушылар видеоны қарап отырып, бүгінгі біздің сабағымызға қандай қатысы бар екенін дәлелдеп түсіндіру. </p><p> Серпімділік күші дегеніміз не? </p><p> Серпімділік күші – дененің сыртқы пішіні мен көлемінің өзгеруі нәтижесінде пайда болатын күш. Дененің қалпын өзгерту үшін оны созуға, қысуға, бұрауға немесе майыстыруға болады. Дененің өзгеруі серпімді және пластикалық (серпімсіз) деп бөлінеді. </p><p><b> Слайд-3</b> Серпімді деформация бола ала ма? Дәлелде. Ойлан, серпімділік күші болмас? ............. </p><p> Жеке жұмыс: Дәптермен жұмыс (26 бет)</p><p> Жұптық жұмыс: Семантикалық карта&nbsp;&nbsp;</p><p><b>Дескриптор: </b></p><p> Серпімділік күші туралы білімді түсінеді. </p><p> Берілген заттар тобын серпімді және пластикалық деп ажырата алады.</p><p> Қане бері қарайық, </p><p> Жұмбақтарды табайық. </p><p> Ойланып жауап берейік, </p><p> Үш тілде айтып көрейік. </p><p> 1. Желпілдеген үкісі Найзадағы желектей. (Ермексаз, пластилин, plasticine) </p><p> 2. Екі аяқты, бір ізді </p><p> Үстіне мені мінгізді, </p><p> Мінгізгенмен, ол менің </p><p> Аяғымды жүргізді. (Велосипед, bicycle )&nbsp;&nbsp;</p><p>3. Тиіп кетсе жылаған, </p><p> Даусы көпке ұнаған. (Домбыра, dombra )</p><p> Өзімізді серіппеміз деп есептеп, созылу, сығылу, бұралу, майысу деформацияларын жасай аламыз ба?</p><p> Топтық тапсырма: </p><p> 1-топ. Төменде берілген суреттер қандай деформацияға ұшырайды? (сығылу, майысу, созылу, бұралу)&nbsp;&nbsp;</p><p>2-топ Берілген ребустарды шешіп, деформацияның түрін ажыратып, мысал келтір. (Ермексаз, бұта, серіппе) </p><p> 3-топ Берілген заттарды топтастыр (серпімді және пластикалық) Майшам, доп, губка, кола, қамыр, ермексаз, өшіргіш, резеңке, бутылка, сым, т.б </p><p> 4-топ Берілген суреттерді топтастыр (созылу, майысу, сығылу, бұралу) Дескриптор: Берілген суреттерді топтастырады. Серпімділік күшіне мысал келтіреді&nbsp; &nbsp; &nbsp;</p> Ресурстар

Сабақтың соңы

(5 минут)

<p>Жаңа білім мен тәжірибені қолдану </p><p> Серпімді </p><p>Пластикалық </p><p> Серіппеге жүк ілінді;</p><p> Бала ермексаздан ойыншық жасады; </p><p> Бала шананы сүйреді; Саз балшықтан құмыра құйды; Жел соққанда ағаштар майысты; Қар бетіндегі басылған адамның ізі; Садақ жібінің тартылуы;&nbsp; &nbsp;</p> сызба кестесі

Рефлексия

(5 минут)

Рефлексия. «Мишень» әдісі Бөліктерін толтырады. 1. Қызық болды 2. Жаңалық 3. Белсене қатыстым 4. Түсінікті болды "Мишень" слайды

Файлдар:

Файлды ару Ресурстар

Пікірлер(0)