Б.Майлин «Шұғаның белгісі» хикаяты

Сариева Әлия Әбілғазықызы
Сариева Әлия Әбілғазықызы
Ақтөбе облысы, Темір ауданы
Алтықарасу
Алтыкарасуская школа-сад
Қазақ әдебиеті
Сынып:
9-сынып
Бөлім:
Адам жанының құпиясы
Тақырып:

Б.Майлин «Шұғаның белгісі» хикаяты

12.02.2020
44
PDF жүктеу WORD жүктеу
Оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтемеу): Т/Ж 9.1.3.1. Көркем шығарманың идеясына сай кейіпкерлер жүйесін анықтау. А/И 9.2.4.1. Автор стилінесүйенеотырып, шығармашылықжұмысжазу  
Сабақтың мақсаты: Барлық оқушылар орындай алады: «Шұғаның белгісі» хикаяты- ның идеясына сай кейіпкерлер жүйесін анықтайды.Автор стиліне сүйене отырып, «Егер мен автор болсам...» тақырыбында ойтолғау жазады Оқушылардыңкөпшілігіорындайалады:Хикаяттағыкөркем-дегішқұралдардытауыпайтады Кейбіроқушыларорындайалады:Ұнатқанкейіпкерінеөлеңқұрайды  
Тілдік мақсаттар: Оқушыларорындайалады: -кейіпкерлер жүйесін анықтайды -автор стиліне сүйеніп, ойтолғау жазады -көркемдегіш құралдарды тауып жазады - өлең құрайды Пәнгеқатыстысөздікқор мен терминдер: ұшпалысұртбұлттар, жортақылау,тапалторы,қызойнақ,отаудыңсықырлауынан, қабыл-құбыл Диалог құруға/шығармажазуғаарналғанпайдалытіркестер: Бізекеуедік, Шұғадесе-Шұғаеді-ау,жап-жасжігітекенғой Талқылауғаарналғансұрақтар: 1.Шығарма не себепті «Шұғаныңбелгісі» депаталды? 2. Шұғабейнесінқалайелестетесіңдер? 3.Қандай жағымдыкейіпкерлердікездестірдіңдер? 4.Осы шығармағаидеясысайкелетін, мазмұндасқандайшығармалардыбілесіңдер? Не себептіШұға мен Әбдірахманармандарына жете алмадыдепойлайсыздар?  
Күтілетін нәтиже: көркем шығарманың идеясына сай кейіпкерлер жүйесін анықтайды -автор стиліне сүйеніп, ойтолғау жазады -көркемдегіш құралдарды тауып жазады -өлең құрайды  
Бағалау критерийлері: көркем шығарманың идеясына сай кейіпкерлер жүйесін анықтайды -автор стиліне сүйеніп, ойтолғау жазады -көркемдегіш құралдарды тауып жазады -өлең құрайды  
Құндылықтарды дарыту: Елжандылық, ұлтжандылықтәрбие беру. Махаббатқаадалдық ,сезімтұрақтылығына баулу
АКТ-ны қолдану дағдылары: <p>Слайд</p><p><br></p>
Пәнаралық байланыс: Қазақстантарихы, қазақтілі, география
Бастапқы білім: Б.Майлинніңөмірі мен шығармашылығынбіледі

Сабақ барысы

Сабақ кезеңдері Жоспарланған іс-әрекет Ресурстар

Сабақтың басы

Ұйымдастырукезеңі.Психологиялықахуал. «Жүректенжүрекке». Оқушыларшеңбергетұрып, қолдарынажүрекшекесіндісіналып,бір-бірінежылылебіздерінбілдереді. Топқабөлу. Әртүрліқиындыларберемін.Қиындылардамахаббат, үміт, арман, сезімсөздеріжазылған. Оқушыларалғансөздерібойынша топтасады.1-топ-Махаббат2-топ –Үміт3-топ- Арман4-&nbsp;&nbsp;

Сабақтың ортасы

-тапсырма Ж. ТЖ. «Джиксо» әдісі Әр топ өзінеберілгентараудыоқиды: 1-топ- I-III2-топ –IV-VI3-топ- VII-X4-топ-XI-XIII Топтарбір-бірінеөздеріоқығанбөлімінайтыпшығады. Талқылағансоң, «Концептуалдыкестені»толтырады. Кестешығармадағыкейіпкерлержүйесінанықтауғабағытталған. Шығармадағыкейіпкердіңатын, қасиетінанықтап,&nbsp;

Сабақтың соңы

3 тапсырма ЖЖ «Иә - жоқ» әдісі. Сабақтықорытубарысында Оқушыларғаауызша 10 сұраққойылады. Оқушылар «иә,жоқ» дегенжауаптарайтады. 1.Шұға мен Әбдірахманбір-бірінелайық па? 2.Шұға уәдегеберікпе? 3.Шұға арманынажеттіме? 4.Екеуінің қосылмауынаәкесікінәліме? 5.Әбдірахман заманғақарсытұраалдыма? 6.Шұғаның өмірінезаманкінәліме? 7. Осы замандаШұғадаймахаббатқатұрақтықыздаркездесеме? 8.Қазіргі замандаәлеуметтіктеңсіздіктер бар ма? 9.Шынайы махаббатқасенесіңдерме? 10.Адал махаббатұғымымәңгілікпе?&nbsp;&nbsp;

Рефлексия

Рефлексия «Шығупарағы» 1.Сіз бүгін не үйрендіңіз? 2.Тағы не білгіңізкеледі?&nbsp; &nbsp;

Файлдар:

Файлды ару Сабақ жоспары

Пікірлер(0)