Микраскопты пайдлану ережелері

Арайлым Ракымгалиева Бегімқызы
Арайлым Ракымгалиева Бегімқызы
Актобе
Актобе
Кенестуская ОШ
Жаратылыстану
Сынып:
5-сынып
Бөлім:
Тірі және өлі табиғаттағы үдерістер
Тақырып:

Микраскопты пайдлану ережелері

12.02.2020
52
PDF жүктеу WORD жүктеу
Оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтемеу): <p><br></p><p>Барлық оқушылар  Микроскоптың бөлімдерінің аттарын білу және ажырату. </p><p> Көпшілік оқушылар  Микроскоп бөліктерінің қызметін түсіну және анықтау. </p><p> Кейбір оқушылар  Микроскоппен жұмыс істеу ережелерін белгілеу.&nbsp;&nbsp;</p>
Сабақтың мақсаты: <p>&nbsp;Микроскоптың бөлімдерінің аттарын білу. Микроскоп бөліктерінің қызметін түсіну және&nbsp; Микроскоппен жұмыс істеу ережелерін қолдану.&nbsp;&nbsp;</p><p><br></p>
Тілдік мақсаттар: <p>Пәндік лексика және терминология: Микроскоп, окуляр, обьектив, айна,бұранда, табан, заттық үстелше, көру түтігі. Оқытудың тілдік мақсаты:мәтіндегі микроскоптың бөліктерінің қызметін ерекшелеу, сәйкестендіру, суретті пайдалана отырып кестені толтыру сияқты тапсырмаларды орындау барысында айтылым, оқылым, жазылым, тыңдалым дағдылары қалыптасады.&nbsp;&nbsp;</p><p><br></p>
Күтілетін нәтиже: <p>Микроскоп бөліктерінің атқаратын қызметін кестедегі атауларымен сәйкестендіре отырып анықтай алады.</p><p><br></p>
Бағалау критерийлері: <p>Оқушылар микроскоптың бөлімдерінің аттарын біледі және ажыратады. </p><p> Микроскоп бөліктерінің қызметін түсінеді және анықтайды.</p><p> Дайын препаратты қолдана отырып микроскоптың жұмыс істеу ережесінің ретін белгілейді..&nbsp;&nbsp;</p><p><br></p>
Құндылықтарды дарыту: <p>«Мәңгілік Ел» жалпыұлттық идеясының «Индустрияландыру мен инновацияларға негізделген экономикалық өсу» құндылығына сәйкес білімді шығармашылық тұрғыда қолдана білу және ғылыми-зерттеу дағдыларын қалыптастыра отырып, шығармашылық және сын тұрғысынан ойлау құндылықтары қалыптасады.</p><p><br></p>
АКТ-ны қолдану дағдылары: <p><br></p><p>Слайд арқылы микроскоптың суретін көрсету.</p>
Пәнаралық байланыс: <p><br></p><p>Физика  Микроскоп оптикалық аспап. Микроскоптағы окуляр мен обьективтегі линзалар жарықты жинайды, шашыратады. Сол арқылы өте ұсақ заттарды үлкейтіп көрсетеді&nbsp;&nbsp;</p>
Бастапқы білім: <p>Ұлғайтқыш әйнек жайлы түсінігі 4 сыныпта қалыптасқан.</p><p>5.4.2.2 тірі ағзалардың құрылымдық деңгейлерін сипаттай алады&nbsp;&nbsp;</p><p><br></p>

Сабақ барысы

Сабақ кезеңдері Жоспарланған іс-әрекет Ресурстар

Сабақтың басы

(3мин)

<p>Ұйымдастыру кезең Оқушылармен сәлемдесу,балалардың көңіл-күйін анықтау; Сынып тазалығына мән беріп,оқу құралдарын алғызу. Оқушыларды оқу мақсатымен бағалау критерииімен таныстыру; Ширату жаттығуы- сабақ тақырыбын ашу мақсатында «Миға шабуыл» әдісі&nbsp;&nbsp;</p><p><img src="/uploads/lesson_plans/5e43b2ee283a7/images/5e43b6c2e25b8.png" style="width: 171px;"><img src="/uploads/lesson_plans/5e43b2ee283a7/images/5e43b6d674804.png" style="width: 166px;"><br></p><p>.Суретте не көріп отырсыздар? </p><p> 2.Осы суретке байланысты бүгін сабақта қандай тақырыпты қозғаймыз? 3.Микроскопты қандай салаларда колданылады?&nbsp;&nbsp;</p> <p><br></p><p>АКТ –ны қолдану.Слайд </p><p>арқылы микроскоптың </p><p>суретін көрсету http://go.mail.ru/redir?via _page=1&amp;type=sr&amp;redir=&nbsp;&nbsp;</p>

Сабақтың ортасы

(7. мин 5мин видео)

<p>Жаңа сабақ МИКРОСКОП ( микро... және грек. skopeo — көремін сөздерінен шыққан), жәй көзге көрінбейтін ұсақ ағзаларды үлкейтіп көрсететін құрал.Микроскоптар 1500-2000 есе үлкейтіп көрсете алады. ГУК (Хук) (Hooke) Роберт (1635-1703), ағылшын&nbsp;</p><p>биологі, физигі әрі механигі, архитектор. Р.Гук өзі ойлап тапқан микроскоппен тығынның жұқа кесіндісін қарап, оның жеке ұяшықтардан тұратынын көрді.Осы ұяшықтарды ол «жасуша»(гректің «rytos» - қуыс деген сөзінен шыққан) деп атады. ЛЕВЕНГУК (Leeuwenhoek) Антони ван (24 октября 1632, Делфт — 26 августа 1723, там же), микроскоптың ашылуының негізін қалаған нидерланд ғалымы. Бүкіл өмірінде 250 линзаны ойлап тапқан, ең соңында 200-300 есе ұлғайтып көрсететін құрал ойлап тапты.. Олардың көмегімен 1673 жылы алғашқылардың бірі болып микробтарды көрді&nbsp; &nbsp;Видео корсетемин. </p><p> Тапсырма 1: «Ойлан – тап» әдісі бойынша орындалады. Штрих код&nbsp; аркылы сурактарга жауап береди.&nbsp;&nbsp;<img src="/uploads/lesson_plans/5e43b2ee283a7/images/5e43b812c37a4.png" style="width: 170px;"></p> <p><a href="http://www.biologycorner.com" target="_blank">http://www.biologycorner.com</a><a href="http://www.biologycorner.com/worksheets/" target="_blank"></a></p><p><a href="http://www.biologycorner.com/worksheets/" target="_blank">/worksheets/</a></p><p>microscope_use.html&nbsp; https://www.twig-bilim.kz/film/the-history-of-the-microscope-6259/&nbsp;&nbsp;</p><p><br></p><p><br></p>

Сабақтың соңы

(20мин)

<p>Тапсырма: 3.Тажиребе жасаймыз 1 қауіпсіздік ережесімен танысып аламыз • Тақырыбы: Ұлғайтқыш әйнектің және микроскоптың құрылысымен танысып, жұмыс істей білу. • Мақсаты: Ұлғайтқыш әйнектің және микроскоптың құрылысымен танысып, жұмыс істей білу. • Құрал-жабдықтар: микроскоп, қол және тұтқалы әйнектер (лупа), аршылған пияз, тамызғы (пипетка), сапты ине, қысқыш (пинцет) зат және жабын шынылар, өткір ұстара, су. • Жұмыстың барысы: • 1. Штативті (тұтқалы) ұлғайтқыш қол әйнек пен микроскоптың құрылысын салыстырып қарау. • 2. Микроскоптың бөліктерінің орналасуымен танысып қалай аталатынын білу. • 3. Микроскопқа керекті құрал-жабдықтармен танысып, қалай пайдалану керектігіне зер салу. • 4. Препарат дайындауды және оны микроскоппен қарауды үйрену (жаттығу). • Нәтижесі: • І. Төмендегі сөйлемдерді оқып, ойланып, тұсындағы сандарын торкөздің ішіне препарат дайындау ретіне қарай орналастырыңдар. Препаратты жабын шынымен жабады • Пияз қабығын аршиды • Зат шынысына йод ерітіндісін тамызады • Пияздың шырынды қабатының дөңес жағынан жұқа өңін сылып алады • Зат шынысына су тамызады • Пияз өңінің бүктелген жерін сапты инемен түзейді • Препаратты зат үстелшесіне орналастырады . Дескриптор: -Микроскоппен жұмыс істеу ережелерінің ретін анықтай алады.пластилиннен макет жасайды. Жасушаның суретин салады.&nbsp;&nbsp;</p><p><br></p> <p><a href="http://itest.kz/lekciya_i_tarau_osimdikter" target="_blank">http://itest.kz/lekciya_i_tarau_osimdikter</a></p><p>_zhasushanyng_ashylu_tarikhy_</p><p>ulhajtqysh_quraldar&nbsp;</p><p><br></p>

Рефлексия

(5мин)

<p><br></p><p><img src="/uploads/lesson_plans/5e43b2ee283a7/images/5e43b8626d2b5.png" style="width: 332px;"><br></p>

Файлдар:

Файлды ару мироскоппен жұмыс
Файлды ару мирокоптың шығу тегі
Файлды ару микроскоппен жумыс

Пікірлер(0)