Тіл жəне сөйлеу.

Мейрманова Нагима Битимбаевна
Мейрманова Нагима Битимбаевна
Ақтөбе
Шұбарқұдық
Шубаркудукская ОШ №6
Қазақ тілі (Т1)
Сынып:
з-сынып
Бөлім:
Жанды табиғат
Тақырып:

Тіл жəне сөйлеу.

12.02.2020
65
PDF жүктеу WORD жүктеу
Оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтемеу): 3.2.3.1 мəтін мазмұны бойынша пікір білдіруге бағытталған сұрақтар құрастыру жəне жауап беру;&nbsp;&nbsp; &nbsp;&nbsp;&nbsp; &nbsp; 3.2.4.1 өз бетінше мəтіннің тақырыбын жəне мұғалімнің көмегімен негізгі ойды анықтау;&nbsp;&nbsp; &nbsp;&nbsp;&nbsp; &nbsp; 3.1.1.1 тыңдаған материал бойынша тірек сөздерді белгілеу, ашық жəне жабық сұрақтарға жауап беру;&nbsp;&nbsp; &nbsp;&nbsp;&nbsp; &nbsp; 3.3.5.1 жіберілген пунктуациялық, орфографиялық, грамматикалық жəне стилистикалық қателерді мұғалімнің көмегімен тауып, түзету. <br>
Сабақтың мақсаты: •&nbsp; Тыңдалған мəтін бойынша қойылған сұрақтарға жауап беріп, мəтінде&nbsp; жалпы не туралы айтылғанын түсінеді.&nbsp;&nbsp; &nbsp; &nbsp;&nbsp; &nbsp; Оқушылардың көбі жасай алады:&nbsp;&nbsp; &nbsp;&nbsp; <br>
Бағалау критерийлері: . Бағдарлау-мотивациялық кезең (5 минут)
АКТ-ны қолдану дағдылары: Интернет-ресурстар, дерекқордан және интернеттен сабаққа қатысты ақпаратты іздеу;
Пәнаралық байланыс: әдебиеттік оқу,дүниетану<br>
Бастапқы білім: Тіл жəне сөйлеу тақырыбына негізделіп меңгертіледі

Сабақ барысы

Сабақ кезеңдері Жоспарланған іс-әрекет Ресурстар

Сабақтың басы

(Ұ) Шаттық шеңбері: «Ыстық лебіз».&nbsp;&nbsp; Шеңберге жиналып, бір-біріне жылы лебіз, тілек айту.&nbsp; 2 минут&nbsp;&nbsp; &nbsp;(Ұ) «Тіл жəне сөйлеу» тақырыбына кластер жасау. Үлгі:&nbsp;&nbsp; қарым-қатынас Кластерді интерактивті тақтада толтырып, ой бөлісу.&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; 2 минут&nbsp;&nbsp;&nbsp; «Ойлан – жұптас – талқыла» стратегиясы.&nbsp;&nbsp;&nbsp; «ББҮ» &nbsp;&nbsp;&nbsp; «ББҮ» кестесімен жұмыс.&nbsp;&nbsp;&nbsp; &nbsp;&nbsp;&nbsp; кестесімен &nbsp;&nbsp;&nbsp; Білемін&nbsp;&nbsp;&nbsp; Білгім келеді&nbsp;&nbsp;&nbsp; Үйрендім&nbsp;&nbsp;&nbsp; жұмыс &nbsp;&nbsp;&nbsp; &nbsp;&nbsp;&nbsp; &nbsp;&nbsp;&nbsp; &nbsp;&nbsp;&nbsp; &nbsp; Кестенің алғашқы екі бөлігін толтыру. Жұбымен ой бөлісіп, талқылау .<br>

Сабақтың ортасы

2 минут&nbsp;&nbsp; &nbsp;3.2.3.1 (Ө, Қ) Қойылған проблемалық сұрақтың жауабын &nbsp;&nbsp; &nbsp;тауып, ой қорытып, кері байланыс жасау. &nbsp;&nbsp; &nbsp;1-жаттығу. Өтіліп жатқан тақырып төңірегінде өзіндік ой- &nbsp;&nbsp; &nbsp;тұжырым, қорытынды шығару. «Сөйлеу не үшін қажет?», &nbsp;&nbsp; &nbsp;«Ол не арқылы жүзеге асады?» сұрақтарына сызбаның &nbsp;&nbsp; &nbsp;көмегімен жауап беріп, кері байланыс жасау. 2 минут&nbsp;&nbsp; &nbsp;(Ұ) Тілдің қызметі туралы диалог құрау. &nbsp;&nbsp; &nbsp;Сызбамен жұмыс жасап, сөйлемдерді толықтыру. &nbsp;&nbsp; &nbsp;«Толықтыр» ойыны. &nbsp;&nbsp; &nbsp;Тіл арқылы адам сөйлеседі. &nbsp;&nbsp; &nbsp;&nbsp;&nbsp; &nbsp;Сөйлеседі &nbsp;&nbsp; &nbsp;&nbsp;&nbsp; &nbsp;... &nbsp;&nbsp; &nbsp;Тіл арқылы&nbsp;&nbsp; &nbsp;... &nbsp;&nbsp; &nbsp;&nbsp;&nbsp; &nbsp;... &nbsp;&nbsp; &nbsp;&nbsp;&nbsp; &nbsp;... &nbsp;&nbsp; &nbsp;«Тіл арқылы адам тағы не істейді?» сұрағына жауап беріп, &nbsp;&nbsp; &nbsp;көп нүктенің орнына керекті сөздерді тауып, сөйлемді &nbsp;&nbsp; &nbsp;толықтырып айту.&nbsp;&nbsp; &nbsp; 1 минут&nbsp;&nbsp; &nbsp;Ой сергек!&nbsp;&nbsp; &nbsp; &nbsp;&nbsp; &nbsp;Бейнежазбадағы əуен ырғағымен билеу. 3 минут&nbsp;&nbsp; &nbsp;(Ж) Диалогке қатыса отырып, бір-бірімен қалай қарым- &nbsp;&nbsp; &nbsp;қатынасқа түскенін анықтау. &nbsp;&nbsp; &nbsp;Əңгімелесу барысында адамдардың бір-бірімен қарым- &nbsp;&nbsp; &nbsp;қатынасқа түсуі үшін тілдесетіні, сөйлесетіні белгілі болады. &nbsp;&nbsp; &nbsp;«Дəрігер» тақырыбы бойынша бірі – дəрігер, екіншісі науқас &nbsp;&nbsp; &nbsp;рөлінде диалог құрау. Сатушы мен сатып алушы не арқылы &nbsp;&nbsp; &nbsp;қарым-қатынасқа түскенін анықтау. 4 минут&nbsp;&nbsp; &nbsp;3.2.4.1 (МК; Ж; Ө; Т) Өлеңді мұқият тыңдау. Өлеңнің &nbsp;&nbsp; &nbsp;тақырыбы мен ондағы негізгі ойды анықтау. &nbsp;&nbsp; &nbsp;2-жаттығу. Өлеңді мұқият тыңдайды. Қарға, торғай &nbsp;&nbsp; &nbsp;сөздерінің мағынасына назар аудартылады. &nbsp;&nbsp; &nbsp;«Өлең не туралы?» сұрағын қою арқылы мəтіннің тақырыбы &nbsp;&nbsp; &nbsp;анықталады. Өлең мазмұны бойынша кейіпкерлер мен &nbsp;&nbsp; &nbsp;сөздерді сəйкестендіреді. Топтық жұмыста оқулықта &nbsp;&nbsp; &nbsp;берілген сұрақтарды талдау арқылы өз ойларымен бөліседі. &nbsp;&nbsp; &nbsp;Өз ойын 3-жаттығуда берілген мəтіндегі оймен &nbsp;&nbsp; &nbsp;салыстырады.&nbsp;&nbsp; &nbsp; 3 минут&nbsp;&nbsp; &nbsp;3.1.1.1 (МК; Ұ; Ө; Қ) Түсінбеген сөздерін белгілеу, мəтін &nbsp;&nbsp; &nbsp;мазмұны бойынша қойылған сұрақтарға жауап беру &nbsp;&nbsp; &nbsp;білігін бағалау.&nbsp;&nbsp; &nbsp; &nbsp;&nbsp; &nbsp;3-жаттығу. Мəтінді түсініп оқиды. Мəтін мазмұнымен &nbsp;&nbsp; &nbsp;жұмыс жүргізіледі. Оқушылардың мəтіндегі түсінбеген &nbsp;&nbsp; &nbsp;сөздерін белгілеу, соңғы екі сөйлем бойынша сұрақ қою&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Оқулық&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Интерактивті тақтадан тірек сызба көрсету&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; http://balapan.kazt&nbsp; rk.kz&nbsp; https://www.googl&nbsp; e.kz детские сюжетные картинки&nbsp;&nbsp;&nbsp; Оқулық&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Оқулық&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; 3&nbsp;&nbsp; &nbsp;минут&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; 4&nbsp;&nbsp; &nbsp;минут&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; 4&nbsp;&nbsp; &nbsp;минут&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; 2&nbsp;&nbsp; &nbsp;минут&nbsp;&nbsp;&nbsp; жəне жауап беру жұмыстары ұйымдастырылады.&nbsp;&nbsp; &nbsp; Оқушылардың «Сұрақтарға жауап беруде сөйлеудің қай&nbsp;&nbsp; &nbsp; түрін қолдандың?» деген сұрақ бойынша жауаптары&nbsp;&nbsp; &nbsp; тұжырымдалып, оқулықтағы сызбадан таптырылады.&nbsp;&nbsp; &nbsp; (МК; Ұ) Орфографиялық сөздіктен сұрақ бойынша&nbsp;&nbsp; &nbsp;Орфографиялық ақпарат табу, талдау жасау білігін бағалау.&nbsp;&nbsp; &nbsp;Сөздік Орфографиялық сөздікпен жұмыс ұйымдастырылады.&nbsp;&nbsp; &nbsp; Хайуанат сөзінің жазылуына назар аудартылады. Талдау&nbsp;&nbsp; &nbsp; жасалады.&nbsp;&nbsp; &nbsp; (МК; Ұ; Қ) Суреттердің көмегімен сұраққа жауап&nbsp;&nbsp; &nbsp;Оқулық болатын ақпаратты болжай алу білігін бағалау.&nbsp;&nbsp; &nbsp; 4-жаттығу. Суреттердің көмегімен сұраққа жауап болатын&nbsp;&nbsp; &nbsp; ақпаратты болжайды. Суреттерді сөйлеудің ауызекі жəне&nbsp;&nbsp; &nbsp; жазбаша сөйлеу түрлеріне ажыратады.&nbsp;&nbsp; &nbsp; 3.3.5.1 (МК; Ө; Қ) Жіберілген қателерді мұғалімнің&nbsp;&nbsp; &nbsp;№1 дəптермен көмегімен тауып, түзету.&nbsp;&nbsp; &nbsp;Жұмыс 5-жаттығу. Өлеңді жатқа жазады. Оқушылардың бас əріп&nbsp;&nbsp; &nbsp; пен кіші əріптің биіктігі мен мөлшерін сақтап, оларды&nbsp;&nbsp; &nbsp; байланыстырып көлбеу жəне таза жазуы қадағаланып, бағыт&nbsp;&nbsp; &nbsp; беріледі.&nbsp;&nbsp; &nbsp; Оқулықта берілген сұрақтардың дұрыс жауабын тауып,&nbsp;&nbsp; &nbsp; дəлелдейді.&nbsp;&nbsp; &nbsp; «Өз үйіне кіргіз» ойыны ойнатылады. Берілген сөздерді&nbsp;&nbsp; &nbsp; тиісті үйшіктермен сəйкестендіріп, ой қорыту жасайды.&nbsp;&nbsp; &nbsp; (МК; Т; Қ) Тіл, сөйлеу туралы суреттердің көмегімен&nbsp;&nbsp; &nbsp;Түрлі түсті əңгіме құрастыру.&nbsp;&nbsp; &nbsp;суреттері бар Мұғалімнің басшылығымен оқушылардың сыни ойлау жəне&nbsp;&nbsp; &nbsp;журналдар, коммуникативтік дағдыларын дамыту мақсатында «Коллаж&nbsp;&nbsp; &nbsp;флипчарт, желім əңгіме» стартегиясы топтық жұмыс түрінде жүзеге&nbsp;&nbsp; &nbsp; асырылады. Сипаттамасы: Мұғалім оқушыларға түрлі&nbsp;&nbsp; &nbsp; түсті суреттері бар журналдар береді. Олар журналдардан&nbsp;&nbsp; &nbsp; ұсынылған тақырыпқа сəйкес суреттерді қиып алып&nbsp;&nbsp; &nbsp; флипчартқа жабыстырып, əңгіме құрастырады.&nbsp;&nbsp; &nbsp; Мұғалім оқушыларға топтық жұмысты қорғаудың мақсаты&nbsp;&nbsp; &nbsp; мен қойылатын талаптарын белгілейді жəне қағазға түсіріп,&nbsp;&nbsp; &nbsp; сынып қабырғасына іліп қояды. Үлгі:&nbsp;&nbsp; &nbsp; • сөйлеу барысында тақырыптан ауытқымау;&nbsp;&nbsp; &nbsp; • берілген тақырыпқа сəйкес өз сөйлеуін қанатты сөздер,&nbsp;&nbsp; &nbsp; мақал-мəтелдермен нақтылау;&nbsp;&nbsp; &nbsp; • интонацияны, вербалды емес тілдік құралдарды қолдану;&nbsp;&nbsp; &nbsp; • сөйлеу барысында берілген уақытты сақтау.&nbsp;&nbsp; &nbsp; Жұмыстарын топта жариялау.&nbsp;&nbsp; &nbsp; (Ө; Ұ; Қ) Басқа топтардың жұмыстарымен танысу.&nbsp;&nbsp; &nbsp;Стикерлер Стикерлерге өз көзқарастарын жазып, постерлерге&nbsp;&nbsp; &nbsp; жабыстыру.&nbsp;&nbsp; &nbsp; «Галереяны шарлау» стратегиясы бойынша рефлексия&nbsp;&nbsp; &nbsp; жасау. Басқа топтың постерлерін оқиды. Оқушылар&nbsp;&nbsp; &nbsp; стикерлерге өз көзқарастарын жазып, постерлерге&nbsp;&nbsp; &nbsp; жабыстырады.&nbsp;&nbsp; &nbsp; &nbsp;&nbsp; &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; 2 минут &nbsp;&nbsp; &nbsp;«Ойлан – жұптас – талқыла» стратегиясы.&nbsp;&nbsp; &nbsp;&nbsp;&nbsp; &nbsp;&nbsp;&nbsp; &nbsp;&nbsp;&nbsp; &nbsp;«ББҮ» &nbsp;&nbsp; &nbsp;&nbsp;&nbsp; &nbsp;«ББҮ» кестесімен жұмыс.&nbsp;&nbsp; &nbsp;&nbsp;&nbsp; &nbsp;&nbsp;&nbsp; &nbsp;&nbsp;&nbsp; &nbsp;кестесімен &nbsp;&nbsp; &nbsp;&nbsp;&nbsp; &nbsp;Білемін&nbsp;&nbsp; &nbsp;Білгім келеді&nbsp;&nbsp; &nbsp;&nbsp;&nbsp; &nbsp;Үйрендім&nbsp;&nbsp; &nbsp;&nbsp;&nbsp; &nbsp;&nbsp;&nbsp; &nbsp;Жұмыс &nbsp;&nbsp; &nbsp;&nbsp;&nbsp; &nbsp;&nbsp;&nbsp; &nbsp;&nbsp;&nbsp; &nbsp;&nbsp;&nbsp; &nbsp;&nbsp;&nbsp; &nbsp;&nbsp;&nbsp; &nbsp; &nbsp;&nbsp; &nbsp;&nbsp;&nbsp; &nbsp;Кестенің үшінші бөлігін толтыру. Жұбымен ой бөлісіп,&nbsp;&nbsp; &nbsp;&nbsp;&nbsp; &nbsp;&nbsp;&nbsp; &nbsp; &nbsp;&nbsp; &nbsp;&nbsp;&nbsp; &nbsp;талқылау. Топта жариялап, диалог құрау арқылы ой бөлісу.&nbsp;&nbsp; &nbsp;&nbsp;&nbsp; &nbsp;&nbsp;&nbsp; &nbsp; <br>

Сабақтың соңы

(Ө; Қ) Бұл заттардың қатысуымен сөйлеудің қандай түрі жүзеге асатынын анықтау. Оқушылар жұмыс дəптерінде берілген суреттерге қарап, сөйлеудің қай түрі жүзеге асырылғанын анықтайды. Жазбаша сөйлеу болса, көк түсті қарындашпен, ауызша болса, жасыл түсті қарындашпен бояйды. <br>

Рефлексия

(Ө; Қ) Бағалаудың шартты белгілеріне сəйкес өзін-өзі бағалау. Жұмыстарын топта жариялап, дəлелдеу. Сабақтан игерген білімдеріне рефлексия жасату мақсатында жұмыс дəптеріндегі «Өз жұмысыңды бағала» тапсырмасы орындатылады. Бірінші тұрған «сауатты жазу», екінші тұрған «көркем жазу», үшінші тұрған «шығармашылық жұмыстарды орындау» дөңгелектері тиісті қарындаштармен боятылады. Нəтижелері топта жарияланады. <br>

Пікірлер(0)