Ғаламтордағы қауіпсіздік

кадырова Клара Абдыкамаловна
кадырова Клара Абдыкамаловна
Ақтөбе
Шұбарқұдық
№1 Шұбарқұдық мектеп-гимназиясы
Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар/Информатика
Сынып:
3- сынып
Бөлім:
Әлемнің барлығы Ғаламторда (ортақ тақырып: «Танымал тұлғалар»)
Тақырып:

Ғаламтордағы қауіпсіздік

11.02.2020
138
PDF жүктеу WORD жүктеу
Оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтемеу): Ғаламтор желісіндегі қауіпсіздік 
Сабақтың мақсаты: 3.3.3.1 Ғаламтор желісіндегі қажетсіз байланыстың қаупін түсіну 3.3.2.1 желіде ақпарат алмасу жолдарын түсіндіру 3.2.1.1 мәтіндік редакторда қарапайым сөйлемдерді теруді жүзеге асыру
Тілдік мақсаттар: • интернеттен белгілі бір сұрақтарға жауап табу үшін іздеу жүйелерін пайдаланады; • сөйлемдерді теру және өңдеу үшін мәтіндік редакторды пайдаланады; • Интернет желісіндегі тәуекелдерге мысалдар келтіреді. Интернет желісінде қауіпсіздік ережелерін сақтайды  
Күтілетін нәтиже: Ғаламтор желісіндегі қажетсіз байланыстың қаупін түсінеді
Бағалау критерийлері: Іздестіру жүйесін пайдаланып ақпаратты іздеу жолдарын түсінеді Мәтіндік редаторда сөйлем жиынтығын орындайды Интернеттегі тәуекелдердің негізгі түсінігін көрсетеді
Құндылықтарды дарыту: Тәжірибелік жұмыс барысында академиялық адалдық, тұтастықты сақтау, өзара бағалау. Топта жұмыс істей білу, сыныптастардың жауаптарын тыңдау, объективті бағалау, этика нормаларын сақтау қабілеті арқылы бір-біріне құрметпен қарау.
АКТ-ны қолдану дағдылары: Интерактивті тақта қолдану Ғаламтор қолдану.
Пәнаралық байланыс: Қазақ тілі Әдебиеттік оқу 6 Бөлім: Атақты тұлғалар.  
Бастапқы білім: Оқушылар әр түрлі программалардың міндеттері туралы жалпы түсінігі бар, программалармен жұмыс жасайтын тәжірибесі бар. Және де файлдармен және бумалар мен жұмыс жасайды. Оқушылар іздеу жүйсі арқылы ақпарат іздей алады

Сабақ барысы

Сабақ кезеңдері Жоспарланған іс-әрекет Ресурстар

Сабақтың басы

(12 мин)

<p>1. Ұйымдастыру кезені Психологиялық ахуал тудыру СД дискіден медаль жасалынды. Оқушылардың суреті жапсырылған. СД дискіні алып, қолға түскен суреттегі оқушыға «Сен менің досымсың»-деген сөзді айтып , СД дискіні иесінебереді. Оқушыларды үш топқа бөлу. Дискіде МОДЕМ, E-Mail, Браузер сөздері жазылған. Топқа осы бойынша бөлінеді. Миға шабуыл Оқушылар біздер информатика кабинетіне кірген кезде, компьютермен жұмыс жасағанда қандай ережені сақтауымыз керек «Сақтансаң-сақтаймын» «Сақтансаң сақтайды, сақтанбасаң сені құдай не қылады», демекші Шәкәрім атамыз. Сабақ тақырыбы Сабақтың тақырыбын информатика кабинетіндегі қауіпсіздікке қатысты суреттер арқылы ашу. Оқушылар суреттің мазмұнына қарай өз ой-пікірлерін айтады. Сұрақ:Интернет, электрондық почта, браузер деген сөздерді естулерің бар ма? –деген сұрақтар арқылы сабақтың тақырыбын балалар өзі анықтайды. Бүгінгі сабақтың тапсырмалары анықталады, сабақ тақырыбын жазады. Сыныпты сабақ мақсатымен таныстыру. 2. Мақсатты тұжырымдау Оқушылармен бірлесе отырып сабақтын тақырыбы мен сабақ мақсатын тұжырымдау.Талқылау кезеңізде оқушыларды сабақта қарастыратын терминдерді атап өту.3.Жаңа тақырып Ғаламтор 1960жылы АҚШ –та пайда болды. Модем-Компьютерге телефон арқылы ғаламтор желісін қосуға мүмкіндік беретін құрылғы E-Mail-электрондық пошта.Желі қолданушыларыарасында хабар , мәлімет алмасуды жүзеге асыратын қызмет жүйесі. Браузер Ғаламтордағы мәліметтерді оқу «браузер» деп аталатын арнайы программа арқылы орындалады.Браузер- «парақтау, қарау» деген сөзінен шыққан. Ғаламтордағы кең тараған браузерлер-Internet Expiorer Mozilla Firefox6 Google Chrome, Амиго. - Интернет бізге қарым-қатынас жасауға, жаңа нәрселерді үйренуге, сатып алуға, мәлімдеме жасауға көмектеседі. «Интернеттің қауіпті болуы мүмкін бе?» Ол біздің досымыз немесе жауымыз ма? талқылаңыз.</p><p><br></p> https://www.youtube.com/watch?v=kt6Hnr61Gm0

Сабақтың ортасы

(15 мин)

Тапсырма-1 Топтық жұмыс. «Болады» немесе «болмайды» сөздерін қосып жазады. Болады- жасыл түс Болмайды- қызыл түс Үлестірмелі материалда оқушылар топпен тапсырманы орындайды. Мұғалімнің рұқсатынсыз информатика кабинетіне кіруге Компьютер сыныбына сабырлықпен кіруге, өзінің жұмыс орнына кіруге Информатика кабинетінде сырт киіммен жүруге Компьютердің көзге түсерлік ақа-уы немесе бұзылған жері жоқ екеніне көз жеткізуге Компьютер сыныбына кірерді бір біріңді есікте итермелеуге Компьютердің көзге түсетін ақауларын көрсеңдер мұғалімге хабарлауға Байланыстырушы сымдардың ажыратылатын жеріне тиісуге Компьютерде жұмыс істеуді тек мұғалімнің рұқсатымен бастауға Электр тогына жалғанған сымдарға тиісуге Сыныпқа басқа ком-пьютерлерден компакт – диск пен дискет алып келуге Компьютердің ақауларын немесе бұзылған жерін өз беттеріңмен жөндеуге Сабаққа қатысты емес бағдарламаларды немесе ой-ындарды қосуға Компьютерде кір қолмен жұмыс істеуге Пернетақтаны жай, тоқпақтамай басуға Экранға немесе монитордың артқы қабырғасына тиісуге Пернетақта пернелерін кернеуді қосқанда ғана басуға Компьютерде су киіммен немесе су қолмен жұмыс іс-теуге Көзден монитор экранының қашықтығы 60 – 70 см болуына Компьютердің құрамдас бөліктеріне заттар қоюға Жұмысты аяқтағаннан кейін жұмыс орнын ретке келтіруге Мұғалімнің рұқсатынсыз қапшықтар мен файлдарды жоюға Дескриптор 1/ Техника қауіпсіздік ережесін біледі 2/ Ғаламтордағы қауіпсіздікті ажырата біледі Мұғалімнің рұқсатынсыз информатика кабинетіне кіруге Компьютер сыныбына сабырлықпен кіруге, өзінің жұмыс орнына кіруге Информатика кабинетінде сырт киіммен жүруге Компьютердің көзге түсерлік ақа-уы немесе бұзылған жері жоқ екеніне көз жеткізуге Компьютер сыныбына кірерді бір біріңді есікте итермелеуге Компьютердің көзге түсетін ақауларын көрсеңдер мұғалімге хабарлауға Байланыстырушы сымдардың ажыратылатын жеріне тиісуге Компьютерде жұмыс істеуді тек мұғалімнің рұқсатымен бастауға Электр тогына жалғанған сымдарға тиісуге Сыныпқа басқа ком-пьютерлерден компакт – диск пен дискет алып келуге Компьютердің ақауларын немесе бұзылған жерін өз беттеріңмен жөндеуге Сабаққа қатысты емес бағдарламаларды немесе ой-ындарды қосуға Компьютерде кір қолмен жұмыс істеуге Пернетақтаны жай, тоқпақтамай басуға Экранға немесе монитордың артқы қабырғасына тиісуге Пернетақта пернелерін кернеуді қосқанда ғана басуға Компьютерде су киіммен немесе су қолмен жұмыс іс-теуге Көзден монитор экранының қашықтығы 60 – 70 см болуына Компьютердің құрамдас бөліктеріне заттар қоюға Жұмысты аяқтағаннан кейін жұмыс орнын ретке келтіруге Мұғалімнің рұқсатынсыз қапшықтар мен файлдарды жоюға Тапсырма 2 «Ақиқат/жалған» кестесі. Ақпаратты оқып, ақиқат немесе жалған екендігін анықта. Тиісті белгіні қой(А/Ж). № Ақпарат Ақиқат/ жалған 1 Қазіргі заманда адамдардың көпшілігі ғаламторды пайдаланады A 2 Ғаламтордағы барлық ақпарат пайдалы Ж 3 Белгісіз біреу сіздің электрондық поштаңызға орасан ақша ұтқаныңыз жайлы хат жіберді Ж 4 Вирус – өздігінен көбейе беретін зақымдаушы программа А ҚБ: Жұптар жұмыстарымен алмасып, жауап кілтімен салыстырып, бір-бірінің жұмысын бағалайды. Сергіту сәті Тақырып бойынша танымдық қызығушылықты қолдау және дамыту. «Қауіпті-Қауіпсіз» - ойыны Оқушылар топтасып қауіпті сөз айтылса «қауіпті» аралына жиналады. Қауіпсіз сөз айтылса «қауіпсіз» аралына жианлады. Өзі туралы ақпаратты жасыру Әлеуметтік желіде біреуді ренжіту Интернетте берілген сауалнаманы үлкендердін рұқсатысыз толтыру Күдікті хаттарды ашып, жіберуге Ақылы ойындарда, конкурстарда, лотереяларда қатысу Шынай адрес, аты жөнің көрсету Бейтаныс адамдармен әлеуметтік желі арқылы сөйлесу Достарға хат жазу Күдікті хабарламаларды ашу Әлеуметтік желіде әдептілік сақтау Вирусқа қарсы программаны жаңарту Құпия сөзді ешкімге айтпау Дұрыс емес сайттардан шұғыл түрде шығып кету Өзіне қатысты ақпаратты жария ету Тапсырма орындалып болған соң оқушылармен бірге талқылау Тапсырма -3. Практикалық жұмыс Мәтіндік редакторда берілген сөйлемдердегі қалып кеткен сөздерді толықтыру(нақты сұрақтардың жауабын алу үшін ғаламтор пайдалану): Ғаламтордың көмегімен кез-келген ақпаратты жылдам алып, басқаға жолдай аламыз және музыка тыңдап, мультфильмдер, кинофильмдер көре аламыз. Ғаламтордан ақпарат жүктегенде Вирус жұғуы мүмкін. Сол себепті кез-келген ақпаратты жүктеуге болмайды. Вирус сөзі латынның virus «У» деген мағынаны білдіредіE-mail - желіқолданушылары арасында мәлімет алмасуды жүзеге асырады. Ғаламтордағы бейтаныс байланыс бұл қауіпті, өйткені - ..... Дескриптор: - мәтін теруді жүзеге асырады; - ғаламтордан ақпарат алады; - желіде ақпарат алмасу жолдарын біледі; - ғаламтордың қаупін түсінеді, айқындайды; Слайд-4 Кеспе қағаз тақтамен тексереді Слайд-5 слайд арқылы тексереді кеспе қағаз газет кеспе қағаз Слайд-6&nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp;&nbsp; кеспе қағаз , слайд

Сабақтың соңы

(8 мин)

Тапсырма -3. Практикалық жұмыс Мәтіндік редакторда берілген сөйлемдердегі қалып кеткен сөздерді толықтыру(нақты сұрақтардың жауабын алу үшін ғаламтор пайдалану): Ғаламтордың көмегімен кез-келген ақпаратты жылдам алып, басқаға жолдай аламыз және музыка тыңдап, мультфильмдер, кинофильмдер көре аламыз. Ғаламтордан ақпарат жүктегенде Вирус жұғуы мүмкін. Сол себепті кез-келген ақпаратты жүктеуге болмайды. Вирус сөзі латынның virus «У» деген мағынаны білдіредіE-mail - желіқолданушылары арасында мәлімет алмасуды жүзеге асырады. Ғаламтордағы бейтаныс байланыс бұл қауіпті, өйткені - ..... Дескриптор: - мәтін теруді жүзеге асырады; - ғаламтордан ақпарат алады; - желіде ақпарат алмасу жолдарын біледі; - ғаламтордың қаупін түсінеді, айқындайды; кеспе қағаз

Рефлексия

(5 мин)

Рефлексия Енді сабақты қорытындылайық. СД дискінің сурет жағын көрсету «Маған бәрі түсінікті» . Теріс жағын көрсету түсінген жоқпын , түсінетінім көп «Келесі сабақта күш салуым керек»&nbsp;&nbsp; дискілер

Файлдар:

Файлды ару Ғаламтордағы қауіпсіздік

Пікірлер(0)