Қызыл кітаптағы» өсімдіктер әлемі

Байнакова Салтанат Абусеитовна
Байнакова Салтанат Абусеитовна
Актобе
Актобе
СШ №2
Қазақ тілі (Т1)
Сынып:
8-сынып
Бөлім:
Биоалуантүрлілік. Қызыл кітапқа енген жануарлар мен өсімдіктер
Тақырып:

Қызыл кітаптағы» өсімдіктер әлемі

11.02.2020
45
PDF жүктеу WORD жүктеу
Оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтемеу): 8.Т/А4. Мәтінде көтерілген мәселені талдай отырып, негізгі ойды анықтау. 8.О6. Оқылым стратегияларын қолдану: комментарий жасау, іріктеп оқу, талдап оқу.   
Сабақтың мақсаты: <p>Барлық оқушы орындай алады: мәтінде көтерілген мәселе бойынша сұрақтар құрастырып, комментарий жасай алады.&nbsp;</p><p>Оқушының көпшілігі орындай алады: мәтінде көтерілген мәселені талдап, іріктей алады.</p><p>Кейбір оқушылар орындай алады: мәтіндегі негізгі ойды анықтап, пікір білдіріп, талдай алады</p>
Тілдік мақсаттар: Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: Қазақстан өсімдіктері, «Қызыл кітап», өсімдіктерді қорғау, өсімдік түрлері, қызыл қайың, кәдімгі таушымылдық, жатаған қызғалдақ
Күтілетін нәтиже: Мәтінде көтерілген мәселені талдап, негізгі ойды анықтайды
Бағалау критерийлері: - Мәтін бойынша сұрақтар құрастырады; - Мәтіндегі негізгі ойды анықтайды; - Мәтін мазмұны бойынша комментарий жасап, іріктеп оқиды; - Мәтін мазмұны бойынша пікір білдіреді. - Мәтінді талдайды.&nbsp;&nbsp;
Құндылықтарды дарыту: Қазақстандық патриотизм және азаматтық жауапкершілік, құрмет, ынтымақтастық, ашықтық, өмір бойы білім алу негізінде қоршаған ортаны қорғауға, табиғатты аялауға тәрбиелеу
АКТ-ны қолдану дағдылары: Интербелсенді тақта, таныстырылым, оқулық
Пәнаралық байланыс: «Биология» пәні&nbsp;
Бастапқы білім: «Қызыл кітапқа енген өсімдіктер мен жануарлар туралы біледі.

Сабақ барысы

Сабақ кезеңдері Жоспарланған іс-әрекет Ресурстар

Сабақтың басы

(23.01.2020ж)

Оқулық бойынша 2-тапсырма орындалады « Өсімдіктер әлемі» тақырыбындағы мәтін тыңдалады. 1-тапсырма. СЖ. - Мәтінді мұқият тыңдау, негізгі ойды анықтау, тақырыпқа байланысты сұрақ құрастыру. Бағалау критерийі Дескриптор Мәтінді тыңдайды, мағынасын түсінеді. Мәтінді тыңдап, мағынасын түсіне алады. Мәтіндегі негізгі ойды анықтайды. Мәтіндегі негізгі ойды анықтай алады. Мәтін мазмұны бойынша сұрақтар құрастырады. Мәтін мазмұны бойынша нақты сұрақтар құрастыра алады. Қалыптастырушы бағалау гүл түрлері арқылы жүзеге асырылады. Оқушыларға қағаздан қиылған төрт түсті гүлдер үлестіріледі: Ақ түс - толық түсіндім. Жасыл түс – барлығы жақсы. Қызыл түс – проблема бар, көмек қажет. Сары түс - барлығы түсінікті емес Айтылым.2-тапсырма .Сұрақтарға жауап бер. Жауабыңда бастауыш пен баяндауыштың орын тәртібін сақта 4-тапсырма. ЖЖ. - «Екі түрлі түсініктеме күнделігін» толтыру. Мәтіннен үзінді Өз пікірім Ой-тұжырым Бағалау критерийі Дескриптор Мәтіннен үзінді жазады, мағынасын түсінеді. Үзінді жайында ойын тұжырымдайды. Мәтін үзіндісіне қатысты пікір білдіреді. Мәтіннен қажетті үзіндіні жаза алады. Үзінді бойынша ойын тұжырымдай алады. Үзінді жайында пікір жаза алады. Қалыптастырушы бағалау гүл түрлері арқылы жүзеге асады. 6-тапсырма. ТЖ. «Постер жұмысы» әдісі.Әр топ тақырып бойынша материал жинап, постермен қорғауы қажет. 1-топ: «Жануарлар». 2-топ: «Өсімдіктер». 3-топ: «Құстар» 4-топ: «Балықтар» Бағалау критерийі Дескриптор Өз ойларын ортаға салады. Өз ойларын ортаға сала алады. Білім деңгейлерін көрсетеді. Білім деңгейлерін көрсете алады. Қалыптастырушы бағалау гүл түрлерлері арқылы жүзеге асырылады. 4 -тапсырма Ж. Сабақта алған әсеріңді, ойыңды «Төрт сөйлем» тәсілі арқылы жаз. Пікір. Оқыған мәтін бойынша өз пікіріңді бір сөйлеммен жаз. Дәлел. Өз пікіріңді бір сөйлеммен дәлелде. Мысал.Пікіріңді өмірмен байланыстырып, бір мысал келтір. Қорытынды. Тақырып бойынша қорытынды жаз. Бағалау критерийі Дескриптор Мәтін бойынша пікір айтады. Мәтін бойынша пікір айта алады. Пікірің дәлелдейді. Пікірің дәлелдей алады. Мысал келтіреді. Мысал келтіре алады. Қорытынды шығарады. Қорытынды шығара алады. ҚБ. Гүл түрлері арқылы жүзеге асады.&nbsp;&nbsp;

Сабақтың ортасы

Оқулық бойынша 2-тапсырма орындалады « Өсімдіктер әлемі» тақырыбындағы мәтін тыңдалады. 1-тапсырма. СЖ. - Мәтінді мұқият тыңдау, негізгі ойды анықтау, тақырыпқа байланысты сұрақ құрастыру. Бағалау критерийі Дескриптор Мәтінді тыңдайды, мағынасын түсінеді. Мәтінді тыңдап, мағынасын түсіне алады. Мәтіндегі негізгі ойды анықтайды. Мәтіндегі негізгі ойды анықтай алады. Мәтін мазмұны бойынша сұрақтар құрастырады. Мәтін мазмұны бойынша нақты сұрақтар құрастыра алады. Қалыптастырушы бағалау гүл түрлері арқылы жүзеге асырылады. Оқушыларға қағаздан қиылған төрт түсті гүлдер үлестіріледі: Ақ түс - толық түсіндім. Жасыл түс – барлығы жақсы. Қызыл түс – проблема бар, көмек қажет. Сары түс - барлығы түсінікті емес Айтылым.2-тапсырма .Сұрақтарға жауап бер. Жауабыңда бастауыш пен баяндауыштың орын тәртібін сақта 4-тапсырма. ЖЖ. - «Екі түрлі түсініктеме күнделігін» толтыру. Мәтіннен үзінді Өз пікірім Ой-тұжырым Бағалау критерийі Дескриптор Мәтіннен үзінді жазады, мағынасын түсінеді. Үзінді жайында ойын тұжырымдайды. Мәтін үзіндісіне қатысты пікір білдіреді. Мәтіннен қажетті үзіндіні жаза алады. Үзінді бойынша ойын тұжырымдай алады. Үзінді жайында пікір жаза алады. Қалыптастырушы бағалау гүл түрлері арқылы жүзеге асады. 6-тапсырма. ТЖ. «Постер жұмысы» әдісі.Әр топ тақырып бойынша материал жинап, постермен қорғауы қажет. 1-топ: «Жануарлар». 2-топ: «Өсімдіктер». 3-топ: «Құстар» 4-топ: «Балықтар» Бағалау критерийі Дескриптор Өз ойларын ортаға салады. Өз ойларын ортаға сала алады. Білім деңгейлерін көрсетеді. Білім деңгейлерін көрсете алады. Қалыптастырушы бағалау гүл түрлерлері арқылы жүзеге асырылады. 4 -тапсырма Ж. Сабақта алған әсеріңді, ойыңды «Төрт сөйлем» тәсілі арқылы жаз. Пікір. Оқыған мәтін бойынша өз пікіріңді бір сөйлеммен жаз. Дәлел. Өз пікіріңді бір сөйлеммен дәлелде. Мысал.Пікіріңді өмірмен байланыстырып, бір мысал келтір. Қорытынды. Тақырып бойынша қорытынды жаз. Бағалау критерийі Дескриптор Мәтін бойынша пікір айтады. Мәтін бойынша пікір айта алады. Пікірің дәлелдейді. Пікірің дәлелдей алады. Мысал келтіреді. Мысал келтіре алады. Қорытынды шығарады. Қорытынды шығара алады. ҚБ. Гүл түрлері арқылы жүзеге асады.&nbsp; &nbsp;&nbsp;

Сабақтың соңы

Кері байланыс «Тазалық»&nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp;&nbsp;

Файлдар:

Файлды ару «Қызыл кітаптағы» өсімдіктер әлемі

Пікірлер(0)