Үйсіндер туралы жазба деректер Зерттеу сұрағы: Қытай авторлары үйсіндердің өмірін қалай сипаттады?

Максутова Алтынай Бектасқызы
Максутова Алтынай Бектасқызы
Оңтүстік Қазақстан
Шымкент
№72 жалпы білім беретін орта мектеп
Қазақстан тарихы
Сынып:
5-сынып
Бөлім:
Үйсіндер мен қаңлылар
Тақырып:

Үйсіндер туралы жазба деректер Зерттеу сұрағы: Қытай авторлары үйсіндердің өмірін қалай сипаттады?

11.02.2020
1589
PDF жүктеу WORD жүктеу
Оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтемеу): <p><br></p><p>5.3.1.2 – ежелгі мемлекеттік бірлестіктердің құрылуын түсіндіру ;</p><p> 5.1.2.2 – әлеуметтік топтардың ерекшеліктерін түсіндіру;&nbsp;&nbsp;</p>
Сабақтың мақсаты: <p><br></p><p>Барлық оқушылар: Үйсін тайпасының зерттелуі туралы біледі; </p><p> Оқушылардың басым бөлігі: Үйсін қоғамының ерекшеліктерін сипаттайды; </p><p> Кейбір оқушылар: Үйсін тайпасының қоғамдық өміріндегі өзгерістерді анықтай алады&nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp;</p>
Тілдік мақсаттар: <p>Оқушылар: Тақырып бойынша өз беттерінше ізденіп қосымша материалдармен жұмыс істей алады.</p><p>Негізгі сөздер мен тіркестер:&nbsp; &nbsp; күнби, гуньмо, Қызыл аңғар, күнби, Елжау , таңба-мөр, жеке меншік,&nbsp;</p><p>Талқылауға арналған тармақтар: </p><p> 1. Үйсіндердің орналасуы және деректер</p><p> 2. Үйсіндердің шаруашылығы</p><p> 3. Қолөнері мен саудасы&nbsp;&nbsp;</p><p>Дамыту&nbsp; сұрақтары:&nbsp; &nbsp; &nbsp;Сіз неліктен&nbsp; .......&nbsp; екенін айта аласыз ба?</p><p> -Үйсін қоғамының әлеуметтік құрылысы мен оның мемлекеттік ұйымы несімен ерекшеленеді? </p><p> - Үйсін мемлекетінің болғанын қалай дәлелдеуге болады?&nbsp;&nbsp;</p><p>Жазылым бойынша ұсыныстар: кесте толтыру</p><p> Айтылым бойынша ұсыныс: дәлелдемелер, сұрақ-жауап&nbsp;&nbsp;</p>
Күтілетін нәтиже: <p><br></p><p><br></p>
Бағалау критерийлері: <p>Үйсін мемлекеттік бірлестігінің құрылу алғышарттарын анықтайды </p><p> *Үйсін мемлекетінің саяси құрылымын атайды. </p><p> *Үйсін мемлекетінің басқару жүйесін біледі; </p><p> *Үйсін мемлекетінің әлеуметтік құрлымын атайды.&nbsp;&nbsp;</p><p><br></p>
Құндылықтарды дарыту: <p>Т.Тұрлығұлов «Қазақ елінің қысқаша тарихы» Алматы «Рауан»1996. </p><p> «Болашаққа бағдар: рухани жаңғыру» бағдарламасының 2-ші «Қоғамымыздағы ұлттық бірлік, бейбітшілік пен келісім» бағытымен байланыстыру.&nbsp;&nbsp;</p><p><br></p>
АКТ-ны қолдану дағдылары: <p><br></p><p>Интерақтивті тақта, ноутбук</p>
Пәнаралық байланыс: <p><br></p><p>Дүниежүзі тарихы, қазақ әдебиеті</p>
Бастапқы білім: <p><br></p><p>Ерте темір дәуірінде Жетісу жерінде өмір сүрген тайпалар өркениеті</p>

Сабақ барысы

Сабақ кезеңдері Жоспарланған іс-әрекет Ресурстар

Сабақтың басы

(8 минут)

<p>1.Сәлемдесу, Сергіту және ынтымақтастық ахуал «Әдептілік белгісі» Ұйымдастыру кезеңі</p><p> Қайталау сұрақтары «Ия. Жоқ» </p><p> 1.Тасмола мәдениеті екі жерлеу орындарынан тұрады- </p><p> 2.Томирис тиграхауда сақтарының патшайымы – </p><p> 3.Ескендір Зұлқарнайынды кері шегінуге мәжбүр еткен сақтар мен соғдылар – 4. «Бәйгетөбе» обасынан «Алтын киімді патшаны» тапқан археолог К. Ақышов – 5. Есік қорғанынан табылған «Алтын адамның» саусағында екі алтын жүзік болған – </p><p> 6. Савроматтар тиграхауда тайпаларымен көрші болған – </p><p> 7. Берел патша қорымдарын жасаушылар «алтын қорушы самұрық тайпалары» дейді ежелгі грек тарихшылары - </p><p> 8. Бесшатыр қорымынан 12 жебе түрі кездескен- </p><p><b> Саралау тәсілі:</b> бағалау </p><p><b> Дескриптор:</b> ерте темір діуірінің кейбір оқиғаларын атайды</p><p><b> Бағалау</b>: смайлик , жұлдызша&nbsp; &nbsp;&nbsp;</p><p><br></p> <p><br></p><p>Кеспе қағаз</p>

Сабақтың ортасы

(24 минут)

<p><p>Мәнмәтінмен жұмыс: Бөліп оқу, топта талқылау -</p><p><b>1-тапсырма:&nbsp;</b> «Көңілді гүлдер» әдісі мен мәліметтерді жіктеу (әр оқушы гүл күлтешесіне бір дәлелдеме жазады, оқиды, соңынан гүл құрастырады) </p><p> 1-қатар: Көк гүлдер - деректер, мәліметтер 1.Орналасқан жері 2.Қытай деректері 3.Ғылыми деректер 4.антропологиялық дерек 5.археологиялық дерек </p><p> 2-қатар: Қызыл гүлдер –«Тақырыптағы жаңа сөздер» 1.абыз, 2.гуньмо, 3.бек, 4.Қызыл –Аңғар (ЧигуЧень) 5.Таңба- мөр 6.үйсін 7.Жеке меншік 8.Күнби </p><p> 3-қатар: Сары гүлдер – «Сандар сөйлейді» 630 188000 (288000) Б.з.б. ІІІ ғ. 4-5 107 1000 Б.з.б. ІІ ғ. </p><p><b> Саралау тәсілі:</b> Жіктеу </p><p><b> Дескриптор:</b> Үйсіндер туралы деректер айтады Жаңа сөздерге анықтама береді Тақырыптағы сандар мен мерзімдерді сипаттайды</p><p><b> Қалыптастырушы бағалау:</b> смайлик , жұлдызша арқылы топтық бағалау&nbsp;&nbsp;</p><p><br></p><p><b>2-тапсырма</b>: Берілген жаңа тапсырманы «Жүзім шоғы» әдісі арқылы түсіндіру</p><p>&nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp;<img src="/uploads/lesson_plans/5e4233cf0cc34/images/5e4239bd373ec.png" style="width: 357.188px; height: 191.002px;">&nbsp; &nbsp;&nbsp;</p><p>&nbsp;&nbsp;</p><table class="table table-bordered"><tbody><tr><td>1-қатар</td><td>2-қатар</td><td>3-қатар</td></tr><tr><td>Шаруашылығы</td><td>Қолөнері</td><td>Сауда&nbsp; байланыстары</td></tr><tr><td><br></td><td><br></td><td><br></td></tr></tbody></table><b>Саралау:</b> тапсырма </p><p><b> Дескриптор:</b> үйсін тайпасының шаруашылығын сипаттайды; үйсін тайпасының қолөнерін сипаттайды; үйсін тайпасының сауда байланысын сипаттайды;</p><p><b> Қалыптастырушы бағалау:</b> смайлик , жұлдызша арқылы топтық бағалау&nbsp;&nbsp;</p><p><p><br></p><p><b>3-тапсырма:&nbsp; &nbsp;</b>Кесте толтыру,&nbsp; топтар арасында&nbsp; тексеру,&nbsp; қорытынды&nbsp; тексеруді&nbsp; мұғалімнің&nbsp; өзі&nbsp; жүргізеді.</p></p><table class="table table-bordered"><tbody><tr><td><b>Үйсіндер туралы деректер</b></td><td>Үйсіндер&nbsp; туралы&nbsp; деректерді қайдан аламыз?&nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp;</td></tr><tr><td><b>Үйсіндердің шығу тегі</b></td><td><br></td></tr><tr><td><b>Аумағы</b></td><td><br></td></tr><tr><td><b>Ордасы</b></td><td><br></td></tr><tr><td><b>Халқының саны</b></td><td><br></td></tr><tr><td><b>Бет-бейнесі</b></td><td><br></td></tr><tr><td><b>Қоғамдық құрылысы</b></td><td><br></td></tr><tr><td><b>Кәсіптері</b></td><td><br></td></tr></tbody></table><p><p><br></p><p>Саралау: тапсырма </p><p> Дескриптор: үйсін тайпасы туралы мәліметтер жазады </p><p> Қалыптастырушы бағалау: смайлик арқылы топтық бағалау&nbsp;&nbsp;</p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p></p> <p><br></p><p>Деректер,&nbsp; суреттер сары, қызыл, көк қағаздар&nbsp; </p><p><br></p><p>Жүзім шоғы суреті,&nbsp; &nbsp; Деректер суреттер&nbsp;&nbsp;</p><p><br></p><p>&nbsp; &nbsp;</p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p>

Сабақтың соңы

(5-6 минут)

<p>Қорытынды: Кері байланыс «ББҮ» әдісі</p><p><br></p><table class="table table-bordered"><tbody><tr><td>Білемін</td><td>Білгім келеді</td><td>Үйрендім</td></tr><tr><td><br></td><td><br></td><td><br></td></tr><tr><td><br></td><td><br></td><td><br></td></tr><tr><td><br></td><td><br></td><td><br></td></tr></tbody></table><p><br></p><p>Үйге тапсырма:&nbsp; &nbsp; Үйсіндер туралы жазба деректер - кластер жасау<br></p> <p><br></p><p>Кесте сызылған кеспе қағаз&nbsp;</p>

Рефлексия

(2 минут)

<p><br></p><p>-Сабақ/оқу мақсаттары СМАРТ талабымен оқулық бойынша жас ерекшеліктеріне сәйкестендірілді. - </p><p>Сынып оқу мен оқытуда көп қадағалауды қажет етеді. </p><p> - Жоспарланған саралау шаралары бойынша оқыту тапсырмаларына белсенді қатысты. </p><p> -Оқушыларды бірін-бірі оқытуға дағдыландыру арқылы уақытты тиімді пайдалануға үйрету керек. </p><p> -жоспарға өзгеріс енгізген жоқпын.</p><p><br></p><p><br></p>

Қорытынды бағамдау:

(1 минут)

<p>&nbsp;<b>Қандай екі нəрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? </b></p><p> 1: «Көңілді гүлдер» әдісі мен мәліметтерді жіктеу (әр оқушы гүл күлтешесіне бір дәлелдеме жазады, оқиды, соңынан гүл құрастырады)</p><p> 2: Үйсіндер туралы мәлімет кестесін толтыру: топтар арасында тексеріп, бағалауы және қорытынды тексеруді өзімнің жүргізуім.</p><p><b> Қандай екі нəрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?</b> </p><p> 1: Бірлескен оқу </p><p> 2: Оқушылардың белсенділігі </p><p><b> Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?</b> </p><p> 1- Оқушыларға деңгейіне қарай жеке тапсырмалар беру; </p><p> 2 - Оқушыға тапсырма орындау барысында сенім көрсету, </p><p> 3 - Кейбір оқушылар үшін ЖАДА әдістерін түрлендіру </p><p> 4 - Мұмкіндігінше оқушыларды шығармашылық жұмыстарға тарту&nbsp; &nbsp; &nbsp;&nbsp;</p><p><br></p> <p><br></p><p>Видео</p>

Пікірлер(0)