2.1 Географиялық карталар

Мырзагалиева Бакытнур
Мырзагалиева Бакытнур
Ақтөбе
Таскопа
Теректинская школа-сад
География
Сынып:
8-сынып
Бөлім:
Географиялық деректер базасы
Тақырып:

2.1 Географиялық карталар

11.02.2020
41
PDF жүктеу WORD жүктеу
Оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтемеу): 8.2.1.2 географиялық шартты белгілер мен карталарды сипаттайтын қосымша элементтерді қолдана отырып, тақырыптық карталарды оқиды
Сабақтың мақсаты: <p><b>Барлық оқушылар:</b> тақырыптық карталардың мазмұнын біледі.</p><p><b>Оқушылардың басым бөлігі:</b> тақырыптық карталардың мазмұнын біледі, шартты белгілерді түсінеді.</p><p><b>Кейбір оқушылар:</b> географиялық шартты белгілер мен карталарды сипаттайтын қосымша элементтерді қолдана отырып, тақырыптық карталарды оқиды.</p>
Тілдік мақсаттар: <p><b>Сыныптағы диалог үшін пайдалы тілдік бірліктер:</b></p><p><b> Талқылауға арналған тақырыптар:</b> ауызша және жазбаша сөйлеу нормаларын сақтай отырып, өз ойларын жинақы және логикалық сабақтастықта жеткізе алуға үйрету. </p><p><b> Оқылым:</b> Мәтінді оқи отырып тақырыптық карта туралы зерделейді.</p><p><b>Тыңдалым:</b> Сабақ барысында қолданылған карталарды талқылайды, тапсырмаларға жан-жақты толық жауаптар табады, шағын топтарда бір-бірінің пікірлерін тыңдайды.</p><p><b>Жазылым бойынша ұсыныстар:</b> тақырыптық картаның шартты белгілерінің аттарының дұрыс жазылуын, картаны оқудың тәсілдерін білетін болады.&nbsp;</p><p>&nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp;</p>
Күтілетін нәтиже: Географиялық шартты белгілер мен карталарды сипаттайтын қосымша элементтерді қолдана отырып, тақырыптық карталарды оқи алады.&nbsp;&nbsp;
Бағалау критерийлері: <p>&nbsp;<b><i>Егер төмендегі жетістік критерйлерін орындаса, оқушы оқу мақсатына жетеді.</i></b> - Тақырыптық карталардың атауын, мазмұнын, шыққан жылы мен орны, баспасы, масштабын оқиды, түсінеді және қолданады;</p><p> - Элементтер бойынша карта мазмұнының бейнеленуін сипаттайды;</p><p> - Карта көркемделуінің шрифт ерекшелігін (түсі, сипаты, мөлшері) ажырата алады.&nbsp; &nbsp;</p>
Құндылықтарды дарыту: <i>&nbsp;«Мәңгілік ел» ұлттық идеясының құндылықтары, Қазақстандық патриотизм және азаматтық жауапкершілік, құрмет, ынтымақтастық, еңбек пен шығармашылық, ашықтық және «өмір бойы оқып-үйрену».</i>
АКТ-ны қолдану дағдылары: <p>&nbsp;интербелсенді тақта</p>
Пәнаралық байланыс: &nbsp;математика, информатика,тарих
Бастапқы білім: &nbsp;7.2.1.2. географиялық номенклатура нысандарын картадан көрсетеді

Сабақ барысы

Сабақ кезеңдері Жоспарланған іс-әрекет Ресурстар

Сабақтың басы

(10 мин)

<p><b>Психологиялық тренинг </b></p><p><b> </b>Сабағымыздың басын бір-бірімізге деген жылы лебізбен, бүгінгі сабақта бәрімізге күш-қуат беретін сөздермен бастасақ деп отырмын. Берілген әріптермен басталатын сөздер айтуымыз қажет. Бұл бізге алдын ала ой қозғау, шабыт берер сөз десек те болады.</p><p> С-сыпайылық, сүйіспеншілік, сенімділік, сабырлылық</p><p> Ә-әрекетшілдік, әсемділік, әдептілік </p><p> Т-тапқырлық, танымдық, төзімділік </p><p> Т-тәртіптілік, тәрбиелік, тазалық </p><p> І- ізеттілік, ілгерілік </p><p> Л-лайықты, лебізді</p><p> І- ілтипаттылық </p><p> К-көркемділік, кішіпейілділік</p><p><b> «Мозаика» әдісі арқылы топқа бөлу.</b></p><p>«График», «Түсіндіргіш мәтін», «Фотосуреттің» суреттерін құрастыру арқылы үш топқа бөлінеді. Бұл атаулардың тақырыпқа қатысы бар, жоғы анықталады.</p><p>&nbsp; - Оқудан күтілетін нәтижелерді белгілеу.</p><p><b> Табыс критерийлері:</b> </p><p> • нақытылық; </p><p> • белсенділік; </p><p> • бірлескен жұмыс;</p><p> • уақытты үнемдеу.&nbsp; &nbsp;</p><p><b>Алдыңғы біліммен байланыстыру:</b></p><p><b> </b><i> «Серпілген сауал»</i> әдісі арқылы оқушыларға тиімді сұрақтар қойылады. Оқушылар, алдыңғы білімнің мазмұнын еске түсіріңіздер, географиялық нысандарды картадан қалай анықтайтын едіңіздер?&nbsp; Bilimland.kz порталынан тақырыпқа қатысты материалдар көрсетіледі.&nbsp;</p><p><b>«Ой қозғау» .</b> Жұмбақтың шешуін табыңдар. «Жер бар, – қазуға болмайды. Жолдар бар, –жүруге болмайды. Өзендер бар, – жүзуге болмайды».<b> (Географиялық карта)&nbsp;&nbsp;</b></p><p>Сіздер жұмбақтың шешуін дұрыс таптыңыздар, ендеше біздің сабақтың тақырыбы қалай деп ойлайсыздар? </p><p> -<i>Ия, дұрыс айтасыздар. Сабақтың тақырыбы «Географиялық карталар» тақырыбындағы географиялық шартты белгілерді, қосымша элементтерді қолдана отырып, тақырыптық карталарды оқу&nbsp; &nbsp; &nbsp;</i></p> қима қағаздар

Сабақтың ортасы

(25 мин)

<p>&nbsp;<b>1-тапсырма.</b> <b>«Түртіп алу» стратегиясы.</b> Атласты және мәтінді пайдалана отырып, «тақырыптық карта» терминінің анықтамасын жазып шығарыңыздар. <b><i>Барынша қолдау көрсету:</i></b> тақырыптық карталарды ашып, картада қандай шартты белгілер сипатталғанын анықтаңыз. </p><p><b><i> Орташа қолдау көрсету: </i></b>тақырыптық карталарды топқа бөліңіз.</p><p><b><i> Қолдау көрсету аз: </i></b>карталарды сипаттайтын қосымша элементтерді қолдана отырып, «тақырыптық карта» терминінің анықтамасын құрастырып,жазыңыз.&nbsp;&nbsp;</p><p><b>2-тапсырма. Топтық жұмыс.</b></p><p> Тақырыптық карталарды оқи білу және талдау жасаудың негізгі жолдарын меңгеру үшін тақырыптық карталар бөлініп беріледі.</p><p><b> 1-топ. </b>Дүниежүзінің саяси картасы </p><p><b> 2-топ.</b> Пайдалы қазбалардың кен орындары картасы </p><p><b> 3-топ.</b> Қазақстанның топырақ картасы&nbsp;&nbsp;</p><p><b>3-тапсырма. Жұптық жұмыс</b> <b><i>«Ойлан, жұптас, пікірлес» интербелсенді тәсіл.</i></b> </p><p> А)Тақырыптық карталардың бірін жұптарыңызбен таңдай отырып, оқулықтағы суреттердің көмегін пайдаланып, қосымша сипаттағы элементтермен толықтырыңыздар. </p><p> Ә) Берілген архитектуралық ескерткіштердің суреттерін Қазақстанның саяси картасын пайдалана отырып, табылған аймақтарына қарай орналастырыңыздар.&nbsp;&nbsp;</p> &nbsp;Интербелсенді тақта. Авторлары: С.Әбілмәжінова., К.Каймулдинова. География. Жалпы білім беретін мектептің 8-сыныбына арналған оқулық. – Алматы: Мектеп, 2018-36 б. Атлас карта. 8-сынып. Қазақстан Республикасының географиялық атласы. 1-бөлім Таратпа атлас Суреттер https://www.youtube.com/watch?v=pMGTqk2Ft3Q&nbsp;&nbsp;

Сабақтың соңы

(3 мин)

<p><b>&nbsp;Кері байланыс.</b>&nbsp;</p><p><b>«Тамаша идеялар» әдісі.</b> Әр оқушы <i>«Карта мен үшін қажет. Себебі...»</i> деп ойларын стикерге жазады.</p><p><br></p> &nbsp;Стикерлер

Рефлексия

(2 мин)

<p>&nbsp;Бүгінгі сабақта болған көңіл күйді бет-әлпеті салынған суреттер арқылы таңдап, өзін-өзі бағалау.</p><p><i> Түсінбедім.&nbsp; Сұрағым бар.&nbsp; Түсіндім.&nbsp; &nbsp;</i></p> &nbsp;Бағалау смайликтері&nbsp;

Пікірлер(0)